Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (série)

Démon 79 (S06E05)

(epizoda)
  • Velká Británie Demon 79

Severní Anglie, 1979. Dobrosrdečná prodavačka zjistí, že aby odvrátila hrozící katastrofu, bude muset spáchat děsivé věci. (Netflix)

Anderton

Záverečná časť opäť nezapadá do škatuľky sci-fi, ale je tu prítomné nadprirodzeno, samozrejme ak budeme brať to, čo vidíme, za realitu. A svojim spôsobom to nakoniec aj ako sci-fi brať môžeme, ak si vezmeme, čo démonovi hrozí. Rád by som si pozrel aj vizuálne stvárnenie toho, čo bude nasledovať a to ako na Zemi, tak vo vesmíre... Zápletka pôsobí predvídateľne, ale dočkáme sa aj nejakých tých zvratov, čiže príbeh sa posúva vpred a nevidíme iba tri udalosti, ktoré by sme mohli medzi sebou ľubovoľne vymeniť, ale sú chronologicky logicky zoradené. ()

Gelaos

Povedená retro atmosféra, bizarně charismatický démon, fajn soundtrack. Téma imigrace, rasismu a ultra-pravice je nadčasové, avšak zpracováno s citlivostí kovářského kladiva, navíc zcela absentuje technologický element. Zápletka je i přes svou tuctovost zábavná a ústřední dvojice má fajn chemii. Celkově je Demon 79 příjemná žánrovka, vůči které mám však jednu naprosto zásadní výtku - je zcela mimo koncept Black Mirror. ()

stitch7

/// Demon 79 mi velmi sedl. Originální, lehce hororový námět (v téhle řadě třetí!), kde se hlavní postava chová logicky, i když se nachází v nelehké situaci. Dobovost a povedený soundtrack jsou taky velké plus. K absolutní spokojenosti mi však chybí buď ještě silněji zatlačit na pedál a humorem a nebo naopak vyprávět velmi vážně. A i když se mi epizoda líbila, zase to není Black Mirror - žádná tech vychytávka nebo tak něco. Každopádně asi nejlepší díl série. ()

jedna_vrana

Síce nešlo o žáner scifi, ale o fantazijnú estrádu. Už vo chvíli, keď sa démon premenil na  Bobbyho Farrella z Boney M, som sa začala baviť. A ak sa počas filmu niekoľkokrát hlasno smejeme celá rodina, odpúšťam mu všetky iné nedostatky. Pre mňa toto bol najlepší diel 6-tej série. Jednoducho čierna komédia, aspoň v tom zostali tvorcovia verní titulu „BLACK“. ()

Piri

Tak kolko? 2* alebo 3*? Tuto cast zabija jednoznacne zakladna tema a postavy. Herci su fajn, hlavna predstavitelka je vyborna. Prostredie je tiez dobre. Ale parodovany demon a tri ulohy pre drzitela amuletu, su v tomto seriali dost mimo. Asi by mal BM skoncit. Keby neslo o serial BM, poviem fajn, zabavna epizoda so zaujimavym koncom. Uz cakam, ze pride kreslena verzia BM. ()

• Na začátku epizody se objeví místo klasického intra, které všichni fanoušci dobře znají, logo „Red Mirror“. Je to proto, že Black Mirror se obvykle zaměřuje na vize dystopických budoucností a důsledky nových technologií, zatímco tento příběh má důležitý nadpřirozený prvek, kterým se vrací k hororům ze 70. let 20. století. Tato epizoda je podle hlavního tvůrce Charlieho Brookera téměř nezařaditelná, a proto se rozhodli pro odlišné označení. (UhLee)
  • Vzhled Gaapa byl inspirován Bobbym Farrellem ze skupiny Boney M. (jirikzaboj)
  • Ve vizích Nidy (Anjana Vasan), které jí ukázal démon, můžeme vidět logo stanice UKN, která v epizodě Národní hymna (2011) streamovala pohlavní styk premiéra s prasetem. Také v těchto vizích můžeme vidět psího robota z epizody Železná vůle (2017). (jirikzaboj)