Tři mušketýři (1973)

Můžu srovnat různé filmové variace zpracování mušketýrů a ta nejlepší je právě tato (z roku 1973 první díl a z roku 1974 díl druhý) - s Michaelem Yorkem jako d'Artagnanem a Faye Dunaway jako Milady Clarick de Winter.

Comprar, tirar, comprar (2010)

Nic nového pod sluncem...bohužel...s touto skutečností se každý setkává dnes a denně a není náhodou, že se nám výrobky pokazí v momentě, kdy se to výrobcům z ekonomického pohledu vyplatí a zároveň si nenahněvají spotřebitele natolik, aby přešel ke konkurenci. Nejlépe den po záruce. Když tak funguje každý (téměř každý), tak není alternativ.___ Nejen z reálného světa (záruky, garance) - pohledem laika - běžného spotřebitele, ale i odborníka (téměř jednotná filozofie - demagogie - ekonomického růstu) pohledem ekonoma jsme v systémové pasti, poněvadž plýtvání na úkor přírody je prosazováno a konvergentně v tento směr vyústilo, protože pro výrobce přináší největší zisk (na úkor dnů budoucích; neprosazování externích nákladů; trvale udržitelný rozvoj). A je často předpokladem pro absolvování ekonomického směru tento přístup znát a v praxi ho využívat, jinak by Vás nikdo nezaměstnal. A prosazovat jiný názor lze jen z akademické půdy nebo jako dominantní subjekt v určité ekonomické oblasti, jinak byste v praxi s takovýmto ekonomickým modelem trpěli. ___ Již každý odborník - ekonom nebo inženýr se s tímto přístupem setkal. Klasický návrh (rozum tomu velí) konstrukce na trvalou životnost se neslučuje s moderními přístupy podnikové ekonomiky, ale i makroekonomie (20. století), tudíž se prosazuje přístup konstrukce (návrhu) na časovanou životnost (od návrhu letadel po spotřební elektroniky). V tomto momentě nemůže konstruktér designovat, jak by mu přírodní omezení velely, ale musí se podřídit ekonomické realitě - tudíž navrhovat výrobky, které nejsou trvalé. Klasická věta z předmětu Spolehlivost nebo z předmětu Dynamická životnost zní pro vybraný výrobek, např. pro automobilový průmysl tak, že závodní automobil by se měl rozpadnout v momentě protnutí cílové čáry, což si lze přeložit více obecně do polohy výrobku a známé (nebo předpokládané) doby užívání, kdy by funkčnost měla být v plánovaný okamžik terminována, což je krásně vidět na "počítacím" čipu, podobné je to s kumulací únavových cyklů u strojní součásti apod. Pro poslední příklad lze využít jednoduchou náhradu, např. větší průřez hřídele nebo kvalitnější povrchovou úpravu u karoserie a automobil vám vydrží několikrát déle, ale bude stát více, bude často těžší a tím se servisy, ze kterých má automobilka nemalé peníze neuživí nebo bude vykazovaná dlouhodobá spotřeba vyšší a daný model nebude tak prodejný. atd. atd.

Ilsa: vlčice SS (1975)

jedním slovem nuda, druhým slovem herecký amatérismus, třetím emoční vakuum, atd. prostě ztráta času

Horizont události (1997)

Anderson měl raději naštípat fůru dříví. Nápad to byl dobrý, ale jakmile se scéna začala barvit červeně, tak se veškeré mystično vytratilo a zůstal jen střihem urychlený odpad. Za promarněný potenciál zajímavé látky se přikláním k dvěma hvězdám. Na zfilmování chaosu byl tento filmový výron příliš schématický.

Mezi supy (1964)

Ačkoliv byl Vinnetou v mých dětských letech srdeční záležitost a Poslední výstřel jsem i oplakal, tak po zhlédnutí prozatím neviděného dobrodružství při osidlování (Jugoslávie :-)) s názvem Mezi supy jsem byl upřímně zklamaný. Kolikrát si říkám, že některé emoce se stávají světlejšími a zářivějšími jen díky faktoru času, možná ale jsem neměl to štěstí a narazil jsem na paskvil.

