Nebudeš sama (2022)

4,5/10 a super nápad hodit Noomi Repace na plakát, i přestože se ve filmu vyskytuje cca 20 min. Když jsem před třemi měsíci viděl trailer, mohl jsem se nedočkavostí podělat. Vypadalo to tak ARTově a atmosféricky.. Vypadalo to jako něco pro mě. Bohužel jsem v závěru dost zklamaný, protože zde sice je nádherná vizuální stránka, ale jinak vám to fakt nic nenabídne. Film se po většinu času dost vleče a ani nebyl dostatečně ARTový na to, abyste si to pomalé tempo vychutnali. Příběh je zvláštně zvláštní (ale ne ve špatném smyslu), prostě jen dost nezvyklý a dalo by se říct, že i trochu originální. Každopádně očividně ne moc poutavý a záživný. Takže 1* za nádhernou vizuální stránku + překrásnou přírodu a 2* za slušnou, jednoduchou a skvěle zde zapadající hudbu. Ale jsem si skoro jist, že po nějaké delší době si dám rewatch a mé hodnocení se změní (a předpokládám že k lepšímu).

Batman (2022)

6/10 no a ten kdo tvrdí, že je to nějakým způsobem lepší než Temný rytíř, by si měl jít pěkně kleknout na hrách. Na tento film jsem měl takové očekávání neočekávání, ale i tak mě v závěru překvapil fakt, jak moc mě to zklamalo. Takže to shrnu. Pozitiva: Film je co se týče kamery, barev a střihů bezpochyby geniální, umí s jednotlivými záběry pracovat a doladit je k dokonalosti. Je to po celou dobu správňácky temné a většina lokací je taky přijatelná. Pattinson mi jako Batman nevadil a když pominu, že jako Bruce stál za nic, Batman docela ušel. A skladba Something in the way mi tu neskutečně sedla a dokázala povznést celý film na jinou úroveň. Negativa: Vztahy mezi hlavními postavami jsou naprosto nulové a máte pocit jako by zde každá postava hrála jen za sebe a nechtěla mít s nikým jiným nic společného (a to bohužel platí i o vztahu Bruce a Alfreda). Pattinson jakožto představitel temného Batmana nám tahá celý film, jenže netahá dost, protože ho ostatní postavy stahují dolů. Catwoman byla otřesná. Celkově Zoe Kravitz nemám rád, ale řekl jsem si, že jí tu dám velkou šanci, světe div se, zas mě zklamala. Celou dobu si hraje na ještě víc temnou a drsnou hrdinku než je samotný Batman a v závěru ten románek mezi něma (který jsme museli celou dobu sledovat) byl k pláči směšný. Děj byl v porovnání s Temným rytířem nezáživný, nezajímavý a SLABÝ (prostě klasická okoukaná detektivka). Paul Dano je sice skvělý herec který svou roli zahrál bezchybně, jenže jako "nejcharizmatičtější" zdejší záporák a jako záporák který je ikona filmu to prostě nestačilo. Po dobu sledování jsem si dokázal nejít hned několik přiblblých nelogičností a hloupých klišé, které jsou pod úroveň Bat filmů. V závěru ani nevím jestli mi to je líto, že jsem si to tak neužil, nebo není.

Valerian a město tisíce planet (2017)

7.5/10 aneb kouknu se když už mi došly všechny dobře hodnocené scifíčka. Valerian je neprávem lehce podceněný film. Vždyť má tak super herecké výkony, precizní CGI, dobrý storytelling, kvalitní kameru a tak.. Na druhou stranu chápu, že to někomu nesedne, přece jen je to něco, co má hodně podobných a lepších konkurentů a konec není taky žádná sláva, ale i tak říkám: DEJTE VALERIANOVI ŠANCI.

Ladíme! (2012)

7/10 a jako béčková relaxační komedie to bohatě postačuje. Ladíme je film plný dobrých (a krásných) hereček které zpívají bez doprovodných nástrojů a to je celý děj. Takže na vypnutí hlavy a občasné zasmání je to ideální.

My z Kačerova (1987) (seriál)

9/10 a když jsem byl malý, ujížděl jsem na tom, jako když teď začínám ujíždět na Breaking bad. Kačeří příběhy vnesly do mého dětství opravdu mnoho. Vlastně to byly právě ony, kdo mě poprvé obeznámil o existenci Shakespeara a dodnes když od něj něco čtu, nebo se zmiňuje ve škole, tak se mi vybaví Kačer Skrblík. Každý jednotlivý díl je zábavný, zajímavý a nezapomenutelný. (PS: na Rampu McKváka nikdy nezapomenu).

Roboti (2005)

8.5/10 aneb jeden z mých oblíbených animáků. Roboti jsou naprosto originální animovaná pecka, která nikdy nezestárne. Má zábavný originální příběh, super postavy, skvělý vtip, no ve zkratce je to SKVĚLÁ ZÁBAVA.

Mezi námi zvířaty (2006)

8/10 a jako malý jsem se mohl pokaždé podělat smíchy. Tenhle neuvěřitelný béčkový animák má schopnost vykouzlit vám úsměv na tváři kdykoliv se na něj díváte, není to sice žádný převrat co se týče děje, postav a už vůbec ne animace, jenže mě se to prostě líbí a navíc u toho mám pocit, že film má samostatnou schopnost a to, že mu je naprosto u prdele co si o něm kdo myslí a prostě si jen tak hraje až do konce. Je to prostě charizmatická paráda!

