Moulin Rouge (2001)

Jeden z mála filmů poslední doby, který měl ihned po svém uvedení jisté místo vedle například Grease a My Fair Lady jisté místo ve všech filmových encyklopediích na hodně dlouhou dobu. Nádherná výprava, dokonalé, jak hudební, tak obrazové aranžmé u všech písniček, představované velkými hity skvěle předělané do kabaratové podoby a super herci, co víc si přát.

Cry_Wolf (2005)

Super thriller se zajímavou, i když ne úplně originální zápletkou, par slušnými, pár přehrávajícími herci, velmi vychataným koncem a s Bon Jovim, který kdyby tam nehrál, tak se na to možná ani nekouknu a byla by to velká škoda. Co je ještě hra a co už se zúčastněným vymklo kontrole?

Ztraceno v překladu (2003)

Všechen ten humbuk okolo tohoto filmu vůbec nechápu. Ještě ucházející je začátek se dvěma dobrými vtípky: sprcha a výtah, ale pak to s tou one-man-show v podání Billa Murraye šlo jen s kopce. Jediný žebřiček, ve kterém bych ho zařadil na první místo by byl: Nejpřeceňovanější filmy posledních let. Koukejte si na to, proti gustu žádný dišputát, ale já vás varoval ;)

Amélie z Montmartru (2001)

Vynikající dvouhodinová reklama na Francii, francouzštinu, Paříž, Francouzky, ale v první řadě na lidskou dobrotu, sice až někdy naivitu, ale ani ta není na škodu, na radování se z maličkostí, na náš krásně barevný svět. Všech šest minipříběhů je super, jsou výborně propojené a všechny mají moc pěkné rozuzlení. Každý si zde určitě najde svou nejlepší scénu, mě se nejvíce líbila ta, kde Amélie popisuje, co by se mohlo Ninovi stát, že dnes nepřišel :) Jeden z filmů, na který dokoukáte a musíte se ještě pár desítek minut stále usmívat. Vedle skvělých dějových "meziher", které jsou výborně režisérsky zvládnuté a do filmu neočekávaně velmi dobře pasují a samozřejmě všech herců bych rád vyzdvihl zvuk, který mi přišel křišťalově čistý, ale zase ne přehnaně, jako je to u některých amerických filmů, prostě akorát, aby to uchu lahodilo.

Svěrací kazajka (2005)

Tak vám nevím, herci jsou sice super, ne úplně typická Keira je pořád krásná, ale tento námět už tu byl mockrát. Zajímavé bylo, že za účelem změnit časové linie bylo cestováno pouze do budoucnosti, jen se teď nabízí otázka: co je přítomnost? :) Scénář mohl být trochu více komplikovaný, například do něj více zařadit řidiče, který Jacka do blázince dostal nebo v budoucnosti více využit doktora Beckera. Atmosféra psychiatrické léčebny se ale povedla. Celé je to sice trochu zdlouhavé, ale ne ve špatném slova smyslu, film nenudí, konec je sice příliš americký, ale nevadil mi. Z filmů podobného ražení si radši sežeňte Butterfly Effect. Klasické 3*.

Dogville (2003)

Dogville jsem poměrně dlouho odkládal, protože mě stále odrazovala tříhodinnová stopáž, ale teď vím, že jsem udělal stejnou chybu jako při odkládání Magnole. O filmu jsem nevěděl skoro nic, jen že je natočen nějak "jinak". A hned první záběr zeshora ve stylu počítačové real-time strategie byl super :) Jestli existuje na této planetě nějaké město, bez kterého by bylo lépe, pak je to právě Dogville. Lars von Trier v něm rozehrává 177 minutovou inscenaci na desce velikosti hokejového hřiště s namalovanými stěnami budov a okrajů keřů bez kulis a s pár předměty (postele a skřině). Když má režisér, co vyprávět a s pomocí pár dobrých herců, tak to funguje perfektně. Tři hodiny utečou jako voda, zajímavý a neklasický "happyend" mě také potěšil. Nadprůměrné 4*.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Původně jsem po návštěvě kina dal 3*, jenže teď, když se chystám psát komentář, ani pořádně nevím proč. Phantom Menace mi nevadilo, byl to takový pomalý sympatický rozjezd, Attack of the Clones považuji za nejlepší část nové trilogie, vysvětlí se v ní poměrně dost věcí, ale proč byl tolik očekávaný most mezi trilogiemi, přerod Darth Vadera zprzněn? Nevím. Ale tak blbé dialogy, toporní herci (McGregor a Portman asi dostali málo zaplaceno, jinak si to nedokážu vysvětlit, atmosféra dvojky tatam, přesvědčování Anakina, proč je zlo špatné okopírováno z nějaké mexické telenovely, no a ten Grevious, to je kapitola sama pro sebe, to už snad radší Jar Jara...prostě totální kolaps. Film má dvě pozitiva: Otočení Stormtrooperů proti Jediům a jejich svržení, to se opravdu povedlo a přítomnost Millenium Falconu, ani Natalia zde není taková kočka jak ve dvojce. Hlavně Lucasi prosííím netoč další díly, vy co chcete vědět, jak to celé pokračuje, přečtěte si radši ty desítky knih, většina jich je na mety vzdálená tomuto z paty vytahanému kousku.

