Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

BOURQUE

Musím sa priznať, že na tento film som čakal dlho. Dôvodov bolo hneď niekoľko: opäť režíruje jeden z mojich obľúbených režisérov súčasnosti, „balet – psychologický thriller“ a neposlednom rade mená skvelých herečiek resp. herca: N. Portman, W. Ryder, M. Kunis, V. Cassel. Po dlhej dobe som dostal príležitosť a podíval som sa na spomínaný film. Potom, ako sa spomínaný film skončil, som zostal v šoku! Len po niekoľko dní som pochopil, že to, čo som videl, je asi niečo z iného sveta. Takú dokonalosť a harmóniu som už dávno nevidel. Réžia, kamera, hudba a „divadelné“ predstavenie hercov je počas 108 minút 100% vyrovnaná a dokonalá. Z dovolením nebudem už komentovať herecký výkon N. Portmanovej – asi len toľko, že sošku, o ktorom sníva každý herec resp. herečka, získala celkom (a jednoznačne) zaslúžene. Jej herecký výkon je čistý a bezchybný. Príjemným prekvapením, aspoň pre mňa, bolo účinkovanie M. Kunisovej. Dúfam, že to, čo v tomto filme predviedla, mu dá potom veľký plus a sebavedomie v budúcnosti. Na záver by som len konštatoval 2 veci: 1) Vďaka takýmto filmom sa môže v budúcnosti zachrániť svet kinematografii. 2) Dostal som chuť podívať sa na balet – ale len na Labutie jazero od P.I. Čajkovskijho. :) Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

Akana

Téma, které Aronofsky v Černé labuti rozvíjí, není nic nového. Sebezničující touha po dokonalosti inspirovala už autory antické i starší. Aronofskému se ale podařilo tohle věčné dilema podat strhujícím způsobem, kdy každá minuta filmu přímo bobtná napětím, neklidem a psychickým tlakem. Člověk, který stejně jako labilní a zároveň ambiciózní hrdinka filmu, zápasí s podobnou posedlostí, stojí před volbou dvou cest: buď se smíří se svojí nedokonalostí a pak má šanci dosáhnout aspoň relativního štěstí. Nebo si připne ikarovská křídla a pak se možná dokonalosti dotkne, ale zaplatí za to krutou daň. Rozhodnutí, co z toho je hodné obdivu nebo naopak opovržení, nechává režisér na divákovi, což jen přispívá k působivosti vypjatého finále. Natalie Portman tady dostala životní příležitost a dokázala, že patří mezi velké herečky dneška. V každém jejím budoucím portrétu či biografii bude mít Černá labuť zásadní místo. 90% ()

Mortishka

Tak konečne som mala možnosť vidieť tento ospevovaný mysteriózny Thriller...Veľmi silno ma tento film oslovil ...famózny obraz baletu, nádherná hudba, eroticky- mrazivo prekrásna Natalie Portman ktorá ma veľmi prekvapila táto úloha jej sadla ako uliata, tajomný dej ma pohltil. Zahrala to úžasne! Koniec ma dorazil, maximálne odporúčam, musím dať 4*! ()

Darkslayer

Aronofsky má talent rozložiť človeka na drobné. Pre mňa prvý krát v Requiem za sen a pri Black Swan si to opäť potvrdil. Film sa už od začiaku nalaďuje na jemne depresívnu (v dobrom slova zmysle) atmosferu, ktorá sa postupne graduje až do katarzického finále, pri ktorom som mal až zimomriavky. Skvelý výkon Natalie Portman (nie až take prekvapenie a zaslúžený oskar), predcízna réžia a podmaníva tchaikovského a Mansllova hudba sa vám dostanú pod kožu rovnako ako čierna labuť hlavnej predstaviťeľke. Určite jeden z vrcholov tohto roka, ešte 20min po dopozeraní predýchavam 95%. ()

CyriC

Audiovizuál je opravdu peklo, druhá polovina filma vám jako bouře hází silou střepy do obličeje a neustále vás zatěžuje dalšími přeludy. Kamera a střih naprosto úchvatné, hudba taktéž a o geniálním výkonu Natalie Portman ani nemluvím. Něco mi však scházelo na tomto moderním "přepracování" Labutího jezera. Hledal jsem dlouho nějaké poselství, něco zajímavého, neokoukaného, nového. Ve finále jsem se dozvěděl, že celkové vyčerpání organismu je svině a šílená honba za úspěchem taktéž, ale to Aronofsky již říci stačil dříve. Dal bych plných pět hvězd, ale za příliš vleklou až nudnou první polovinu nemohu, závěr byl sice strhující, ale pokud vezmu film jako celek, tak to prostě nejde. P.S.: Omlouvám se, ale při první proměně v labuť (představě) jsem se hlasitě zasmál - Jak vystřižené ze starých béček. ()

char_t

Nemám tenhle přívlastek rád, ale výkon Natalie Portman byl prostě strhující. Jen se trochu obávám, že si žádnou jinou postavu už zítra nebudu pamatovat. Prakticky viz Cival. ()

vipburgr

jasněže je to super film, protože Aronofsky umí hodně super filmy. 92% říkám. s trochou odstupu bych řekl, že silný efekt na velmi pozitivní hodnocení mohou mít časté vypjaté scény, které působí na emoce diváka. ()

jura-roy

Nuda aneb jak samo sebe zničí psychomanické děvčátko v těle ženy, které vládne přemíra matčiné lásky. Stroj na dokonalost skrytou v obrazech modernistického nevyjádření pravdy nazývající se umění, který si poprvé a naposledy zašuká a dokoná tak svoji zkázu. ()

