Ztraceno v překladu (2003)

V tomto filmeviac ako v iných je hlavný dôraz kladený na hudbu a z nej plynúcu atmosféru spojenú s sterilne čistým prostredím tvoriacim živnú pôdu pre mikrokozmos budúcnosti. Aj napriek tomu má tento svet svoje ľudské tváre tvoriacu zvláštne exotické prostredie dvom outsiderom vrhnutým zo stredoveku ĺudstva do budúcnosti sveta symbiózy techniky a prírody. Toto spoločné puto ich zväzuje postupnou konfrontáciou s nepoznaným, nepochopeným čím ďalej viac. Nie je to ale láska typická, ale vyplývajúca zo zdielanej atomizácie a odcudzenia jedincov, kde každý z nich v tom druhom hľadá osamotený ostrov v pacifikupripomínajúci domov bez pevnej adresy. Tieto silné postavy si vyžadovali skvelé herecké výkony a to Bill Murray a Scarlet Johanson splnili na 120%. Tento vínimočný film je atypicky atmosfericky štylizovaný úplne sa vzdávajúc obšírnej scenáristickej rozpravy, čo ale tvorí z tohto diela mnohonásobneopakovateľný zážitok. Bon apetite!

Děkujeme, že kouříte (2005)

Zbrane súčastnej lobby a rôznych záujmvých skupín v plnej nahote zaobalené do evľmi príjemného a humorného balenia. Zaberá pritom nielen tématiku problematiky fajčenia ale vo všeoecnosti načrtáva problém súčastnej nediálnej mašinérie a jej vplyvu na ľudí. Príliš veľké množstvo informácii znemožňuje rozpoznanie pravdy, aj ke´d sa obávam, že bude mať pravdu jeden človek, ktorého meno si už presne nepametám "Pravdou je to o čom dokážeš presvedčit väčšinu populácie." Veľmi sympatický bol fakt, že vo filme o fajčení si nik ani raz nezapálil. :)) Na druhej strane vyzdvyhovanie faktu, že absencia morálnej etiky pri výkone svojho povolania je akceptovateľná, či dokonca obdivuhodná je pre mňa osobne neprijateľná a nezachráni to ani veta "Everybody has to pay a morgage" Takže podtržno sečteno vinikajúca satyrická komédia poodkrývajúca svet lobby a mediálnej mágie.

Jigureul jikyeora! (2003)

Žánrová nevyhranenos´t dovedená do absolútneho maxima, tak by sa dal stručne charakterizovať tento chameleon filmového plátna. Ako komédia sa skôr jedná o horší priemer aj keď nájdu sa aj veľmi svetlé stránky. Horrových prvkov sa tu vyskztuje naozaj málo a snaha o navodenie určitého podoby exploitation hororu tiež nevychádza naplno. Ako dráma s viacerými prenádhernými flashbackmi a dramatickými pasážami viniká. No a to scifi je tým pravým korením, ktoré dodáva tomuto jedlu tú exotickú a inšpirujúcu arómu. Najmä posledná polhodinka vytrhal moje hodnotenie zo spodných pozícii. Nakonci mi zostal dych len na jednu otazku "What the f%&*!?" Určite sa jedná o extravagantne originálne dielo, ktoré ale ako celok nezaujme v svojej plnej dĺžke do takej mieri aby bol človek úplne vtiahnutý do sviežo inej atmosféry bláznivého sveta ešte zdravo bláznivejšieho psychopata zabijaka.

Constantine (2005)

Po druhom zhliadnutí a medzitím napozeranom väčšom množstve filmíkov na základe komixových predlôh som konečne dokázal oceniť kvality Constantina. Je omnoho temnejší a narozdiel od svojích sesterníc a bratránkov disponuje zaujímavým príbehom a nepotrebuje si zakladať na akčných scénach. Digitálne efekty sú na veľmi vysokej úrovni a najmä zobrazenie pekla má naozaj šťavu. Postavy Archandela,Balthazara či Lucifera sú vínimočne dobre zahrané a dodávajú atmosfére tú pravú šťavu. Jediný, kto mi snáď vadil bola Rachel Weisz, podľa mňa nevhodne nacastovaná. Čo sa týka Keanu Reevsa ako antihrdina nič nepokazil a zahral štandardne. Po X-menoch sa jedná o najlepšiu komixom inšpirovaný filmík aj keď nemám šajnu ako veľmi presná je adaptácia predlohy, ale osobne si myslím, že laika to vôbec nemusí trápiť a môže si vychutnávať túto pekelne "nepríjemnú" jazdu.4,5*

Kmotr III (1990)

Naprosto grandiózne zakončenie, ktroré ma utvrdilo v tom, že sa jedná nieln o najlepšie dileo z prostredia podsvetia ale patrí k najlepším dielam aké filmové nebo malo kedy uzrieť. Zo začiatku má pochopiteľne očakávateľné obavy o prílišnú strojenosť a snahu iba sa zveisť na povesti, s ktorou sa vyrovnať muselo byť určite ťažké a nechcel by som byť v koži Coppolu. O to viac prekvapujúco vyznie, že práve trojka uspela na celej čiare a dokázala sa aj preniesť cez to, že sa vymenila väčšina postáv či už násilnou smrťou alebo tou prirodzenou. Najmä Andy Garcia exceluje a jedná sa tu o jeho najlepšiu rolu jemu priamo šitú na mieru. Ale spomínanie hereckých výkonov pri tomto diele by bolo asi v tvare zoznamu ľudí, ktorý tu hrali a k tomu priradené superlatívy. Príbeh je ešte napínavejší ako v ostatných dvoch legendárnych predchodcoch a to aj napriek tomu, že sa úplne mení podstata vo forme prostredia v ktorom sa halvné postavy pohybujú. Pri neiktorých dielach proste startí všetky pochybnosti a proste sa oddá zážitku a to pri tejto trilógii, zakončenej touto viac emotívnou, temnou sondou do mysle stárnuceho človeka s vedomím vlastnej zraniteľnosti a všetkých svojich hriechov minulosti, pripadalo také prirodzené ako dýchanie.

