Doba ledová (2002)

Dokonalý recept na animák nájdeme práve tu. Humor dostatočne inteligentný aby zaujal aj dospelých ale pri tom príťažlivý i pre tých najemnších, originálne zapametateľné postavičky nevytvorené len účelne kvôli afektu, príbeh, ktorý neurazí a zaujme, poriadna dávka nadsázky a vtipné dialógy. Jeden z prvých animákov, ktoré ma naozaj zaujali ba nebojím sa ho nazvať vlajkovou loďou novodobej animovanej tvorby z USA. Raz mi dokonca zachránil zdravý rozum, keď 2 hodiny nariekajúce dieťa vo vedlajšej izbe nie a nie utíšiť, pustil som mu Ice age a hľa o 10 sekúnd by bolo aj muchu počuť. 4,5*

Pes kouše psa (2006)

Tak tu končí všetka sranda. Tento bloodbath ma postavil pred jednu principiálnu otázku či je úplne normálne aby som sa vyžíval v násilí takéhoto stupňa a pritom bol ešte stále človekom. Ale teraz k filmu. To čo nám tu dávkuje s krvavou presnosťou film je vysoko návykové a potentné vám zaraziť dych priamočiarosťou svojej výpovede. Úžasná hudba spolu s ozvučením vylučujú akúkoľvek možnosť pozerať tento filmík bez umožnenia využitia svojho potenciálu v tomto smere. Po odohraní Silent hillu som si myslel, že ma už nič nezaskočí a hľa ani som z toho Japonska nemusel ´daleko chodiť.:) Téma podobná Utrhnutému z reťaze, lenže s obrovitánskym rozdieľom v spracovaní ako aj v možnostiach režiséra zájsť až k extrémom. Dali by sa nájsť chyby ako napr ani nie veľmi presvedčivé herecké výkony policajtov ale ako terče rozpútaného teroru poslúžili na jedničku. 4,5*

Tristan a Isolda (2006)

Klasický príbeh, v klasickom spracovaní, proste všetky jeho atribúty sa udržujú na priemere, no v ničom podstatne neviniká. Bitky sú minimalistické, ani partnerská chémia medzi Tristanom a Izoldou nie je dychvyrážajúca. A čuduj sa svete, aj keď viem, že s tím tvorcovia nič nenarobia, mi hlavný párik dvoch hrdličiek neúmerne liezol na nervy. On si nevie udržať v nohaviciach svoj reproduktívny orgán a aj napriek svojej proklamovanej láske k svojej krajine sa správa ako malé decko čo stratilo hračku na pieskovisku. A ona napriek tomu, že sa hovorí o ženách ako o rozumnejších a pragmatickejších polovičkách ako malé dievčatko princeznička sníva o nejakom princovi, aj ke´d vie že to bude stáť životy tisíce ľudí. Proste aristokracia a jej šábesy a zase len ludia trpia. Ale no ja viem, že proste autori pracovali už s vopred danou dejovou líniou ale no musel som to tu povedať lebo v podstate som len celý čas nadával.

Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Škoda preškoda dlhej stopáže. Do polovice si uchováva Casshern skvelú dinamiku, artový vizuál ala Immortalle aj keď z pochopiteľných dôvodov nemohla animácia dosiahnuť takého detailu. Ale v tom nevidím vôbec problém, naopak ním je rozvláčnosť deja, príliš veľa dramatu na miestach kde to nie je vyžadujúce, a už spomínaná dlhá stopáž. Taká pol hoďka menej a asi by som tu miesto kritiky sa rozplýval. Veľkou devízou je hudba a ozvučenie, či už počas súbojov alebo mimo. Stále som sa čudoval hercom čo boli schopný zahrať keď ich 99% času obklopoval len zelený podklad. Tak rád by som dal viac hviezdičiek a srdce priviká, lenže tvrdá racionalita nepustí. 3,5*

Hranice života (2005)

Pokým si túto pecku nepozriem ešte raz a nebudem schopný povedať či sa s nami len tvorcovia nehrajú na skovávanú za efektným vizuálom.Viac to nebude aj keď ma to k plnému hodnoteniu naozaj láka. Snový príbeh čím viac sa približujúc k strhujúcemu koncu naberá na svojej sile a aj napriek tomu, že nie ste schopný v tom momente nájsť vodítko k porozumeniu je vám to vlastne úplne jedno, proste si to vychutnávate. Naozajstné prekvapenie s perfektnými hereckými výkonmi aj keď som mal spočiatku výhrady voči Ewanovi McGregorovi a jeho posave príliš mladého psychológa, no nakoniec to stálo zato. Musím spomenúť ešte veĺmi pekné prestrihy, ako aj prvú scénu, ktorá ma hneď tak správne naladila. Len škoda toho vykrádania hudby napr. main song z Animatrixu Am I. Mám ešte strach z toho, že lepšie bude ak zostane pre mňa vyuzlenie naďalej utajené, aby nestratilo to svoje čaro ale no myslým, že sa to už čoskoro dozviem lebo toto sa jednoducho musí vidieť viackrát...Po druhom pozrení musím priznať, že ma Stay jednoducho teraz dostal na plnej čiare. Bravúrne vystihnutá atmosféra "Hranice života", kde vlastne ani tak nejde o nejaké prekvapivé ukončenie ako o vizuálne a atmosfericky príťažlivé vyobrazenie tejto ťažko uchopiteľnej témy. Bez problémov som ochotný aj obe oči privriet a zvyšujem na 4,5*

Snídaňový klub (1985)

