Duch doby - Stále kupředu (2011)

Ano, je to vicemene uz po treti to same, obzvlast se jedna o jakousi Addendum v2.0, ale forma je zde konecne dovedena k dokonalosti. Od zacatku do konce velmi koncepcni vize - pricina, dusledky i reseni. Detailni (a pravdiva) analyza proc je svet kapitalismu, ve kterem zijeme spatna cesta, kterou je nutne zmenit. Jinymi slovy - proc je svet ve kterem zijeme totalne v pici. Zeitgeist: Moving Forward je "povinna cetba", jedna z tech veci, kterou je proste nutne videt a prozrit, je to free na YT, takze vsichni - check it out! "Now, we have to change our system - or perish." 9/10

Džentlemanská dohoda (1947)

Zacina to sice nezvykle nudne a tvari se to tezce moralisticky, ale s blizicim se koncem to zacne dostavat cim dal vetsi smysl a ve finale si uvedomite, ze je to vlastne velmi dobra story zabyvajici se antisemitismem. S tema Oscarama bych to nevidel tak zhave, ale tak uz to holt chodi. Krome tradicne sympatickeho Gregory Pecka me potesil Dean Stockwell, ktereho znam jako uchylneho strejdu z nekolika Lynchovek, ktery zde jeste o 40 let drive hraje maleho kluka. 6/10

Řidič slečny Daisy (1989)

Je to prijemny film, ale vazne na nem nevidim nic svetoborneho. Morgan Freeman ve sve typicke roli hodneho dedy a story o dvou sblizujicich se duchodcich, tot vse. Zadna pridana hodnota, nebo prekvapeni, neco co by me donutilo tenhle kousek oslavovat v nem proste neni. 5/10

Anglický pacient (1996)

Romanticke pribehy v pozadi WWII maji sve kouzlo. I akademici na to leti viz. 9 Oscaru. Je pravda, ze jsem se u toho pomerne casto nudil, ale ta atmosfera, egyptska poust, dvojplosniky, odlehly zruinovany kostel v itlaskych vinicich a predevsim lovestory podana skvelou dvojici R. Fiennes + Kristin Scott Thomas. Me to nakonec dostalo a jsem rad, ze se toho nezmocnil Fox, to by to zase dopadlo (staci si precist jejich zmyslene obsazeni). "New lovers are nervous and tender, but smash everything. For the heart is an organ of fire." 7/10

Cesta kolem světa za osmdesát dní (1956)

Kresleny Willy Fog je bezpochyby zabavnejsi, ten realny se obcas ponekud tahne viz. zastavka ve Spanelsku, kde nejdriv 5 minut sledujete macho kaspara jak poskakuje po stole a vsichni okolo jsou z toho komplet odvareni, abyste mohli nasledujicich 10 minut trpet u sledovani dalsiho saska, ktery se protaci dokola s bykem v arene. Ocividne i ten byk se u toho nudil. Ve vysledku tak po 2h cekate, ze uz je davno konec, ale ona je to teprve polovicni intermission. Neznamena to ale, ze je to spatny film, ono to cestovani kolem sveta, kdy si za par hodin projedete nejakych 10 svetovych lokaci snad ani nemuze dopadnout spatne a pod 4* stejne nepujdu. Kdyby ale nekdo prostrihal tak 30 minut zbytecnych scen, prokazal by svetu velkou sluzbu. 7/10

Obyčejní lidé (1980)

Pokazde kdyz film natoci herec, vsichni maji tendence mu nadrzovat, obzvlast kdyz se jedna o jeho debut, plati to jak pro beznou populaci viz. zdejsi hodnoceni, tak pro akademiky, viz. 4 Oscari. Obcas nastane zlata vyjimka, kdy se jedna skutecne o masterpiece viz. Gibsonuv Braveheart, ale vetsinou je to jen prehypeovana bublina, ktera konci silnou nudou viz. treba Costnerovi vlci, nebo prave Redfordovi Ordinary People. Netvrdim, ze to dopoadlo jakkoliv katastrofalne, ale podobne rodinne drama se te nude mohlo vyhnout jen velmi tezko. Spatruji v tom filmu ale velmi zajimave a pravdive poselstvi - muzi se muzou snazit resit problemy jak komplexne chteji - analyza, navstevy psychoterapeuta, pokusy o sebevrazdu atd. - zbytecne, ve finale totiz temer vyhradne plati pravidlo, ze za vsechno stejne muze zena. 5/10

Záchranný člun (1944)

Dalsi slaby prumer od Hitche, kterych ma, jak me stale presvedcuje, mnohem vic, nez tech vylozene povedenych. Pojedeme minimalisticky a natocime si film, ktery se cely odehrava na jedne male lodicce, ok, ja to beru, to by se ale musel skutecne odehravat na mori a ne pred Hitchovsky nechvalne oblibenym back screenem s natocenym morem a vodou umele cakajici ve studiu. Pokud tenhle sileny prvek Hitch pravidelne pridava do svych filmu jako vsuvky, alespon to na me pusobi dokonale usmevne, jenomze pokud tak vypada 100% cely film nastane problem. Myslenka dobra, ale dalo se z toho vyzdimat podstatne vic, nez jen 90 minut resit jestli ten nemec je hodny, nebo zly, protoze o nic jineho tam vicemene fakt nejde. 4/10

Francouzská spojka (1971)

Tenhle film je snad vic 70's, nez samotne 70's. Spinava atmosfera New Yorku se vsim vsudy, ktera silne evokuje Taxi Drivera. Vyborna zamerne nemelodicka a napovrch nesympaticka hudba a live rezie Williama Friedkina, ktery uz v zacatku 70's delal podstatne lepe to o co se o 30 let pozdeji snazi Paul Greengrass. Friedkin zde navic velmi schopne posiloval a trenoval na svuj vrcholny masterpiece - "The Exorcist", ktery mel prijit necele 2 roky pote. Francouzska spojka si vas musi prvni tretinu ziskavat, ale nekde v pulce se to rozjede a ta sledovaci policejni jizda trva az do konce. Divim se a jsem prijemne prekvapen, ze takovy relativne alternativni kousek vyhral Oscara za nejlepsi film. 7/10

Na Zlatém jezeře (1981)

Duchodecke filmy maji vzdy sve kouzlo, obzvlast kdyz jsou duchodci zastoupeni hereckymi legendami Katharine Hepburn a Henry Fondou (oba excelentni). Krasna jezerni priroda, prijemna hudba, poeticka atmosfera a rozjimani o stari. Jen Jane Fonda mi tam prisla dosazena kapku vynucene a rusive. Navic nutno podotknout, ze pokud si potrpite hlavne na akci a strileni, tak tenhle film nebude vase zaslibene zradlo. 7/10

Příběh z Filadelfie (1940)

Wow, fantasticka oldschool romanticka komedie u ktere jsem nestacil zasnout az jak moc muze byt film podobneho typu kvalitni. Vlastne to neni tak komplikovane, staci mit excelentni scenar a herce, coz zde plati v obou pripadech na 100%. Dokonale dialogy oplyvajici inteligenci a vtipem, ktere jsou podany triem ultimatnich hereckych ikon - sestava elegantni Cary Grant, opily James Stewart a hlavne bohyne Katharine Hepburn si zada respekt! "It's a pity your own foot can't slip a little sometime - but your sense of inner divinity wouldn't allow that. This goddess must and shall remain intact." 9/10