Dokonalý svět (1993)

Ano, nepřináší to nic nového, ano, je to prvoplánový doják, ale opravdu nádherný. První půlka, kdy si osmiletý unesený kluk pod vlivem Stockholmského syndromu začíná svého únosce Kevina Costnera oblibovat, povídat si s ním, svěřovat se svými problémy je super a přál jsem jim, ať se dostanou co nejdále, pak mě bohužel docela zklamala část, kdy se Costner tak nějak pomátne, nějak mi to do té postavy, která je nám půlku filmu prezentována, vůbec nesedělo, dojemný zavěr to naštěstí vynahradil. Costner hraje svého uprchlíka, kterému prostě nejde nefandit, přesvědčivě. Eastwood svého policajta, který by ho nejradši nechal odjet do jiného státu, aby s ním neměl problémy také, hlavní jeho devizou je zde ale spíše režie, Perfect World se mi líbil učitě více než Mystic River a nic si nezadá s Unforgiven.

Hostel (2005)

Panejo, to se producentům (aspoň v ČR/SR) povedl zase mazaný kousek, to se jen tak nepoštěstí ani Spielbergovi, aby se o jeho filmech psalo na titulních strankách novin a mluvilo v televizi ještě měsíc před českou premiérou. "Brutalita nejvyššího zrna!" "Slovensko zobrazováno jako největší díra na světě! - mezinárodní skandál". Bohužel tito pisálci a redaktoři film asi vůbec neviděli a jen hráli tichou poštu s pověstným "prej". Násilnosti tam sice jsou, ale takové, které jsou v každém hororu, že se nad tím člověk spíše pousměje, (až na jednu věc v závěru, uvidíte sami), oproti některým scénam v Saw 2, které sice nejsou zas tak krvavé, ale odpozující vrchovatě. A s tím Slovenskem to také zas tak žhavé není, žadných prostitutek nebo dealerů na každém rohu jsem si nevšiml. Jistě že to město vypadá zapškle, špinavě, ale to protože má navodit nějakou atmosféru, těžko by někdo do hororu dal blikající Monako s pobíhajícími modelkami po kasinu. A že někdo obsadí za městem budovu, kde mučí lidi, to snad nevypovídá nic o tom, co chce režisér, aby si o Slovensku lidé mysleli, kdyby to tak natočil Slovák, nikomu by to nevadilo. Dvě věci byly přehnané až moc - po přijezdu na Slovensku skládkaa bordel na každém rohu a agresivní policisté, to si mohli tvůrci odpustit. Gang cikánských děti byl stoprocentně myšlen jako humorná nadsázka, já se jí celkem zasmál, a kdyby byl děj filmu umístěn do Rumunska, tak se jí smějeme všichni. K filmu jinak: dialogy takové normální hororové, herci také tak, faktických chyb je tam opravdu dost (německé nádraží s českým rozhlasem), atmosféru se moc budovat nedaří, hudbě se čechoslovák zasměje, celkově me film ani nezklamal, ani nenadchl, ale nenudil jsem se, takže trošku slabší 3*.

Muž na Měsíci (1999)

Mám s hodnocením tohoto filmu docela problém. O Andy Kaufmanovi jsem před jeho shlédnutím nikdy neslyšel a upřímně ani nevím, proč bych měl. Pokud byl Kaufman opravdu takový jako je tady prezentován, a věřím, že ano, Carrey hraje výborně a přesvědčivě, moc nechápu humbuk okolo něj, přijde mi přišerně trapný, to už rovnou můžeme točit biografii o tvůrcích Tele Tele, jediné scénky, kterým jsem se zasmál, byly ty, kde si Andy dělá srandu z wrestlingu...ale tak patent na pravdu nemám, asi to někomu vše přijde geniální. Když si toto odmyslím, tak je to film určitě dobrý, herci jsou výborně vybraní, atmosféra je také dobře zachycena, hudba super, jen kdyby si Forman vybral pro mě někoho přijatelnějšího, někoho koho mohu ocenit a začal se o něj více zajímat, holt každý velký umělec není Mozart, proti kterému nemůže mít nikdo nic.