Seveřan (2022)

9/10 a Pan Eggers už podruhé nezklamal. Na film jsem měl obrovská očekávání a jen jednu jedinou obavu a to, že hlavní dějová linie bude až moc přímočará. K mé extrémní radosti se všechna má očekávání vyplnila a obava byla bohužel skutečná, ale vůbec ne tak hrozivě katastrofální. Film začne poměrně jednoduše klasicky, leč extrémně zajímavě a hned v prvních minutách nás háže rovnou mezi náboženský fanatismus (a že toho fanatismu a extrémismu uvidíme hodně) a celkovou kulturu tehdejších Vikingů. Další část Amlethovy dospělosti je taky ještě pořád z kinematografického hlediska "klasická", jenže právě zde poprvé pociťujeme drsnost a barbarství tehdejších lidí. A potom konečně nastane má oblíbená druhá polovina, která se odehrává v 90% na nádherných travnatých Islandských kopcích. Opravdu v tomhle tom prostředí se mi Eggers (jako u Majáku) trefil do černého. Každá jednotlivá scéna, kde byť jen pár otroků sedí v trávě a fučí na ně ledový vítr je neuvěřitelně intenzivní a nádherná. A teď už k ději, který je svým způsobem stokrát ohraný a hned ze začátku předvídatelný, jenže Eggers ho dokázal pojmout tak úžasným stylem vyprávění, kde dokázal vložit hned několik mind fuck scén, při kterých vás hlava donutí zamyslet se. K tomu se velice silně pojí i decentní přítomnost kouzel/magie a z filmu tak můžete mít pocit, že sledujete Vikingský epos říznutý fantasy. Co je ale na tom to geniální je fakt, že to takhle být vůbec nemusí a všechny nadpřirozené prvky jsou jen výplody fantazie zdrogovaných Vikingů. Jak to ve skutečnosti je ví jen režisér a možná ani on sám ne. Skarsgard si zde bezpochybně střihl svou doposud nejlepší roli, kde hrál naprosto precizně a uvěřitelně. Stejně tak Kidman, Dafoe a ostatní. Atmosféra Islandských kopců, plná barbarského násilí je nepopsatelná a pevně vás drží v křesle a nutí vás to prostě dokoukat až dokonce. Kinematografie je na velmi vysoké úrovni a sám (jakožto fanoušek ARTových filmů), bych to označil za výborný film pro začínající ARTové fanatiky. Ale upřímně řečeno mi vadilo nespočet scén u ohně, né že by byly špatně provedené, ale bylo jich opravdu moc a v závěru se u nich nikdy moc nestalo a bylo to furt to samé do okola (samozřejmě na pár výjimek). Co se týče goru a násilí, tvůrci rozhodně mohli v pár scénách přitvrdit. Například když náš Skarsgard udělá s pár vojáku slaďoučké mistrovské dílo, kamera zabere jen kousek ze spodu nebo tam hodí rozmazaný objektiv, což je docela škoda, protože tyhle věci k vikingským rituálům prostě patří. Na druhou stranu musím vyzdvihnou scénu s pradávným rugbyflorbalem, protože jestli bylo ve filmu něco co jsem opravdu nečekal, tak to bylo tohle. :)

Severní vody (2021) (seriál)

7,5/10 a jako minisérie fakt dobrý. The North Water je seriál pro ty, kteří mají rádi špinavé, temné a tajemné prostředí, popřípadě pro ty, kterým se líbil film Revenant. Já si to v rámci mezí docela užil. Snímek vám nabídne perfektní herecké výkony (obzvlášť teda Farrell hraje bezchybně), super atmosféru a zajímavý příběh. Epizody nejsou tak dlouhé, takže se to dá sjet docela rychle (mě to ale trval cca 5 měsíců :).

Moonfall (2022)

3/10 a snad jedno z nejhorších scifíček které kdy vzniklo, ale na druhou stranu je to snad ten nejlepší film pro konspirační teoretiky. Na Moonfall jsem neměl absolutně žádná očekávání, ale i přesto mě to dokázalo zklamat. Padající měsíc je film který disponuje tím nejhorším scénářem, neskutečně špatně napsanými postavami a super trapným humerom u kterého se nezasměje ani malé dítě. Film je v závěru tak nudný, že jsem u něj na 10 minut usnul, a to i přesto, že to tam řvalo, bouchalo a přehnaně blikalo. Film začne v podstatě hned (jedno z mála pozitiv které se tu dají najít), ale i tak jsem těch 131 minut musel PŘETRPĚT. Režije je tu velmi slabá a jde vitět, že Emmerichovi jde jen o to, aby se něco v enormním měřítku ničilo. Najdeme tu nespočet klišé (což už je ale klasika žejo) a najednou film skončí, ale skončí tak strašně předvidatelným a ohraným způsobem, že se budete smát. Ovšem to jak je měsíc doslova pár centimetrů nad zemí, popřípadě když do ní naráží, je lehkým způsobem zajimavé.