Pan (2015)

Priznám sa k tomu filmu ma viedlo obsadenie H. Jackmana a nebolo to práve najhoršie. Čo sa týka príbehu a celého fantazy obsadenia nie je to nič extra, ale čo extra bolo a to teba, že sakra bolo, bola hudba v tomto filme. Scéna, keď piráti priviezli Petra do skalnatého kontinentu a tam všetci spievali, bola perfektná (Pan Original Soundtrack 05 Smells Like Teen Spirit) . Aj ďaľšie hudobné aktivity Johna Powella vyzneli dobre, taže preto som sa priklonil k 60%.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Tak na ten film tak skoro nezabudnem, obľúbený herci o ktorých kvalitách netreba ani písať. Takto otvorené dvere do problematiky a spôsobu fungovania mafie v Mexiku som teda ešte nezažil. Teraz sa už ani nečudujem prečo klasický američania majú taký nevraživý postoj k emigrantom z tohto štátu USA. Dej je poriadne zatajený od samého začiatku a s pribúdajúcimi minútami postupne hľadáte na koho podozrenie tento krát padne. To všetko skvele doplnili nizké tóny sláčikových hudobných nástrojov, dobrá práca s kamerou (snímanie pohľadu pasažiera pri lete lietadla, atď.).Mne to ozaj sadlo a určite je to jeden z najlepších filmov za tento rok. 100%

Za hranici (2014)

Tento krát začnem koncom filmu, pretože to bola jedna z najlepších vecí. Keď neukázali tvár strelca, povedal som si skončilo to hlúpo, ale po pár minútach uvažovania, som akoby dostal baseballovou pálkou po hlave zrazu si hovorím prečo nie? Je to neštandardný a pritom originálny koniec. Vlastne celý film sa nesie v duchu "nadštandardnej piesne, ktorá ľahko stúpa v rebríčku popularity". Potvrdzujú to výkony hercov na čele s M. Peňom, ktorý tentokrát ukázal, že nepatrí len do béčkových filmov. Nedá mi spomenúť ani Eda Harrisa, ktorý stvárnil postavu ozajstného tvrdého muža, ktorý bez jedinej slzy spravodlivo rozhodol o osude špinavého mexičana. Na plný počet to však nebolo, ale 80% je zaslúžených.

Ve jménu krve (2016)

Nie je to žiadny trhák, ktorým by si niekto bohate nabalil vrecká, ale prítomnosť M. Gibsona funguje veľmi dobre (aspoň pre mňa). V podstate jednoduchý dej nijak expresne nestupňuje tempo, ale posledný rozstrel fungoval ako dobrá náplasť na bežnú ranu. Ak by tam nebol Gibson tak dávam o hviezdu menej , tak je to za 70%.

Warcraft: První střet (2016)

Strategická hra Warcraft patrí neodlučiteľne k mojím spomienkam z detstva a tak som bol veľmi zvedavý čo ponúkne film. Bohužiaľ vo mne vzbudil zmiešané pocity. Bolo fajn vidieť národ Orkov aj ľudské vojsko v oceľovom brnení v zájomných bitkách presne ako v hre, ale podobné súboje dnes vidíme takmer v každom fantasy - dobrodružnom filme a dokonca aj v lepšom prevedení ako Pán prsteňov či Hobbit. Tieto filmy nastavili laťku veľmi vysoko. V niektorých momentoch počas bitky boli niektoré postavy dosť statické a nesadla mi ani voľba rovnocennosti vojak a ork. Hovorím o tom, že bežný vojak vedel v pohode bojovať proti dispozične silnejšie stavanému orkovi. Najslabšia scéna, keď krásny mohutný vlk sa vzdal pod hrozbou, že mu človek zabije pána a najlepšia scéna súboj Guldana a orka. Navyše posledá tretina filmu pôsobila dosť uponáhlene, takže dávam 70%.

