Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace (2004)

Bolo mi jasné ešte pred začiatkom, že pôvodnú (o "prvej" by sa dalo hovoriť, keby toto s ňou malo spoločné viac, než názov) pechotu to neprekoná. Ale toto bola vážne slabota. Alebo inak.. Podľa názvu som očakával klasickú dvojčičku úspešnej jedničky. A síce ešte tupší príbeh, ešte väčšie hordy ešte väčšieho hmyzu a viac bárbin a kenov. A aspoň približný rozpočet. Varovať ma ale malo už to, že sa o tomto "klenote" nehovorilo. Hordy sa teda nekonali, bárbiny ani kenovia už tobôž nie. Tak som len znudene čakal, ako sa to vyvrbí. Ale po mojom sklamaní z úvodu som ostal celkom príjemne prekvapený mierou brutality, keď sa brány zavreli. Niektoré scénky boli dokonca celkom fajnové (hlava v mikrovlnke, "ahoj chlapci" a následných pár sekúnd a pod..). A keby to nieslo nový názov, bol by to celkom príjemný slašerík. Ten názov ale neodpustím, pretože to je čisté parazitovanie na úspechu môjho miláška.

Beowulf: Král barbarů (2005)

Tak, toto sa nepodarilo. Kostýmy sa mi síce veľmo ľúbili, prostredie ufučané prímorské bolo taktiež vskutku pôsobivé až z neho šiel chlad, ale tým to končí. Alebo vlastne nie. Aj tro(t)llova mamina mala čosi do seba. Obdarená nadľudskou silou a nadpozemskou krás.. vlastne tou nie, sa púšťa do boja proti vrahom jej syna. Aj keď.. Ono tí barbari z wellnesu ho de-facto nezabili.. Trochu sa v tom strácam.. Je to zle, keď animák na túto tému s nahou Andželinou namiesto šerednej stareny bol ďaleko záživnejší? No,.. Pre tento film rozhodne.

Saltová (2010)

Priemerný triller so zápletkou tak zamotanou, že snáď ani scenárista netušil, kto s kým čo a prečo. Jediné, čo je nad Slnko jasnejšie je, že amíci by sa mali konečne zamyslieť nad spôsobom previerky svojich kľúčových ľudí, pretože mať v Bielom dome na vysokom poste toľko ruských agentov, to už by od rozkoše nad takým úspechom nezvládli ani samotní Rusi. Príbeh je mimoriadne pritiahnutý za vlasy, ale akčné scény (i keď s fyzikou a biológiou, ako ju učia na školách, to veľa spoločného nemá) boli vskutku.. akčné. Film ideálny na nedeľný večer. Po ňom vycikať, umyť zuby, ak si veriaci klaňať sa svojej modle a šup do postieľky.

Spawn (1997)

Príjemne temná atmosféra, citlivý zabijak, desivo zábavný šašo. Tiež nedotiahnutý príbeh, rozporuplné efekty a priepastný rozdiel medzi silnými a slabými stránkami. Asi najviac udrú do očí animácie samotného satana, ktorý pripomína skôr odratého zajaca s "čírom" a mizernou dentálnou hygienou, než vládcu pekiel. Celkovo animácie boli slabšie aj s prihliadnutím na rok výroby. Totiž z rovnakého roku sú napríklad Muži v čiernom, Piaty element či Vesmírna pechota, takže áno, šlo to urobiť aj lepšie. Peniažky z rozpočtu sa ale očividne minuli inde. Napríklad na kostým samotného splodenca (z anglického "spawn" preložil Antaeus). Ten bol jednoducho famózny. Zelené plápolajúce oči a reťaze a plášť a tááák.. Paráda. Všetko, po čom uhrami posiate srdce chlapca piští. No nech bol splodenec v režime "nasraný" akokoľvek chrumkavý, na svojho pekelného kolegu s wallace-ovským mejkapom sa proste nechytal. Ten klaun bol nechutne zábavný a zábavne nechutný. V "civile" aj v režime "nasraný". Čo veta to hláška. Nie ako splodenec, ktorý sa jednu polovicu filmu ľutuje a druhú polovicu sa tvári, ako by mu horelo pod zadkom. Označenie "mládeži neprístupné" je dnes diskutabilné, ale rozhodne patrí Splodenec medzi tie temnejšie komiksy. Snáď sa dočkám slušného remejku, keď je to teraz tak v móde, to vykopávanie a oživovanie filmových pochovancov.. Na záver si neodpustím hlášku, ktorá ma (ako ateistu) náramne pobavila://"PREČO VŠETCI, ČO ZA NIEČO STOJA, VERIA V BOHA A NÁM OSTÁVAJÚ IBA TAKÝTO DEBILI?"//

