• Pohádka

Hellboy (2004)

Začátek snímku slibuje mnohem zajímavější podívanou, než ke které nakonec během 122 minut dojde. Samotný příběh není špatným nápadem. Dokonce jsou zde i vtipnější pasáže. Ale přivítal bych větší dramatičnost a napětí. Na můj vkus Hellboy porazí své soupeře až moc jednoduše. Karel Roden vlastně působí jako velký záporák, ale kromě zabití "otce" Hellboye toho moc nepředvede. Nemůžu si pomoct, ale z dílny nevyšlo zase toliko dobrých příběhů. Některé jsou povedené, ale u většiny jsem na pochybách. Hellboy je zajímavý příběh, se zajímavým scénářem, ale s méně zajímavým provedením. Konec vypadá asi tak, jako by záporáci seděli v jedné místnosti a čekali dokud nepřijde Chuck Norris a všechny je sám a během pěti minut vyřídí. Jako první podívaná dobré, po několika dalších shlédnutích ale nemám již nemám co objevit a film mě spíše nudí. Jako Čech jsem ale velmi hrdý na jednu z hlavních rolí Karla Rodena, který se na ni vyloženě hodí.

Den zlomu (2003) (TV film)

Mě napadá jen jedna věc. Proč? Proč někdo točí filmy na podobné úrovni? Pokud to vůbec jde do kin, o čemž silně pochybuji, tak to nemůže nic vydělat. Když to zůstane jen televizním filmem, jako v tomto případě, taky nic nevydělá. Ceny také nemůže žádné získat. Takže k čemu takové snímky? Sám nevím. Pokud lze vůbec triky nazývat tímto označením, tak rovnou říkám, že na téhle úrovni by je zvládl každý průměrný opupínkovaný ajťák. Jsou na tak příšerné úrovni, že film už působí jako komedie či rovnou parodie na katastrofické filmy. Dokazuje to nejen samotná vlna, která se později šíří městem. Celá dramatičnost snímku je více než směšná. Děj je předem odhadnutelný a předpokládatelný. Film tudíž není ani trochu napínavý. A o hereckých výkonech snad nebudeme dlouze mluvit. Jenže, kde není úrodné pole, tam nemůže ani nic růst. Takže jsme opět na začátku. Já se jen ptám: Proč?

První republika (2014) (seriál)

Mám dobu první republiky velmi rád. A tak jsem se na tento seriál velmi těšil. Bohužel jsem byl lehce zklamán. Přitom začátek je více než slibný. Seriál ukazuje první světovou válku a tak nás láká, že uvidíme i další historické události. Kromě měnové reformy se ale žádné další nedočkáme. A naopak, ze seriálu historického se stává seriál detektivní. Tedy něco jako Hříšní lidé města pražského, akorát víc na vážno. Škoda. Potenciál to mělo větší. S každým dalším dílem se seriál více a více zajímá jen o vyšetřování a všechno okolo vlastně pomíjí. Nepoukáže na další historické události, nestará se o vývoj jiných postav. A to vše je na škodu. A když k tomu ještě připočteme, pro mě absolutně nepochopitelné, zobrazování duchů, dostáváme se k chaotickému mišmaši. Epizody s duchem se do seriálu vůbec nehodí. Buď točíte seriál mysteriózní nebo historický, ale do tohoto typu seriálu s tím, jak je od začátku veden se to absolutně nehodí a působí to spíše odpudivě a nereálně. Líbily se mi herecké výkony, především hlavního hrdiny. Také kostýmy a zobrazení Prahy. Ale je zde dost ale. Od tvůrců Vyprávěj, který byl vynikajícím historickým seriálem, bych čekal, že historické seriály již točit umí. Právě Vyprávěj si nasadili laťku dost vysoko. Jenže na mě to působí tak, že byl plán udělat velkou historickou fresku, délka dílů tomu ostatně odpovídá, a byl strach, že by to mohlo být nudné, tak celým seriálem protkali vyšetřování vraždy. A délka dílů je pro mě také trochu únavná. Hodina za hodinou by byla dobrá, ale devadesát minut sledování je moc. U jiných seriálů bych to asi přežil, zde je to až moc. Naštěstí se u dalších sérií stopáž upraví. Bohužel je to na úkor děje. Aby ho tvůrci natáhli na 13 epizod, tak prostě musí zkrátit stopáž. U všech sérií jde o kriminální případy, které se týkají jedné rodiny. První série odkazuje na uplynulou první světovou válku, třetí si pohrává s počínajícím nacismem, ale dělá to dost nešikovně. Druhá série je z tohoto pohledu nejslabší. Nicméně o skutečné první republice se díky seriálu nic pořádného nedozvíte. Nejsou zaznamenány tehdejší problémy, starosti v takové míře. Postavy jednají a mluví jako by se z 21. století vrátili do roku 1930. Mimochodem, úvodní text kecá. Seriál končí u roku 1930, války se nedotkne ani náhodou. Také významné momenty naší historie by člověk hledal jen výjimečně. Neuvidíte historické postavy ani události. Je to vážně škoda, protože jinak seriál působí velkolepě co se hudby, kostýmů a počtu postav týče. To je ale tak vše, co lze skutečně na seriálu ocenit. Jednotlivé zápletky jsou zajímavé a do posledních okamžiků napínavé, ale též rozvleklé a určitě by pomohlo, kdyby každá série nebyla pokryta detektivní záhadou.

