• Pohádka
  • Rodinný

Matchless (1967)

Jestliže se hlavní kráska jmenuje Arabella (a hraje ji doopravdická princezna) a všichni se mydlej kvůli kouzelnýmu prstenu, tak ať mi někdo vykládá, že tohle neviděl Macourek. Ovšem na rozdíl od naší Arabely je tahle živočišnou Amazonkou ve svůdných kostýmech s naturelem kurvy a neobratně mávající revolverem. Jenže první půlka se nehorázně táhne, občasný gag nezachrání spoustu hluchých míst. Až tak poslední půlhodina má doopravdy švih, jenže to už je pozdě zachraňovat celkovej dojem. Od potenciálu s neviditelným špiónem bych čekal víc nápadů a zábavy.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014)

K pousmání je snad docela podařené entrée Miroslava Donutila, jenže to je asi minutová sekvence těsně před koncem filmu. Zbytek je bezkrevná, bezzubá, beztvará blbost s naprostou absencí děje. S nesmyslnými a samoúčelnými epizodami typu Karel Gott. Hvězdičku přihazuju za občasné podařené exteriérové záběry a se sentimentem vzpomínám na první díl. Proč, Irenko, proč?

Petrolejářky (1971)

Pokud to měla být exhibice dvou superhvězd evropského filmu v kovbojských oblečcích a úplně blbým filmu, tak to potom jo. Zajímalo by mě, kdo měl ten nápad dát ty dvě dohromady. Páč BB po konfrontaci s CC v jednom filmu musela zákonitě dojít k závěru, že už je stará rašple a bude lepší se na to vysrat. A jak už tu někdo poznamenal, jeden vtip se psem hned na začátku je na komedii fakt málo. Takže jednu hvězdu za holky a druhou za hudbu Francise Laie.

Tajemný mnich (1965)

Já blbec nějakým omylem čekal pošahanej gotickej horor, takže jsem byl příjemně překvapenej. Protože se mi dostalo poctivý a i po půl století slušně fungující kriminálky s anglickou atmosférou. Poslední půlhodinka má grády a navíc tu proběhne i pár konverzačních vtípků. Nejvíc mě ale položila hláška z policejního vrtulníku, která byla vtipná spíš nechtěně: "Tady 1Y-7, přebírám sledování holuba."

Egyptologové (1974) (TV film)

Tváře a gesta se ke známým hlasům v podstatě dají domyslet. Takže když je člověk unavenej, tak se zavřenejma vočima se to dá pojmout i jako rozhlasová hra. Ale výborná, to podotýkám!

Provaz a kolt (1969)

Já prostě nevycházím z údivu, i tady, kde jsou všichni zpocení, špinaví a smradlaví, Angelika střídá jeden obleček za druhým, i když jako vdova dodržuje jen různé variace černé barvy a výjimečně aspoň nevypadá jako prostitutka. Málo se mluví, málo se děje, scény jsou zdlouhavé, ale vizuální stránka je tak působivá, že to vůbec nevadí. Překvapivě strhující závěr mě přinutil k váhání nad vyšším hodnocením, ale to bych zas asi přeháněl.

Kořist (1971)

Lahůdková podívaná. Přitom osnova příběhu nijak originální a tuctová. Jenže ve Verneuilově podání se míjí účinkem přísloví, že z hovna bič neupleteš. On ho upletl a ještě to pěkně švihalo. Dvě honičky jsou úplnou pastvou pro oko a na odstředění dramatické atmosféry zbylo ještě trochu místa na pár výborných vtípků. Akorát Hossein si tady moc neškrtnul a Omar Sharif je mi úplně buřt, proto nemůžu dát plnej počet.

Posledný prázdninový príbeh (1993) (TV film)

Obecně mám problém s tím, když ve filmu ječí hysterický děti. Tady navíc ječí i dospělí. A když neječí, tak deklamujou jak v recitačním kroužku. Banální životní situace povýšené na dějové zvraty s bonusově otřesným koloritem začátku devadesátek. A kriminální zápletka v závěru to nezachránila. Jako pardon, ale tohle nemůžu doporučit ani k prvnímu rozkoukávacímu kafi. Si zas někdy poránu pustím STV2.

Dárek (1982)

Ne že bych z toho byl nějak extra odvařenej, ale na konci jsem se usmíval jako blbeček.

Colette (2013)

Nezapůsobilo. Vůbec. Jakože koncentrák byly vlastně jenom takový horší lázně s redukční kúrou, kde se normálně souložilo a kšeftovalo s čokoládou?