Anthropoid (2016)

8/10 no a skutek, který pan Kubiš a Gabčík provedli, je skutečná pýcha národa (a ne ta nacistická verze z Hanebných panchartů). Válečné filmy mám v lásce a právě u tohoto snímku jsem snad nejvíc pociťoval a prožíval slovo NAPĚTÍ. Ve scéně, kdy čekali na Heydricha mi doslova tuhla krev. Herecké obsazení je velmi příjemné, stopáž tak akorát a vyvrcholený konec (byť neodpovídal tak úplně realitě) mi dost připomínal geniální, polský válečný film Město 44. Myslím  si, že i když vás válečné filmy neberou, tohle by se mělo vidět už jen z občanské povinnosti.

Všechno, všude, najednou (2022)

4,2/10 no.. škoda. Tohle mě teda fakt nebavilo. Trailer sice vypadá dobře, ale v praxi tenhle film prostě nefunguje. Nefunguje scénář, režie, humor, postavy a vztahy mezi nimi, nefunguje příběh (který je absolutně nezajímavý) a nefunguje ani zbytečně natahovaná stopáž. Snaží se to vypadat strašně chytře, poutavě a snaží se to ve vás vzbudit pocit, jako že to řeší nějakou hlubokou otázku celé existence. V závěru se to samozřejmě k ničemu nedopracuje (a nebo jestli to tam bylo, bylo to tak špatně pojaté, že jsem to ani nepostřehl). Akční scény, když už tam nějaké jsou, vypadají dost dobře, ale jsou strašně slabé, až místy nepřirozené. Postavy jsou odbyté a chemie mezi nimi je bídná. V závěru vám je úplně jedno jak kdo skončí. A i tak mě konec pořádně naštval, protože jsem si říkal, ty jo, ono to možná neskončí tak, jak jsem si myslel a skončí to aspoň trochu smutněji, než jsme v podobných žánrech zvyklí. Bohužel to skončí jako všechny PG-13 MARVELovly. Na druhou stranu musím pochválit výbornou kameru, barvy a vtipně emotivní parodii na Ratatouille.

Švýcarák (2016)

7,5/10 a na tohle jde říct opravdu jenom PÁNI a s A24 budem pořád kamarádi. Švýcárak rozhodně není film pro masové obecenstvo, ba naopak pro velmi úzce vybranou skupinu diváku, kteří dokáží ocenit snahu, brutální originalitu a Radcliffovu nikdy nekončící sračku (ale ta mě upřímně štvala ze všeho nejvíc). Hlavně se nesmíte nechat odratit hned první "zvláštní" scénou, u které jsem si i já říkal, na co se to do háje koukám. Nakonec jsem udělal dobře, že jsem to dokoukal. Film mi nabídnul hezké myšlenky, fajn černý humor, příjemnou atmosféru a geniální hudbu. Sem tam jsem se sice bál, že to z toho jejich přátelství přejde v něco víc, ale naštěstí ne a vy tak můžete v klidu sledovat bez obav až dokonce. Nemáte zač :D

Lék na život (2016)

4,2/10 a další nevydařený pokus dosáhnout vrcholu kinematografie v podobě Prokletého ostrova. Abych byl upřímný, měl jsem na Cure for Wellness fakt velké očekávání. V závěru je to taky důvod, proč mě to o to víc zklamalo. Snímku sice po vizuální stránce není co upřít, a dokonce i atmosféra je tu místy dost dobrá a najdeme tu hned několik podařených scén. Jenže děj (který je místy předvídatelný a hlavně už párkrát ohraný), dlouhé tempo (u kterého jsem usínal) a konec (který se moc nehodí k celkovému wibu filmu, byť závěrečný požár vypadá skvěle) to tahají dolů a to v takové míře, jakou můžete vidět na mém hodnocení.

