Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Děti všech zemí pozor! (obzvláště ty velké jako já) Jeden z nejlepších animovaných seriálů, které jsem měl tu čest vidět - úžasný příběh plný dobrodružství, napětí, překvapivých i bláznivých situací, spoře dávkovaných mouder, skvělých postav a jednoduché angličtiny. A navíc vyvážený v počtu i kvalitě dílů a vykreslování jednotlivých charakterů! Nemohu si odpustit touhu vidět nejméně další tři knihy. Kéž by. (Book One - 100%, Book Two - 80%, Book Three - 95%)

Anonym (2011)

Divadlo pro film a Shakespeare po modernu pro dnešní, kulturně zabedněné lidstvo. Čím mě zde Emmerich překvapil, byl fakt, že jsem se u jeho konspirační teorie párkrát i zamyslel. Way to go, Roland! A třeba se někdo po shlédnutí Anonymous rozhodne podívat i do divadla, proč že vlastně toho Shakespeara všichni tak žrali. Ale to bych světu asi moc fandil.

Armadillo (2010)

Něco mezi Jarhead a Restrepo. Velmi dobrý dokument o životě vojáků v Afghánistánu nám představuje nudu končící jednou krvavější akcí, ze které mají ještě zúčastnění vojáci málem problém političtějšího rázu. Sem tam trochu vyumělkované (počáteční scéna s rodiči, některé rozhovory mezi vojáky), ale stále emocionálně silné. Někteří vojáci měli dost štěstí. Možná i proto, že smrt vojáků je zde zprostředkována pouze slovně, mě tento dokument nechytl za srdce jako Restrepo. Vojáci v Afghánistánu mají vskutku nevděčnou práci.

Pianista (2002)

Jedno z nejlepších válečných dramat o osudu židů za druhé světové války. Atmosferické, napínavé, kruté, prostě režisérsky velice dobře zvládnuté se skvělým hlavním hercem a mým velice oblíbeným Chopinem. Hlavně bez zbytečných slzutlačících scén a dokonce i bez otravného patosu. A s Chopinem. :)

Let's Dance 3D (2010)

Jedničku ani dvojku jsem neviděl, ale tahle taneční pohádka mixnutá videohrou se spoustou zrychlených záběrů a absolutní rezignací na sebemenší logiku mě docela i chytla. Sice by se mohla tak o třičtvrtěhodinku zkrátit, mohla by fungovat chemie alespoň mezi jednou dvojicí, apod., ale tyto připomínky by se dali vystihnout nejedním přirovnáním o zbytečnosti. Příjemná oddychovka na večer.

Medvídek Pú (2011)

Vzorová ukázka toho, že i dnes má 2D animace v kině místo. A jaké! Oproti moderním 3D předělávkám starých klasik s otravnými lidskými herci se dobrodružství hladového, obtloustlého oranžového medvěda může pyšnit nápadem, svižným a velice příjemným humorem, adekvátní stopáží a úžasnou atmosférou. A navíc uslyšíte většinu hlasů, které se podílely na "nefilmové" verzi. Nasmál jsem se opravdu vydatně. Doporučuji všemi deseti.

500 dní se Summer (2009)

Tak trochu jiná romantická komedie. Lovestory, která vlastně lovestory není, je nepochybně kvalitní podívaná, dobře zrežírovaná i zahraná, ale po půlhodině neskutečně lezoucí na nervy (trochu protimluv, že?). Moje otrávení asi vzbudil charakter hlavního hrdiny, který se chová jako neskutečný looser a nechá si omlacovat o hlavu téměř všechno, co přijde jeho vysněné slečně pod ruku. Nebo jsem nejspíš po vtipném začátku nabyl milná očekávání. Pravděpodobně si představuji lásku trochu odlišně. Jo a možná to bude i tím, že jsem kdysi dávno také býval tím romantickým looserem. :)

Megamysl (2010)

Sympatičtější animák aby pohledal. Obava z těžké samoúčelnosti soundtracku se vytratila jako pozitivní očekávání v jednoho tlustého kameramana, a tak jediné, co zbývá, je chválit. Speciálně bych vyzdvihnul promyšlený a gradující konec sympaticky udělaný po vzoru velkých akčních trháků. Animovaný výraz Megamind stojícího s pistolí v ruce v úzkém kroužku občanů Metrocity byl k nezaplacení. Ze spousty filmových odkazů mě dostal hlavně ten na začátku na Crank. A pak že se dnes už nerodí originální nápady. "Get back, you savages!"

Hon na čarodějnice (2011)

Zklamání. Ve srovnání se Solomon Kane jasný vítěz, přesto zůstala očekávání nenaplněna. Cage hrál sice obstojně, ale nechápu, proč ho jisté magazíny zrovna zde vychvalovaly. Perlman překvapil a Claire Foy mě doslova očarovala (a teď nemám na mysli její nahotu na konci :) ), takže zde ani popel. V čem u mě film selhal, byly nepochybně Senova režie, nadužívání animace a odfláknutý začátek. Finální "zvrat" ani tak nevadil a přišel mi i zábavný, takže celkový dojem zůstává víceméně vylepšen. Slabší 3*.

Králova řeč (2010)

Film naprostým právem ověnčen Oscary (ačkoliv za scénář bych to dal Inception). Pro mě, jako milovníka britské angličtiny, byl Bertieho životopis neskutečným balzámem na duši. Obzvláště nadužívání slova "bloody" (namísto obvyklého "fuck" nebo "shit") mi kouzlilo úsměv na tváři. Nesmím ale opomenout ani úžasné herecké výkony, skvělý soundtrack (hlavně smyčce při prvním válečném projevu) a spoustu dalších aspektů, které si vyžádaly /nominaci na/ Oscara. Akorát ten Churchill měl nějak moc vlasů. :)