Sex ve městě (2008)

Už seriál byl příšerný, ale film je příšernost většího rázu. Mě nebaví seriály typu: bohaté paničky se nudí, neví co by roupama a tak se baví o sexu, prachách a drahých autech a oblečení a rozdávají si to s kdekým na počkání. To je Sex ve městě, dle mě. Je to vlastně celý seriál a film v tom jen pokračuje. Jednotlivé díly seriálu aspoň nebyly příliš dlouhé, ale tento film je jako jeden dlouhý, jenže stejně nudný díl. Pořádně se v něm nic neděje a je velmi náročné film dosledovat do konce. Snad bylo pokračování, které vzniklo definitivní tečkou za celou touto trapnou sérií. Jinak ještě musím podotknout, že pro mě Sarah J.P. nikdy nebyla bůhvíjak dobrá herečka. A ve filmu podává svůj standart. Mnohem víc, herecky, se mi vždycky líbila Cynthia Nixon. Scénář je chabý. Připadá mi, že ani samotné ženy se takhle nespravují. Pro feministky povinné dílo, ostatním ženám zakázat, abychom my muži neměli doma něco podobného a pro nás muže zbytečná podívaná.

23 (2007)

Velmi mě překvapilo hodnocení tohoto výborného thrilleru. Jim Carrey jen dokázal, že neumí pouze komedie. Podle mě předvádí velmi dobrý výkon. Snímek má grády a napětí do poslední chvíle. Stejně tak člověk nečeká pointu, které se divákům dostane. Postupné odhalování tohoto čísla je nesmírně zajímavé a nutí vás neodejít ani na záchod, aby vám něco neuniklo. Já osobně jsem byl nadšen. Takhle podobně si představuju kvalitní thriller.

Ghoul (2015)

Co říci, abych neurazil? Film je natočen z větší části kamerou, takže dost připomíná Záhadu Blair Witch. Ale od této chvíle se podobnost rozchází. Chybí opravdová děsivost. Samozřejmě, že pokud si film pustíte v noci někde v opuštěné chatě v horách, asi vás to klidným nenechá, ale jinak se tam toho moc neděje. Skupina lidí pobíhá pořád kolem chaty a zase do ní. Scénář je takový mdlý. Chybí tomu taková ta hororová jiskra, která by konečně všechno zažehla a pořádně odstartovala. Kdo je tam opravdu děsí je duch a ten si jen bere těla. Možná, že nápad nebyl špatný, ale to provedení trochu pokulhává, na můj vkus.

Jen ho nechte, ať se bojí (1977)

Já mám české komedie rád, už jsem to párkrát psal a ještě párkrát napíšu. Osobně chápu, že má komedie nízké hodnocení. Jsou v naší historii lepší. Například H. Vondráčková podala i kvalitnější výkony než zde. Také Miloslav Šimek zkrátka není bůhvíjakým hercem. Naopak Vladimír Menšík opět potěší. Písničky jsou slabší, ale o tom přece film není. Písně píše hlavní hrdina a celý snímek je komedie, takže i songy mohou být slabší a je to vinou děje ne toho, že by je tak slabo napsali autoři schválně. Alespoň myslím. Já ale dávám uvedené hodnocení z několika důvodů. Tak za prvé, vtipných scén a momentů jsem tam našel dost a ne že ne. Druhý důvod je jasný: Vladimír Menšík. Nedá se zapomenout na jednu z jeho mistrovských ukázek herectví, ve kterých zase exceloval. Byla to chvíle, kdy si ho Šimek a Nárožný vzali stranou a Šimek se ho ptal, zda by snad mamince nepodal kapky, kdyby je potřebovala. „No dovolte...co si o mě myslíte? Copak jsem nelida, abych nedal mamince kapky?" Při téhle větě a tomu, jak to zahrál skoro pláču...ale smíchy. V úvodu jsem si stěžoval na Šimkovo herectví. Ale je třeba ho i Nárožného chválit. Všimněte si, jak v jedné ze závěrečných scén hledají oba okno, kterým by vylezli ven. V tu samou chvíli ale hasiči do obou oken stříkají vodu. A dvojice je proudem zasažena. Oba padají, znovu se zvedají a zase padají. A u toho doslova brblají zdánlivě neslyšitelné větičky. Je to umění improvizace a nápaditosti, co v těch několika vteřinách předvádějí. A já se zase usmíval. Takže ne, neřekl bych, že je to tak špatná komedie. Zkrátka jen není tak dobrá.