Criminal: V hlavě zločince (2016)

Nočná zábava starého K. Costnera v ukradnutej dodávke ma ozaj dobre pobavila. Nie len táto úvodná veta patrí k nedostatkom tohto filmu, ale k nej sa pridala aj absencia vážnosti a prepracovanosti a hlbšie ponorenie do mysle diváka, takže po výslednom sčítaní je tu len priemerný výsledok. Žiadny z hercov tu nemá náročnú rolu a trhliny v práci režiséra sú nepriehľadnuteľné, pretože mať takých hercov ako Costner či T. Jones a nevyužiť ich potenciál je veľká chyba. Jednoduchý dej bez poriadneho zauzlenia prináša 50% úspešnosť.

Osm hrozných (2015)

Určite sa nájdu nejaké veci čo mohol Tarantino urobiť lepšie ako vynechať rozdelenie filmu do kapitol a podobne, ale napriek tomu ja som mu to zhĺtol jedna radosť. Kurt Rusell podal životný výkon to sa mi ani veriť nechcelo, že to bol on, zrejme mu "Jackson povedal nech ten film neposerie". Nevadili mi ani zdlhavé dialógy, pretože po nich prišla vždy scéna, ktorá priniesla zvrat a prekvapenie. Finálna prestrelka number one, proste niektorú ženu len tak ľahko nezabijete. 100%

Síla života (2014)

Úvodné zahájenie filmu úplne bez chyby v duchu som si pomyslel presne také filmy mám rád, skutočné a presné snímky kamery urobili na mňa naozaj dojem. Otvorenosť postavy Mary Bee vynikajuco okorenila drsnosť západu a to ako to zvládla H. Swank netreba ani komentovať. V druhej polovici filmu však nastal zlom, keď cesta dostavníka začla byť naťahovaná a nudnejšia. Výraznejší zvrat došiel takmer ku koncu, keď sa mladá Mary vykúpila smrťou, čo zároveň odporovalo jej sľubu o dopravení chorých žien na východ krajiny. Tiež som čakal nejaké vysvetlenie prečo sa tie ženy zbláznili a nejak mi nesadlo, že zo starého, egoistického chlapa sa zrazu stal samaritán. Film hodnotím na 70%.

Captain America: Občanská válka (2016)

Trocha zavádzajúci názov by som povedal, pretože kľukne to mohlo byť Avengers 3 , kedže sú tam takmer všetci hrdinovia. Aj keď sa podvolím myšlienke, že boj hrdinov už nie je proti nepriateľom ľudstva, ale dejovou podstatou je zničenie Avengers a to len tak, že samí budú bojovať proti sebe, nie je výsledok ako by som očakával. Úplne smiešne bolo oslovenie Tomyho Starka detského spider chlapca, kedže s jeho schopnosťami a peniazmi si mohol zostrojiť mega zbraň, ako to robil v Iron manovi. Navyše to detské ucho riadne potrápilo ostrieľaných hrdinov, čo bolo dosť neadekvátne. Ide to proste stále viac dole vodou. Za pochvalu stála scéna v ktorej Capitan America eliminoval vrtuľník, za čo som prižmúril oko a dal 3 hviezdy. Film bohužiaľ podpriemerný 40 %.

Lovec: Zimní válka (2016)

Dovolím si to porovnať s filmom Snehulienka a lovec, kedže mám pocit , že to ide ruka s rukou s týmto filmom. Snehulienka a lovec bol mojím horúcim žeiezkom v ohni, hltal som takmer každý akčný moment, výpravu aj podobizeň obrovského monštra. Tu však bojujú len ľudia a trpaslíci bez zaujímavých efektov ,pardon škreti dostali maličku chvíľočku, ale to nič nezmenilo a tak sa to nieslo v duchu nezáživnej telenoveli o zaľúbenom páre. Škoda nedotiahnutých nápadov ako bola koritnačka či ten had v lese. Čakal som od toho viac. Film stojí tak za 2 hviezdy, ale za obsadenie J. Chastain a E. Blunt som sa priklonil k 3 hviezdam. Záverčné hodnotenie 50%