Arizona Dream (1993)

Ujetý postavy, ujetej děj, ujetá hudba, ujetej humor a ujetej rejža. Snová podívaná disponující fascinací smrtí a posedlostí vlastní touhou, díky níž mi na konci filmu došlo, že bych strašně chtěla taky něco chtít, mít sen...takže - 1) chci jet v kabriu ze sedmdesátejch, co žere nekřesťansky moc litrů na sto, po široký prázdný dálnici skrz poušť USA, bejt tam jen já, samotinká... 2) Mrknout se do Austálie - tam chci už od dob, co jsem viděla Skipiho...3) Malý pole ropy. Kusturica jeho dream prošpikoval nápady, blbůstkama, z nichž některý asi pochopí jen ten, komu je sám vysvětlí, typickým absurdním humorem a dravá, živoucí harmonika Grace mi zní v uších doteď. A láska má nejblíž k na první pohled opačnýmu citu - nenávisti - obě ty emoce jsou zatraceně silný a na míle vzdálený od "neutrálu"...A Elaine a Grace jsou živoucím, vymyšleným :-) důkazem, že je lze cítit naráz.

Benny a Joon (1993)

V celý tý televizní záplavě průměrnejch akčňáků, kde na sebe mířej bouchačkama, nebo na druhou stranu úžasnejma romanťákama podle Danielly Steel, nad kterejma bych brečela ( ale fakt ne dojetím ), tohle působí jako balzám na duši. Joon je půvabná a dobře trhlá, Benny správnej chlap se srdcem na pravým místě no a Sam, ten je prostě k sežrání. U všech těch jeho ala Buster Keaton taškařic jsem nasadila lobotomicko-zasněnej výraz a tráva mi připadala zelenější, nebe modřejší a kytky voňavější.

Donnie Darko (2001)

Viděla jsem jen DC, kterej je podle některejch uživatelů až moc napovídající.....hm...stejně to úplně nechápu, ale vysvětlit se to určitě dá (narozdíl od Lost Highway...), ale napětí a atmosféra tomu rozhodně nechybí, na herectví Jakea Gyllenhaala je radost pohledět, lámat si hlavinky na tom taky můžeme a hlavně je to ještě dost sympaticky zkombinovaná sci-fi s teenmovie se skvělou režií a dobře volenou hudbou. O cestování časem a červích dírách mi všechno není (a nikdy nebude) jasný, takže za 5 dát nemůžu, ale film je to i tak moc sympatickej...

Americké psycho (2000)

Parádní cynická ujetina - u některých scén jsem se válela smíchy a ten Baleův šílenej výraz, když spatří vizitku z prvotřídního papíru a zlatým raženým písmem!!!! Pokud tuhle krvavou satiru kritizující povrchní život makléřský smetánky vezmete s těžkou nadsázkou (což stejně jinak ani nejde), pak to zábava bude. A velká...už jen kvůli scéně s prostitutkama a jeho sexuálním pózám hodným reklamy na proteinovej nápoj to stojí za to...dodatek: napodruhý musím zvednout na absolutorium, protože tohle je nejen zábavnej film plnej černočernýho humoru, nadsázky a satiry, ale taky zároveň děsně vážná, smutná věc. A to je ten emoční prožitek, kterým si u mě filmy vysluhují pět hvězd, ten, co jsem si ho předtím, možná kvůli dabingu, možná díky mýmu rozpoložení a náladě, nepustila pod kůži, ačkoli jsem o něm věděla.

28 dní poté (2002)

Hm...tak já jsem asi koukala na jinej film....na nějakej, kde bandičku přeživších pronásledovala skupinka uchroptěných, sípajících a trhavě se pohybujících nakažených....škoda, že to nebyla nadsázka, protože jsem se smála...Hvězdu právě za ten neplánovanej smích a úctu k Boylovi. Vůbec mě to nebavilo...

Zesil to! (1990)

Jeden ze dvou filmů , kde pociťuju sympatie k Christianu Slaterovi. Jeho alter ego tady pomocí pirátskýho vysílání rádia vyvolá vlnu nevole a revoluce v studentech místní střední školy, která si k tabulkovým výsledkům pomáhá lecjak. Tuhle nadvládu až "diktaturu" školy naleptá právě hlas Happy Harryho Hard on, který říká přesně to, co si všichni myslí. Fajn filmek o dospívání, problémech a nestabilitě dospívajících, který se plácají v nevyhraněnosti vlastní osoby a snaží se najít vlastní já v době, kdy jsou 60. léta out, sex i drogy jsou taky out a oni nevědí, kam patří. Hlas Happy Harryho by strhnul i mě. A Slater zahrál skvěle.

Pravdivá romance (1993)

Rozkošná Arquette a sympatickej Slater (i když trošku tele - nebejt těch zapomenutejch papírů.... ), Tarantinovskej scénář v střízlivější režii T.Scotta (+), doplněno super hudbou a spoustou známých herců v malých roličkách, plus jeden šťavnatej příběh o skutečným původu sicilanů a ponaučení, že když ženská fakt miluje, je odhodlanější než pittbull na stopě a dokáže i jen s vývrtkou udělat díru...do světa.

Lost Highway (1997)

Budu se na to muset podívat podruhý (ale zaboha se mi do toho nechce), protože po přečtení recenze (v sekci diskuse je na ní odkaz ) mně začalo vrtat hlavou, jestli to opravdu vysvětlit nejde a já jsem to jen ignorantsky nevzdala a nepřipravuju se teda o něco geniálního, zatím ale:.... - nemám nic proti filmům bez příběhu, lyrickým počinům ani pomalu plynoucím psychologickým studiím, jenže ty si ani nehrajou na to, že příběh mají. Lost highway je na něm postavená a Lynch s náma rozehrává hru založenou na zápletce, která se místo rozplítání jen víc zaplítá, aby se nakonec zamotala úplně...Napětí nechybí a zpracování je taky démonický, včetně Arquette (který z očí kouká nějaký to tajemno) a z toho špičatýho frajera šel strach, ale já jsem 2hodiny a čtvrt koukala ne něco, co nedávalo naprosto žádnej smysl (a ani se to o to nesnažilo) a to mi teda vadí.

Opustit Las Vegas (1995)

Film, z něhož syrovost, beznaděj a deprese přímo sálá a bohužel zalézá pod kůži, takže máte, stejně jako hlavní hrdina, pocit, že jdete vstříc neodvratitelnému konci....dostal do deprese i mě. A jak Nicolase zrovna nemusím, tak tady (a ve Zběsilosti v srdci) byl skvělej.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Moje srdcovka je 1, (možná právě protože) jako akčňák vítězí 2. 1 je krásně ponurá, syrová, depresivní, béčková a až hororová, 2 je zkrátka vysokorozpočtová akční řež. Má pár scénárisickejch nevychytávek (časovej paradox, kterej 1. i 2. dílu ráda odpouštím, neřeším) SPOILER Proč T-1000 chce po Sáře zavolat Johna, když to může nakrásně udělat sám; proč SWAT jednoduše od Dysona ten detonátor nevezme; nevadí Sáře, že ohrožuje vznik vlastního syna?; jak se tam vůbec dostali, když "přemisťovací zařízení" zničili....atd KONEC SPOILERU T2 je prostě akční jízda přikořeněná humorem (parodie na Arnieho úsměv - což je skutečně jedna z nejděsivějších věcí, který lze spatřit, pohled T-1000 na figurínu....atd) a atmosférou vlastní '90 a trikům, za který by se nemuseli stydět ani o 10 let později. A s T1 a Smrtonosnýma zbraněma a pastma to byla nejohranější VHS mýho dětství. Howk