Hádej, kdo přijde na večeři (1967)

"Já jsem rovněž konsternován" z tak silného scénáře, který ještě povznáší herecký výkon Spencera Tracyho a Katharine Hepburnové. Drama, jehož leitmovit je "problém" - láska dvou odlišně pigmentovaných lidí, které se s tíhou předsudků společnosti vypořádá na základě tolerance, lásky, inteligence. I bez jediného z trojice atributů by optimismus (jak zamilované dvojice, tak i příbuzných a přátel) ve společnou budoucnost rychle vyprchal (a tento vnitřní virtuální štít, který tento vztah ochraňuje, musí být z odolné substance, aby se s ním budoucnu mohly před hloupostí ohánět a jistotou ochraňovat) a mohl zasít semínko pochybností, které by svými kořeny začalo parazitovat v kypré půdě lásky.

Shake Hands with the Devil (2007)

Nevím, jak komentovat (co dodat?) takové utrpení, jako se událo ve Rwandě v roce 1994. Snad minutou ticha za mrtvé a minutou řevu směrem k organizacím, které mohly, ale nic neudělaly. Politika má své favority, kteří jsou váženy mocí a penězi, popř. hlasem lidí, kteří si na daném problému postavily kariéru. Bez těchto atributů (+ média) ztratíte na pozornosti, i na samotném životě, poněvadž se nedovoláte, obzvlášť v paralelních konfliktech (Jugoslávie).

Fair Play (2014)

