Vetřelci (1986)

Vetřelce jsem viděl snad tisíckrát a stejně mě každé další zhlédnutí baví. Zatímco jednička sázela na tíživou atmosféru, ve dvojce jí o něco ubylo (ale ne o moc) ve prospěch akce, kterou nám připravila povedená banda vesmírných mariňáků, kteří produkují jednu tvrďáckou hlášku za druhou a divák si je prostě musí oblíbit. O to víc ho pak mrzí, když začnou jeden po druhém podléhat smrtící přesile vetřelců. Ve prospěch akce občas klopýtne i scénař, ale vzhledem k výslednému produktu to jsem ochoten přehlédnout. James Cameron si vystačil bez digitálních efektů a vzhledem k tomu, že film zanedlouho oslaví čtvrt století své existence a poznat je to jen na dvou, třech záběrech, je vidět, že jde o něco mimořádného. Nelze nezmínit doslova pekelný hudební doprovod z dílny Jamese Hornera. NEJLEPŠÍ DÍL Z CELÉ SÉRIE.

Big Lebowski (1998)

Jen se tak rozvalit do křesla, z ledničky vytáhnout jedno chlazené, ubalit si pořádného špeka a vychutnat si tuhle pohodovou - břich trhající komedii. Tak by to totiž udělal Dude.

Královna prokletých (2002)

Hvězdička za vynikající soundtrack od Jonathana Davise (KoRn), druhá za pár koukatelných scén veskrze v první půli filmu.

Matrix (1999)

Nezbývá mi nic jiného, než papouškovat po ostatních uživatelích. Po technické stránce naprosto přelomové akční sci-fi a tak zatraceně zábavné, že mu jsem ochoten odpustit i některé logické díry (a tím nemám na mysli uhýbaní před kulkami).

Šakal (1997)

Po vynikajícím intru, kdy mi v několika minutách před očima proběhly dějiny Sovětského svazu od vzniku až po jeho rozpad, to vše za hudebního doprovodu Superpredators (Massive Attack) jsem byl přesvědčen že půjde o skvělý film. Ale on skvělý není. Nápad to má zajímavý (originální Hon na Šakala jsem neviděl), ale ten je behužel zadupán do země množstvím logických zádrhelů a jiných nesmyslů. Škoda, přesto všechno je Šakal příjemná akční oddychovka s neuvěřitelně cool zabijákem Willisem. A když už nic, tak alespoň netradiční úmrtí Jacka Blacka stojí za zhlédnutí (hned vedle zmiňovaných úvodních titulků samozřejmě).

Sin City - město hříchu (2005)

Rodriguez zachoval styl a atmosféru komiksu, do rolí zabijáků, šlapek a šílenců obsadil známé herecké tváře... no a vida, máme tady skutečné filmové Sin City. Takhle má vypadat ZDAŘILÁ KOMIKSOVÁ ADAPTACE!!! Slyšíte, Hellboyi, Spidermane............? Hodnocení: Sin City - 90%, Velká tučná zabijačka - 80%, Ten žlutej bastard - 90%

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Kultovní česká (moravská) komedie s vynikajícími herci (Polívka a Donutil se pro své role narodili) a jednou legendární hláškou vedle druhé.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Kdo se domníval, že půjde o další z filmů, kdy jednotka amerických „patriotů“ vystřílí nepřátelský tábor bez jediného škrábnutí, musel být vyveden z omylu hned při nástupu vojáků do akce, kdy první těžce raněný vznikl po „obyčejném“ pádu z vrtulníku. Je to syrové a naturalistické. Kulky sviští kolem hlav, za krk padají hžavé patrony a po prašné silnici se válejí vnitřnosti a utřené údy. Tohle je SKUTEČNÁ VÁLKA a není to žádná sranda. Musím se smát vtipálkům, kteří v tomto filmu vidí armádní agitku (kterou pravděpodobně vidí i v reklamě na barbíny), podle mě to má spíš opačný efekt.

Dexter (2006) (seriál)

První série - 90 % : Netradiční, originální... a jiné lichotivé adjektiva jsem, k tomuto seriálu, slýchával dnes a denně a tak mi to nedalo a také jsem si jej pořídil. A co že je na té chvále pravdy? Seriál rozjíždí vynikající intro a po chvíli se seznamujeme s exotickým prostředím Miami, kde se děj odehrává. První podivná vražda nás přivede na policejní oddělení, ve kterém, mezi množstvím sympatických vyšetřovatelů, nemůžete minout DEXTERa – soudního znalce, jehož specialita je krev. Postava tak výborně napsaná až se člověku nechce věřit, že je něco podobného v dnešní době možné. Dexterovy vnitřní konflikty, citová prázdnota, skryté touhy a hlavně tajemství největší – závislost na droze zvané zabíjení, které, více či méně často, podléhá, to všechno tvoří Dexterův nezaměnitelný psychologický portrét. Tvář Dexterovi propůjčil vynikající Michael C. Hall a já jen čekám, kdy se konečně objeví v pořádném celovečerním filmu... Druhá série - 95 % : Druhá série mi přijde ještě lepší než první, hlavně proto, že policajti jdou přímo po Dexterovi, navíc je zde více černého humoru a osobně se mi zdá, že charaktery jsou ještě prokreslenější než v sérii první. Na druhou stranu musím uznat, že některé situace trošku smrdí papírem... Třetí série - 80 % : Potřetí buď pochválen scénárista. Absolutní absence jakýchkoliv klišé, zajímavé charaktery, chytré a vtipné dialogy (Nezlobíš se na mne? --- Jistě že ne, přece sis tu ruku nezlomil úmyslně.). Přesto jde o nejslabší Dexterovu sérii (oproti ostatním seriálům to znamená "hodně dobrou"), snad kvůli neexistenci výraznějšího protivníka, to se ale mění s blížicím se koncem. Dexter navazuje blízký vztah s právníkem Miguelem Pradem a postupně mu odhaluje svá tajemství. Třetí Dexter je, víc než kdy jindy, zaměřen na psychologii postav, interpersonální vztahy a řešení dilemat, bohužel, i zde se našlo několik podivných, šťastných náhod, ale i přes několik malinkatých zádrhelů jsem opět dostal, co jsem očekával – kopec kvalitní zábavy. Těším se na čtvrtou řadu! Čtvrtá série - 90 % : KAM TO JDEŠ DEXI? --- ZABÍT CHLÁPKA, VYZVEDNOUT PLENKY, PŘEBALIT DÍTĚ. Dexter se snaží uspořádat si rodinný život tak, aby korespondoval s jeho tajným životem sériového vraha, práci mu navíc stěžuje nový přírůstek, jeho vlastní syn, několikaměsíční Harrison, kvůli něhož se ubohý Dexter nemůže pořádně vyspat a tak ospalý jak mátoha začíná dělat chyby. Chyby, které jej můžou stát krk. Jak si Dexter neví rady se svou rodinou a se svým životem, vstupuje na scénu nový charakter – ukázkový úchylák, vysoce inteligentní sériový vrah Trinity Killer, nepřekonatelně ztvárněný Johnem Lothgow, který, ač psychopatický zabiják, je k velkému překvapení všech (diváků i samotného Dextera) hrdým otcem a hlavou spokojené rodiny. Série úžasně graduje, posledních pět dílů jsem napětím skoro nedýchal a samotný závěr mě roztrhal totálně na kusy! Scénarista je frajer, který se nebojí ničeho! Paralelně, jak Dexterova sestra Debra vytrvale šťárá v minulosti svého mrtvého otce, který ji a Dextera vychoval, otevírá se nám tak velice zajímavé téma následující řady.