• Krátkometrážní

Kanibal! Muzikál (1993)

Tak toto bolo vážne hrozné a to myslím vážne- celé to pôsobí lacne (čo asi aj bolo), výprava otrasná a herecké výkony tiež žiadna sláva. Lenže na druhej strane- ani chvíľku som sa nenudil, je to robené so srdcom (asi ako filmy Eda Wooda), piesne sú fajn a navyše, čo je najväčší klad- je to strašná sranda a to nie sranda "je to strašné až sa smejem", ale skutočná sranda- humor s nadsádzkou, ktorý je tak typický pre South Park...sooo let´s build a snowman!!!

Batman: Dead End (2003)

Ach, bodaj by tento kraťas videli veľké hollywoodske štúdiá a uvedomili si, že spojenie dvoch odlišných žánrov, ktoré majú podobnú atmosférou môže byť vydarený ťah, zarobiť 2x toľko peňazí ako obyčajný trhák a konečne priniesť aj nejakú originalitu.

Pýcha a předsudek (2005)

Nádhera, každý druhý obraz by som si zavesil na stenu. Keď sa povie historicko- romantický film, automaticky idem od neho ďalej, ale to, ako točí tieto filmy Joe Wright je proste...nádhera. Úžasná výprava, hudba, kamera, kostýmy, ale aj sympatické a skutočné postavy (vyniká najmä krásna Keira Knightley),...no proste pán režisér vie diváka dostať do deja a hlavne do doby. Pri scéne na bále som sa naozaj cítil ako Angličan v 18. storočí a nebyť nudnejšej časti asi v 3/4 filmu, dal by som aj ja bez váhania plné hodnotenie. Takto aj tak pekných 90% . P.S. Neviem sa dočkať remaku My fair lady (jeden z mojich najobľúbenejších muzikálov).

Zábavný park (2009)

Tento film mal presne všetko, čo by som dal do filmu o mne: apatowský (mottolovský) humor, loosera, v ktorom som sa videl, výbornú hudbu, podarené bočné postavy, pravú romantiku (nič hollywoodsky umelé), super prostredie a atmosféru, scenár, pri ktorom som sa nechytal za hlavu, ale prikyvoval a neodolateľnú (a tisíc ďalších komplimentov) Kristen Stewart.

Vánoční koleda (2009)

Stáva sa, že niektoré filmy majú slabý rozbeh, postupne vygradujú na maximum a divák je tak nadšený, že aj napriek zlému úvodu mu dá lepšie hodnotenie. Vianočná koleda je na tom naopak- úvod má vynikajúci: krásna hudba hrá počas veľkolepých kamerových náletov (ktoré 3D efekt ešte umocňuje), doba je zachytená neprikrášlene a Scrooge pôsobí skutočne chladne (čo je kompliment). Tu sa vytvorí aj výborná atmosféra, ktorá však počas filmu pomaly vyprcháva . Pri prvom duchovi je ešte všetko krásne, dokonca i dojímavé, pri druhom duchovi vás raz napadne, že niečo nie je v poriadku a pri treťom duchovi už ide čisto len o naťahovanie. Príbeh sa nelogicky predlžuje, atmosféra sa úplne vytráca a Zemeckis sa to snaží zachrániť akciou a 3D efektami, čo sa mu však darí len čiastočne, pretože využíva dokola tie isté triky -väčšinou spomínané nálety kamery- a aj keď sú na prvýkrát dychberúce, ku koncu by ste už uvítali aj niečo iné. Chvalabohu potom za záver, ktorý prináša späť úvodnú atmosféru. Celkovo ale u mňa spokojnosť, no napriek tomu, že Vianočná koleda je oproti Polárnemu expresu drsnejšia, menej sentimentálna a animačne prepracovanejšia, vyhráva u mňa Polárny expres (práve kvôli atmosfére), z ktorého vianočná nálada srší oveľa viac.

Bořiči mýtů (2003) (pořad)

Tak toto je fakt typ dokumentu, pri ktorom sa dá zabaviť- výborné nápady a perfektná dvojka.

Pozemšťan (2007)

Filozofická bomba! Samozrejme, že netreba brať celú záležitosť doslova (mám na mysli práve tú časť o Kristovi), ale ak človek číta medzi riadkami, dostane sa mu naozaj zaujímavých (kontroverzných) myšlienok o celom priebehu ľudskej existencie. Niekedy boli pre mňa myšlienky tak zaujímavé a tak nahustené, že som si film musel posúvať dozadu a počúvať to ešte raz. Kto tu ale čaká dej, nech sem radšej ani nelezie- ak by som mal film k niečomu známemu prirovnať, boli by to debaty z relácie Pod lampou. Jediná negatívna vec- Pozemšťan pôsobí naozaj lacno. Ja viem, že rozpočet bol malý, no nemuselo to byť až tak vidno. To je však pri jeho obsahu vec takmer úplne nepodstatná, takže...

Zpívání v dešti (1952)

Bál som sa, že po všetkých chválach, ktoré som o tomto muzikále počul, ma už nebude mať čím prekvapiť, ale príšerne som sa mýlil. Vychutnával som si každú sekundu, dýchal optimizmus a krútil hlavou nad neuveriteľnými choreografiami. Film už je síce starý, no nakopal by všetky dnešné špeciálne efekty do zadku. Spolu s "My fair lady" najlepší muzikál, čo som mal možnosť vidieť.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Keď dorazil South Park do našich televízií, ignoroval som ho. Bol som vzorný žiačik na základnej a seriál založený na vulgarizmoch mi prišiel silno odpudzujúci. Keď som dorazil na strednú, kamarát mi postupne požičal 6,7,8 a 9 sériu v angličtine, pričom som sa na základnej tento jazyk neučil. Tu som počas sledovania častí zistil (aj keď som rozumel tak 50% slovám) v čom sa skrýva vtip tohoto seriálu- tvorcovia si proste robia srandu z "na hlavu postavených" aktuálnych vecí, pričom ich dovedú do úplnej absurdnosti, aby ukázali stupiditu niektorých ľudí. Vďaka South Parku som sa naučil anglicky (a nielen nadávky) a moja láska k nemu rástla, až prerástla v nejaký druh uctievania. Dnes je SP omnoho odlišný od prvých sérií. Tvorcovia sa tam vybláznili, dospeli a dnes ponúkajú najtriezvejší pohľad na všetko. Ak sa teda niečo stane, neverím médiám, neverím konšpiračným teóriám, proste si pozriem nový South Park a dostanem odpoveď v podobe vtipnej satiry. Plus, okrem častí s posolstvom stále vznikajú všelijaké úlety v podobe filmových paródií, ktoré sa sústreďujú hlavne na parodovanie všetkého možného hollywoodskeho klišé. To ide tvorcom rovnako perfektne. P.S. neviem ako to robia, no ak sa vyskytne aj nejaký song, väčšinou je výborný. Odporúčam najmä Mr. Hakey´s Christmas Classic (vianočný album) a všetky piesne z Pekla na Zemi.

Persepolis (2007)

Jednoduchá, no veľmi milá animácia, vážna téma a predsa ľudský humor, skvelé scény, ktoré vyzerali napriek tomu, že ide o animovaný film tak reálne a pôsobili naozaj dospelo. Ak by som mal svoje pocity počas sledovania popísať nejak jednoduchšie- prial som si, aby bol Persepolis roztiahnutý do aspoň 50- epizódového seriálu. Myslím, že materiálu by autorka našla dosť. 90%