Návrat do Cold Mountain (2003)

Jude Law má podivný vkus na ženy. Jak jinak by si mohl vybrat Kidmanovou namísto božské Natalie. Možná za to mohlo, že ji už nějakou dobu znal (tak deset vět mezi sebou už prohodili) a že pak za ní slepě šel už jen ze setrvačnosti. Každopádně apeluju na režiséra, aby se to už neopakovalo, a aby přiště vystřídal herečky. Celý film je jakýmsi mixem mnoha lepších až výborných scén. Perfektní válečná na začátku, pár klidných z Cold Mountain a pár extrrémně dramatických tak různě všude možně. Dohromady mi to už tak skvělé nepřišlo, ale dost záleží na tom, jak se komu bude líbit závěr. Tohle není spoiler, ale ... jak si probůh mohl vybrat Kidmanku? :)

Stmívání (2008)

Knížka se mi dost líbila, až na to věčné: "Jé tak krásný!, Je tak tajemný!, Je tak nebezpečný!". Říkal jsem si, jak se asi povede přenést příjemné myšlenkové pochody Belly do filmové podoby, a na to asi nenašel odpověď nikdo. Bella sice něco povídá, ale vlastně vůbec nic o pocitech a tak, ale jen něco k ději. Režisérce se asi kniha moc líbila, protože tam za každou cenu narvala každou scénu a všechny jsou tak taky patřičně zkrácené. O nějakých motivacích postav se nedozvíme nic, protože se tam snad všechny jen mihnou. Vlastně mi to přišlo jako místy úsměvný trailer ke knížce, u kterého jsem se bohužel moc moc nudil. Zabitý potenciál.

Valčík s Bašírem (2008)

Spíš dokument o izraelcích při válce s Libanonem. Na začátku mě dost bavila vizuální stránka a taky výborný Folmanův smysl pro černý humor. Navíc pár dobrodružných částí bylo struhjících jak z Bratrstva Neohrožených. Jenže hezké obrázky se časem omrzí a vtipů je po málu. Vůbec nemůžu souhlasit s dost častým názorem, že jde o protiválečný film. Protiválečný film má kritizovat smysl války. Jediné, co tady vidím v nepořádku se zpackaný způsob jejího vedení. Tahle válka měla smysl a ten zpochybňován není. A vlastně i pochybuju, že by něco takového chtěl Folman řešit. Mimochodem už mi začíná vadit, jak stačí ukázat trošku krutosti z bojiště a všichni hned začnou dávat dobré hodnocení. Vlasně si nevzpomínám na válečný film, který by byl špatně hodnocený.

Vražedná terapie (2001)

Autor si asi řekl: Chci natočit horor. Ale z jakého prostředí? Á, odlehlá bývalá psychyatrická léčebna, nejlépe s protiatomovým krytem. To a trocha disharmonické hudby pocuchá v nočních hodinách divákům nervy. Teď už jen prostředí narvat partou lidí a doplnit nějakou tu mystiku. Jsme v psychiatrické léčebně, takže to může být vlastně cokoli z minulosti, co se bude divákům po kouskách odhalovat. To musí mít úspěch. První dvě třetiny na mě taky působily skvěle, ale to co následovalo bych raději neviděl, protože se tam zhmotnily všechny mé nejčernější představy. A to bohužel ne v té správné zvrácené hororové logice, ale v tom, k čemu jednoduše vybízí příběh. Bohužel to taky zahrnuje destrukci atmosféry a degradaci děje. Kvůli tomu bych raději než Session 9 viděl potřetí Osvícení.

Sedm mečů (2005)

Asi bych měl nejdřív varovat, že pokud plánujete koupit verzi, co je na stáncích, tak si raději zkontrolujte, že tam jsou uvedeny české titulky. Alespoň to mé dvd je buď s příšerným českým dabingem, nebo v mandarínštině, které nerozumím ani slovo. Možná i kvůli tomu dabingu hůře hodnotím. Vizuál a boje ujdou, ale je až příliš vidět, jak to celé časově zkrouhli... něco jako Red Cliff. Takhle to je bez začátku, bez konce a postavy tam odříkávají celkem náhodné dialogy a dělají náhodné věci. Naštěstí souboje nejsou úplně ploché díky široké přehlídce zbraní. Pobavilo mě hlavně ozubené frisbee.

