Poslední souboj (2021)

Jediným slovom WOW. Ridley Scott stále aj napriek svojmu veku dokáže tvoriť exkluzívne blockbustery. Ponuka nám historický epos, ktorý užasne spracováva výpravu v stredovekom francúzsku ,ktorá vás chytí a už nepustí. Až ma mrzí že som žiaľ film nepodporil v kine a bol som jedným z tých ktorému stačilo vidieť v kine iba dunu. Jednoznačne ide klenot v Scottovej zbierke, ktorá je charakteristická za celu jeho kariéru. Film nám zobrazuje kopu skvelých aspektoch. Ako je dokonalý scenár, postavy sú napísané čiernobielo a neviete kto má pravdu. Herecký kasting je tiež exkluzívny Damon a Driver sú vo svojich rolách vynikajúci, no však Jodie Comer si každú scénu kradol pre seba a vychutnával som si každú scénu v ,ktorej sa objavil. Po technickej stránke tiež nemám čo vytknúť. Dych vyrážajúca ťaženie, nám ponúka napité kamerové zábery, kvalitnú réžiu a strih, vďaka ktorému ani rozprávanie rovnakých scén nepôsobí nudne a identicky ,a na záver do uší vám znie nádherná hudba, ktorá vám do slova vyráža dych. A musím sa priznať že ja som s tým to veľkolepým blockbusterom maximálne spokojný. Pri sledovaní som sa cítil ako by som bol v priamo v centre diania a brutálny súboj plný napätia a úžasnou choreografiou bol len čerešničkou na torte, a bol som tak nahhajpeny, že po tých 152 minútach som chcel vidieť ešte viac. V skratke nám Scott ponuka kvalitnú filmarinu ako má byť! A dúfam že nám Ridley Scott prinesie ešte takýchto filmov ešte viac a už sa neviem dočkať kedy vyjde prvý trailer na gladiátora 2,ktorého režíruje Scott. Jednoducho ide o film, ktorý by ste si mali pozrieť. Lebo ide o taký veľký filmový event, ktorý minimalne stojí za vašu pozornosť aj mimo kinoveho platná tak ako aj ja 9/10.

Troja (2004)

Ide jeden z historických filmov, ktorý na svoju dobu vzniknutia je skvelý. Film, ktorý keby nebol maturitnou otázkou zo slovenského jazyka tak by som ho ani nevidel. A musím uznať že vtedy ma príbeh veľmi zaujal. A musím podotknuť že aj do dnes stále dokonale funguje. Existuje mnoho aspektov prečo sa vám troja môže páčiť. Príbeh nám, ponúka skvelý kasting od Pitta až po Blooma. Okrem toho nás troja obohacuje veľkolepými bitkami, dynamickou choreografiou, úžasným vizuálom, veľkolepou stratégiou trojského koňa, skvelou zámienkou, ktorá spôsobila celú zápletku a zaujímavou gréckou mytológiu, ktorá ma vždy fascinovala ,a pozretí ešte viac. Ale napriek týmto kladným aspektom je film má až moc dlhú dĺžku. Čo žiaľ nepôsobí dobre ,lebo film má až moc veľa ambícii, ktoré nenapĺňa a vytvára trochu dieru samotnom epose. Ale to zároveň trochu chápem. A však kvôli veľkému rozpočtu a ambíciami ,ktoré kládol režisér Wolfgang Petersen do troji, tak to musím brať ako negatívum. Ale napriek tomu ide príjemný historicky epos, ktorý ak ste nevideli tak by ste to mali zmeniť. Lebo ide úžasné dobrodružstvo podľa pravej historickej udalosti, ktoré určite stoji za vašu pozornosť  80%.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