Halo (2022) (seriál)

5/10 a Halo bude asi letošní největší zklamání. Už jako malý jsem Halo miloval. Robotický oblek masterchiefa mi přišel velkolepý a epický. Tak jsem se těšil, že konečně příjde úctyhodné filmové zpracování. Nedočkal jsem se. Seriál Halo je trapná béčková bez akční stupidita. Scénář bída, herci bída, vedlejší postavy jsou velká bída a akce je akční bída. Je tu sice pár dobrých momentů a scén, kdy si řeknete, že to stojí za to, ale jinak podprůměr.

Faunův labyrint (2006)

7,9/10 a moje chyba byla, že jsem očekával epickou výpravu ve stylu Pána prstenů, nebo Green Knighta a víc fantasy stvoření, třeba jako u Alence v říši divů. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, využil bych si právě Alenku, kterou bych zasadit do doby druhé světové války a přidal eRkový rating. Snímek má dvě hlavní dějové linie. Bohužel jsou pro mě obě dvě nesmírně přímočaré. Hlavně mě naštvalo ale to, že jsem čekal pořádný fantasy odvar a dostal jsem z větší části partyzánský film. To fakt zklame. Zvláštních bytostí, příšer a fantasy světa tady bylo prostě málo. Na druhou stranu byl film provedený na jedničku skoro ve všech zbývajících ohledech. Ivana Baquero hrála fantasticky! Mělo to svou precizní temnou atmosféru a výborný konec. Hlavní záporák byl sice slabší, ale dostačující. Krev tady místy teče taky a po dokoukáni tam se skvělým pocitem (a troškou zklamání) hodíte ty čtyři hvězdy.

Novinkový mix (2018) (pořad)

Teda, ani jsme nevěděl, že to na CSFD je. Touto recenzí bych chtěl Torenovi hlavně poděkovat, že nás, filmové maniaky, udržuje neustále v obraze ohledně všech filmových, či seriálových novinkách. jen mi trošku vadí, že jeho střed zájmu jsou hlavně světoznámé blockbustery a na méně známe lowbudget snímky často nezbyde čas. Jak už tady bylo psáno, je to znalec! Doufám, že u tohohle kontentu zůstane ještě dlouho. Tak ještě jednou dík Torene.

Love, Death & Robots - Doba ledová (2019) (epizoda)

Jakože jo, originalita lvl milión, CGI v pohodě, ale jinak posmolený konec, který byl na mě až moc dětinský, nebo spís nevyužitý a promarněný.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

6.5/10 no a teda smekám Chboskymu, že nejenom dokázal napsat rozsáhlejší knihu, ale také si jí sám převedl do filmové podoby a zrežíroval. Bohužel jsem ale od filmu nedostal to, co jsem očekával. V podstatě je to dějově ohraná klasika, která má ovšem v sobě geniální závěrečnou scénu kterou doprovází sám Bowie a je tak neuvěřitelně atmosférická, že jste nic podobného v podobných žánrech (či subžánrech) doposud neviděli. Nic víc vám k tomu asi neřeknu.

Mechanický pomeranč (1971)

9/10 a tohle byla pořádně silná mechanicky psychologická dávka vpíchnutá rovnou mezi divákovy oči a postupně sílící až do jeho útrob v hlubinách duše. Film je to dost zvláštní a přináší nám hlubokou myšlenku (možná když budete dávat pozor, bude tam těch myšlenek hned víc). Každopádně to je trochu jiný snímek než drtivá většina filmů zařazených v podobných žánrech. Nevím jak vy, ale já z toho neuvěřitelně cítil tu režisérskou ruku pana Kubricka, opravdu ten styl vyprávění, hudba (všechny soundtracky a skladby byly fantastické a skvěle zde zapadající) a vizuální zpracování jsou nejenom úchvatné, ale právě ony ukazují ten osobitý režisérský styl. Herecky je to zahrané jedna báseň, s nikým jsem neměl větší problém a za to může i dobře propracovaný scénář. I když se mi ale Olověná vesta líbila kapku víc, tenhle film má rozhodně něco velkého do sebe (určitě víc než zmiňovaná Vesta) a svým způsobem se jedná o převratné dílo.