Barbie a Tři Mušketýři (2009)

Než si Barbie pustíte, podívejte se nejdřív třeba na 1984, Memento, Stalkera a Written a pak jí budete muset dát pět hvězdiček. Není tak hrozná, jak je hodnocená a už vůbec ne, jak říká trailer. Neříkám, že jde o veledílo, protože to blbost je, ale velice příjemně naivní a neurážející. Dokonce je občas i vtipná a má pěknou hudbu. Nicméně je dělaná hlavně na to, ay se prodaly nové modely, oblečení a domečky, podle čehož taky vypadá animace, která se realitě snaží přiblížit. Je přece snadnější hodit primitivní model domku do filmu, než vytvořit užasný model podle propracovaného filmu. Ale pobavilo mě to, tak hodnocení srážet nebudu... ono to tu taky moc nejde.

Fate/stay night (2006) (seriál)

Přiznám se, že prvních asi deset dílů jsem se chvílema dost nudil. Akční a napínavé až hororové pasáže byly fantastické, stejně tak i povídání o pravidlech a tak, ale pokusy o komedii byly jak z jiného světa. Asi se hold někdo chtěl zavděčit i další skupině diváků, do které rozhodně nepatřím. Každopádně kvůli soubojům a výborným postavám pomocníků stojí za to seriál vidět. Jejich výběr na mě udělal skvělý dojem. Nějak si nedovedu představit, že bych našel někoho, kdo by se tam víc hodil. Normální lidi jsem až tak nemusel, ale takovou Saber nebo Archera snad musí zbožňovat každý.

Higaši no Eden (2009) (seriál)

Styl Kamyiami zbožňuju. Je sice o něco ukecanější než ostatní scénáristi, ale všechny ty dialogy jsou perfektně promyšlené a zapadající do celku. Navíc jeho vize budoucnosti jsou v realističnosti vždy o kus před jakoukoli sci-fi konkurencí. Mám dojem, že se dokonce zajímá o nové technologie a trendy :-) Každopádně se rozhodně ničím nesnaží ohromit tak, že by řekl: "A teď se diváku posaď a sleduj, jak jsem skvělej!". Je cool, má spousty dobrých nápadů, známá klišé jsou mu očividně silně proti chuti, jde mu o udržení příjemného tempa a hlavně chce příběhem něco velmi nenásilně říct. Původně jsem chtěl dát kvůli menší vyváženosti dílů nižší hodnocení, ale pak jsem si uvědomil, kolik už jsem viděl nezáživných filmů, které se snažili říct něco špatného o společnosti a přitom nepřišli s absolutně ničím. Higashi no Eden mě bavil celou dobu a až se podívám podruhé, věřím, že to bude ještě lepší. Mimochodem lepší opening jsem už dlouhou dobu neviděl. Ve spojení se seriálem tak skladba Oasis získala další rozměr a i po stránce vizuální je opening pořádně nadupanej... ostatně jako seriál.

Abeceda (1969) (studentský film) odpad!

Možná jsem tupý jak kladivo, ale nevidím v tom absolutně nic. Prostě bezcenej film. Spíš mi to přijde, jako kdyby u filmu z dvacátých let přebývaly scény, které se tehdy nedaly pustit, a teď se je někdo pokusil slepit dohromady společně s pár obrazy téže doby. To za použití populárního popěvku. Osobně nerozumím filmovému násilí, a stejně tak nerozumím, jak se tohle může někomu líbit. Snad jen pokud se rád cítí stísněný, ale to si může dát velkého pavouka do vlasů a bude to mít intenzivnější.

Stáhni mě do pekla (2009)

"Hříšnice, hříšnice, přišel tvůj čas!" Určitě to není horor pro každého, ale komu se líbil třeba Braindead, musí si ho náležitě užít. Na mě to střídání hororových scén s morbidními vtipy fungovalo skvěle. Skoro se až divím, že jsem nedoprskl až na plátno při scéně s kovadlinou. Vlastně publikum v kině reagovalo na scény stejně jako já, takže jsem si pak pro jistotu kvůli zadním řadám musel umýt hlavu: Nejdřích chvíle zaujetí, pak hrobové ticho a pak záchvaty smíchu. Pro mě jeden z nejlepších hororů, ale jak říkám, pro hororové komedie mám slabost, viz mé nejoblíbenější Braindead, Svatba upírů a Úsvit mrtvých.