Čtyři svatby a jeden pohřeb

• Velká Británie Four Weddings and a Funeral (více)
TV spot

Snímek vypráví příběh Charlese (Hugh Grant), vtipného a okouzlujícího muže, který ve svých dvaatřiceti letech stále střídá partnerky jako na běžícím pásu. Jeho životem prošla spousta žen, které zbožňoval, ale s žádnou z nich nedokázal navázat hlubší vztah. Rezervovaný Angličan vystavěl kolem vlastního nitra tak nepropustnou zeď, že nyní nedokáže projevit své city. A čím více svateb společně se svými kamarády navštíví, tím méně se sám hrne do ženění. Až do oné osudné soboty, kdy v jednom kostele spatří Carrie (Andie MacDowellová) – tu nejzajímavější, nejkrásnější, nejdůvtipnější a také nejnedostupnější Američanku, jakou kdy v životě potkal. Charles se ze všech sil snaží, aby ji příliš neuháněl a hlavně se do ní nezamiloval - během jednoho pohřbu a tří dalších svateb… (Cinemax)

zuzinka2

Velmi silný 4*. Mám slabost pro anglické komedie, protože nejsou tak prvoplánově vtipné jako jejich americké protějšky. Hugh Grant opět potvrdil své kvality. Velmi se mi také líbila K.S. Thomas a Simon Callow. Jediný co mě trochu vadilo byla přítomnost Andie MacDowell v roli Carrie, které mně tam prostě neseděla. ()

starbrejkr

Tak jsem zase jednou viděl romantickou komedii, kterých se bojím jak čert kříže. A proč k tomu došlo? Slýchával jsem totiž, že se jedná zejména o komedii černou (pohřeb v názvu tomu i napovídal), ale po zkouknutí tak nějak nevím, co na tom bylo černého, možná chvilkami cynické pohled na manželství. Přestože se tedy jedná zejména o komedii romantickou, dost zachraňuje její vkusné provedení v anglickém stylu. Párkrát jsem si i vzpomněl na Lásku nebeskou, kterou jako jednu z mála v žánru můžu. Velmi často jsem se i tady příjemně pousmíval, což považuji v žánru za důležité a vždy když se na scéně objevil Rowan Atkinson (škoda že to nebylo víckrát), pousmání se proměnilo v plně otevřenou pusu. Milými scénkami je protkán celý film, jen škoda, že na konci už to trochu slábne a ústí v plně očekávaný závěr plný klišé. Rozhodně však nemohu říct, že bych se tento sobotní večer nudil. Plus určitě také patří půvabné Andie MacDowell. ()

Pitam

Moc příjemný koktejl namíchaný z velkého množství osvěžujícího britského humoru a romantiky, ovšem místy i s velmi hořkou černou kávou. Báječný Hugh Grant a ještě báječnější Andie MacDowell tady společně s dalšími herci předvádí bezchybné výkony, ze kterých je vidět, jak je natáčení bavilo. Nepochybně za to může (v pozitivním slova smyslu) výborný a v rámci romantických filmů i velice originální scénář. Pro mě je to jeden z filmů, který neomrzí. Tak tedy: "Na Charlese a kachnu!". ()

danecek24

52. Zlatý Glóbus za rok 1994 - cena (1) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Hugh Grant + nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Andie MacDowell, Nejlepší scénář - Richard Curtis ()

MarekT

Běžná romantická komedie a jedno ze slabších děl, co kdy Curtis napsal, ale Rowan Atkinson potěší vždy a dokazuje, že není malých rolí. ()

pakobylka

Na první pohled vtipná, pohotová, osvěžující hříčka, která je v obraze - tudíž ji nic nevyvede z rovnováhy, když ukazuje lidské hemžení v běhu času ... v několika epizodách zarámovaných čtyřmi svatbami - a jedním pohřbem. Přesto ji nedokážu přijmout zcela bez výhrad - kromě pozitivních emocí ve mně vzbuzuje i lehounkou, blíže neidentifikovatelnou, víceméně podprahovou nechuť. Snad se tady britsky suchý gentlemanský humor příliš často potkává s maličko obhroublou variantou amerických legrácek, snad je při blížším ohledání patrná určitá snobská povrchost ... související jak s vývojem zápletky, tak i s jednotlivými aktéry. Buď jak buď, hlavní ani vedlejší hrdinové mi k srdci nepřirostli ... a jejich osudy jsou mi v podstatě lhostejné ... 3,5* ()