A máme tu po oppenhiamrovi ďalšiu historickú drámu, ktorá vyzerá užasne. Musím sa priznať že toto je môj prvý film, ktorý som kedy videl v réžii od Martina Scorseseho. Čo by som mal určite v blýzkej budúcnosti napraviť. Ale povedal by som že práve tento aspekt, môže vo vás zbudovať pri čítaní tohto komentáru väčšiu objektivitu. Lebo aj keď som nevidel pred tým žiaden film od Martin Scorseseho tak musím podotknúť  killer of the flower moon je úžasná tri a pol hodinová stopaž, ktorá sa odráža predovšetkým veľkolepej filmárskej a remeselnej práci celého tímu. Čo vás zároveň núti si vychutnať každý detail, ktorými nás film obohacuje či sa jedná o nepríjemne témy alebo hudobný podkres tomu dodáva to pravé kúzlo, ktoré vás núti si vychutnávať každú dromnosť do úplnej dokonalosti. Scenáristický nám Scorsesi nám ponúka komplexný príbeh, ktorý môžete spatriť raz za stovky rokov a preto dúfam že je pochopiteľne že nemá zmysel hodnotiť technické či herecké faktory, ktoré sú tak tiež na vysokej úrovni.  A viac-menej by som povedal že filmu nemám čo vytknúť. A preto asi ani jedného čitateľa neprekvapím, keď poviem že ide jednu z najlepších historických drám, ktoré som kedy videl. V skratke všetko tu fungovalo tak ako malo a ako som presne očakával. A pravé zato som rád že niečo také ako killer of the flower moon mohlo vzniknúť, v z hladom k tomu v akej uponáhľanej spoločnosti dnes žijeme a ešte budeme žiť. A práve preto ide o skvelý filmový zážitok ,ktorý si určite zaslúži vašu pozornosť vo vašom voľnom čase, kľudne aj neskôr ,tak ako som to aplikoval aj ja. Preto ak máte veľa voľného času tak vám radím aby ste sa na tento film pozreli,určite si spríjemnite tri a pol hodiny vášho rušného života 100%.

Loki - Season 2 (2023) (série)

•Konečne je tu marvel seriál o, ktorom môžem povedať že je fantasticky. Ide o projekt, ktorý je tak silný seriálový a emočný zážitok, ktorý ťažko nájdete v albume v marvel projektoch za poslednú dobu. Jednoznačne z filmárskeho hľadiska niet čo seriálu vytknúť. Loki nám ponúka skvelý scenár plných nápadov čo v svete mcu niet až tak často vidieť. Okrem toho aj bravúrnu réžiu, skvelé efekty, kameru, kulevrujucu hudbu ,humor a nespočetne odkazov na scény ,ktoré sme pred tým už videli. Taktiež aj herecké obsadenie ma tu dosť čo ponúknuť a nikto tu nie je na zvýš. Vzťahy medzi nimi sa dokonale vyvíjajú, a do slova vás do deja ťahajú. A Loki  nám týmito aspektami stále ukazujú že marvel dielni ide vytvoriť stále niečo veľkolepe z čoho doslova všetci padneme na zadok. A po pozretí každej epizódy chcete vidieť viac takýchto marvel seriálov. Jednoducho ide o dokonalosť, aj napriek dvom horším dielom. Ale napriek tomu ide o seriál, ktorý je skvelý, a určite by si zaslúžil vašu pozornosť ako aj viac dielov, lebo ide o príbeh, o ktorom si dovolím povedať že je budúcnosťou sveta mcu. Ale vyslovoval by som to dosť opatrne, aby lokiho nepokazili presne tak rovnako ako mandaloriana 3 sériu 9/10.

Stvořitel (2023)

Nový sci-fi film od režiséra godzilly a star wars rouge one (Gareth Edwards) nám opäť vytvára novučký futuristicky svete zasadený v krásnom vizuály. No položme si teraz ruku na srdce zvládla tato snímka tak dobre aj scenár a postavy? No žiaľ nie. Bohužiaľ tvorca je veľmi emočne prázdny a scenáristicky veľmi primitívny. Cez tu všetku tu krásu v záberoch a audiuzali sa nepodarilo vytvoriť postavy ,s ktorými sme súcitili a balí by sme sa o ich život. Celkovo je príbeh veľmi priemerný a nepodarilo sa mi emočne naladiť na žiadnu postavu. Asi tak by sa dal v skratke tento film opísať. No žiaľ na to že má film stopáž dve hodiny ,tak jediným čim ma zaujal je užasni vizuál  a pekný densing. čo je vskutku škoda lebo sa na tom filme podieľala najväčšia elita celého Hollywoodu. No žiaľ ma nudil od začiatku až do konca tak ako žiadny film za poslednú dobu. Škoda že premrhal svoj pravý potenciál 5/10.

Bod obnovy (2023)

Po dlhej dobe som bol v kine na českom filme, ktorý mi skutočne vyrazil dych. čo ma prijemne prekvapilo. Lebo musím sa priznať že na českú pripadne slovenskú filmografiu som zanevrel už dávno. Lebo ako to bežne býva Česko i Slovensko nás zahlcujú stupenými komédiami a rozprávkami, čo nie je vskutku šálka moje kávy. Ale našťastie bod obnovy je úplne iný, je omnoho originálnejší a fascinujúci projekt, po ktorom svieti malé svetielko na konci tunela že slovenské či české filmy môžu mať konečne popularitu nie len u staršej generácie ale aj u mladej. Jasné že film nie je sto percentný a má svoje muchy. Ako je hlavne lacný, obyčajný príbeh, ktorý dokážete predvídať do posledných detailov. Ale napriek tomu musím priznať že natočiť takýto film je z českej produkcie veľká odvaha, za čo si minimálne zaslúžia môj obdiv. Lebo napriek slabšiemu príbehu je bod obnovy jeden veľký česky klenot s úžasným vizuálom, ktorý si určite zaslúži vašu podporu v kine. A preto dúfam že česká pripadne slovenská kinemografia nám takýchto filmov prinesie ešte viac 9/10.