Zejtra napořád (2014)

V téhle krajině je jeden problém. Kam zařadit film, který jsme právě natočili? Mají to filmaři těžké, protože já osobně nevím, do kterého žánru bych tento zařadil. Komedie rozhodně ne. Zasmál jsem se pouze jednou a to když P. Batěk a F. Blažek chtěli uspat Rudu z Ostravy. Jinak jsem tam nic úsměvného nenašel. Romantický? Tak pokud někdo tvrdí, že se jedná o romantický film, pak máme nejspíš velmi, velmi, velmi...rozdílné představy o romantice. A road movie jsem taky pár viděl a to snad taky není myšleno vážně. Scénář je velmi špatný. Chvílemi mám pocit, že snad ani autor nevěděl, co psát, tak psal první co ho napadlo. Z hudby jsem mírně rozpolcen. Jsou momenty, kdy ji oceňuji, pak jsou momenty, kdy se absolutně nehodí a vadí mi. O tom, že F. Blažek či V. Kerekes jsou výborní herci, o tom žádná, ale výkon P. Batěka mě moc nepřesvědčil, jenže on taky neměl moc šancí toho dost předvést, protože film mu mnoho dramaturgických momentů nenabízel. Zapojení Rudy z Ostravy snad ani netřeba komentovat a Jan Přeučil, Ladislav Županič či Jiří Lábus se ve filmu jen mihli, takže absolutně nechápu, proč je producenti vůbec uváděli v reklamách. Respektive chápu, chtěli nalákat lidi. Ale já bych to klidně nazval klamavou reklamou. Na to, že se tam J. Lábus objevil ve čtyřech, pěti scénách a měl k dispozici šest, sedm vět, je to trapas. Některé scény byly doslova trapné, jako třeba kontrolování hlavního hrdiny policistou. Či scéna, kdy Blažek jede, aby pomohl kamarádovi v poli. Oba usoudí, že auto je ok a tak Batěk sedne do auta a odjede pryč. A nakonec mě i napadlo, kam bych snímek zařadil. Nazývat ho romantickou komedií je totální úlet. Líbáš jako Bůh je romantická komedie. Dá se tohle srovnávat se jmenovaným filmem? Absolutně ne! Podle mě je to spíš drama. Mě jako ostraváka potěšila jediná věc. Že se film natáčel i v našem městě. A pak taky chvíle, kdy si hlavní hrdina mluvil pro sebe a pro nás ostatní jako vypravěč. To bylo příjemné a mě se to ve filmech líbí. A ještě oceňuji jednu věc. Konečně jednou holka běží na konci za chlapem a ne opačně. To je velmi příjemná a originální změna. Škoda, že celý film není tak kvalitní jako jeho závěr. To, co vypráví vypravěč po celý film, tedy hlavní hrdina, je hlubokomyslné a dává to smysl. Mohlo to být ještě mnohem lepší. A u tohoto snímku mě to mrzí.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Budu stručný, protože vše důležité jsem napsal již k předchozím dílům. A tady je vlastně vše stejné. Zůstali hlavní hrdinové a pořád se bojuje s Magnetem. Na herecké kvalitě nikdo neubral, stejně tak na té filmové. Děj je stále zajímavý, opět se objevují nové a originální schopnosti jednotlivých X-menů. Jsem opravdu rád, že i když byly natočeny další díly, nešlo se s kvalitou dolů, což bývá u pokračování časté. Není třeba nic dodávat. Stále velmi kvalitní podívaná.

Dobrý synek (1993)

Podle mě se opět nejedná o horor. Za to dramatický thriller, k tomu se už můžu přiklonit. Macaulay Culkin byl známý do té doby jako herec komedií, tady je to pro něj změna. Já osobně tvrdím, že jako dítě to byl velmi dobrý herec a skvělý talent. Takže i zde se jeho talent projevil. V komediích Sám doma hrál lépe, přiznávám, ale jeho mimika a gesta jsou už od pohledu zákeřné a k tomu snímku patří. Film je napínavý od začátku do konce, takže další plus. Ale je pravdou, že na dnešní dobu už to není snímek tak zajímavý a spíše průměrný. Ale s nabízeným tématem a herci, které obsadili, dle mého vytěžili maximum.