• Romantický

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Pomerne slušný a aj napriek skoro dvojhodinovej stopáži celkom svieži film. Vzhľadom ku castingu Jasona Stathama bolo v podstate hneď jasné, akým smerom sa bude film uberať, no vôbec mi to nevadilo. Tých akčných scén tu za mňa nebolo prehnane veľa, ako tak vtipných momentov sa naopak našlo pomerne dosť a aj zvraty boli použiteľné. Je ale pravda, že občas som sa v tom už začal trochu zamotávať a bolo toho moc. To vyvrcholenie s Hughom Grantom ma ale presvedčilo o tom, že si to štyri hviezdy zaslúži. 75%

Paddington 2 (2017)

Príjemná rodinná rozprávka, ktorá kvalitou za mňa slušne nadviazala na jednotku. Boli tam aj vtipnéči emotívnejšie scény a Paddingtona jednoducho nejde nemať rád a nefandiť mu. Celkovo to je podľa mňa opäť ľahší nadpriemer. 75%

Saw X (2023)

Je jasné, že pri x-tom pokračovaní už tento film tak úplne nemá čím zaujať, o to viac ma prekvapuje doteraz vysoké hodnotenie. Okrem vysávačovej scény, o ktorej sme vedeli už pred filmom nebola žiadna z pastí ničím výrazne zaujímavejšia a tá finálna pre najväčšiu zlodejku bola až smiešna. Pri iných sa zase vďaka nereálnosti až pozastavoval rozum. V konečnom zúčtovaní z toho bol priemer, ktorý bolo fajn vidieť "na oddych", no druhýkrát by som to vidieť nepotreboval. 50%

Očista navždy (2021)

Táto Očista sa kvalitou z môjho pohľadu vrátila niekam k dvojke či trojke a som za to rád. Tiež ale dúfam, že už to bude naozaj záverečná časť, keďže si nejako nedokážem predstaviť ďalšie pokračovanie. Začiatok ma naozaj dosť bavil a bolo to aj patrične napínavé, no prišlo mi, že sa postupne výraznejšie zvyšoval počet nelogických či nereálnych rozhodnutí/situácií, čo tomu trochu uberalo kvalite. Trochu škoda, že tam absentovalo nejaké zaujímavejšie pasce (vlastne bola jediná) a bolo to čisto o prestrelkách a bojoch, no aj tak si to za mňa podobne ako spomínaná dvojka s trojkou zaslúži tesné 4*. 70%.

Wonka (2023)

Moje očakávanie boli pred týmto filmom naozaj veľké, keďže Charlie a továreň na čokoládu (2005) považujem za jednu z najlepších rozpráviek. Wonka sa snažil byť podobné magický a rozprávkový, ale až tak sa mu to nepodarilo. Boli tam určité scény, pri ktorých to Burtonov film predbehlo, ale tie by sa dalo spočítať na prstoch jednej ruky. Z celkového pohľadu sa to k Burtonovi ani nepriblížilo, čo je za mňa veľká škoda. Prvá polovica filmu ma miestami dokonca nudila a o niečo viac sa to rozbehlo až v tej druhej. Ani z pesničiek mi v hlave neutkvela prakticky žiadna, zatiaľ čo v predchádzajúcom filme tam bolo tých chytľavých songov hneď niekoľko. Dlho som rozmýšľal medzi 3 a 4*, nakoniec volím tesné štyri vďaka fantastickému Chalametovi, z ktorého rastie obrovská hviezda. Že by som to potreboval ale vidieť znova sa povedať nedá, radšej uprednostním "klasiku" od Burtona. 70%

Ptáci stěhováci (2023)

Animácia a grafika bola naozaj na výbornej úrovni. Povedal by som, že to bol tak trochu mix Krúdovcov a Ria, avšak s ďaleko horším finálnym výsledkom. Začalo to dosť pomaly a hoci sa to trošičku s príchodom do New Yorku zmenilo, rýchlo sa to vrátilo do starých koľají. Dejovo to bolo veľmi jednoduché a predvídateľné, prakticky ničím zaujímavé a aj napriek dosť krátkej minutáži som sa občas nudil. Bohužiaľ to neponúklo ani moc vtipov a asi jediná vtipnejšia bola záverečná scéna. Celkovo to bol za mňa film pre výrazne mladšie publikum, no aj tam je podľa mňa dosť otázne, ako moc dokážu práve kačice zaujať deti. Tesné 3* za animáciu a farebnosť a vlastne aj úplne priemerný dej. 50%

Rychle a zběsile 10 (2023)

Séria Rýchlo a zbesilo ma bavila o niečo dlhšie ako väčšinu a aj v neskorších častiach som si bol schopný filmy užiť a zastávať. To bohužiaľ skončilo s deviatou časťou a nič sa nezmenilo ani teraz. Jednoducho už je všetkého až moc. Rodiny, efektov, sci-fi, akcie, nostalgie, ignorovania akýchkoľvek fyzikálnych aj racionálnych zákonov, vlastne úplne všetkého. Pravdu povediac, už som sa v podstate druhý diel po sebe cítil, ako keby som sledoval paródiu na legendárne diely F&F, ktorá dokonale poukazuje na to, že už si s peniazmi môžu tvorcovia robiť, čo sa im len zachce. Tá úvodná naháňačka s guľou v Ríme, to považujem za pekný odkaz na Pinball. Tá bitka Torettovej sestry s vojakmi agentúry, ktorí sú po zuby ozbrojení a v brnení a jej stačí, aby ho kusla do ruky a on ju hneď pustil, to asi mohol byť odkaz na Johna Wicka. A to dvojnásobné vypadnutie z lietadla, najskôr v minilietadle a potom s autom, to teda netreba ani komentovať, ale mám pocit, že sme niečo podobné už videli. Rovnako tak preskok syna k Torettovi do auta. No a vin Diesela už som mal na konci tejto dva a pol hodinovej zbesilej jazdy katastrofálnym filmom tiež dosť. A keď som na konci zistil, že nás podobná dvojhodinovka čaká ešte raz, cítil som sa podobne ako Torettovci pred priehradou, ktorá mala za 5 sekúnd vybuchnúť. Ale aspoň máme oživeného ďalšie člena party, tak v 11 už asi ostáva len vzkriesenie Paula Walkera. Ale dosť bolo kritiky, Jasona Momou som si v roli ešte psychopatickejšie Jokera, ktorý má naplánovaný ešte aj každý nádych celkom užil a zabavil sa. 30%

Zdrojový kód (2011)

Veľmi zaujímavý film, ktorému nechýbalo takmer nič. Zo začiatku som bol síce pochopiteľne zmätený, no s každou pribúdajúcou minútou som to žral viac a viac. Myslím si, že to bol dokonalý mix napätia so sci-fi, ale minimálne k záveru by som predsa len pripomienku mal. Od reálnosti sa to už podľa mňa odklonilo až príliš, no na hodnotení by som kvôli tomu aj tak výraznejšie neubral. 90%

Moře kouzel (2020)

Animák, ktorý dospelým nič nepovie, no pre deti môže byť dobrou voľbou, keďže animácia bola za mňa slušná a celkové prostredie bolo veľmi zaujímavé a farebné. Myslím si, že ten potenciál tu bol dosť veľký, no vznikla z toho až prehnane jednoduchá zápletka. 35%

Přípitek (2020)

Samotné rozprávanie príbehu smerom do kamery sa mi páčilo z celého filmu asi najviac a dosť možno aj ako jediné. S komédiou to malo pramálo spoločné a po čase to vlastne začalo byť aj pomerne otravné, takže bola aj necelá hodina a pol dosť dlhá. 30%