Maniak

• Francie Maniac (více)

slovan1 odpad!

Jak poznamenává POMO, já si po půl hodině cestu k filmu nenašel a jako naprostou nudu a film, který mě absolutně nebral, musím ohodnotit odpadem! ()

herr_carter

No Fujtajksl - já to věděl vždycky, že Wood je úchylnej a tady to předvedl v plné kráse, málokdy je mi z filmu fakt na blití............... moje hodnocení = 6 z 10. ()

Wicky

Hluboký výlet do hlavy psychopatického Froda který za každým Los Angeleským rohem číhá na krásné slečny. Je to agresivní, depresivní a surové jak nikdy nic předtím. Brutalita si rozhodně nebere servítky (co se taky dalo čekat když na filmu se podílí Alexandre Aja že jo?) a Elijah Wood ve své roli rozhodně uspěl. Jediné co podle mě ten film sráží je POV kamera která mi průběh filmu trochu kazila. Přijatelnější by bylo kdyby to bylo natočený normalní kamerou, ale neustalý pohled na Woodovi doškrábané ruce byla asi velká součást filmu. To gore finále je na tomhle typu filmu divné, ale přesto pořád cool. Varování na konec: Není to film pro slabší povahy a slečnám to může způsobit velkou dávku nočních můr:D. 60% ()

Indy

Dosť slušné! Pochvalné recenzie, ktoré film s nadsázkou opisovali ako "čo stváral Frodo potom, ako zničil Prsteň":), neklamali. Nepovedal by som, že sa mi bude páčiť film, v ktorom hlavný "hrdina" skalpuje ženy, ale v tom samozrejme "čaro" filmu nie je. Čaro je v spôsobe, akým je Maniak natočený, keď celé dianie sledujeme z pohľadu vraha a Elijaha Wooda väčšinou vidíme iba sporadicky v odrazoch zrkadiel. Táto metóda je veľmi originálna a rovnako originálny je aj výborný elektronický soundtrack, ktorého titulnú melódiu som si na youtube púšťal niekoľkokrát. Elijah Wood konečne hrá v nejakom výraznom filme a je to dosť dobrý úchyl, za zmienku stojí aj krásna francúzska herečka Nora Arnezeder. Objektívne si Maniak určite zaslúži 4* a nakoniec som sa rozhodol (po nejakom čase), že aj subjektívne to bude za 4*. 8/10 ()

Chipsonator

Příjemné překvapení tenhle francouzský thiller s hobitkem. Frodo nejspíš dostal absťák, a tak se rozhodl že si ho bude vybíjet, brutálním vražděním žen. Atmosféra filmu je fajn stejně tak jako pohled z očí vraha. Vraždění je vážně krásně brutální, a Frodo se zhostil své role sériového vraha s duševním problémem na výbornou (přeci jen on tak i vypadá). Jen škoda že film ztrácí občas tempo. Ale i tak se pro mě jedná o velmi příjemné překvapení. 75% PS: Los Angeles je vážně divné město, a nebo prostě měl Frodo jen kliku na ulice kde nechodí žádní lidé a nikdo neuslyší křik. ()

Spike23

Připadalo mi už pár docela divné, že existuje tolik filmů z pohledu kamery, ale pohled z první osoby jsem neviděl snad nikde jinde než v posledních pár minutách na konci Dooma. V žádném případě ale ani v jednom paralelním vesmíru bych nečekal, že první takový film, který uvidím, bude First Person Psycho Stalker Rape Manual. Asi jediná chyba filmu mě napadá vkus Nory Arnedezer, holky mají občas hodně špatný vkus, ale nevěděl jsem, že láska na první pohled funguje i takovým způsobem, že ten pohled směřuje za žaluzie do vitríny s figurínami, ale což, nějakou komediální vsuvku to musí mít, až na to s někým budu koukat. Co se ale týče filmu samotného, bohužel 5* tomu nemohu dát, bál bych se, že by mě za to dříve nebo později mohli zavřít, každopádně nezbývá mi nic jiného, než vřele doporučit. ()

