Že se kariéra Clinta Eastwooda odvíjela především ruku v ruce s kouřícími hlavněmi koltů a s westernem jako takovým, je poměrně známá věc. A jednou z prvních kovbojek, na kterých dnešní držitel čtyř Oscarů participoval, natočenou ovšem až po Leoneho „dolarové trilogii“, byl právě western režiséra Teda Posta Pověste je vysoko z roku 1968. Clinta Eastwood hraje mladého oklahomského rančera Jeda Coopera, který na konci 19. století vinou devíti lynčujících samosoudců, jež ho obvinili z krádeže dobytka a z vraždy farmáře, nyní visí na stromě a čeká na milosrdnou smrt. Ze spárů zubaté ho ale na poslední chvíli zachrání projíždějící šerif Dave Bliss. A dá mu krom života ještě něco navíc. Poté, co se zjistí, že je Jed nevinen, ho vyzbrojí možností pomstít se. S odznakem ruky zákona a s devíti zatykači má nyní za úkol pochytat všechny muže, kteří ho málem zavraždili. Za zmínku jistě stojí i fakt, že western Pověste je vysoko byl prvním snímkem vzešlým z Eastwoodovy vlastní produkční společnosti The Malpaso Company. (oficiální text distributora)

0verseer

Clint v ďalšej westernovej úlohe, tentokrát trochu netradične neloví svoje obete pre peniaze, ale kvôli pomste v službách zákona a ešte netradičnejšie sa v role obete neraz ocitne aj on sám. Po dolárovej trilógii mohlo ísť o fajn osvieženie, žiaľ film okrem samotného Eastwooda, ktorý mimochodom odohrá celé dve hodiny len s jedným nasratým výrazom s prižmúrenými očami a dútnikom v ústach, nič iné neponúkne. Dokonca je aj celkom skúpy na prestrelky, takže väčšinu času "zabijú" polemiky medzi ním a sudcom ohľadom toho, či je správnejšie uprednostniť zákon alebo spravodlivosť, ktoré nie vždy musia ísť spolu ruka v ruke. Na to, aby len tento aspekt urobil z Hang 'Em High zaujímavý film však postráda snímok výraznejšiu oporu v kvalitnejšom scenári, ktorý okrem záverečnej prestrelky zlyháva aj v niekoľkých nelogických úsekoch, nahlodávajúcich snahu o akési realistickominimalistické podanie tohto westernu, 6/10. ()

ostravak30

Pro Clinta Eastwooda se možná jedná o lehce netradiční western. Jednak zde hraje muže zákona a pak to není zrovna film, který by byl nabitý přestřelkami či souboji jako takovými. Více jde spíše o morální otázky. Kdo a kdy má právo soudit a jak? Je správné vzít spravedlnost do svých rukou, když někdy je trest očividný nebo se vina musí vždy posuzovat v širších souvislostech. Tvůrci si navíc pokládají i otázku, nakolik spravedlivě a objektivně soudí soudce či porota, když zákon se dá vykládat různě a stejně tak trest může sto lidí vidět stokrát jinak. To je to hlavní, co se nejspíš filmem rozhodli říct. Právě tomuto je věnováno nejvíc stopáže. S ohledem na dolarovou trilogii, filmy jako Bledý jezdec či Dva mezci pro slečnu Sáru, které C. E. seděly více dávám tři hvězdy. ()

weasel.p

Tohle je klasika. Eastwood si částečně udržel image z Morriconeho filmů- osamělého lovce,který není až tak spravedlivý,ale jede prostě sám za sebe. Líbí se mi vystupňovaný děj při postupném lovení provinilců a působivá melodie,která mi dlouho zněla v hlavě. Prostě nejde jinak než 5. Tak a teď bych si dal steak :) ()

jack_scott

Hudba, herecké výkony a tradišní Clintův šmrc jsou velice fajn- ale to je asi tak všecko. Film mí divnej scénář, a ještě divnější režii. Téměř pořád nudí, tedy kromě konce, který vypadal, že byl k filmu doplněn jaksi dodatečně...45% a asi nejhorší film s Eastwoodem. ()

