Český lev 2012 (2013) (pořad)

Měla jsem opravdu co dělat, abych to vydržela, ale zajímaly mě výsledky. Celkově to bylo dost utrpení.

Daughter (2002)

Krásná hra barev černá, bílá a červená, nejsem moc hororová, ale na tak krátký čas, docela slušná práce.

Hypnexagogium (2011) (studentský film)

nabarvený a zpracovaný pěkně, ale nevěřím, že to někdo takhle má, je to nepravdivý,umělý, prostě tomu nevěřím, pardon...

Atlas mraků (2012)

Docela zajímavá směsice, kterou přeci jen něco spojovalo, i když nemám moc v lásce přílišná prolínání a přebíhání. Kdybych hodnotila jednotliviny, musela bych asi ubrat na hvězdičkách. Poslední dobou nějak začínám nabývat dojmu, že do sci-fi se dá schovat všechno možný i nemožný v horším slova smyslu, když nedokážu natočit ucelený film, tak naskládám přes sebe všelijaký nápady, něčím to sešiju a dám kategorii sci-fi, lidi se budou namáhat to pobrat a tím to bude vypadat jako náročný film;-) vydělám tak jako tak, tohle mě trochu uráželo, ale jinak jsem se bavila, ty nápady nebyly špatný a dalo by se z nich takových pět, šest filmů udělat. Tak snad Sonmi dá a příště bude líp.

Mlha (2007)

No tak jedinej hustej byl opravdu konec, jinak ten film je totální průšvih.

Melancholie (2011)

Devatenáctá jamka, ano vidíte něco, co není, to je celý smysl. Všechno je zlé, svět je zlý, bude konec a nebude nic...

Antikrist (2009)

Pro mě byl tenhle film od Triera trochu zklamání, podle předchozích některých snímků jsem očekávala velkou mystiku. Bohužel i když v nějakém rozhovoru prozradil, že Tarkovského natolik "vykradl", že se na závěr raději přiznal věnováním, přesto se mu podařilo vykrást jen obrazy, ale mystiku Tarkovského a jeho ducha nepojal. Ono to totiž ani nelze. Tarkovský byl originál a takový zůstane, každá kopie už bude jen kopií. Naštěstí námět a ústřední myšlenka je originální. Některé věci Trierovi i přes jeho nemocnou mysl v době natáčení i před ním, nemohu upřít. Mistrně si pohrál s těžkou pochopitelností a čitelností filmu například odkládáním. Muž dostane dopis, ale strčí ho do kapsy, po čase ho vezme do ruky, ale divák se nedozví, co v něm stojí až na potřetí kdesi vzadu se dozvíme jeho obsah, který určité věci osvětlí. Ve filmu je mnoho nádherných prvků a obrazů, které poslouží dokonalému hororu, příroda je stovřena ďáblem, je v ní zlo samo, ve filmu vidíme jen negativní věci, tři žebráci bolest, žal a zoufalství, které na sebe berou podobu tří zvířat, objevují se postupně a nakonec najednou. Na začátku umírá dítě, umírá pokračování rodu. Jestliže muž a žena jsou zde zástupci lidstva, umírá pokračování lidstva, ale zbývá ještě plodivá síla, kterou je potřeba symbolicky zničit útokem na mužské i ženské pohlaví. Filmem vládne temnota a zoufalstí, vadí nebo dokonce narušuje jisté nadužívání některých obrazů např. položení se do zelené trávy (obraz nešikovně vypůjčený od Tarkovského), zelená byla vždycky symbolem naděje a do tohoto filmu se naděje nehodila neboť peklem vláde beznaděj, případně měla být tráva jiné barvy nebo být v záběru použitá suchá tráva, tak jako symbol suchého stromu života (opět obraz od Tarkovského) Žena čarodějnice posedlá, ovládaná ďábelskou přírodou(satanovou církví), nemá sama sebe v moci ani nemá sílu se vzepřít proti destrukci života naopak k jejímu "uzdravení" dochází, když se smíří s vládou chaosu, stává se nástrojem této vlády, matka smrti. Opakem biblického, kde je nazývána Eva = Živa - matka živých. Přes všechnu složitost chápaní má film zřetelně čitelnou myšlenku, stát se protipólem knihy Genesis. Ony diskutované botičky, obuté obráceně mají tentýž význam jako veškerá symbolika. Jestliže kniha geneze, počátek stvoření naznačuje život, růst, vývoj, v protipólu musí být opak, neleze jít dopředu, musí se jít obráceně k destrukci a smrti, matka si to ani neuvědomila, automaticky tomu sloužila, když ji muž upozornil na obráceně obuté botičky na snímku, prohlásí: ani jsem si nevšimla. Potěšil mě i výběr hudební "Lascia ch'io pianga" z Händlova Rinalda, což je hodně odvážný výběr, hned na začátku naznačující fatalismus - nechte mne plakat nad mým krutým osudem. Přes všechna pozitiva filmu, mám i některé zásadní výhrady jako nadužívání symbolů a některé rušivé elementy, vychází mi to hodně vysoko, ale přesto k dokonalosti chybí, dávám lepší tři hvězdy, abych zachovala Trierovu trojjedinost, 75% © 2013 fantassia

Srbský film (2010)

Aneb jak natočit dokonalou zvrhlost, chybělo málo a dala bych hvězd pět, kdyby tvůrci vynechali pár přehrávajících scén, které ubíraly na důvěryhodnosti, mohlo to být opravdu povedené psycho. Na začátku víte, že vás čeká něco nechutného a už jen tím žijete minimálně prvních třicet minut lehkého soft pod vlastním napětím, pak to začne být i trochu zmatené, těsně před koncem světlá chvilka, kdy divák najednou prozře a opravdu s hrůzou si uvědomuje, co se mu předkládá, pak je ta síla okamžiku trochu narušená scénkou, jakési kvočny, co se narazila na kolík a nemusela tam být, protože zlehčila a zkazila sílu okamžiku pravdy a hustou atmosféru dokonale poničila. Tyhle věci ubíraly filmu na důvěryhodnosti a posouvaly do nižší roviny. V tomto případě by méně znamenalo více. Závěr samozřejmě nechutný, ale už jen na domyšlení, naštěstí nenatočili, co naznačili, což by byl už u mě propadák. Není co dodat, je potřeba vidět. Horší čtyři, 66%

Pojídač hříchů (2003)

Když se nevyznám pořádně v teologii, stříknu to mystikou, když nepoberu mystiku, nacpu tam romantiku, nezabere romantika, říznu to hororem, asi jako když vaří Babica. Když nemáte sůl, dejte tam pepř, nemáte pepř, dejte tam co najdete. Tak takhle se dneska vaří hodně filmů, ale kupodivu odpad si to nezaslouží, něco to do sebe má, pozornost to udrží a kardinální myšlenka není tak špatná.