• Pohádka

Případy detektiva Murdocha (2004) (seriál)

O poznání temnější než ty jalové rádobydetektivky, kterými nás každý čtvrtek krmí česká televize. Kvalita jednotlivých dílů sice kolísá, ale minimálně ten první odehrávající se ve špinavém doupěti laciných prostitutek je působivý jako hrom.

Mission: Impossible III (2006)

Svižná a svůj účel dokonale plnící zábava, jejímž nejslabším článkem je paradoxně ten, na jehož jméno se distributor snaží nalákat nejvíc – Tom Cruise. Nechápu, jak se někdo tak necharismatický a herecky naprosto nepřesvědčivý může stát hrdinou akčního filmu. Jeho ksicht štve o to víc, že má kolem sebe asi tak o třídu lepší a mnohem sympatičtější herce (nemluvě o Hoffmanovi, to už je úplně jiná liga). Pokud jde o film samotný, předchozí díly neznám, takže nejsem s to úplně rozeznat, kde končí mission impossible a začínají Abramsovy nápady, ale řekla bych, že právě jeho smyslu pro humor můžeme vděčit za to, že se ti drsní a nebezpeční muži přetahují o králičí packu:-) Dala bych i čtyři hvězdičky, ale toho Cruise zkrátka nerozdýchám.

Big Lebowski (1998)

Film, který se až příliš okatě snaží být kultovní, což se mu sice povedlo, ale na mě to nějak nefunguje. Příběh je stejně zdechlý jako jeho hrdina, pointu to nemá a vtipné to taky moc není. Jiné Coenovic filmy neznám, ale jestli má být tohle vrcholem jejich tvorby, tak mě ten zbytek snad ani nezajímá.

Hamlet (1990)

Shakespeareův text neznám a jiné verze Hamleta –s výjimkou jedné vydařené epizody Simpsonových- jsem neviděla. Nemám tudíž s čím srovnávat a jediné, co musím vzít při hodnocení v potaz, je fakt, že ze 130ti minut, které ten film má, mě nenudila ani jedna, a že Mel Gibson, kterého bych v něčem takovém nikdy nečekala, mě opravdu příjemně překvapil. To Helena Bonham-Carter nepřekvapila ani trochu –byla skvělá jako vždy.

Vyznání Anny Elliotové (2007) (TV film)

Nebýt té otřesné scény v závěru, dala bych možná i tak trochu nezasloužené čtyři hvězdičky, protože přes všechny svoje nedostatky (a že jich tam je) má ten film úžasnou atmosféru a několik opravdu působivě nasvícených scén. Ale když se na konci Anna rozběhla za kapitánem Wenthworthem přes celý Bath a pak ještě zpátky, došlo mi, že tři hvězdičky jsou až dost. Koneckonců Sally Hawkinsová v hlavní roli není zrovna bůhvíjak sympatická (mimochodem, nikdy bych nevěřila, že můžou empírové šaty někomu neslušet, ale ona zvládla i tohle) a Rupert Penry-Jones má po celou dobu tak neuvěřitelně vážný výraz, že to působí až komicky. Ve srovnání s o dvanáct let starší verzí nemá tahle adaptace šanci obstát.

Ajťáci (2006) (seriál)

„I’ve fallen to the communists!“ „Well, they do have some strong arguments.“ Mimochodem, taky už jste se snažili zničit internet zadáním slova google do vyhledávače google? Je tam i pár nechutných vtipů, bez kterých bych se klidně obešla, ale na druhou stranu některé díly nebo momenty bych si mohla dávat zas a znova a věřím, že by mě nikdy nepřestaly bavit (gay muzikál, Jenina kuřácká anabáze nebo Royova strastiplná snaha nafotit firemní kalendář). Na pět hvězdiček to pořád ještě není, ale občas k tomu Roy, Moss a Jen neměli daleko.

Forrest Gump (1994)

„Na Vietnamu se mi líbilo, že bylo pořád kam chodit…“ Hledat chyby na tomhle Zemeckisově hitu je hrozně těžké: nudný není navzdory dvou a půlhodinové délce skoro vůbec, scénář –když zrovna nehýří hlubokými moudry o životě a bonboniérách- patří k těm povedenějším, herci ve vedlejších rolích mají úžasnou schopnost zářit na malém prostoru, aniž by přitom zastiňovali hlavního hrdinu, a Tom Hanks to neméně schopně táhne celé kupředu. Přesto ode mě Forrest Gump pět hvězdiček nedostane. Nemám sice, co bych tomu filmu vytkla, ale dokonalost v něm –na rozdíl od jiných- zkrátka nevidím.

Upír v Brooklynu (1995)

Mně se to náhodou docela líbilo. Viděla jsem tenhle film poprvé asi tak před deseti lety, a když ho nedávno dávali znovu na nově, tak jsem s údivem zjistila, že si ho pamatuju do nejmenších detailů. Eddie Murphy působí dojmem, jako by se v rakvi narodil, a navíc myslím, že od té doby už natočil spoustu mnohem větších hovadin (prakticky cokoliv od Zamilovaného profesora nahoru), takže i za takovýhle výsledek můžeme být rádi.

Mladí v partě (1982) (seriál) odpad!

Nehorázná blbost, a to mi anglický humor rozhodně není cizí - tedy aspoň nebyl, dokud jsem neviděla tohle. Vím sice, že český dabing může britcomu ublížit víc, než cokoli jiného, a taky vím, že dva a půl dílu je trochu málo na objektivní názor, ale já vám na objektivitu kašlu. Důvodem, proč jsem s touhle magořinou ztrácela čas, byla stejně jen slibovaná přítomnost Hugha Laurieho, Stephena Frye a Emmy Thompson. Jakmile jsem zjistila, že se všichni tři objevují v jediné scéně, která se navíc dá dohledat na youtube, s úlevou jsem to přestala sledovat.

Iron Man (2008)

Celou dobu jsem přemýšlela, které božské stvoření mohlo obdařit počítač hlavního hrdiny tak sexy hlasem – a on to Paul Bettany. Vida ho. Jinak Downey junior v roli cynismem nasáklého a v dolarech se topícího playboye skvělý. Ale čekal snad někdo něco jiného?!?