Let orla (1982)

Vynikající dobrodružné psychologické drama, tříčlenná výprava v balónu větrem unášena směrem k severnímu pólu s vidinou nejistého konce. Musím říct, že to co mě nejvíc bavilo nebyl ani samotný příběh, spíš minimalistická hudba či výborné herectví, ale nádherná kamera s velmi měkkými barvami, hrozně příjemně se na to koukalo! Konec je vlastně otevřený a donutí člověka, který o tomto pokusu hrdých švédských odvážlivců v životě neslyšel, dohledat si potřebné souvislosti. Snímek je prokládán autentickými fotografiemi, což ocení hlavně milovníci historie! Pro fanoušky filmů o polárních výpravách, švédské kinematografie nebo Maxe von Sydow povinnost!

The Return of 'Allo 'Allo! (2007) (TV film)

Konečně jsem objevil The Return of 'Allo 'Allo! s českými titulky. Ty jsou tedy často velmi špatně čitelné, protože pokud se sejdou s bílým pozadím, nemáte šanci si něco přečíst, ale to není závada tohoto pořadu. Jinak tady není moc o čem. Tohle musí potěšit každého, kdo s nelehkým srdcem kouše poslední díl seriálu Haló haló a se slzou v oku se loučí se všemi hrdiny z Nouvionu. Jediná škoda je, že se tohoto dílu, který je z části hraný, z části dokumentem a z části retrospektivou nedožilo víc postav. Zklamala mne i neúčast "Helgy". Jinak ale pro každého fandu kultu povinnost!

Parazit (2019)

Mé první setkání s korejským, tedy přesněji jihokorejským filmem dopadlo nadmíru dobře. Znáte to, je to stejně jako s čímkoli novým co zkoušíte, nevíte přesně co máte čekat, v čem můžou být rozdíly a odlišnosti, jedni říkají tohle, druzí zase tamto. Tady je vlastně vše tak jak jsme zvyklí, je znát že Korea má blízko k americké produkci a tudíž nepřipraveného ani nic nepřekvapí. Musím velmi pochválit režii a kameramana. První polovina snímku mě snadno vtáhla do děje a když jsem viděl že nejsem ještě ani v polovině, byl jsem silně navnaděný co se bude dít dál. Objevem sklepa ale napětí trochu padá, paradoxně, čtveřice se začne chovat jako stádo telátek a snímek to bohužel degraduje. Ani vyústění, moc pěkně udělané, to nezachrání. Závěr je takový... zvláštní... Nevím jestli by mě napadlo chodit se koukat na dům ve kterém jsem pracoval a nevím jestli by mě napadlo že moje dítě se chodí koukat na dům ve kterém jsem pracoval... Jak říkám, zvláštní...

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Bohužel nesdílím nadšení většiny hodnotitelů. Některé věci jsem vůbec nepochopil, třeba pískajícího si pána v lesíku u silnice, to proč hlavní postava tak vyšiluje, atd. Režie je bravurní a Spielberg již naplno ukázal že nebude, ale JE velkým filmařem s duší dítěte, kterou dokáže předestřít prakticky každý námět tak že má fandy z celé palety věkového rozsahu, ale tento film mě upoutal asi jako staré Star Trek filmy. Po vynikajících Čelistech o schod dva níž, přesto na výši.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Kvalitní dokudrama z prostředí redakce Washington Post o rozjezdu aféry Watergate. Takové filmy mne baví a zde mi scházelo jediné, že jsme nebyli svědky vyústění celé aféry - impeachment a rezignaci prezidenta Nixona. Bernstein hulí jak Temelín a Woodward si pro práci doma ani neuklidí, tak je to správné,tak to má být.

Svatební váza (1974)

Kterak farmář seznal, že vegetariánství není ta správná životní cesta.

Joker (2019)

Tak jsem zjistil, že tento filmový svět není určený pro mě. Hlavní postava od začátku otravná a pošukaná, tempo a atmosféra pravidelně bořena tanečními kreacemi, nehodící se hudbou či stupidní emerickou TV show. Naprostý závěr tomu jen dal korunu. Takže s přimhouřením obou očí tři hvězdy, jedna za pozoruhodný výkon Joaquina Phoenixe, druhá za atmošku ve vypjatých fázích filmu a třetí za dabing. Ať nežeru. Znova už to ale vidět nechci.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Ale no tak, vážení "odpadovci", opravdu si myslíte, že se tohle přece nikde nemůže dít? Vážně mi chcete říct, že lidé, oplývající enormním bohatstvím nebo mocí nejsou z toho života tak znudění protože můžou mít naprosto všechno po čem touží a nemají nutkání v sexualitě jít za hranice konvencí? Nikdy jste neslyšeli o harémech panen boháčů, ke kterým jezdí na dovolené jiní boháči? A co vyměnit všechny sexuální aspekty filmu za jiné, mnohem prostší principy nadvlády? Tento film je hlubší než si místní prosťáčci uvědomují. A mimo to, některé ty dívky byly opravdu překrásné. Přesto... Nepohonil jsem.

John a Mary (1969)

Koncem 60.let dostali tvůrci nápad dát k sobě Dustina Hoffmana a Miu Farrow a natočit s nimi vztahové drama lehce okořeněné humorem o dvou mladých lidech, kteří spolu strávili noc po té co se večer poprvé viděli. Oba protagonisté, i když prakticky stále na začátku svých hvězdných kariér, měli za sebou velké role v kultovních filmech, ač status kultu u Rosemary má děťátko je pro mě lehce řečeno nepochopitelný, u snímku Absolvent je to bez diskuze. Nápad to byl za milion, ale výsledek bohužel neodpovídá očekávání. Dokud se děj drží v bytě, kde se dvojice probudila, není žádný problém. Ten u mě začíná v momentě, kdy se do scénáře dostávají věty které oba pronášejí v duchu, tím jak se děj přenáší i do jiných míst a časových rovin je u mě rozhodnuto o průměrnosti filmu.

Život pod našima nohama (2005) (seriál)

Vždy mne fascinoval mikrosvět, hlavně brouci a pavouci, takže jsem tento seriál doslova hltal a byl velmi zklamaný že trval tak krátce. Svoji nezastupitelnou zásluhu na tom má David Attenborough, který snad nestárne. Velmi kvituju absenci hudby v detailních záběrech, zvuk je prostě zvuk. Takový seriál bych mohl sledovat denně.