Harakiri (1962)

Feudalni japonsko, cernobile, samurajove.. rika vam to neco? Ne, tentokrat to neni Akira Kurosawa a prave proto je to tak dobre. Dalsi dukaz o totalni prehodnocenosti tohoto rezisera, ktereho na jeho vlastnim hristi Masaki Kobayashi porazil hned prvnim filmem co jsem videl. Nuda a roztahanost typicke pro Kurosawa filmy v nedohlednu, Harakiri je poutavy, vypravecsky chytre designovany pribeh. Narozdil od Kurosawy, ktery ze samuraju delal desne borce a noblesni japonske rytire, Kobayashi to vidi jen jako povrchni pozlatko, uvnitr jsou na tom podobne jako dnesni politici. Skvele natoceno, na svou dobu misty az experimentalni hudba a ve svem zanru jeden z nejlepsich kousku. Kdyz tenhle film videl Kurosawa, s pocitem, ze je to lepsi, nez drtiva vetsina jeho tvroby o kterou se celou dobu snazi, musel mit chut spachat harakiri bambusem. 8/10

Znásilnění (1988)

Na tomhle znasilneni je nejlepsi, ze se odehralo v 80's, protoze k tomu mohla hrat vyborna hudba Brada Fiedela. Toho jsem si na prvni pohled nevsiml, ale ve chvili kdy se ozvalo duneni obrovskych 80's bubnu jsem zacal mit jasno. Jodie Foster vyborna v roli provokativni servirky, ktera to schytala uz ma z Taxikare kurevske remeslo nacvicene, takze to trefila i zde a odnesla si za to Oscara. Na tema znasilneni idealni film. 7/10

Život po životě (2010)

Velmi prijemne rozjimani o kontaktu se smrti. Ano, je to pomale, ale Clint je kreativni duchodce, kteremu je pres 80, (vetsina lidi spolehlive zaklepe backorama do 70ti), takze je nesmysl cekat tempo ala Michael Bay a pristoupit na Clintuv poklidny styl vypraveni, ke kteremu si opet hraje vlastni relaxacni piano hudbu. Vsechny 3 pribehove linie byly zajimave, dokonce i muj oblibeny terc kritiky Matt Damon byl v pohode. Ode me palec nahoru, urcite me to chytlo vic, nez predchozi prumerny Invictus. 7/10

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Pojmova Manciniho hudba, kterou s nejvetsi pravdepodobnosti znate, aniz byste o tom vedeli. Tradicne roztomila Audrey Hepburn v top forme, jedna silena NY party a super kocour, ktery si nataceni musel uzit ze vsech nejvic. Jinak to ale moc nefunguje, romanticka chemie vubec, protoze muzsky protejsek je nesympaticke pako. Historicka rodinna linka z vidlakova je priserna nuda. Komedialni element, jehoz hlavni hvezdou ma byt ocividne otravny japoncik je maximalne trapny. Nemluve o tom, ze cely pribeh zamerujici se na zmatenou zenu, ktera jede po penezich je take urcen vyhradne pro zenske publikum. System, kdy je zena sama absolutne neschopna a strategii jejiho prijmu se stane sbaleni co nejbohatsiho chlapka v okoli je precijen kapku na odstrel. Prehodnocena a umele vytvorena legenda. 5/10

TRON: Legacy 3D (2010)

Krasna vzpominka a upgrade kultovniho retro filmu. Prijemny cast, kde byli krome super dedka Bridgese prekvapive sympaticti i mladici. Dokonale technologicky propracovany vizual, ktery vytvoril novy digitalni svet podobne jako napr. Avatar. A hlavne - hudebni orgasmus! Tron: Legacy by nebyl bez hudby polovicni, on by bez ni nebyl nic, ale s ni je to neuveritelne funkcni zalezitost u ktere vam je uplne jedno, ze je to vlastne naivni pribeh pro deti. Totalne napumpovany audio-vizualni mazec, ktery ve svete filmu nema obdoby! 9/10

Kráska dne (1967)

