• Pohádka

Roming (2007)

No...nebýt Bolka Polívky, snímek by byl silně podprůměrný, ale jeho hlášky a herecký výkon mu notně k mému konečnému hodnocení pomáhají. Podle mě je důležité hlavně to, že celý příběh je prostě mdlý a nezáživný. Ono se tam vlastně po celou dobu nic zajímavého neděje. Já oceňuji kvalitní scénář, ale k čemu to je, když je děj nudný? Velmi oceňuji hudbu, ta je skvělá. Ale rovnou je třeba říct, že například příběh o králi Romů, který si M. Labuda vymyslí je tam spíše navíc. Celý je tak nějak trapný a ještě více nezáživnější než samotný film a i některé jeho scény jsou spíše k smíchu, ale ne tomu, který vás upřímně pobaví. Škoda. V tomto snímku jsou světlé momenty, ale na mě to působí jako pokus o to udělat si srandu z cikánů, ale hlavně tak, aby je to neurazilo. Já bych kliďánko přitvrdil. Budu se opakovat, ale z tohoto tématu se dalo vytěžit víc.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Přiznám se, že trochu nechápu hodnocení mých kolegů níže. Podle mě tenhle seriál patří k tomu lepšímu, co ČT nabídla. Tak za prvé se mi velmi líbil scénář. Podle mě je seriál docela zábavný. A to jak některými dialogy, tak i situacemi. Ostatně, případy, které četníci vyšetřují jsou skutečné, takže můžeme vidět, co všechno se opravdu reálně vyšetřovalo v dobách minulých. Celá parta četníků je různorodá skupinka lidí a společně tvoří originální a vtipný tým. Tomáš Töpfer hraje výborně. A všechno oživuje ještě lepší Ivan Trojan či Erik Pardus a v závěru také skvělá Tatiana Vilhelmová či Miroslav Donutil. K tomu se mi také velmi líbí zapojení vlády v podobě ministra Pádla hraného Markem Vašutem, což dodává na větší dramatičnosti a napínavosti. Dvě série jsou veselé a vtipné, člověk se baví. Poslední je bohužel trochu smutnější a je škoda, že děj, do té doby veden ve veselém duchu, pak musí gradovat nacismem a válkou, a vše končí opravdu smutně přesmutně, ale dějiny se holt vymazat nedají. Mě se líbí song, který provází vlastně celý seriál a to je konkrétně song četníků o tom, že jsou parta veselých četníků. Až na úmrtí jednoho z mladých kolegů naší party a partnera Andělky, je všechno vedeno v takovém duchu, že člověk má zkrátka chuť se do té doby vrátit a s tou veselou partičkou si zazpívat a užít si trochu té srandy. Atmosféra té doby na nás dýchá ze všech stran. A já osobně tu dobu velmi miluju. A vůbec, hudba je další skvělou součástí seriálu. Kromě kostýmů například. Mě se seriál velmi líbil a není divu, že divákům také a to natolik, že byl několikrát oceněn cenou TÝTÝ.

Hodíme se k sobě, miláčku...? (1974)

Řeknu to rovnou, tato komedie se pro mě pohybovala mezi dvěma a třemi hvězdami. Misky vah převážil výkon paní Janžurové a pana Peterky. Začnu tím, že si nemůžu pomoct, ale mě se nikdy herecký výkon paní Brejchové nelíbil. Pouze film Kráska v nesnázích byl výjimka. Podle mě prostě moc hereckého talentu nepobrala a klidně mě ukřižujte. A Vlastimil Brodský je velký Pan Herec, ale ve spojitosti s Janou Brejchovou, nabízeným dějem a scénářem je prostě nudný. Vlastně kromě zábavných hádek mezi I. Janžurovou a F. Peterkou a jejich: Zelenkavou, zelenkavou... film mnoho zábavy nenabídl. A to i přesto, že dle mého je téma docela zajímavé. Nabídka ideálního partnera je jistě lákavá. Ale stejně hlavní hrdinové na konci zjišťují, že vrána k vrána sedá a rovný rovného si hledá, ale protiklady se také přitahují.

Bláznivá střela (1988)

Jednoznačně nejslavnější role Leslieho Nielsena. Jeho Frank Drebin je skvělý. On už od pohledu pan Nielsen vypadal vtipně. Já musím ocenit nejen opravdu zajímavý humor. On je totiž v podstatě jednoduchý. Vychází z toho, co každý z nás někdy řekl či udělal nebo ho to aspoň napadlo. Zkrátka a dobře, vychází z běžných situací, které podává tou nejvtipnější možnou formou. A to mě baví. A nejlepší na tom všem je, že se nejedná jen o komedii, která vychází ze situačního humoru, ale i z brilantně vtipného scénáře. A vůbec...já nevím přesně, kdo ty herce vybíral, ale byl to nesmírně inteligentní člověk. Většina herců jsou funny, a žádné české slovo to dostatečně nevystihuje, ač vím že na to existuje několik českých ekvivalentů, už od pohledu. Samotná láska mezi Priscillou Presleyovou a Nielsenem a to jak se milují a miliskují nejen v tomto filmu je další velmi zábavná složka tohoto snímku. Film jsem viděl mnohokrát a i když vím co přijde, stejně se vždycky nasměju. A pokud tohle nějaká komedie umí, pak si jiné hodnocení nezaslouží. Rozhodně perla z amerických komedií mezi staršími komediemi. A hodně lesknoucí se...

