Vánoce s Alžbětou (1968)

Nejsem si úplně jistý jestli všichni komentující pochopili ten závěr správně, nebo jsem ho já pochopil špatně? No, na tom asi ani tolik nesejde. O co vlastně v tomto filmu jde? To byli takhle dva: Hubert, chlap ve středním věku, s kriminální minulostí, ale jinak snad poctivec a pracant, který má rád svůj řád, doma vzorně uklizeno, dbá o sebe i svůj auťák kterým zaváží potraviny do obchodů po venkově. Je to samotář, ženám se vyhýbá, prakticky žije jen pro sebe a pro práci. No a tím druhým člověkem je Alžběta, na krátko ostříhaná dvacítka, která si prošla pasťákem, pravděpodobně i nepěkným sexuálním zážitkem v raném mládí. Disciplína je pro ni sprosté slovo, ví jak na chlapa když něco potřebuje, a že se kolem ní motají. A teď oba zavřete do jednoho auta a nechte je spolu pracovat x hodin denně. O zážitky nejrůznějších druhů nemůže být nouze! Řeknu vám to popravdě, tento film jsem si prostě zamiloval! Oba předvádějí nádherný herecký výkon, což je hlavně u Pavly Kárníkové s podivem, když je to její jediná zkušenost s filmovou kamerou, tohle se Kachyňovi a jeho týmu povedlo! Jeden z dobře utajených klenotů Pana režiséra!

Křehké vztahy (1979)

Dalo by se říct že Křehké vztahy jsou podobné snímku Vánoce s Alžbětou. V obou je v hlavní roli řidič dodávky s potravinami který má kriminální minulost, v obou nahlédneme do provozů kam provádějí závoz a kde si sakra musejí dávat pozor na vykutálence co si chtějí uzmout z cizího, ale i do zázemí vlastního podniku kde to není zrovna dvakrát ideální. Jsem trochu od fochu takže vím že na tomto se do dnešních dnů nezměnilo nic. Oba muži, jak Tadeáš tady, tak Hubert v Kachyňově filmu, se musí popasovat se ženou, kterou jim do cesty osud postavil. A neřekl bych že to má Táda jednodušší v tom že je to jen holčička. Ba právě naopak. Jednoznačně ale u mě vedou Vánoce, které zdobí úžasné herecké výkony, ve Vztazích mi přišlo vše takové... mno, umaštěné, nebo umazané od krve... Za zimní Jizerky přidávám nějaký ten bod, takže 65%.

Nesvatbov (2010)

Nemám rád když mi někdo říká jak mám žít.

Spalovač mrtvol (1968)

Úvod, záběr na mříže, za nimi pochoduje ze strany na stranu tygr, zní zpěv sboru. Ozve se hlas: "Něžná..." V tu ránu mráz za krkem. Okamžitě! A s každou další vteřinou se jen stupňuje až do samého konce! Geniální! Víc slov netřeba.

Smrt černého krále (1971)

Můj nejoblíbenější celovečerák s radou Vacátkem a jeho mordpartou. Těžko říct proč, jestli za to může můj milovaný klarinet, jehož podmanivé tóny provázejí celým snímkem, zapeklitost případu, který komplikují čachry továrníka, jeho syna a prokuristy, zištné ambice rodinných příslušníků melancholického a na smrt nemocného Krále v podání Vlastimila Brodského, jednoho z velikánů české kinematografie, a kapsáře Pepi Kapsy, kterého si střihnul žel už nebožtík Stanislav Fišer, pro něhož je to asi nejznámější role před kamerou vůbec. Zkrátka a dobře jsou to pěkné šachy. A k tomu všemu Kočka ze Záběhlic! Nemůžu jinak než za 5!

Kam, pánové, kam jdete? (1987)

Jako nadšený neorganizovaný turista na středních tratích (do 40km) jsem se na tento snímek speciálně těšil. Dlouho dlouho jsem přemýšlel o třech hvězdách. Problematika architektury pro invalidi se mě nijak netýká, ač chápu že je to potřebné aby měli tito lidé pohodlí a byli spokojeni alespoň tak co jim život může dopřát. Ve středním věku zatím taky nejsem, i když už je to za rohem, závazky ale nemám takže mě nějaké trable ohledně zlobivých dětí a ne(u)spokojené ženy nemusí znepokojovat, i když to jak mu přivezla občerstvení bylo milé. Mno a takovou rozkošnou kolegyní jako je Mirka Pleštilová bych rozhodně nepohrdnul, ale to mě v zaměstnání bohužel nečeká a jsem s tím smířený. Film si mě ale nadobro získal jednou scénou: Když už jste se rozhodli jít na dlouhou túru, a pro každého je ta vzdálenost individuální, dřív nebo později ty nohy bolet začnou, kor když špatně zvolíte obuv, tempo, nevyjde počasí, nebo zkrátka nemáte svůj den. Pak se vám v hlavě můžou začít hromadit špatné myšlenky a máte dokonce sto chutí se vším(někoho) praštit. Mít takhle šikovně po ruce svého šéfa, který vám v práci dělá kurvárny, není ideálnější příležitost si s ním vyřídit všechny účty! :) Pochválil bych hudbu, nejsem ročník který by pamatoval skupinu Tango nebo spolupráci Vildy Čoka s Kornem, ale mám tuhle muziku v oblibě. Závěrem bych chtěl ještě dodat, že pokud se tu vyskytuje nadšená turistka která by měla zájem se se mnou neorganizovaně organizovat na středně dlouhých tratích, stačí napsat ;)))

Hospoda (1996) (seriál)

Ryze český seriál o Češích a pro Čechy! Ústřední píseň je srovnatelná s tou z Chalupářů, každý ji po pár taktech pozná a ví odkud pochází. Štamgasti jsou špičkoví, hlavně průtokový ohřívač Babula mě baví. Jarda Dušek zpoza pípy hází brutální hlášky: "Jo, ty nahodíš pojistky a na Ukrajině přestanou jezdit tramvaje!" Jsou ale ke slyšení i hluboké životní pravdy, třeba: "Ženatý chlap žije jako pes a umírá jako člověk, svobodný chlap žije jako člověk ale umírá jako pes."  Příběhy občas haprují v uvěřitelnosti, ale na to házím bobek. Za pět pěnivých kousků!

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

...tak, a teď si vás koupím všechne...! Sorry jako, ale já jsem best in kurvahošigutentage! A jestli někdo říká že ne, tak je nacista a fašista! Prostě kampaaaň!

Jako kníže Rohan (1983) (TV film)

...a že takových Rohanů dnes je! Začne si to vydělávat, první co udělá tak si na leasing pořídí drahou káru, aby sousedi viděli že na to ! Pěknou slečnu, aby mu ji ostatní záviděli! Rychle děti, aby mu náhodou neutekla! A hypotéku, přece musej bejt ve svým, to by byla ostuda, v nájmu, fuj! A dovolená u moře, all exclusive, hlavně ne Chorvatsko, tam jezdí jen chudá spodina! Že už není na dárky pod stromečkem? Nevadí, kdyžtak si půjčíme, dědeček má našetřeno, a on to ani nebude chtít zpátky, musíme za ním jezdit častějc(si půjčit)... No, a pak přijde krize, třeba jako ta letos. Na peníze si člověk velmi rád a rychle zvyká, ale na život bez nich těžce. Následují zoufalá řešení... O kvalitách této inscenace netřeba pochybovat. Herecký koncert Vladimíra Menšíka je samozřejmostí, ostatní také nezůstávají pozadu. Moc příjemná i když obyčejná hudba. Plný počet.