Invalida (2023)

Po dlhej dobe môžem povedať že slovenská kinemografia je konečne v pokroku. A tým úžasným slovenským klenotom je invalid v réžii Jonaša Karaska, ktorý vytvoril veľkolepý príbeh, ktorý má mnoho nápadov a v skutu ma prijemne pobavil. Ponuka nám veľkolepý scenár, ktorý sa nebojí pracovať s čiernym humorom, témou invaldismu, rómskymi otázkami a neposlednej rade s mafiánskym autoritami lynčujúce celu spoločnosť ,čo žiaľ nás Slovákov veľmi ťaží na srdci. Hlavným dôvodom prečo si invalida obľúbite sú istotne nadpozemské herecké výkony dvoch postav. Gregor Holočka je tu v hlavnej roli excelentný,doslovne pred kamerami stvárňuje svoj životný herecký výkon na, ktorý bude mať budúcnosti ťažko nadviazať. A bezpochybne hlavnou čerešničkou na torte je Zdenek Godle, ide o herca ktorého som pred filmom ani nepoznal ale napriek mojim pochybnostiam v invalidovi ukázal absolútny strop svojich zručnosti. A každá scéna s nim podobe nespoľahlivého rozprávača je to najlepšie čo samotný film môže ponúknuť. Jedine čo mi trochu žiaľ vadilo bolo trochu nepodarene finále, ku ktorému to film zo začiatku atmosférou skvelo buduje, len som čakal trošku väčšie grády, ale to je jediná chybička ktorá chyba filmu k dokonalosti. Ale napriek tomu ide o prenikavú pochúťku, ktorá dokonale zostane ležať vo vašom srdci a vy si ju užijete, a dokonale sa pobavíte. A preto dúfam že slovenská pripadne česká produkcia príde niečím takým veľkolepým 8/10.

Tajná invaze (2023) (seriál)

A máme tu ďalší marvel seriál ,ktorý je rovnako užasni ako hrozný. Ide o seriál, ktorý ako celok nepôsobí zle a jedna sa o jeden z lepších seriálov ktorý v dielňach marvel kedy mohol vzniknúť, no žiaľ nám ponuka kopu nelogickosti, ako aj neuspokojivé vyvrcholenie a ukončenie, ktoré mu abnormálne podráža nohy. Ale okrem toho nám ponuka seriál užasnú myšlienku ako by MCU svet vyzeral bez superhrdinov, a toto všetko kombinuje veľkolepou realistickejšou zápletkou, úžasnými múdro napísanými dialógmi, solídnym tempom a úžasným hereckým kastingom. Hlavným ťahúňom seriálu je bezpochyby Samuel L.Jackson, ktorý tu doslova podáva životný výkon a nečudoval by som sa keby za rolu kludne dostal oscara. Ako aj vedľajšie obsadenie je do určitej mieri poriadku, no však nijako nezaujmú a neuchovajú sa vám dlhodobo pamäti. Ale tak či tak nejde o žiadnu katastrofu. No žiaľ okrem určitých plusov má seriál rovnaký počet mínusov. Hlavným problém seriálu je slabší scenár ,ktorý sa snaží rozvíjať až moc dejových liniek ,no žiaľ sa mu to moc nedarí ,a povedal by som že v tom to prípade dokonale platí pravidlo menej je niekedy viac ako veľa, a vskutku mohlo ísť o dokonalejší, múdrejší a oveľa úžasnejší príbeh. Posledným mojim negatívom sú CGI súboje, ktoré nepôsobia dobre aj keď dostali slušný budget, až okolo 200 mega.No žiaľ vo výsledku  pôsobia viac na škodu ako keby vám mali vyraziť dych. Ak by som to mal neposlednej rade teraz nejako zhrnúť, tak seriál začal na dosť kvalitnej úrovni, dosť ma aj bavil, povedal by som že sa v ňom až skrývala istá štipka originality, ale ako to u marvel seriáloch býva postupom času dospel typickej priemernosti, ktorá doslova bila do oči. čo je vskutku škoda že od avangers endgame marvel nevytvorilo nič veľkolepe z čoho by som padol na zadok 7/10.

