Riddick (2013)

Pred časom som napísal do komentáru k Elysiu, že je to môj "..suverénne najlepší sci-fi zážitok za dlhú dobu..". A za tým si stojím. Necháp ma zle, tretí Riddick bol vynikajúci. Takto by asi vyzerala Čiernočierna tma s takýmto rozpočtom. Dokonca posledná asi tretina filmu mi pripadala ako remejk Čiernočiernej tmy. (SPOILER) Zopár borcov so slabým svetlom potrebuje priniesť zdroj napájania svojich lodí aby mohli opustiť planétu, na ktorej je tma (!) ako v rohu, pričom potrebujú prejsť pustou krajinou plnou dravých potvor (!). Aby nebolo tých podobností s prvým dielom málo, pre istotu tu prší a jeden zo žoldákov sa volá Johns (KONIEC SPOILERU). No na umretie.. Jenda vec je inšpirovať sa, druhá kopírovať. I keď samého seba. Nevadí. Film beží, prvá polovica je úžasná. Pasáž Riddick verzus planéta je fnatastická. Túto časť som si náramne užíval. Minimum kecov, maximum atmosféry. Buď ako buď.. tretí Riddick je oproti predošlému dielu rozhodne posun vpred. Bavil som sa kráľovsky a ak sa séria bude uberať týmto smerom, moja spokojnosť bude iba narastať.

118 dní v zajatí ľadu (1998)

Existuje iba málo dokumentov, pri sledovaní ktorých som nedýchal. Toto je jeden z nich. Slovami neopísateľné putovanie, ktoré je rozhodne nutné vidieť!

Tváří v tvář (1990) (TV film)

Príjemný filmík. Bavili ma vzájomné hašterenie a šarvátky ústrednej dvojice. Ako dve malé deti na ihrisku v bitke o formičku. Ale pocity archeologičky, ktorá sa vracia na miesto vzácneho nálezu a nájde tam bandu "chuligánov", ako si na jej nálezisku blbnú s motorovými pílami, musia byť nepopísateľné. Sám neviem, či som bol práve naladený na toto dielko, ale filmom som príjemne pookrial a myslím, že niektoré scény naschválov (sprcha, sprej..) mi utkvú v pamäti nadlho :)

Vikingové (1999)

Nepomôžem si, ale toto je film, ktorý si rád pozriem znovu. Chytila ma atmosféra, najmä v prvej polovici. Neznáme bytosti útočiace z hmly, ktoré s obľubou zbierajú hlavy, ale samé neradi umierajú. Banderasov Arab síce medzi Vikingami pôsobil ako George Michael medzi členmi Metallica, ale neprekážalo mi to. Film príjemne odsýpa a až na niekoľko hluchých miest je dej plynulý. Jasné, všetci tí barbari s obojručnými mečmi majú zuby biele ako umelé perly a všetci do jedného sú "správni chlapi", lenže sa im to nedá absolútne vytknúť. Kto má rád fantasy, smelo do toho!

Pearl Harbor (2001)

Celý príbeh filmu je iba zámienkou na sfilmovanie útoku na Pearl Harbor, aby to nevypadalo ako dokument. Napriek veľkoleposti však rýchlo vyšumí z hlavy, aj keď zopár scén je zapamätaniahodných. Romantická línia mi prišla ako silene našróbovaná, aby si aj (najmä) diváčky, ktoré nefandia bojovým scénam, prišli na svoje a rozšíril sa tak okruh divákov.

Na hraně temnoty (2010)

Film mi prišiel ako "rýchlokvaska", ako:"niečo narýchlo zbúchajme, nech sa na Mela nezabudne". Ale nebol to vyslovený trapas. Scéna zastrelenia dcéry hneď na úvod bola hustá. Všeobecne scény násilia boli patrične krvavé. V príbehu bolo zopár "deus ex machina" momentov, ktoré pomáhali zo zdanlivo slepých uličiek. Do kina by som na to nešiel, ale v TV to bolo príjemné pozeraníčko.

Nine Dead (2010)

Mám rád podobné filmy. Tu sa mi páčila pointa. Páčili sa mi väzniteľove motívy. A páčil sa mi systém postupného znižovania stavov. Ale páčilo sa mi len niekoľko postáv: úchylák (ten bol fakt nechutný, palec hore!), "gangsta" so svojím mamfpičistickým prístupom a šialená mrcha. Tá tiež mala čosi do seba. Na druhú stranu mal film plno nedostatkov. Hlavne v logike. Dej ani tak nenapredoval, ako sa dopredu skôr potkýnal. Navyše snaha po nekonvenčnom závere tu vyústila do silného "čtk?" finále. Jeden z filmov, pri ktorom som si želal, aby záver dopadol tak, ako som čakal, že dopadne, ale nestalo sa.

Scrat's Continental Crack-Up: Part 2 (2011)

Film je príliš krátky, na vyššie hodnotenie, ale scéna pod vodou ma rozosmiala. Takže diplomatické 3 čillagy. EDIT: Všimol som si, že som film okomentoval prakticky rovnako, ako D. Moore. Nebol to úmysel, jeho komentár som čítal iba teraz, ale chápem, že to ako úmysel vyzerá. Že by spriaznená duša? :)

Dempsey a Makepeaceová (1985) (seriál)

Moje hodnotenie je silne nostalgické, ale faktom je, že sa na túto dvojku rád pozriem aj dnes. Stále to má čosi do seba.

Motel smrti (2007)

Veľmi zaujímavé dielko. Skoro po celý čas som bol v napätí. Príchod do motelu a ubytovanie sa na "tej" izbe atmosféru iba podtrhlo. Škoda priakčného záveru. Ale na to, že film hrali prakticky dvaja ľudia to bol super thriller! Mám rád filmy so zopár ľuďmi zavretými v jednej miestnosti, kde im hrozí niekto alebo niečo. Tá časť, kde ústredná dvojica objavovala svoju motelovú izbu, bola fantastická! Film ma skutočne nadchol. Za minimum peňazí maximum muziky.