Kebab Connection (2004)

Veľmi príjemná komédia z "multikulti" prostredia Hamburgu. Narozdiel od vrcholne trápnej väčšinovej romantickej produkcie z Nemecka, ktorú máme možnosť sledovať na nemeckých kanáloch povečeroch, to tu srší originalitou a humorom. Bol som zvedavý ako sa autori pohrajú s multikulturálnym prostredím a čuduj sa svete dá sa natočiť aj komédia o takých závažných "problémoch" akým v súčastnej Európe vrejucí kotol národov a kultúr je. Aj keď to možno vyznieva v konečnom dôsledku ako naivné videnie a prikrášľovanie, ale veď v konečnom dôsledku tu máme pred sebou komédiu a to zábavnú i jemne romantickovýchovnú, ktorá poteší a príjemne vyplní jedno popoludnie či večer. 3,5*

Rozchod! (2006)

Skôr nadprieme, keď uvážim, že po prime je to asi to najlepšie čo sa v tomto žánri a v tejto krajine v poslednej dobe zrodilo. Divák je vhodený do neobvyklej situácie rozchádzania sa a nie naopak aj keď zase až tak origionálne to nebolo. Dvaja ľudia, ktorý si naivne mysliac, že všetky problémy sa postupne utrasú, si po turbulentnom období musia nájsť cestu spať, ba aj za hranice návratu a teda smerom k zlepšeniu výkonu dlhodobo zadrhávajúceho motoru vzťahu. Jenifer je síce krásna ale ako herečka u mňa nefiguruje na popredných pozíciach a nič na tom nezmenil ani tento snímok. Vince Vaugh je šarmantne ukecaný, až neikedy človek za ním nestíhal, ale to nevadilo lebo práve on vypĺňal stopáž humornými scénami. Celkovo ale tej srandy zase toľko nie je ba ani romantika aj keď neobvyklo americká zase až tak nechytí za srdce. Keď k tomu ešte pridám pomerne sklučujúci pocit neustále hádajúcich sa partnerov a premárnených príležitostí na uzmierenie bude to za 3*

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Prvý svet od majstra Miyazakiho, ktorý ma nedokázal v plnej miere očariť. Narozdiel od Tototra, ktorý bol v skutočnosti ešte viac rozprávkovejší, som práve tomuto aspektu nevedel príjsť na chuť. Vizuál je síce zase dokonalý ako sme si už zvykli no príbeh j príliš jednoduchý a tento krát len naozaj pre deti. Jednoducho sa nedostavilo klasické nadšenie, ktoré je pri tvorbe štúdia Ghybli samozrejmosťou. Nasledujúce Crimson pig už omnoho umnejšie narába s prostredím talianskeho pobrežia stredozemného mora a zaujme omnoho viac. Ono pri kiki je asi problém aj to, že sa tu nevyskztujú skoro žiadne fanatsy postavy, teda keď opomeniem samotnú kiki. Najmilšou postavičkou bol starostlivý postarší a nikdesaneponáhlajúci havino :) 3,5*

Ichi the Killer (2001)

Zvrholsť, sadickosť, nechutnosť ba až trápnosť v snahe niečo podobné stoj čo stoj dosiahnuť sa tu snúbia s ľúbyvým a štýlovým i stoptimmi a rýchlymi prestrihmi. Celý čas sa skrýva za túto štruktúru, kde ale aj samotné krvilačné scény sú viacmenej groteskné a umelé. No a vrcholom bolo mlátenie nežného pohlavia štvrtinu filmu. Len sa pri takýchto prípadoch vždy modlím aby ľuďom v ázijskej kinematografii začínajúcim sa práve takéto niečo nedostalo do rúk, lebo v skutočnosti ponúka viac omnoho viac. Tá 1 hviezda sa dá vysvetliť tím kúsičkom sadizmu vo mne, ktorý ma donútil túto stupiditu dopozerať.

Haibane renmei (2002) (seriál)

No až taká sláva to zase nebola. Zo začiatku som sa nevedel vžit do atmosféry, čoho najväčšou príčinou boli úplne iné očakávania od dejovej línie, ktorá sa vyvýjali veľmi pomaly a nakoniec nedospela ku gradácii, ktorú zaujímavé prostredie a celý svet Haibane renmei ponúkal. Až neskôr, teda približne od polovice som začal chápať, že nie je podstatná otázka Čo? ale skôr Kto?. Čím dlhšie bude človek čakať na enjaké úžasné odhalenia a dejové zvraty tím viac mu bude uchádzať z neopakovateĺnej atmosféry a najmä hudby, ktorá úžasne dotvára najmä obdobie zimy. Naneštastie ja som bol jedným z tých ľudí, ktorý čakali na smotanovú tortu a popritom si nevšimli zlatý podnos vykladaný diamantami na ktorom bola položená. 3,5*