Ahsoka (2023) (seriál)

Ďalší star wars seriál, ktorý vás priamo nepoteší ani neurazí. Aj keď musím podotknúť že na rozdiel od Bobu či Obiho je to aspoň pozerateľne. A povedal by som že pre fanúšikov seriálov ako CW či Rebels je tato show je ako jeden obrovský splnený sen. A hneď od prvých dvoch dieloch vykonáva skvelú prácu ,a povedal by som že prvé dve epizódy si užijú všetci diváci nehladiac na to či ste videli seriál rebels. Dokonale vás privedú do celého diania všetkých postav. No žiaľ po dvoch skvelých epizódach to už ide dolu kopcom, a opäť upadajú scény do slabšej priemernosti, kedy epizódy plynú nejakým spôsobom a nejaký ten dej s nimi. Dej je škandalózne chudobný a zvyšok seriálu iba zachraňuje Hayden Christensen podobe force ghosta(je vidieť že znovu po nepodarenom Obi Wanovi sa do roli Anakina vrátil s obrovskou chuťou a v celej show ho Dave Filoni využil úplne skvelo, bolo skutku prijemne znovu vidieť Anakina a Ashoku spolu.).No žiaľ aj tak je príbeh absurdný že nepôsobí ako príbeh o Ashoke ale ako ďalšie pokračovanie rebels, ktoré je zasadene v mando verze. A preto sa tu viac rozvíjajú rôzne dejové línie ,ktoré vo finále seriálu nikam nevedú, vytvárajú kopu nelogickosti a vy sami ako diváci si pokladáte otázku mal tento seriál význam vidieť? Kam budú schyľovať kroky Ashoky? No žiaľ tieto informácie sa dozvieme neskôr či bude aj nejaké prípadné pokračovanie, ale minimálne to seriál veľmi otvoreným koncom naznačuje. Akcia je tu vedená na slušnej úrovni, súboje zo svetelnými mečmi vyzerali fakt uchvatne a plne sa tu využila zaujímavá choreografia. No žiaľ prestrelky ako vždy star wars okrem Andora pôsobili fakt zle a napätie dotvárali úplne nulové. Okrem toho vám show ponuka zombie Stormtrooperov a odkrýva tajomstva galaxie. Čo je fakt skvelý ingrediencia na potešenie fanúšikov. Casting je tiež do značnej miery dobrý. Aj keď je tu Ashoka dosť nevyužitá doslova ju zatieňuje väčšina postav od Sabin až po Anakina. Čo je vskutku škoda aj keď Filony poslednej dobe ju pchal všade kde sa dalo. Ale okrem toho k hlavnému obsadeniu nemá žiadnu námietku ,v skratke pôsobili super. No ale na druhej strane záporaci boli ešte viac super využitý do poslednej bodky, pri každej scéne som sa s nimi nenudil. A povedal by som že Baylen je podľa môjho názoru najlepší zápork, ktorého disney mohlo vytvoriť. No žiaľ po skončení seriálu nás zasiahla smutná sprava o predstaviteľovi Balená(Ray Stevensona),ktorý bohužiaľ odchádza do hereckého neba, ale touto recenziou by som sa chcel mu poďakovať za jeho úžasný herecky výkon na ,ktorý budúci nástupca bude mať ťažkú úlohu sa mu herecky vyrovnať. Ale dúfam že budúca séria bude ešte lepšia aj bez Ray Stevensona. Preto ak by som to mal teraz zhrnúť tak aj napriek určitým nedostatkom seriál nepôsobí na škodu, je to vskutku príjemná 58minutová záležitosť s krásnym dizajnom a skvelými postavami, ktorými nás star wars obklopuje. A preto by ste sa na príbeh Ashoky malý minimálne pozrieť, je to skvelý recept na spríjemnenie vašich rušných 58 minút vo vašom živote.  A už teraz sa teším na potenciálne pokračovanie 7/10.

Ahsoka - Část 5: Stínový válečník (2023) (epizoda)

Jednoznačne najlepší diel série. A to nehovorím iba kvôli Haydenovemu návratu(je vidieť že znovu po nepodarenom Obi Wanovi sa do roli Anakina vrátil s obrovskou chuťou a epizóde ho Dave Filoni využil úplne skvelo, bolo skutku prijemne znovu vidieť Anakina a Ashoku spolu.).A povedal by som že či už ide z príbehového či CGI hľadiska epizóda je fenomenálna zo všetkých strán. Na rozdiel od Boba Fetta či Obi Wana ,každá epizóda je pozerateľná. A piatou epizódou lucasfilm spolu s disney dokázali nám veľký priepastný rozdiel  že sa dá konečne robiť star wars na vysokej úrovni ako predtým. A preto dúfam že takých to epizód nám seriál ponúkne ešte viac.