Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

Havala

Kromě svižné akce se dočkáte i napínavé zápletky, Jolie nezklame, osvědčená herečka pro tyto role. Nejedná se o převratné dílko, spokojeni ale budete. ()

Renie42

Tohle snad není normální film, Angelína tady vypadá hrozně a ty blond vlasy jí nesluší a vlastně se ani neví, kam teda patří, je to takové zmatené. Jednu hvězdu za to, jak utíká a za její schopnosti. ()

Guran

Ošklivá a herecky slabá Abgelina Jolie jde herecky pěkně do kytek. Film Salt (Po Česku Saltová) přitom začíná velice zajímavě, uvede diváka do děje hned od první minuty, což takové filmy doslova miluji. Po prvních scénkách jsem si říkal, že film má potenciál a že by mohl být dobrý, nesnáším totiž dlouhé, přetažené a znuděnné začátky, kde čekám 20 někdy i více minut než se začne něco dít. Ale bohužel po slibném začátku se film Salt začal ukazovat jako nereálná béčkově akční slátanina, kde naše Jolie sehrála Bonda v ženském podání. Děj tohoto béčkového snímku je zasazen silně proti Rusku a komunismu. Amíci se zde ukazovali, jako neviní mírumilovní človíčci, což bylo rozhodně přehnané. Saltová je prostě americká agentka, ale její kolegové na ni uvalí podezření, že je to ruská špiónka a už to jede. Děj se nám roztáčí, ale bohužel to s ním jde pěkně do háje. Od sekvence, kdy proti Saltové se rozběhne vyšetřování a každý policista ji bude hledat jsem přestával mít chuť se na film dívat, říkal jsem si: Jo, zase klišé. Takovýchto filmů tu už bylo mraky stejně tak, jako akční scény, které zde byly prezentovány. Děj a vlastně celý film není nic nového, nastane nuda, klišé a trapné dějové převraty se špatnou režií. Od filmu a od Jolie jsem rozhodně čekal víc. ()

subic

Když se to konečně rozjede, tak je najednou konec. Evelyn (Angelina) má výcvik skoro jako Jason Bourne a rvát se s chlapama je pro ní asi normální. Liev Schreiber jako ruský agent je úctyhodný soupeř. 5/10 ()

helrohir

Ako akčný film Salt funguje celkom dobre. Avšak ako nervy drásajúci thriller je na tom o poznanie horšie, najmä vzhľadom k nie príliš vydarenému scenáru, ktorý má množstvo logických chýb, ktoré sa tvorcovia možno pokúsili nenápadne skryť pod označením "mysteriózny":). Hlavná zápletka so sovietskymi agentmi zaspala dobu minimálne o 30 rokov a v záplave súčasných akčno-špionážnych sérií pôsobí skôr zúfalo než originálne. Pochvalu si tak zaslúži jedine akcia, hoci by sa v nej zišlo trochu viac civilnosti než tých šialených kaskadérskych exhibícií. Angelina to ako tak zvláda, len nedokážem uveriť, že také vychrtlé žieňa bez problémov rozmláti každého chlapa, na ktorého narazí. Ostatní herci sú celkom OK. A ešte jedna poznámka, ktorá otrasie celým filmovým svetom: Angeline sa blond hriva vôbec nehodí!! 55%. ()

Mamlas

Nerozbitná, neprůstřelná, antigravitační, neporazitelná a všemi mastmi mazaná Jolie zachraňuje svět. Díky nestoudné míře nesmyslnosti bych tento film zařadil spíše mezi komiksy s tím, že tato hrdinka jen nepoužívá žádný svůj speciální kostým. Bez použití mozku se to dalo koukat, ale nic moc. (34%) ()

liquuid

Komu by se nelíbily kulky, které zahýbají. To je něco, co jsem nikde jinde neviděl a oceňuji originalitu. Dobrá akce, ale tím to potom končí. ()

PlayEasy

Tuctová overtwisted naháněčka, která ale naštěstí díky své stopáži ani nestačí nudit. Angelina se může snažit jak chce, přesto Johnu Wickovi nesahá ani po kotníky ;) 55% ()

