Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Přestože tato roztomilá ukázka manufakturní výroby může svým názvem evokovat laickému diváku název náhodného německého filmu pro dospělé s negrem v hlavní roli jde naopak o oscarový film našich nejmladších generací. Jako osoba s velikými znalostmi v oboru literatury si sice lehce rýpnu, že kniha je o mnoho lepší, nejde však o nějaký výrazný přešlap jako třeba v případě podobných klasik jako Obraz Doriana Graye či různých adaptací Bídníků, kde mnohdy film nedosahuje kvalit psaného textu, zde to ale nehrozí a stejně jako kniha, tak i její animovaná adaptace patří do Spielbergova nebe :D

Starý dům uprostřed Madridu (1976)

Chov krkavců není zrovna vděčná práce, zvlášť když vám jedno malé krkavčí mladě touží nasypat jed do mléka. Smutná společenská kritika postrádá jako většina společenských kritik záživnost a rychle ubíhající tempo, o to však filmu ani nejde. Na druhou stranu přes všechnu necitelnost a nijaké emoce je snímek velmi živý lidský a právě to je na něm pochmurné. Obdivuji režiséra že dokázal ze slunného Madridu s nultým náměstím slunce vykřesat bezbarvé britské město. Na závěr chci ještě pochválit skladbu Porque te vas, znějící celým filmem, jako sen a hlasem i stylem připomínající Hijo de luna.

Složka 64 (2018)

Dánsko očividně není jen jeden Legoland v Billundu, ale lidé jsou tu podivní, mrzutí a s vražednými sklony. O pověstných severských detektivkách jsem slyšel mnoho, já vůl se však nikdy na žádnou nepodíval. A najednou přišla tato jako zjevení, úplnou náhodou, vlastně jsem ani nevěděl na co mě do toho kina táhnou. A přesto že jsem od šedesáté čtvrté složky vlastně nic nečekal a v prvních chvílích jsem byl jako mrzutý jako Carl a zmatený jako po kalíšku blínu, přesto jsem se však rychle chytil. Od prvního pohledu na poslední večeři záhadných tří lidí to začalo být velmi zajímavé a k mému překvapení to uběhlo jako nic. Jde na tom znát že jde o jednu kapitolu ze série navíc adaptující knihy, onen literární odkaz je na tom však znát v tom dobrém slova smyslu a tak funguje i jako jednotný film, navíc se divák naprosto jednoduše zorientuje i bez znalosti předchozích filmů. Toto velmi syrové dílo, naprosto odlišné od akčních amerických krimi či efektních španělských thrillerů, které sleduji, si ke mě cestu našlo. Ať už jde o perfektní a sympatickou trojici vyšetřovatelů, kde se nemohu rozhodnout zda mít raději věčně mrzutého Carla či dobrosrdečného Asada, napínavou atmosféru, či velký sociální přesah snímku, toto opět v dobrém slova smyslu. Zvlášť když doktoři provádějící ilegálně sterilizace pod záminkou potratu nejsou jen raritou Dánská. Kupříkladu naše republika, kde byla rasisticky motivovaná sviňstva prováděna převážně romským ženám. Ačkoliv některé případy skončily až u soudu EU, spousta žen zůstala neodškodna a není zrovna příjemné o tom vědět. I tak jsem ale rád, že na to snímek nenuceně a hlavně zábavně odkazuje. Tudíž už jen navštívit ostrov Prøgø a zážitek bude dokonalý. Edit: Prøgø navštíven. Ve filmu vypadal větší :)

Deadpool: No Good Deed (2017)

Roztomilý minifilmek o trablích jednoho superhrdiny aneb když si čtyři minuty hravě překonají libovolný díl Avengers ne-li všechny dohromady v pointě, zápletce, vtipu a akci. Být Stan Lee černej, nominoval bych toto na Oscary namísto Black Panthera.

Dobré místo (2016) (seriál)

Až neslušně dobrý sitcom který zvládne tak říkajíc udržet diváka u koryta. Motiv zkažené osoby na místě kam odcházejí duše dobrých lidí je k nezaplacení. Seriál si dělá legraci z etiky, morálky, dělá reklamu Kantovi a jeho kýčovitě barvený styl si pro svoji osobitost zamiluje každý kdo na Dobré místo patří. Sice mě show trochu dostala do rozpaků, protože paradoxně nejvíce fandím špatné Eleanor, ale tak jak se říká, každý svatý má svou minulost a každý hříšník má pouze budoucnost. Tudíž what the fork postavy tu jsou skvělé, ale tento selfish and self-obsessed kind of shirt je prostě k nezaplacení.

Ďáblova dílna (2007)

Nic co by člověka dostalo na kolena a to ani kdyby nad ním stál rozzuřený nácek, na druhou stranu popisuje velmi zajímavou tvář WW2 a výborně prezentuje vztahy vězňů jejichž přežití záleží na tom, jak schopní vlastně jsou. Jen škoda scén v kasínu, ty byly naprosto zbytečné.