Noc hrůzy (2011)

V halivúde to v dnešných časoch musí vyzerať asi takto:(hlas z ampliónov)"Poprosím hercov, ktorí ešte nehrali upíra alebo v upírskom filme, aby sa hlásili v maskérni. O 10 minút točíme!" Na čo sa z pľacu o 9 minút a 58 sekúnd ozve hlas režiséra:"Upíri po 102071761826-te ôsme.. Aaaaa.. Klapka, ideme!".. Mal som z toho pocit, ako z riedkej polievky pekne naservírovanej v lepšej reštaurácií (napísal som "lepšej", nie "výnimočnej", ok?): donesú ti toho na stôl síce za kýbel, ale chutné kúsky si v tom i tak musíš loviť. Navyše naberačkou navrhnutou špeciálne tak, aby sa do nej zmestilo presne 0,02 cl tekutiny a žiadne pevné kúsky. No ale ak s tou naberačkou človek šikovne zašermuje a hrniec správne natočí, potom sa mu okrem vývaru ujdú aj aké-také pochúťky a na nejakú tú hodinku či dve žalúdok oklame, že obedoval.. Farrell bol ako upír v pohode, akčné scény pozerateľné a aj keď film nepriniesol prakticky nič nové, s ľahkým úsmevom na tvári sa to dalo za tých 100 minút v pohode prekusnúť. A ešte jedna maličkosť. Zaujímalo by ma, ktorého idiota napadlo "preložiť" názov "Fright Night" na "Scary Night"? A hlavne: PREČO??

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Tak, čo som sa dozvedel tentokrát? No napríklad že v bakinghemskom paláci je na bežnú turistickú vstupenku možnosť prakticky voľného pohybu a to vrátane kráľovninej pracovne aj bez špeciálneho povolenia. Ďalej že francúzski policajti perfektne ovládajú históriu (toto by som dal do pozornosti naším ozbrojeným zložkám) alebo že Motorola vyrába iba vodotesné mobily. O tom, že prezident spojených štátov ide na oslave vlastných narodenín s neznámym človekom na pokec do tajných katakomb, navyše bez ochranky, nebudem pochybovať. Je to precá správny chlop, ktorý chápe, koľko je pôvodným obyvateľom ameriky dlžný (z morálneho hľadiska, predpokladám) a preto neváha na počkanie prezradiť kód, miesto a iné detaily potrebné na odhalenie 150 rokov starého tajomstva dedeného z prezidenta na prezidenta potrebného na očistenie mena "Gates". Páni.. Nerozumiem, čo sa tí teroristi toľko serú s výcvikom a zbraňami a konšpiráciami a ja neviem s čím všetkým, keď na únos amerického prezidenta ho o to stačí proste požiadať? No ale zábavné to bolo. Aj napriek dĺžke. Dokonca by som povedal, že zábavnejšie než prvý diel. A navyše som sa uistil v tom, že v majty amerike prakticky neexistuje miesto, budova alebo socha, ktoré by neskrývali tajný kľúč ku.. čomukoľvek.

Dokonalý podraz (2008) (seriál)

Nevyhnem sa porovnaniu s "Prefíkanou bandou". Akurát tento seriál je teda o triedu nižšie. Podvody riešené často spôsobom deus ex machina. Stále je to príjemne zábavný seriálik, lenže zatiaľ čo na Prefíkanú bandu som číhal už pol hodinu pred jej začiatkom, toto mi ku životu nechýba a väčšinou na to čumím iba z dlhej chvíle. Podfuky sú tu menej uveriteľné, často príliš prekombinované a ku postavám som si tiež nenašiel cestu. Dobrá zapchajdiera, ale tam to začína aj končí. A každý, kto niekedy videl Prefíkanú bandu (ano, produkt plejsment tu robím zámerne), na toto rýchlo zabudne. Chýba tomu šarm a elegancia Pref.. No veď už vieš..