Umelecky film o tom, ze zeny jsou devky. Vzhledem k 60's datu vyroby obdivuhodne nekompromisni a silne evropske, je na tom dokonale videt, ze to nevzniklo v Hollywoodu. Vyborny mix podvedomi a reality dokonale Catherine Deneuve. Me prvni setkani s Buñuelem dopadlo pozitivne, i kdyz to asi nebude moc velky fanousek hudby, kdyz tady vubec zadna neni. 7/10

Cizinec (2010)

Me to neurazilo. 2 maximalne luxusni herci Johnny Depp a Angelina Jolie se poflakuji v Benatkach, proc ne, to alespon na prumernou zabavu postaci a verim, ze Turista nikdy nemel jakkoliv prehnane ambice a slo skutecne jen o letni relax, jak pro divaky, tak pro herce. Je pravda, ze to bavi spis v prvni pulce, pak uz clovek ztraci zajem, navic je docela vtipne, ze na to Benatske poflakovani potrebovali rozpocet 100m$, ale tak zrejme tvurci musi zivit spoustu hladovych deti. Prekvapil me James Newton Howard, ktery si zde namisto svych tradicnich houslicek hraje s elektronikou, jen tak dal. Angelina pusobi velmi noblesne a nad veci, jestli ji vyjde planovana Cleopatra s Fincherem, bude to jeji zivotni role. 5/10

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

V zanrovem ramci dobrodruzstvi na mori by se Master & Commander dal s klidem oznacit za film #1. Tuhle historickou eru sice zrovna dvakrat nezeru, ale vsechno klapalo, Crowe i Bettany pro sve role naprosto idealni, dobry scenar, promakane lodni bitvy, no vlastne to asi lepe ani natocit neslo. Skvele zobrazeni lodni atmosfery, bez zbytecnych rusivych faktoru v podobe romantickych linek namorniku atd. vlastne v celem filmu neni ani 1 zena. Citil jsem aroma morske soli. 7/10

Misery nechce zemřít (1990)

Jako umelecka celebrita moc dobre vim, jake to je mit silene fanynky, takze soucitim s hlavnim hrdinou, ktery se stal obeti jedne z nich a ze byla skutecne hardcore! To co zde predvadi Kathy Bates (jak prihodne prijmeni pro psychopatku) je mrazive, je to koncentrovane silene zlo v zenske podobe, za ktere si odnesla zlatou plesatou sosku. Misery je spravne komorni a napinava story plna beznadeje a zenskeho teroru. Jedna z tech Kingovych adaptaci, ktera funguje. Zrejme Stephen take vychazel z vlastni zkusenosti s fans. "I am your number one fan. There is nothing to worry about." 7/10

Kniha přežití (2010)

Wow, jeden z nejlepsich a zaroven nejpodcenovanejsich filmu poslednich let. Podle hodnoceni a reakci by clovek cekal nejakou nedovarenou blbost a o to prijemnejsi me cekalo zjisteni jaky se v tom skryva nadherny post-apokalypticky klenot, ktery se okamzite v ramci zanru katapultuje do elity a tresou se vedle nej i legendy typu Mad Max. Po excelentni The Road je to hned druha post-apo smazba top-class kvalit posledni doby, ktera ale verejnosti zustava silne nedocenena. Milovnici serie Fallout budou v sedmem nebi, protoze The Book Of Eli je jejim zatim nejvernejsim filmovym odrazem. Prezivsi poutnik putujici zdevastovanou pustinou, nahodne prepady a souboje s kolemjdouci cyberpunk bandou, barterove obchodovani a hlavne 1 spasna kniha (variace na G.E.C.K z Fallout 2). Jako vzdy vyborny Denzel (vyskillovan treningem bojovych umeni od ucence Bruce Leeho si dal vsechny fight sceny sam), nemene vyborny protejsek Gary Oldman, ktery se pro role zaporaku narodil, jedina slabina hereckeho tymu je Mila Kunis. Tahle nesympaticka ukrajinka me stve film od filmu vic, ale ne, nenecham si kazit skvely film nejakou pipinou. Uchvatny vizual detailne zobrazujici zpustosenou krajinu a jeden z nejlepsich soundtracku poslednich let od Atticuse Rosse, ktery je napadity, z hlediska zvukoveho designu presne popisny dane atmosfere i skvele produkovany. Hollywoodsti pizlalove - ucte se! 9/10