Vader: A Star Wars Theory Fan Series (2018) (seriál)

Velmi kvalitně zpracované dílo které sice může působit prvoplánově ale dokáže překvapit (viz třeba SPOILER vize Padmé a Palpatina). Atmosféru to má mnohem luxusnější než prequelová trilogie a kvalitativně v mnohém předčí i nové pokusy o filmovou ságu. Škoda že se k této fanouškovské tvorbě vedení Disney tak odporně postavilo, přesto však věřím že projekt bude pokračovat, už jen proto, že jde o velmi zajímavý rozjezd.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Toho pekelnýho kluka žeru a přestože jsem si nepamatoval prakticky nic, co se dělo ve dvojce, opětovné shlédnutí mi potvrdilo, že tento film skutečně stojí za to. Čest a slávu del Torovi, ten to s těmi zrůdičkami opravdu umí a Hellboy je k nezaplacení. Pravděpodobně jde o jedinou roli na kterou se ten Perlmanův tupej ksicht hodil. A jeden z filmů plný scén, které mi utkvěly v hlavě už od mala, ať už jde o kočky požírajícího tvora v podobě staré babičky, dojemné zabití elementála (kdo by taky vědomě vyhubil posledního z druhu) nebo všechny Nuadovi výstupy, které jsou naprosto fenomenální. Povězme si to na rovinu, tento režisér má talent, měli mu nechat Hobita celýho a hlavně se měl vrátit k Hellboyově rebootu který vyjde tento rok. Přeci jen ta deadpool squad s Harbourem nedosáhne vtipu, hravosti a drsnosti jako šmirgl z minulých dvou filmů.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Zda mám dnes jen dobrou náladu, nebo jsem se prostě jen trefil do skvělého filmu, není zřejmé, faktem však je že tento film rozhodně není jen tou výplní kde zemře ten roztomilejší Putin, kde pak. Bylo by samozřejmě upálení hodné prohlásit že je film lepší než kniha, vždyť oproti ní je snímek jako Harryho hůlka vedle té pořádné bezové, to ovšem není důvod ke kritice, film knihu adaptuje věrně, snaží se soustředit na podstatné a byť mu to ne vždy úplně jde, bylo by hloupé tvrdit že režiséři neudělali dobrou práci. Zvládli to mezi výbornou a chvalitebnou a naservírovali nám jeden z nejzábavnějších dílů Potterovské série. Harryho infiltrace ministerstva či budování vztahů mezi postavami na útěku patří k nejlepším částem filmu. Ropucha je zpátky a odpornější, zlejší a růžovější než kdy dřív. Máme tu geniálně naanimovaný příběh Tří bratrů - a taky jakousi skrytou metaforu na dej Harryho Pottera. Skvělévy jsou rozvíjeny, pohádka či teen movie je pryč a máme tady regulérní akční válku. Kdo namítá že film není nejlepší, tak ano, je to pravda. Může být zmatený, snad i nekonzistentní, rozhodně zkratkovitý, všechno je to pravda. Pro mě je to ale ikonický příběh plný neopakovatelného děje který byl pro mě kdysi splněním snů když se milované scény z knihy dostaly na plátna, někdy sic jen jako nočník s jedním utrženým uchem, ale v mnohých případech naprosto celistvé jako brýle po o zaznění Oculum reparo. Vzhledem k tomu, že jde již o sedmý díl, nyní už vážně nejde opomíjet jak výraznou je Hermiona postavou v porovnání s Ronem a vlastně i hlavním hrdinou bez bázně a hany - Harrym. Bez ní by již dávno leželi v nějakém zapomenutém domě nad kterým by se vznášelo znamení zla. Jenže, jakkoliv může být Harry obyčejný nudný kluk, vztekající se pubertální harant nebo poslušný pejsek štěkající jak paninka Watsonová poručí, to není to proč je o něm příběh. Voldemort si dle věštby vybral obyčejného chlapce, žádného Cedrica či Jamese, ale obyčejného Harryho. A vůbec, jak by to dopadlo kdyby si vybral Nevilla. Nemožno nezmínit také to co je na filmech této série nejlepší a to atmosféru, zvlášť nyní, kdy válka začala na plné obrátky a začíná se propagovat heslo "V kouzlech je síla". Geniální.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Jeden z těch horších dílů série. S osekáním dlouhé knihy se musí počítat, zde však bylo namísto střihačských nůžek použito kouzlo Sectumsempra a žel bohu nestihl přijít Snape, aby to napravil, což klidně udělat mohl, protože film mu čas rozhodně neubíral. Stále však platí, že jde o Potterovský film, že toho brýláče miluju a že je toto film, kde se poprvé objevil pan Tupolski, který budiž mým vzorem na cestě volňásků a darovaných rybiček. Tento film by jistě měl lepší hodnocení, kdyby byl Harry nadopovaný Felixem déle, než jednu čas filmu.