Emočně silné (plné dilemat, volba mezi menším a větším zlem), příběhové jednoduché s průhledným závěrem. Zajímavé téma, o kterém se moc nemluví, mluvit nechce a mluvit chtít nebude, poněvadž je zkrátka stále aktuální. ___ Člověk si jen stěží dokáže představit rozkol sportovce, který celý život trénoval a aby dosáhl na vrchol, tak nestačí jen dřív více (výrazně překonat vlastní limity prostě nelze, když už vrcholově trénujete), člověk musel spolupracovat (i když patřil k úzké špičce - já je neodsuzuji, když prakticky nebylo na výběr, ale veřejnost to nepochopí - viz např. Pantani a jiní cyklisté nebo atleti, sportovce to očerní vždycky, když se přizná, i když by vysvětlit důvody a dilemata, která ho k tomu vedly; z gauče se lehko odsuzuje - doma je každý svatý; co jim také zbývalo, fyziologická stopa je jasná), což jednoduše vyřešil "pokrok v medicíně". ___ Tam, kde jde jen o kilogramy a vteřiny, tam je vždycky problém s dopingem. Tam, kde jde "více" o techniku, popř. možnost např. kombinace (míčové sporty), štěstí, tak zde doping nemusí hrát roli, popř. jen okrajově, protože k úspěchu pomoci nemusí. ___ Sport je z biologického hlediska (genetika) nespravedlivý (i když to hraje kolikrát velkou roli), člověk s tím (mezi soupeři) bojuje, jak jen může, svoji vůlí, houževnatostí, trpělivostí, nezdolností a sloními tréningovými dávkami - a to je na tom to pěkné, člověka to posílí a připraví na realitu (pokud mu realitou nebude vrcholový sport). Někdy to ale nestačí, člověk chce za celoživotní (resp. oběť dětství, mládí) oběť (mnohokrát vsadili na jednu kartu) uznání, tak si pomůže nebo je mu pomoženo. ___ Z celého filmu jsem neměl pocit, že by soudil sportovce, za to co dělají, ale ten závěr (poslední scény) vzýval k čistotě a morálnímu kreditu, k čemuž jako by pomohl deus ex machina, který zapříčinil bojkot, který jakoby říkal...huntovat si tělo pro toto, to nemá cenu. Člověk má mít rád sport, pohyb, pro ty povznášející věci, nikoliv pro vavříny, které rostou na hnojišti. Ačkoliv sport mám rád a atletiku zvlášť, tak si nedělám iluze. Kdo chce podstoupit takovéto oběti, prosím. Kdo takovéto sportovce odsuzuje, tak jakoby se v reálu nesetkal s korupcí, ale sport má to Coubertinovské poselství hluboko zakořeněné, tak ho to dělá svatější než ostatní aktivity a podle toho vypadá i celospolečenské odsuzování. ___ Co není ve sportu zakázáno, tak jakoby bylo dovoleno (Některé cesty jsou dovolené, jiné ne, např. podávat nitrožilně EPO vs. podobného efektu dosáhnout v hypoxickém stanu.). Nové podpůrné prostředky bych (po tak silném několikaletém odříkání chápal trochu jinak než běžný divák) v naší pokrytecké době, stejně jako novou tréningovou metodu - cestu, která zlepší výkon. Strava a doplňky stravy (např. klasika B12), vedle sportovního odříkání, jsou základem a hrají významnou roli. ___ Já v tom nevidím rozdíl, zda si to píchnu nitrožilně, nebo mám sponzora na kyslíkový stan. Ale jak by to vypadalo, kdyby byl doping veřejně povolený, pak by byl sport ve své vrcholové formě, aspoň upřímný a na nic si nehrál. Co se zákazem dopingu ochraňuje? Myšlenka o ...(*)? nebo děti (tak to určitě, ale)? ale problém je v tom, že mnoho z nich má např. zničené klouby už na základní škole, ale aspoň mají zdravá játra. atd. ____ Základní principy olympismu (vs. realita *) 1 Olympismus je životní filozofií, povznášející a vyváženě spojující v jeden celek zdatnost těla, vůle a ducha. Spojením sportu, kultury a výchovy usiluje olympismus o vytvoření způsobu života, založeného na radosti z vynaloženého úsilí, na výchovné hodnotě dobrého příkladu, sociální odpovědnosti a na respektování základních universálních etických principů. 2 Cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. 3 Olympijské hnutí představuje svornou, organizovanou, všeobecnou a trvalou činnost všech jednotlivců a uskupení inspirovaných hodnotami olympismu, uskutečňovanou pod vedením M.O.V. jako nejvyššího orgánu. Je rozšířeno na pěti kontinentech. Jeho vyvrcholením je účast sportovců celého světa na velkém sportovním festivalu, na olympijských hrách. Jeho symbolem je pět propojených kruhů. 4 Provozování sportu je lidským právem. Každý jednotlivec musí mít možnost provozovat sport bez jakékoli diskriminace a v olympijském duchu, jenž vyžaduje vzájemné porozumění v duchu přátelství, solidarity a fair-play. 5 Vzhledem k tomu, že sport se uskutečňuje v rámci společnosti, mají sportovní organizace spadající do olympijského hnutí autonomní práva a povinnosti, tedy možnost svobodně vytvářet a kontrolovat pravidla sportu, určovat strukturu a správu vlastních organizací, dále mají právo svobodných voleb bez jakéhokoli vnějšího vlivu a odpovědnost za uplatňování zásad dobré správy. 6 Jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí. 7 Příslušnost k olympijskému hnutí vyžaduje dodržování Olympijské charty a uznání ze strany M.O.V

Domek z karet (2013) (seriál)

Nejen, že na šedou eminenci potřebujete mít bystrou hlavu, pevné nervy, zabijácký instinkt, mysl šachisty, morální bezskrupulóznost, ale hlavně to chce hroší kůži a odolný žaludek. Pokud hrajete proti takovému predátorovi jako je Kevin Spacey, tak buďte velice obezřetní, protože abyste vyhráli alespoň jedno kolo, tak musíte mít aspoň "four of a kind", ne-li "straight flush". Hra s Frankem Underwoodem může protihráčům připadat tak, že mu v "handu" samovolně sublimují esa a aby ne, když se těžko hledá krupiér, který by mu nenahrával. Za ty roky si Frank stačil postavit mnoho komnat, ve kterých pracují jeho loutkoherci, ale i on nesmí zapomínat, že celá tato stavba, není nic jiného, než domeček z karet, který se závanem nepříznivého větru může položit v okamžiku. Uvidíme, zda i Frank najde svého Mistra s velkou vitální kapacitou plic. ___ První řada je v podstatě takovým předkrmem před hlavním chodem (možná ale dalším předkrmem, nechám se překvapit, zda lze trumfnout dokonalost), ve kterém se servírují vybrané lahůdky, tak vybraným způsobem, až před obrazovkou žlukne máslo a povadají květiny.