cachina

Už dlouho tu nebyl žádný takový film, při jehož sledování by jste měli tak nepříjemný pocit. S hlavním antihrdinou se již setkáváme jako s psychopatickým vrahem, který právě sleduje novou oběť. Dominantou filmu je netypický způsob snímání. Drtivou většinu snímku jsou použity point of view záběry, kdy vše vidíme přímo z vrahova pohledu. Jen občas se kamera odpoutá (při flashbacích či během vraždy) a divák se může kochat celkovým pohledem na hlavní postavu. Jinak celou dobu slyšíme nervózní dýchání či samomluvu vraha. Z toho plyne, že míra vědění je omezena pouze na vraha, a tak např. nevidíme vyšetřování policie (jen někdy něco zaslechneme z televize). Vraždy si také divák ,,vychutná" plnými doušky. Bude vám u nich pěkně nepříjemně, nic pro slabší povahy, někdo určitě i odvrátí svůj zrak. Na scenáristické a producentské židličce totiž seděl Alexandre Aja. A tak divák vidí detailní odřezávání skalpů - vrahových trofejí. V roli narušeného šílence se nám představil Elijah Wood, a musím říci, že to byla skvělá volba. V této roli přímo exceluje. Dalším plusem je úžasná husí kůži nahánějící hudba. Režisér umě dávkuje napětí, vraždy střídá s klidnějšímu pasážemi. Celým filmem jsou protknuté i flashbacky, které divákovi prozrazují vrahovu minulost, jeho traumatické dětství. Snímek je vlastně psychologický pohled na mentálně narušeného vraha. Díky pohledům do jeho dětství bude divák k maniakovi chovat určité sympatie, či lítost, zvrácenější povahy mu možná budou i fandit (např. já). I když se jedná o horor (s prvky thrilleru, či naopak) nečekejte nějaké lekačky nebo něco podobného. U filmu se nebudete bát, ale už dlouho jsem neviděl film, po jehož celou dobu jsem měl husí kůži. ()

Schizeus

Vzhledem k tomu, že jsem ještě neviděl původní verzi tohoto snímku, nemůžu srovnat žádný aspekt. První, co diváka překvapí, bude styl kamery, který je mimořádně citlivý a z určitého hlediska i progresivní část filmu. Sice se na několik chvil odsekne od svého typického "first person" pohledu, ale určitě to není na škodu. Jak už tomu u snímků s masovými vrahy bývá, je třeba mít na paměti fakt, že sami asi nebudete úplně normální, takže psychologický profil vraha buď budete předpokládat, nebo teprve přijdete na další z mnoha variant. Abych si trochu posteskl, čekal jsem snad větší napětí během dějové linky a ne pouze ke konci filmu, který opravdu zajímavým stylem vygradoval... Předpokládaný finish mě opět trochu zklamal, ale jako průměrný snímek pro slaboduché nebo psychiatry se Maniak hodí... ()

DavidS.

Očima Magora a bohužel tím nemyslím básníka...Hypnotické, odpudivé a s otázkou, jaké mysli podobné snímky točí a jakým jsou určeny...Elijah si už hobita nezahraje :) ()

klukluka

Označit Maniaka nálepkou "naturalistický film" by nebylo přesné. Tohle je totiž fakt úchylárna a docela se divím Woodovi, že do toho vůbec šel. Nebýt předtím Frodem, tak na něm ulpí nálepka totálního pošuka raz dva. Nemluvě o tom, že režisér nemá zrovna nejlepší reference, tudíž šance, že by měl z Maniaka vymáčknout nějaké nečekané kvality, byla předem vcelku zanedbatelná. A zázrak se pochopitelně nekonal. V kostce je to o uslintaným pakošovi, kterej má to štěstí, že v momentě, kdy se rozhodne připravit nějakou další mici o její skalp, není v okruhu několika kilometrů ani živáčka. Což je docela zvláštní, uvědomíme- li si, že se pohybujeme na území jakéhosi amerického velkoměsta. Zpracování tedy nic moc a jediným trumfem tohoto filmu, tedy kromě Froda, je jeho neobyčejná krutost. Členy fanklubu filmu bych kvůli ní nechal z preventivních důvodů proklepnout, protože se podle mě musí nutně jednat o potenciálně společensky velmi nebezpečné jedince. Normální člověk si to do své TOP10 zkrátka nezařadí. Na tom trvám. Opak je známkou duševní poruchy. ()

KoRner

Riadne originálny psycho triler, ktorého brutalitu podčiarkuje retro soundtrack. Sem-tam sa Elijah dostane do bytu až príliš ľahko, ale to nič nemení na tom, že tento nechutný film má svoju kvalitu. ()

Han22

No tohle teda bylo pořádné psycho. Skoro člověk přemýšlí, jestli režisér a scénárista jsou normální. Natočit film, kde je hlavní hrdina sériový vrah, navíc naprosto pošahanej je už samo o sobě docela brutální. A obsadit do filmu velice úchylně vypadajícího Wooda a natočit to celé z jeho pohledu je brutál na druhou. Člověk je tak nedobrovolně pasován do role magora, co si vybírá své oběti, brutálně je zabíjí a jejich skalpy oživuje svou sbírku figurín. Chvílemi se mi z toho dělalo blbě - ne z toho gore (mimochodem opravdu solidní), ale spíše tak nějak duševně a hlavou mi běželo proč se na tohle proboha dívám? Něco jako jsem měl u Hostelu, ale tenhle film má oproti Hostelu kvalitu - herci, příběh, kamera, hudba všechno funguje naprosto bezchybně a o to je to nechutnější zážitek. Velice zajímavý film, který se ale nedá zrovna doporučit jako standartní hororová podívaná. ()