Hruskovice

A pak, že američani neumějí točit westerny, který mohou s přehledem konkurovat sphagetti westernům. Až na chvilky s divnou orchestrální uřvanou hudbu se mi to velmi líbilo. Ač známe Clinta jako drsného ostříleného cápka, který si nenechá nikoho pustit k tělu, zde lehká výjimka. Asi 10 minutová romantická vložka se mi velmi hodila jako odlehčení od tohoto krutého světa s krutou spravedlností, no do***ele fakt jsem to napsal... Ne je to opravdu velmi zdařilí počin, ale to především pro to, kdo hraje hlavní roli Jeda Coopera. 4,25/5 ()

harycek

Vcelku ucházející western a dá se na něj dívat i vícekrát!!Pouze se mi to zdálo maličko nedotažené a otevřené , že by se počítalo s pokračováním?? ()

Frca

Eastwood to v těch westernech prostě umí. Ať už jde o "dolarovou trilogii" před nebo právě v "Pověste je výš" Velmi fajn záležitost, která mě jako fanouška tohoto žánru příjemně překvapila. ()

brasek

Čakal som viac od tohto westernu. Clint Eastwood je opäť neprirodzený a prekáža mi, scenár nie je dorobený a dejovo je snímok nevyzretý. ()

p.a.douch

Tak co dodat? Perfektní a poněkud zvláštní western. Clint velmi dobrý, ostatní osazenstvo rozhodně nezaostává. Begley, Hingle, Johnson, Dern, Steele. V neposlední řadě Inger Stevensová (škoda, že neměla víc času - tím nemyslím v tomto filmu). Co víc si přát? Nic. Na tenhle western se dá podívat i takřka po padesáti letech. Od Teda Posta je to taky moc dobrá práce. ()

zigy

To byly časy, kdy se filmem vždy nesla nějaká ústřední chytlavá melodie.....jako zde.....tvrďák šerif Clint má naše sympatie a pokládá zde řadu otázek ohledně etiky a morálky, tohle je dost filosofický western, ale činí tak přitom nesmírně atraktivní formou - pěkně napsané úderné dialogy a akční sekvence. Pět hvězd uniklo tak těsně, jak Clint unikl oběšení na začátku filmu. Otázka spravedlnosti zpracovaná skvělým způsobem - např. otázky trestu a jeho přiměřenosti. ()

Kral.Prdlin

Jed Cooper je neprávem usvědčen z krádeže dobytka a vraždy. Je oběšen a na poslední chvíli ho zachrání náhodně projíždějící šerif, který mu dá i možnost pomstít se a pochytat všech 9 zm*dů, co se ho pokusili popravit. Tenhle film má všechno. Mladého Clinta, co se sničím ne*ere, skvělou western hudbu, střílení, napětí a výborný dabing. Rozhodně je to jeden z těch nejlepších kovbojských kousků, co Clint natočil. Celou dobu jsem si liboval a pomlaskával nad tímto skvostem. Je to možná tím, že jsem fakt fanda, ale ten film si to stejně zaslouží 90% ()

PTuranyi

Klasický western s tvrdým strážcom zákona stelesneného Clintom Eastwoodom riešiacim spravodlivosť a osobnú pomstu spolu s miestnym sudcom spestrenú románikom. 70% ()

Skunkiee

Super hudba a drsňák Clint jsou jediné kvality tohohle filmu. Začátek parádní, ale ke konci se už dost vleče. Asi jen pro zaryté fanoušky žánru nebo C.E. Na druhou stranu znám i daleko horší westerny, Průměr s několika fajn scénami. ()

Pythonator

První hollywood western pro božského Clinta. Nepřekvapí, že nesahá dolarové trilogii ani po kotníky, ale překvapilo mě, že se film až okatě snaží špagetový evropský styl napodobovat. Nedopadlo to nejhůř a především díky Clintovi je to skvělý film, na který se vždycky rád podívám. ()

JendaBenda

Dobré, realistické, zajímavý věřím historický náhled na okolnosti věšení. Dobrá hudba, dobrý příběh, zajímavé zaměření na detaily. 85% ()