X-Men 2 (2003)

Jsem opravdu spokojený, že si X-Meni udrželi svou kvalitu. Že nešli dolů. Mě se líbí hlavně to, že stále nejde jen o našlapanou akčňárnu, kde se to hemží výbuchy a neustálými bitkami. Je to hodně promyšlený příběh. Škoda, že se to nedá říct o jiných natočených komiksech Marvelu. Stále zajímavý příběh, který je napínavý až do konce, k tomu opět kvalitní herecké výkony a mě baví nápaditost jednotlivých xmeních schopností. Tohle má prostě hlavu a patu a to je na tom všem to nejdůležitější. Opět jsem byl spokojen.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Díky za Okresní přebor. Já osobně jsem se nasmál u každého dílu. Scénář téměř dokonalý, herecké výkony geniálně geniální. Všichni hráli skvěle, ale výkony pánů Vetchého či Koháka jsou nezapomenutelné. A postava Leoše Nohy je také jedna z těch, bez kterých by byl seriál poloviční. Já nevím, co napsat. Já se bavil a to náramně. Takhle to má vypadat, když se natáčí komediální seriál. Navíc je to seriál z originálním tématem. Pokud mě má paměť nešálí, tak z okresního fotbalu ještě nikdo nic nenatočil. Takže díky a tohle se vám pánové povedlo.

Pomáda (1978)

Jiné hodnocení prostě nejde dodat. A taky vlastně nevím, jaký komentář napsat. Mohl bych napsat spousty odstavců a pořád bych měl co. Podle mě jde jednoznačně o nejlepší muzikál všech dob. A kdo ví, zda jej někdy něco podobného překoná. Skvělý herecký výkon dvojice Travolta, Newton-John. K tomu se přidali i další nesmírně zajímavé výkony. I na dnešní dobu docela vtipný a reálný scénář. Ale vůbec nejdůležitější věc, když chcete točit muzikál, jsou hity. Hity...hity a zase hity. A v tomto muzikálu je co píseň to megahit. Není co dodávat. Protože Pomáda se s velkým úspěchem hraje dodnes. Samo o sobě mluví i to, že většina písní se i dnes, ve 21. století téměř 40 let od premiéry, hraje na diskotékách. Já osobně Pomádu miluju a mohl bych se na ni dívat kdykoli zas a zas.

Zralé víno (1981)

Musím se zmínit o tomto snímku jen stručně. Vše podstatné jsem již napsal k prvnímu dílu. Tam jsem také uvedl, že z trilogie je nejlepší tento díl a za tím si stojím. A může za to hlavně přítomnost Jiřího Sováka. Ten totiž film velmi podstatně oživí. Bez jeho, troufám si klidně použít toho slova, geniálního výkonu by byl snímek podstatně nudnější. Nejen jeho opilecké představení, ale i celý herecký výkon filmu dost pomáhá. Jinak si ale nemůžu pomoct, přestože mám české filmy rád, a na tento film se nejen kvůli panu Menšíkovi, paní Janžurové a dalším vynikajícím českým hercům, rád podívám znovu, objektivně řečeno, jedná se o dost průměrný snímek. Kromě scén s panem Sovákem se zase nezasmějeme toliko, abychom se za břicho popadali. Ani děj není nijak napínavý či snad nečpí přemírou zajímavosti. Scénář je mdlý a vrcholem je závěrečná scéna, která se fakt nepovedla. Jedná se o chvíli, kdy pan Menšík s panem Němcem uniká před rozjetým autem. Zkrátka...z tohohle se dalo vytěžit víc.

Černí baroni (1992)

Dva filmy, Černí baroni a tankový prapor. Hodně podobné filmy, ale rozdíl obrovský. Zatímco Černí baroni jsou filmem velmi vtipným a vlastně legendárním, druhý jmenovaný je pro mě hodně špatný pokus o vojenskou komedii. Pokusím se vysvětlit, proč si zaslouží hodnocení nejvyšší. Tak prvně herci. Ondřej Vetchý je prostě vynikající herec. Neviděl jsem ho někdy podat špatný výkon. K tomu Pavel Landovský, kterému role perfektně sedla. Stejně jako dalším velitelům, například Jiřímu S. Jednoznačně nejlepším je ale Miroslav Donutil. Kapitola sama o sobě. Nebýt jeho, je film poloviční. K tomu skvělý scénář plný legendárních hlášek. Od: "Rezaví, vole." "To taky, ale co ještě? No koroduje, vy tupci." "Jak dělá samopal Aká.. Ratatatatata..." "Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí." až po: Čo bolo, to bolo..." Skvělá hudba, komické situace a dialogy. Nelze dát nic jiného. Je to jedna z několika komedií, třeba jako Pelíšky, která právem patří do zlatého fondu a jedna z nejlepších českých komedií.

Andělé a démoni (2009)

Tady jen stručně. Vše podstatné jsem psal už k prvnímu dílu. Ten je sice lepší než tento druhý, ale jedná se o podobné téma a hrají v něm povětšinou stejné herci. Mysteriózní filmy, navíc s křesťanskými záhadami a tajemstvími mě prostě baví. Nemůžu si pomoct. Navíc, Tom Hanks je prostě záruka kvality sám o sobě. Navíc Ewan McGregor jako kněz, to je velmi zajímavé. Jak už jsem řekl, snímek sám je trochu složitější a o něco méně napínavější, méně záhadnější než první díl. Na druhé straně...takhle to prostě pan spisovatel napsal. Já jsem byl spokojený jak tématem, tak kvalitou herců a jejich výkony. Ale první díl to překonat nemohlo.