Eraserhead

Po delší době osvěžující slasher, kde zabiják nepotřebuje kolem sebe organizovat složitá spiknutí a náročně připravovat stopy vedoucí k jeho dopadení. Tady máme pouze psychicky vyšinutého šílence, který svou posedlost nedokáže držet na uzdě. Tvůrci se zdařile drží atmosféry hororů z 80.let a narozdíl od originálu je 99% filmu točeno z pohledu vraha. A protože film napsal a produkoval Alexander Aja, nemohou chybět řádně krvavé scény. ()

svorad

POV je sice sugestivní, ale film tak už od začátku připravil sám sebe o to zásadní, co by maniakální výstřednosti hlavního hrdiny obalilo do chytlavější roviny - hned v úvodu by byl předestřen maniakův problém s matkou, který proplouvá celým příběhem a vyjasňuje tak jeho chování ... ()

danielosbourne

Hodně slušný gore se skvělou zvukovou stopou, v kterou sem ani nedoufal. Khalfoun s Alexandrem se předvedli. Ještě do sálu jsem vstupoval s pochybami nejen vůči filmu, ale i vůči Elijah Woodovi. Moc sem mu v tomhle žánru nevěřil, ale ukázalo se, že pro tuhle roli byl tím pravým. Stačilo 15 minut filmu a dostal mě svou psychodepkou. Figuríny a komunikace s nimi mi trochu připomělo "Předmět lásky / Nikki". Pohled je v záběru POV (Poin of view shot), což dělá film mnohem mrazivějším a realičtějším. Cesta z kina byla hodně nepříjemná. ()

Corpsegrinder

Cesta do hlubin psychopatovy duše. Originálně natočenej thriller kterej nám z pohledu první osoby ukazuje nejen jak správně uškrtit a skalpovat holku na prvním rande ale taky nabízí velice slušnej soundtrack vezoucí se ve stylu DRIVE. Plusem je taky fakt že každá z holek má svůj vlastní hudební motiv (šlapka zařve u Goodbye Horses kdežto zazobanou babku zruší u Ave Maria). Násilí je celkem na vysoký úrovni a vzhledem ke stylu jakým je film točen jde logicky vše na kameru (až na jednu vraždu). Škoda že od půlky to do posledních 5 minut docela ztrácí dech ale to neni důvod proč nedat 5 hvězd. Takovej film se totiž jen tak nevidí. ()

jhlahulek

Vysoce kvalitní psycho hororová podívaná, které dodává šmrnc pohled z první osoby narušeného Elijah Wooda. Už v Sin City jsem si říkal, že podobné psychopatické role mu sedí a tahle mu byla šitá přímo na míru. Při kameře, která realisticky zabírá každou ohavnost kterou má před očima(až už jde o skalpování prostitutek, či jejich nahé těla), roztřepaných záběrech, kde dostává jednu z jeho traumatických představ, nebo hlasu kterým si v hlavně ospravedlňuje své "indiánské výpravy" si chvílemi opravdu připadáte jako v jeho hlavě. Dokonce jsem mu chvílemi začínal rozumět a říkal si jestli se mnou taky není něco v nepořádku. Dalším prvkem zhušťujícím atmosféru, byly děsivé figuríny, měnící se v obrazy předešlých traumatických událostí. A třešničkou na dortě byla velmi milá a sympatická Nora Arnezeder, která maniakovi vstoupí do života jako poslední naděje na něco normálního....Pro tohle všechno 90%, doporučuji shlédnout o samotě tak ve 3 ráno ;-) ()

Hanys_

Když si Frodo nevezme prášek a místo Miláška tasí skalpovací nůž, přestává všechna sranda. Ale boužel nezačíná ani pořádný horror (či thrriller - ono už se to asi dneska moc nerozlišuje). Snové sekvence (nebo co to bylo) dost rušily, závěr navíc dost na palici - neviděl jsem tady prostě nic, co by z tohohle dělalo víc než béčkový video-thriller. 4.5/10 ()

MareT.

Určitě ne pro slabé žaludky! Elija je dost bizarní,ale příběh má jen jednu sinusoidu,kterou za celý film neporuší a proto tak vítaná gradace se neděje. Postupem času se odporné scény promění v odporné až samoùčelně otravné. Musí se nechat,že šokující to je až až! Motiv a celý důvod je trošičku banální až klišovitý,ale vizuální stránka,která ukazuje vše jen z pohledu vraha je příjěmné osvěžení! ()