Martrix

Přestože je to jeden z často reprízovaných filmů, nějak jsem se s ním 28 let míjel. Není to z kategorie restů, jako Kmotr, kterého jsem taky ještě neviděl, ale mám britské komedie, resp. britský humor i herce moc rád, takže mě samotného překvapilo, že jsem Čtyři svatby a jeden pohřeb ignoroval tak dlouho. A to i v době, kdy vychází slušných komedií žalostně málo. Jenže jsem si nijak nepomohl. I přes to skvostné obsazení a tandem osvědčených tvůrců, se žádný zázrak nekoná. Ano, pár vtipných, úsměvných replik se najde, ale obsahově je to nesympatické, místy hraničící s podobnými splašky, jaké chrlí Netflix. Podobně jako mnohé svatby, působí tento film převážně jen na efekt, načančaně, rutinérsky natrénovaně, spolehájící na atraktivitu námětu a na oblíbené herce. Výsledkem je pro britské komedie netypicky plytký a hloupý příběh. Ani jedna z hlavních postav, si mé sympatie nezískala. Spousta lidí se minula se svými vysněnými, osudovými partnery, ale jen nerozhodní slaboši by se chovali jako Charles a Carrie. Naštěstí od toho scénáristického bláta odvádí pozornost charismatičtí herci. Přesto...příště než tohle, tak raději vytáhnu z archivu přiznaně hloupoučké američárny, jako Nevěsta na útěku apod. Pro mě asi nejslabší Curtisův film. 60% ()

c.tucker

Klasicky vtipný svou nesmělostí je Hugh Grant. Neordinérní romantická komedie, která pobavaví i potěší. Překrásná Andie a dosti prapodivná parta přátel je to co tomuto filmečku neschází, ale přesto mám radši Notting Hill, protože mi příjde, že zde je konec poněkud nedotažený. ()

Gavin87

Tento film je po celých 117 minut doslova napěchován britským humorem. Kontrast čtyř svateb a jednoho pohřbu dává tomuto filmu vyváženost skvělých a vtipných dialogů a situací spolu s dojemnou scénou s Johnem Hannahem, coby řečníkem na partnerově pohřbu. Osobně dávám maximální počet hvězd, protože mě opět Britové přesvědčili o tom, že jsou nejlepší filmoví tvůrci v naší galaxii. ()

vesper001

Rada pro všechny, které už omrzelo být single: vymetejte cizí svatby. Možná zažijete známost na jednu noc a třeba potkáte JEHO nebo JI (A když ne, aspoň se dobře najíte.) A pokud by vás tam náhodou zastihla zubatá, máte minimálně jistotu, že neumřete sami a opuštění ve svém soukromém zámku na Loiře. No a takhle nakonec došlo i na vztahového nemotoru Charlese. Ale jestli v jeho případě šlo o svatbu nebo pohřeb, musíte zjistit sami. :) ()

andrii

Bytí citu dvou břehů. Býti svědkem. Prvního. Amora s kyticí kal, kterého si bere na starost. Pod svá křídla. Mendelssohn. A  druhého. Když lákavý, lakovaný ruch utichne. Lkát bude. Místo myrt. Mít sólo pro kar, truchlení srdce. Charónův rekviem. Jsou dny úsměvů. Dny slz. Jeden s jednou se snoubí. Oblek s vlečkou. Jiná se váže. Stužka. Na klopu smutnění. V kruhu mužů a žen. Setkání se sblížením, loučením lásek. Láska jako hřeb, obřadný pojem. Hřeben, který laskavě i bolestně češe. Nečernobílý vjem, kterému každý člověk, i sám nebožtík přeje. ()

