Marvels (2023)

Fandové marvelovek a fantasy to budou kritizovat kvůli naprosté nadvládě ženského pohlaví, kvůli překombinovanosti, chaotické zápletce v první půlce, a rádoby komickým až parodickým scénkám. Skutečně to někdy bylo až trapné. Vrcholem pro někoho může být planeta Aladna, kde se komunikuje čistým zpěvem a samotná kapitánka Marvel tancuje muzikálové číslo s tamním princem. Tady by zarytí avengerovci dokonce mohli naštvaně odejít a zatratit marvelovský svět jednou provždy. Jenže zkusme se na to podívat jinak. Nic neočekávat, nečíst recenze a ohlasy před ohlasy. Brát to jako dobrodružný příběh-fantasy, kde o záchraně Vesmíru rozhodují tři protichůdně smýšlející ženské hrdinky, které k sobě poutají citové a kvantové vztahy. Zní to uhozeně? Někdy to byla skutečná diskotéka, jindy našláplé akční scény překvapily inovací. Vadil mi někdy přehnaně pečlivý dabing, ale překvapily i titulky k překladu cizího jazyka (rodina Kamaly, jedné z hlavních hrdinek). A ta planeta zpěvu má opravdu překvapivé kouzlo. Dovedl bych si představit, že si lidé budou místo obyčejných povídání příjemně zpívat, aby se v klidu domluvili. Po vizuální stránce super, tady není co kritizovat. Ano, chybí mužští hrdinové, dokonce i Nick Fury jako Samuel Jackson lapá po dechu. Ale sexy kočka Brie Larson prostě utáhne celý biják a v některých scénách překvapí silnými emocemi. Kvůli ní bych dal 4 hvězdičky a dal ještě dalším marvelovkám šanci.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Nádherný film. Od začátku do konce. Je prostě znát, jaké filmy se točily v 80. letech. Pollackova plasticita a přírodní scenérie nedávají možnost od filmu odejít. Úžasné záběry africké fauny střídají milostné scény a sociálně laděné obrazy. Meryl Streepová skutečně září a sympaťáka Redforda nelze než chválit. Prostě nádhera!

Papoušek a poklad (1998)

Krásný dobrodružný příběh o přátelství chlapce a papouška, kteří najdou starý pirátský poklad a usmíří se s tátou - moc jsme se při filmu bavili!

Pět nocí u Freddyho (2023)

V kině to musí být slušná lekačka, u TV při zhasnutém obýváku trochu taky. Slušná zápletka s nepředvídatelnými stroji/loutkami, kteří si mohou hrát, ale i zabíjet, pokud je někdo ovládá. Není to zase další hrozba v rozrůstajícím se světě umělé inteligence, který dostal největší injekci v poslední Mission Impossible? Je to ale v prvé řadě velmi depresivní výpověď o neúplném modelu americké rodiny, o rozvrácených vztazích, které stojí za to napravovat. Sonda do snové reality, do vzpomínek, které nelze smazat a které se traumaticky hlásí při každém spánku. Postavy dobře vyprofilované, a to jak postavička dětské Abby, tak lepé policistky Vanessy, která se během filmu hodně (a překvapivě) proměňuje. Závěr velmi psycho, který samozřejmě nechává vrátka do dalšího dílu. Synátoři koukali se mnou a poučili mne, že jde vlastně o osobité zpracování dvou dílů populární videohry cca před 10 lety. Kdybych tohle nevěděl, tak se asi nic nestane, film je i tak silně znepokojující. A vůbec bych osobně nelezl do  nějaké staré picošky se zábavním arzenálem někdy v noci. To fakt ne.

Báječná léta pod psa (1997)

Drsné, leč zřejmě realistické, i když někdy až krutě ironické. A nejde ani o předlohu, kterou má nyní syn v povinné četbě. Shlédl jsem to s ním znovu skoro po 25letech od premiéry a nestačil se divit. Vetchý a Šafránková excelují!

Romeo musí zemřít (2000)

Nějakým způsobem mě tahle moderní variace na Romea a Julii stále přitahuje a když ji dávají už poněkolikáté, nemohu se zase nepodívat. Je třeba trochu překombinovaná, ale má silné emotivní elementy v rámci rodinných dialogů, výborné bojové scény i vtipné pasáže. Jet Li nemůže prostě bojovat špatně, a když k tomu přidá i pár komických prvků, exceluje. Stejně tak skvělá zpěvačka, která tragicky po filmu zahynula při havárii. Věčná škoda nevyužitého talentu, tady ale strhává pozornost v každé scéně. I když je film vlastně v jádru strašně depresivní, čímž se vlastně drží tragické předlohy, končí happy endem hlavních postav.

Rosamunde Pilcher - Dlouhá cesta ke štěstí (2000) (epizoda)

S mou drahou jsme si oblíbili adaptace Rosamundy Pilcher a skoro každý díl se nám dosud líbil. Nádherné exteriéry Cornwallu, romantické momenty a někdy i zajímavě vystavěné zápletky dělají z volné série příjemné pokoukání a hlavně společný relax po večerech.  I včera to vypadalo slibně v první polovině, ale pak přišlo zklamání. Střídání toho tamtoho s vynuceným hepáčem prostě neklaplo. A to i přesto, že hlavní představitelka byla velmi pohledná. Dávám tři jen pro to prostředí a přehlídku těch starých anglických bouráků.

Špión (2015)

Je to úlet a hybrid všech žánrů, od klonu bondovek a špiónských dramat až po parodické krimošky. Jason Statham hraje druhé housle a překvapivě exceluje hlavní hrdinka Melissa. Je to vlastně o ženských špiónkách, hodných i zlých, což je docela netradiční linie, která ale drží. Jen kdyby nebylo těch sprostých dialogů. Je to vina dabingu anebo už pokleslé úrovně žánrových rozhovorů? Naštěstí jsou ve filmu originální nápady, i ta fingovaná smrt Jude Lawa, a velmi příjemně přitažlivé lokace všech evropských metropolí, hlavně překvapila Budapešť a blízký Balaton. Dávám 4 kvůli tomu ženskému souboji v kuchyni, ten se vážně povedl!