• Hudební

Půlnoční nebe (2020)

Snažila jsem se v tom najít aspoň nějakou logiku, něco, ale marně. Když jsem nepochodila při sledování příběhu, kterým jsem se prokousala přes polovinu, hledala jsem na internetu, co to má znamenat. A našla jsem, jak to slušně říct? Ah, ano... našla jsem popisy děje, které se srandovně odlišovaly. Takže nic. Je mi líto, ale ani Clooney tenhle film nespasí.

Enderova hra (2013)

Přečetla jsem ten sci-fi příběh snad jedním dechem a nevěřila jsem, že by se dal stejně dobře - nebo aspoň slušně - převyprávět filmem. Ale film jsem si nakonec ze zvědavosti pustila. Dostalo se mi toho, čeho jsem čekala - v mnohém ohledu film ztrácel na knižní předlohu a místy mi připadal až zavádějící. Ale nakonec si to sedlo a já se opět nechala unést příběhem chlapce, který je vybrán a spolu s dalšími nadanými dětmi připravován k boji za záchranu lidí. Ten tlak na děti, kterými na začátku jsou, je tvrdý, ale má smysl a nakonec se ukáže i účel toho všeho, pointa příběhu, kterou samozřejmě neprozradím. Když film skončil, mohla jsem říct - nakonec mě pohltil stejně jako jeho knižní předloha. Jinými prostředky, samozřejmě, a vládl jimi skoro bravurně. Je to ve své kategorii skvělý film.

Pan doktor a jeho zvířátka (1967)

Viděla jsem ten film jako dítě a jako dítě jsem se do Dr. Doolittla zamilovala. Do toho laskavého krásného pána. A je mým idolem dodneška.

Pátý element (1997)

Scéna, jak se Mila Jovovcich dere z transparentní schrány, tak tu vidím pořád do dneška.

Lov lososů v Jemenu (2011)

Přes značnou nedůvěru k námětu jsem se rozhodla dát filmu šanci a nelitovala jsem. Je to blbost, ale pěkná blbost. Místy trochu přehrávané až manipulativní, ale pak zase zajiskří humor a sebeironie. To vše v celkem svižném tempu. Hvězdné obsazení se mi zprvu jevilo jako marnotratné, ale nakonec si to vše docela sedlo. A Kristin Scott Thomas je naprosto dokonalá!

Francouzský polibek (1995)

Myslela jsem, že jsem odolná proti romantickým novelám a že jsem spíš na filmy, kde ten správný hrdina zachraňuje celý svět, ale tohle mě dostalo. Přiznám se, že občas slídím po YT a pouštím si kousky z tohoto filmu, abych si ještě znovu užila tu atmosféru. Kevin Kline a Meg Ryan tu vytvořili neskutečně romantickou dvojici, která se setkává v letadle a pak znovu a znovu. Tedy musím říct, že jsem pointu s tím kouskem vinné révy nepochopila ani po mnohém shlédnutí, ale to mi nevadí (a teď, když čtu na ČSFD.cz, že v tom byl i diamantový náhrdelník, tak jsem překvapená). Podstatné je, že se hlavní hrdinka vzdá svých naspořených peněz ve prospěch svého milého. A ta scéna v letadle, kdy se chystá v beznaději odletět, tak to je něco neskutečného. Těžká romantika, která nemá konkurenci.

Miluji tě k smrti (1990)

Zprvu nepříliš nápaditý rodinný film o manželských problémech v podání Kevina Klinea a jeho ženy Tracey Ullman a její matky Joan Plowright je nade všechno povýšen neskutečnou epizodou dvou fetek Williama Hurta a Keanu Reevse. To, co předvádějí, patří ke zlatému fondu americké kinematografie (I love to death). Směji se pokaždé, když to vidím.

Johnny zapíná rádio (1995)

Tenhle film mě naprosto okouzlil. Se vším všudy - no, ten závěr mě až tolik nebere, ale to mu odpouštím. Julian je těžký krasavec a jeho milá (Nancy Travis) je stejně úžasná. Ale to, co dělá tuhle historku kouzelnou, je jejich snaha se znovu sblížit, se všemi nutnými peripetiemi. Ale kromě téhle hlavní linky je tu kamarád, který už nemá ty ukradené peníze. A otec hlavního hrdiny. Ti dva jmenovaní vposled, tak ti mě prostě berou. Ale jinak je film nabitý i hvězdami - Quentin Tarantino a Jim Belushi. Prostě skvělý film.

Kozoroh 1 (1977)

Už mnoho let před Vrtěti psem jsem shlédla film Kozoroh 1 a ten mi ukázal, že je možné leccos nafilmovat a že nemám věřit všemu, co vidím. Je to platné dodneška. Jinak se vším všudy pěkný dobrodružný sci-fi film. P.S. Dokonalý sci-fi film. Taky Starman a Věc. I z pohledu čtyřicet let poté. Potlesk na otevřené scéně, páni scénáristi, producenti, herci a ostatní tvůrci! Vy všichni jste se podíleli na těch úžasných filmech, které jsme za mlada hltali, byli jsme jimi okouzleni a snili jsme o nich. A dodneška je máloco z toho překonalo. Vlastně pokaždé, když si pustím nový sci-fi film, tak v něm hledám ten prazákladní příběh a nehledím na dokonalejší efekty. Překonala to jen Enderova hra, nemyslíte? P.P.S. Ten závěr! Pravý hollywoodský spektákl!

Musíme si pomáhat (2000)

Tohle je film, na který musí mít člověk chuť. Poprvé jsem to vzdala u tichých, ale o to dramatičtějších diskusí u jídelního stolu. Palčivě jsem si uvědomovala hroznou situaci židovského uprchlíka a jaké riziko podstupují manželé, kteří ho ukrývají. Neměla jsem nervy na to sledovat to dál. Zase jsem to zkusila po nějaké době a najednou jsem byla vtažena do děje, že jsem napětím nedýchala. A užívala si skvostný námět, scénář a herecké výkony hlavních postav. Je to film o konkrétní rodině, o jejím hrdinství, o pochybách, o malých lidských starostech. Je to o vážných věcech, a mezi tím problesknou malé grotesky: Dej si tuhle kuklu. Vypadám jako střevlík! Jenže pak jde zase do tuhého: Ty se se mnou loučíš? Je to riskantní, víš? Vidíš to, jak si najednou rozumíme? Tak tam nechoď, kdo tě nutí. Neudělali jsme pro ně dost? Je to film o tom, jak se musí člověk rozhodovat, a jak na jeho rozhodnutí záleží jeho další život a lidí v jeho okolí. Herecký koncert v podání Boleslava Polívky a Anny Šiškové. A Jaroslava Duška. Děkuji! Pro mě Oscar za námět, scénář, režii, obě hlavní i vedlejší role.