Decker

Grant je pro svuj vzhled presne tim typem do tohoto zanru komedii. Mam obcas nutkani si takovyhle film pustit nebot se v nem da zapomenou na vsedni starosti a neduhy normalniho zivota. Obzvlaste kdyz je scenar tak dobre napsany a dialogy jsou tak vtipne a rezie tak trefna musi clovek pouze spokojene vrnet v kresle a nechat se dobre bavit. ()

filmmovier

Romantické komedie nijak nemusím, to je o mě známá věc, ale pro ty britské, a zejména pro ty od Richarda Curtise, mám velkou slabost. Tohle sice není tak dobré, ani tak geniální jako Láska nebeská, ale je to hrozně fajn. Má to úžasnej song, fantastické obsazení úplně všech, zručnou režii a samozřejmě i nadprůměrně vtipný scénář. Hugh Grant je sympaťák, chemie herců je naprosto neskutečná, ale ať už se vám na tom filmu líbí (nebo nelíbí) naprosto cokoliv, celému filmu ve své miniaturní roličce kraluje Rowan Atkinson, jeho scéna je nezapomenutelná, nejlepší z celého filmu a navrch má i parádní dabing Jiřího Lábuse (a když už jsme u toho, dabing celkově je jeden z těch nejpovedenějších, jaké znám). A ačkoliv tam občas byly pasáže pomalé a pasáže, které mě příliš nezaujaly, kvalita tohoto filmu je prostě nezpochybnitelná. Je tradičně britsky elegantní, chytře vtipná (některé hlášky a moudra jsou opravdu geniální) a nijak neurážející. Atkinsonovi patří další velká poklona – a všem ostatním taky – to Anglii prostě nikdo nevezme. Fantastické herce, režiséry a scénáristy. A tady je vše. 80%. ()

LeoH

Ten film je velice pečlivě, s nezpochybnitelnou inteligencí a dovedností vyváženej tak, aby si v něm každej našel to svoje, takže i já v něm mám fóry, které považuju za geniální, chvíle, kdy mi na postavách (i když ne nutně na těch hlavních) najednou začne strašně záležet, momenty, kdy neodolám dojetí, i postoje, nad kterýma uznale pokyvuju hlavou. Většinu času si ale ten kalkul uvědomuju příliš silně a je mi protivnej. ()

ivan_drago

Velice vtipně romatická komedie s velice sympatickým hereckým obsazením. Příběh o lásce a o hledání lásky. Moc příjemné na koukání. ()

terunka003

Kouzelné, krásné, milé, hladící, snové, vtipné, zamilované a se šťastným koncem × místy občas brzdící. Miluju anglické filmy, miluju Hugha Granta a tohle byl opravdu krásný film. Vtipné dialogy a Rowan Atkinson dodávaly šťávu, k tomu zajímavé příběhy z jedné party přátel. Konec se nemohl očekávat jiný než takový, jaký byl. Anglický humor je perfektní, i když místy černý, ale tuším, že si v tomto filmu každý najde úryvek, který si zamiluje. ()

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata

08.02.2016

My Fair Keira

My Fair Keira

09.06.2008

Už nadpis řekne vše důležité, ale kdybyste se náhodou nechytali, rádi to upřesníme: připravuje se nová filmová verze legendárního muzikálu Lernera a Loeweho My Fair Lady. A Keira Knightley si v něm… (více)

Láska rocková

Láska rocková

23.02.2008

I kdyby Richard Curtis už v životě nic nenapsal a nenatočil, do zlatého fondu kinematografie (a našich romantických srdcí ;-)) se už navždy zapsal scénářem k Čtyřem svatbám a jednomu pohřbu a hlavně… (více)