Trishka

SPOILER! Musím říct, že po tak vydatné mediální masáži, kdy na každém patníku stálo Kdo je Saltová, je pro mě konečný výsledek Zklamáním léta. Nemám nic proti troše absurdity v akčních filmech, ale Salt v tomhle směru přepálili víc než bylo třeba. Nevadila by mi ani poctivě natočená akční podívaná, kdyby se páni tvůrci v noci zřejmě nebudili hrůzou, že akce bude v Salt na úkor příběhu a tuhle skutečnost nedohnali opravdu debilní zápletkou (kdyby jednou!). A co se samotné Evelyn Saltové a její "tajemné minulosti" týče, zhruba někde ve čtvrtině filmu ztratila všechny moje sympatie a bylo mi nakonec úplně fuk, kdyby nakonec zachránila samotnýho prezidenta. Počkat, to vlastně udělala! Nejlíp to v kině asi vystihnul chlápek přede mnou, když celé slavné Salt přirovnal k jedné z šílenějších epizod Kobry 11. ()

Rajo

Veľmi dobre efektne spracovaný film, pri ktorom som si v kine naplno užíval "nesmrteľnú" Angelinu a všetky jej kaskadérske kúsky. Je jasné, že film sa nedá brať vážne a ide tu len o efekty a herecké výkony. A pokiaľ to beriem hlavne z tejto stránky, tak si tento film zaslúži 5 hviezdičiek. Ja som sa proste zabával! ()

Goodmen

Není to dlouhé, takže to slušně odsýpá, akce je slušná, ale po stránce scénáristické je to naprostá ujetost, že ani vypnutý mozek nestačí. Angelina je fajn, ale paní Bourneová z ní nebude. Na jedno shlédnutí je to však dobré. 5/10 ()

ottik274

No, pobaví to více, než kdejaká komedie. Skoro žádná logika, nepochopitelné motivace hlavní hrdinky a tolik zvratů, že se tomu člověku udělá šoufl. V tomhle filmu bych se nedivil, kdyby se ruskej agent vyklubal z jediného černocha ve filmu. ()

michma2 odpad!

No to tenhle film Angelině v biografii nezávidím. Být 80.léta, asi by to Rusko x Americké téma bylo "nosné" a film alespoň průměrný. Rambo je v porovnání se Salt oskarová záležitost. Americká agentka SALT, ve které se probudí ruská agentka, zabíjí ruského prezidenta, nezabíjí ruského prezidenta, zabíjí ruské agenty, zase zabíjí ruské agenty, pak americké ... a jestli vám tahle věta příšla blbá, tak film je daleko horší. Kdyby aspoň po výbuchu občas přišla maličká tlaková vlna a pocuchala příšený účes agentky + bylo dotaženo minimálně 500 dalších detailů, směle bych hodnitil jednou ruskou hvězdou. ()

mgerlich

Akce mi nepřišla moc dobrá a ten spád o kterým tu všichni píšou mi jaksi unikl. I ta kravinka s Cruisem a Diazovou je o moc lepší... ()

Stromek

Tak nechal jsem si to uležet v hlavě a dávám o hvězdu níže. Akce ani Angelina nezachrání tak pitomý scénář, který ze začátku trochu navnadí, ale potom? škoda mluvit .... aspoň, že to má spád 50% ()

Bobofon odpad!

Děsivá a nebetyčná sračka, omlouvám se za hrubý výraz, ale tíze zklamání občas podlehnou i ti nejlepší muži. Po většinu času Salt působí jako parodie (zvláště výživný je sestup výtahovou šachtou a všechny automobilové honičky), dobrého o tom nelze říct nic, jasný kandidát na titul "Průser roku". Pokud někdo z tvůrců snad ve své pomatenosti uvažuje o pokračování, prosím, aby byl na základě zákona proti týrání lidí okamžitě zastřelen. ()

yatan

vidim tu stret zaujmov..Phillip Noyce, reziser, ktory dokazuje, ze aj napriek miestami az primitivnemu scenaru (Kurt Wimmer) vie divaka strhnut akciou, ktora vas nepusti celych 100minut, a scenarista, ktory chce spravit novy sequel pre zenskeho Bourna..Salt je film s tymi najvyssimi ambiciami, ale prizemnym nadhladom, ktory ma miestami az uraza..Viem si predstavit, ze keby Noyce dostal lepsi scenar mohol to byt letny hit. Takto len zapadol do filu - wannabe bourne - Dufam, len ze nebude ziadne Salt sa vracia..6/10 ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král