Rudá planeta (2000)

Taaaak, toto veľmi nevyšlo.. Pol roka letí partia chuligánov (ok, tu sa im hovorí vedci, to len aby som zachoval názvoslovie) v "rakete" s gravitáciou (chápem, je to predsa len ve-fa (z anglického "sci-fi" preložil Antaeus)) bezpečne na Mars, aby sa im tesne pred zostupom na orbit posrali loď, misia aj robot približne v tomto poradí. Nevadia mi minimalistické dielka s nízkym rozpočtom, ale toto bola vážne tragédia.. Cesta na Mars bola vyslovene utrpením. Horko-ťažko som čakal, kedy konečne dorazia. Ešte že mali na lodi sprchy.. Pristátie na Marse bolo pekne tvrdé a mohol z toho byť fajn "prežívák" (z anglického "survival" preložil Antaeus), nebyť toho otravného robota. Ten by bol totiž vcelku fajn, ale TO JEHO CHOVANIE!! No mária brehy.. Svoje ciele nepozabíjal, aj keď mal na to náladu a oni sa nevedeli nijako ani len brániť, nieto mu ešte ublížiť. Namiesto toho jedného astronauta zraní, aby ho ostatní museli niesť (čo následne aj činia). K tomu neseniu.. Ja som teda ešte rebro zlomené nemal, ale ani tak si neviem predstaviť, ako môže mať zlomenina rebra tak vážny vplyv na chôdzu, aby človek potreboval oporu? Ono podobných nasilu "dramatických" zápletiek tam bola plná riť. Búrka veľkosti Montany prehrmela behom cca hodinky, amíci do dňa našli ruského konštruktéra 50 rokov nepoužívanej sondy (ten chlap musel mať minimálne 80 rokov, čo je slušný vek vzhľadom na dej, v ktorom boli životné podmienky na Zemi tak nahovno, že ľudia potrebovali odísť z rodnej planéty "vo dúm dál") a tak podobne a tak podobne.. A nie, naozaj som sa od tých blbostí nedokázal odpútať. Menej robotov (a to bol iba jeden), menej "rán osudu" a mohol z toho byť super prežívák.

Trust (2010)

5 minút pred koncom zaznie pointa (nie spoiler):"zlyhal som ako otec, ktorý ťa mal chrániť" alebo tak nejak. No a vo-vo-vo tom to je. Nejde ani tak o to, či 14-ročné dievča niekto oblbne a zneužije (mne sa totiž nezdá, že "Nie, prestaň!" je práve "dobrovoľné prirážanie") a následne tým skurví život celej rodine, ale ide viac o vzťah rodič - dieťa. A keď vám niekto rozpráva zážitok, ako jej dcére podobný zkurvysyn poslal na mobil MMS so svojím čurákom (ale vzťah rodič - dieťa v tomto prípade bol zdravý a decko správu ukázalo), vnímate tento film inak. Hovädám, ako je filmový "čárlí" by som dokázal rozjebať hlavu valaškou. Ale až po tom, ako by som ich donútil odhryznúť si vlastné gule a napchať si ich do riti. Ale možno iba film vnímam citlivejšie (toto priam prihrávka na smeč, tak smelo do toho!) ako miestni "borci", pre ktorých má "zneužitie" a "znásilnenie" zrejme rovnaký význam..

Zabiják bez tváře (2006)

Tak tu naozaj niet o čom (doslova). Keby mi toto ukázal niektorý môj známy so slovami:"aha, čo sme s partiou zbúchali cez víkend v pivnici", potom by som od samého nadšenia z toho, ako si "hoši trochu zablbli", napálil plnú paľbu. Ale tu ide o "seriózny" film. Na druhú stranu je obdivuhodné, čo sa dá natočiť v dvoch miestnostiach (väčšej a menšej) za sto babiek a šatníkom zostarnutého transvestitu. Jedna padajúca hviezdička za to, že som sa miestami výborne zasmial, aj keď tak nejak tuším, že to cieľom autorov nebolo. Každopádne producent tohoto diela musel vynaložiť všetky svoje (a zrejme aj cudzie) schopnosti, aby sa mu podarilo toto pretlačiť do obehu. Viem si živo predstaviť, ako hovorí:"počuj, bude to PECKA! Budú tam diamanty a partia lovcov so ženou vo vedení a zrada a streľba a mimozemšťan, čo mení podobu a celé sa to bude diať na Alcatraze! No úplná paráda!", alebo tak nejak. A jeho poslucháč a kupec bol retard s vlastnou TV, ktorého to tak ohúrilo, že od samého nadšenia zo zisku takéhoto "klenotu", zabudol pred jeho vysielaním divákov varovať upútavkou. Čo je tak trochu škoda, pretože som presvedčený, že keby tak urobil, určite by sa počet divákov minimálne zdvojnásobil a nemusel som v tom byť sám..