Vlajky našich otců (2006)

20 minut povedene valecne akce na ostrove vcetne vylodeni ala Private Ryan (producent filmu Spielberg se nezaprel) a na to 2h zoufale nudneho bahna doma v Americe o tom, kdo ze to tam tu vlajku vlastne zapichl a kdo jsou ti pravi hrdinove. Skvadra nevyraznych a nesympatickych noname hercu tomu take moc nepridava a do toho vseho navic zacne Clint hrat svoji neskutecne klisovitou hudbicku, ktera jakoby vypadla ze sperkovnice jeho babicky. Skoda, Vlajky jsou minimalne o 2 urovne horsi, nez pohled z druhe strany Letters From Iwo Jima a az prilis citelne nedustojnym dvojcetem. 3/10

Pád Třetí říše (2004)

Poctive odehrany Hitler a pekna filmova rekonstrukce o konci imperia, ktera zafunguje jako vyborny vyukovy material. Hitler amoky, efektni chroupani suicide pilulek a pruchod ruskym vojskem byl super, jinak me to ale nestrhlo ani filmove nenadchlo tak jak bych cekal. "Heil Hitler!" 5/10

Melancholie (2011)

Spolecne s Antichristem jednoznacne nejlepsi film Larse Von Triera, ktery v poslednich letech ocividne chytil zivotni formu. Navic je to Antichristu stylisticky a feelingove nejvic podobne, Lars se proste konecne umelecky nasel a neni divu, ze tyhle 2 kousky vysoko prevysuji zbytek jeho tvorby. Je to vizualne krasne, snove melancholicke, unikatni, originalni a naprosto dokonale obsazene. Melancholia je nejsympatictejsi, nejestetictejsi a nejprijemnejsi konec sveta. Jako vzdy chytrackovsky odborne ohlasy, ze film doplaci na Trierovou aroganci a egoismus jsou k smichu, filmovi kritici jsou neskutecni kaspari :) "Earth is evil!" 9/10

Šaman (1992)

Jerry Goldsmith hned v uvodu da jasne najevo kdo v tomhle filmu bude panem. Zanedlouho na to, se k nemu prida dalsi master - Sean Connery. Vse se odehrava pod reziserskou taktovkou McTiernana v krasnem prostredi destneho pralesa, ve kterem uz to ma reziser nacviceno z dob nataceni Predatora. Nicmene ano, jinak je ten film vlastne dost nudny a dalo se z nej vytriskat vic, nemluve o tom, ze Lorraine Bracco patri do zenskych kousku z kategorie extremne otravnych. 6/10

Zpívání v dešti (1952)

Po deprimujicim zazitku z My Fair Lady jsem malem zanevrel na oldschool muzikaly, ale o 500% lepsi Singin In The Rain mi hned na to vratil viru. Je to krasne barevne, s uzasnym retro stylingem, pohybove vymakane, scenaristicky zajimave okolnosti okolo prechodu z nemeho filmu na zvukovy a hlavne je to zabavne. Sice je to, jak uz to u muzikalu byva, velmi tezce over the top, ale u podobne silenosti to neni na skodu. Prislo mi, ze ti herci museli byt u nataceni permanentne sjeti. 7/10

My Fair Lady (1964)

Sorry, ale tohle fakt nedavam! Sel jsem se podivat na kultovni muzikal plny skvelych songu a ceho se mi dostalo? Tepleho rezisera, ktery v hnusnych umelych kulisach za doprovodu prisernych songu dokazal i uzasnou Audrey Hepburn dotlacit do formy neceho naprosto strasneho s radoby anglickym akcentem, ktery trha usi. Snad jedina role, ve ktere byla Audrey vylozene tragicka. Pokud je muzikal dobry, muze z toho byt skvely zazitek viz. treba Moulin Rouge, pokud se to ale vyda spatnym smerem, muze z toho vzniknout naprosto smrtelne utrpeni jako v pripade My Fair Lady. 1/10

Generál Patton (1970)

Takze v prvni rade skvely Jerry Goldsmith, jehoz ustredni melodie silne evokovala Aliena, ktereho splacnul o dekadu pozdeji. V druhe rade vyborne zobrazeni taktiky spojenecke kampane pri tazeni Evropou a slusne zpracovana atmosfera WWII vcetne pohledu z druhe strany. Nakonec mozna skoda, ze se to cele az prilis zameruje na 1 osobu Pattona, ktery sympatiemi zrovna neoplyva, na druhou stranu je to osoba dostatecne kontroverzni a pro valku zasadni, takze urcite vdecne filmove tema. Kazdopadne dalsi z rady vybornych WWII kousku. 8/10

Cena za něžnost (1983)

Priserna rodinna oscarova nuda, ktera po celou dobu neni schopna vas jakkoliv zaujmout, nebo zabavit, tak ve finale z nouze vsadi na posledni moznou kartu citoveho vydirani, ktere vzhledem k nicnerikajicimu zbytku take logicky nefunguje. Jeden z nejvetsich Oscarovych preslapu, nejen nesmyslne za film a rezisera, ale take pro Jacka Nicholsona, ktery zde nepredvedl vesmes nic. 2/10

Titanic (1997)

Nejlepsi katastroficko-romanticky film vsech dob? Totalne! V dobe vydani bylo sice velmi IN Titanic vsemozne prudit (a koukam, ze nektere lidi to stale jeste nepreslo), ale z toho deti casem vyrostou a dodatecne doceni o jaky masterpiece se jedna, protoze tohle je jeden z tech diamantu, proti kterym zakerny zub casu nema sanci. James Cameron stvoril dilo dokonale a kompletni ve vsech smerech, ktere pusobi monumentalne, filmarsky 100% vybrousene, maximalne dojemne, dokonce i hudba toho vsechno ripujiciho a opakujiciho se patlala Jamese Hornera je super. Nejvetsi prekvapeni je, ze i kdyz jsem to videl asi po pate, stale me ta vice nez 3h stopaz nenudila ani na chvili a opet me to emocionalne dostalo. Nemam rad prehnane ocenovane a komercne uspesne filmy, ale Titanicu vsechny ceny a miliardy preju. 10/10

Walk Don't Run (1966)

Zajimavy zaver kariery jednoho z nejzasadnejsich a nejsympatictejsich hercu zlate ery Hollywoodu - Caryho Granta. Exoticke prostredi Tokya v obdobi Olympiady. Cary uz zde nehraje klasickeho elegana do romantickeho tandemu (jako v 90% svych filmu), ale jakehosi side-kick strejdu s prosedivelym ucesem, ktery se kolem hlavniho paru jen mota a strili jednu hlasku za druhou. To byl zrejme rozhodujici moment, kdy si Grant rekl, ze je na case to zabalit. Nicmene rozhodne prijemne zakonceni. 6/10