Nato aby ma zaujal nejaký film o dospievajúcej mláďeži so svojími patetickými pokusmi o rebélie som musel zabrázdiť až do roku 1985. Priam ukážkovo na súčastné pomery poskladaná hŕstka modelových študentov, každý zastupujúci svoj druh prežitia ťažkých rokov psychického sa vyrovnávania s dospelosťou. Dokonca aj sám seba som bol schopný do jednej z kategórii zaradiť(o konkrétnom výbere radšej pomlčím):)! Stále sa niečo deje a aj napriek postupnej dramatizácii ku koncu to vonkoncom nevyznieva pateticky, či trápne ale človek aj z vlastnej skúsensoti vie súhlasiť, že takto to asi nejak s nami mladými bola aj je. No a aby som nezabudol aj v humornej rovine si je čo užívať takže hor sa do zháňania ľudkovia!!! Žánrová lahôdka ešte trošku korenia a mali by ste pred sebou ten najneodolateľnejší špíz aký ste kedy jedli. 4,5*

Hadi v letadle (2006)

Vyberal som narýchlo, že čo si asi tak pôjdem pozriet v rámci odskúšania nemenovaného multiplexu len nedávno postaveného v mojom rodnom kraji. Najprv ma odstrašilo 62%, no keďže som si už zvykol, že pri komerčnej hollywoodskej produkcie s takýmto žánrovým mixom na čsfd to je značne problematické, tak som si povedal po prečítaní viacerých pozitívnych komentároch, že mu dám šancu. A dobre som spravil lebo tu človek našiel všetko čo popkorňák potrebuje..zábavu, humor(niektoré naozaj cool hlášky a vydarené vtipky s hadíkmi), akciu(aj keď efektov z filmových áčiek sa nedočkáme) a nejaké tie stroho odeté slečny(v tomto prípade letušky a neiktoré pasažierky lietadla). To všetko tu nájdete aj keď v ani ejdnej oblasti to nie je nič vínimočné celok je celkom príjemný a na oddych a vypnutie ako stvorený. Scénaristický nápad s hadmi na palube je originálny len asi veľkú radosť nevyvolal u ochrancov zvierat, lebo hady odteraz klesli ešte nižšiu už aj tak z nízkej priečky mojej a určite aj iných divákov obľúbenosti. 3,5*

Hoši no koe (2002)

Sci-fi romantika, ktorá ma naozaj chytila za srdce aj napriek všetkému lacnému gýču, západov slnka, snehu či dažďu. Pretože v spojení s tak silným emotívnym príbehom mi tam jednoducho tieto prvky, ktoré mi pri väčšine filmov vadia, pôsobili prirodzene. Toto sa proste nedá uniesť v tejto krátkej stopáži a nevyroniť pri tom ani jednu slzu. Neviem si predstaviť keby som mal tieto muky znášať v celovečernom formáte, no aj anpriek tomu by som bol schopný nejakú tú ujmu na psychike zniesť. Čas, ktorý zohráva najhlavnejšiu rolu v tomto emotívnom rozprávaní sa tu mohol naplno vyrádit a to čo by už pri Il mare znamenalo prílišné presladenie a vydieranie, tu bolo prostriedkom na rozcítenie diváka na maximum. 4,5*

How to Irritate People (1968) (TV film)

Už na počiatku dlhej cesty Monthy Phytonovcov človeka jednoducho odzbrojí čierny britský humor a nedá nám vydýchnuť od začiatku dokonca, veď platí "škodoradosť, najväčšia radosť". Jednotlivé scénky sú vinikajúce a mňa najviac zaujali(ako sa zbaviť partnerky, neochotný obchodník, quiz master v lietadle, pracovný pohovor). Ale ani ostatné neklesnú pod hranicu vinikajúcej zábavy. John cleese exceluje a dostáva sa do mnohorakých podôb otravovania ľudí v priamom prenose. V nasledujúcich Fawlty towers sa mu potom už dostane žiadanej pozornosti a využije svoj potenciál naplno. 4,5*

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

"How do you go on, how do you live on?" Podobnú dilemu riešili milióny fanúšikov neschopných zmeiriť sa s faktom, že toto trojročné dobrodružstvo by malo nenávratne skončiť. Mne sa naštastie podarilo dostať sa na premieru do susedného Rakúska a tak som si mohol s predstihom vychutnať toto monumentálne ukončenie trilógie v plnom DTS zvukovom šate a musím uznať, že po tejto skúsenosti som pri ďaľších niekoľko násobných návštevách kina na Slovensku musel uznať, že ej hriechom a na škodu samotných divákov, že ozvučenie v našich kinách najmä v Nitre je takom stave ako je. Nebudem sa tu rozpisovať o technickej dokonalosti zvládnutia bojových scén ako aj vizuálneho prevedenia. Dodám len, akýkoľvek nesúlad s knižnou predlohou nevychádza z nevedomosti, či Tolkienovho diela ale z čisto pragmatických kompromisov, ktoré museli scenáristi pri adaptácii kníh podstupovať. Veľa ludí kritizuje priveľké množstvo koncov, no podľa mňa si ejdnotlivé postavy svoj vlastný koniec zaslúžili a fakt, že dej končí presne tam , kde nás prvý krát uviedol do svojho čarovného sveta, teda medzi hobitmi. Neostáva mi nič iné len zablahoželať k plne zaslúženému oskaru za réžiu pre Petra Jacksona, hobita telom i dušou a poďakovať jemu ako aj celému tímu, ktorý bol zložený z oduševnených zanietencov pre svoju prácu, za formovanie charakteru mojej mladosti.