Vůně cizích krajů (2008) (seriál)

Údolí Loiry. Zámky na Loiře, středověká města, chrámy, lesy, pole se slunečnicemi... paráda!

Chůze – lék pro tělo a duši (2021) (TV film)

No, tak jsem čekala trochu víc. 10 000 kroků denně, v mém případě celých 7,5 km nedávám. To bych musela obětovat jeden dokument denně. Nicméně to stojí za úvahu.

Touha po věčnosti - Mezi nebem a peklem (2024) (epizoda)

Ze zamýšlených 3* zvyšuji díky emotivnímu závěru epizody. Oba průvodci ztišili hlas a já jsem si připomněla nedávnou návštěvu kostnice v Kutné Hoře. Taky jsem jen šeptala, protože ta tíha smrti vám sevře hrdlo. A hudba Michala Rataje s dokumentem velmi dobře souzněla.

Identita - příběh českého grafického designu - Každodennost (2024) (epizoda)

Seriál mě hned od začátku nadchnul. Zaplnil díru v umělecky zaměřených dokumentech. Od 5* na začátku ale postupně snižuji. Jako by autor vařil čaj pořád ze stejného čajového sáčku. Poprvé a podruhé je čaj dobrý, ale pak už slábne, tak jen podle barvy usuzujete, že v tom hrnku může být čaj. 6. díl začíná bankovkami. Česká platidla jsou krásná, a tak se divák nabudí. Aha, díl o bankovkách, no to bude paráda! Ale záhy už se řeší ručně psaná menu na restauračních tabulích, obaly zboží a pak zase knihy, které už jsme ale nejméně 2x v seriálu viděli. Každodennost není roztěkanost. Každodennost vnímám jako ukotvení v předvídatelnosti, v opakujících se činnostech, které plynou tak přirozeně, až se zautomatizují. V případě tohoto dílu by mohly být doprovázeny třeba těmi bankovkami, stravenkami, platebními kartami, kartami obchodních řetězců včetně log těchto řetězců.... Prostě ukázky grafické úrovně produktů, jichž se dennodenně dotýkám a dennodenně je podvědomě zaznamenávám, když si vyběhnu koupit rohlík. Mám z dílu pocit absence jasného záměru.

Božena - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

Dívám se, ač jsem již v premiéře viděla, hlavně kvůli Kameníkové. Do role vplula tak přirozeně, že v ní tu BN nejen vidíte, ale rozumíte jí.

Touha po věčnosti - Věčnost pro vyvolené (2024) (epizoda)

Povídání o místech posledního spočinutí králů a významných šlechticů od středověku po renesanci. Sv. Vít, Vranov, Valdice... Zaujala mě informace o středověké "turistice" za ostatky, jež se staly žádanými suvenýry.

Dobré ráno, Brno! - Epizoda 6 (2024) (epizoda)

V celém seriálu je dobře vybraná hudba. Ty Dva modré balonky, hit z roku 1958, je přesně ten úlet, který do seriálu patří.

Případ Bovaryová (2021) (TV film)

Zajímavé komentáře zúčastněných. Budu si muset knihu znovu přečíst, protože, přiznám se, jsem tam kdysi viděla něco jiného, než se v dokumentu prezentuje. Emu Bovaryovou bych jako ženu charakterizovala jinak. I význam knihy bych viděla někde jinde. Přínosný názorový střet.

Claude Monet: Světlo okamžiku (2019) (TV film)

Ach, Monet! Vytáhla jsem si ho při zkoušce z moderních dějin umění v podobě malého fragmentu bílého květu. Obrazy s lekníny jsem měla tak nakoukané, že bych je tehdy dokázala složit z tisíce takových ústřižků jako puzzle. Monet je poznatelný, křehký, přitom neústupný v úsilí zachytit jeden a týž námět v mnoha obrazech, aby mu dal celistvý obsah, ukázal ho v různých časech v různém světle. Dokument to názorně ukazuje třeba na malbách katedrály v Rouenu nebo vodní plochy s lekníny. Petr Stach, mimochodem ve všech dokumentech skvělý, zde promlouvá v ich-formě jako sám autor. Chápu Monetovy pochybnosti a tvůrčí trýzeň. Je mi blízký i vztahem ke svým obrazům, který je dobře vystižen v situaci, kdy umělce strhne do vody prudká vlna. "Nejhorší je, že jsem přišel o obraz." Snímek přesto nebudu hodnotit maximem, protože je v něm věnováno příliš prostoru širokému kontextu na úkor obrazů. A klavírní melodie je užita jen tak mimochodem bez souzvuku s obrazem, ačkoli má ta melodická linka potenciál vyniknout.

Touha po věčnosti - Kříž symbolem smrti (2024) (epizoda)

Téma není tím motivem, pro který se na dokument dívám. Mám ráda baroko, a tak si spíše doplňuji informace o památkách, které stojí za návštěvu. Třeba jako v tomto díle. Plesl je navíc velmi empatickým průvodcem. Vlastně ani neprovází, nechá se provázet, ptá se a poslouchá. A ta role posluchače mu moc sluší.