J. T. Kirk

V hlavní roli je krásná Natalie Portman a kdyby vám to snad nestačilo, tak je tu další kočka jménem Mila Kunis. Ale o to nejde, je to zajímavé drama, ve kterém člověk pořádně neví co se vlastně děje a na čem je. Nečekal jsem, že mě to až tak zaujme, klobouk dolů. ()

Heroine odpad!

To, že je svět baletu plný závisti, zhoubné ctižádosti a týrání těl, to vím už hodně dlouho. Tenhle film mi představil pouze nudnou, téměř dvouhodinovou "glumovskou" bitvu sám se sebou, kde se normální divák při plném vědomí zcela ztrácí v logice děje, a soudný člověk má po pár záběrech toho jednoho hysterického výrazu Natalie Portmanové plné zuby. Kamera se točila kolem tanečníků tak rychle, že si divák neužil ani choreografii, když už nic jiného. Portmanová mi byla každým záběrem jenom protivnější, a jsem o ní přesvědčená že nehraje moc dobře. To, že kvůli roli chodila do baletu, je nakonec divákovi úplně jedno. Nejlepší herecký výkon nakonec dala Winona Ryder, ale i tu už jsem viděla v lepších rolích. Hudba ve filmu je po chvíli taky otravná, a celý film je prostě jenom nuda nuda nuda, s hodně přefouknutou mediální bublinou kolem. ()

FilmWave

Mně se to nelíbilo, dokonce mě to rozčilovalo. Podobně jako "Melancholia" na mě autoři úspěšně přenesli depresi hlavní postavy, ale dost prvoplánovými prostředky. Buď to mělo být syrové realistické drama z prostředí baletu, nebo temný art horor (k tomu bych se přikláněl já), takto to není ani ryba, ani rak. ()

Rami

Naprosto nezvládnuté. Pro mne je to velké zklamání. Čekal jsem opravdu mnohem víc. Nechápu, jak něco s takovým potenciálem může být tak prázdné. Nevím proč. Ale asi je to scénářem, režisérem a kdo ví, čím ještě, že se prokreslení vnitřního světa hlavní hrdinky nepouští do větší hloubky a jen povrchně nastiňuje její osobnostně-emocionální problémy. Je třeba zavolat na pomoc Lynche, Brada Andersona a Švankmajera. Snímek byl zacílen na široké publikum, které měly přitáhnout hvězdy, a podle toho to také vypadá. ()

GOREGASM

Aronofsky. Portman. Mansell. Cassel. Kunis. Těchto pět exkluzivních ingrediencí dává dohromady velice silný a temný celek, který ve mě v nedělním dopoledni rozpumpoval filmové srdce na plné obrátky. Aronofsky je pro mě Kubrick současnosti a každý jeho film mě dostává do kolen. Navíc Natálka předvádí další úžasný výkon a Oscar je jednoznačně ve správných rukou. Sí­la s jakou protlačí­ emoce k divákovi je jako buldozer. Zážitek, který si určitě ještě mnohokrát zopakuju. 95% ()

Olík

Vše již bylo napsáno, ceny byly rozdány, rány jsou zahojeny - tak co ještě dodat a zůstat originální??? Asi už nic, tak jenom zkonstatuji, že téměř ¾ filmu mne bezchybné herecké výkony, hutná atmosféra, depresivní síla příběhu a Aronofskyho osobitost zarazily hluboko do křesla z kterého mne konec, který se motal někde mezi japonskými mysteriózními thrillery a Herzovým subžánrem czechmade horor, hodně rychle vystřelil. ()

Rannveig

Holt Natálka... onewoman show... utáhla to brilantně... 100% výkon... Natálka tedy opravdu perfektní byla! Bez ní by se film svezl na pouhé dvě hvězdičky, ano, a to i se skvělým Vinckem... ()

bagetka007

Ano, film mě do sebe kompletně vtáhnul, ale prostě mi nějak nesedl. Snažil se (na můj vkus) působit až moc dramaticky, že to ve výsledku působilo poněkud prvoplánově... ()

Fridecka

Oči jsem opravdu nedokázala odtrhnout jak bylo na popisce dvd uvedeno. Postupně gradující strhující děj se stupňujícím se šílenstvím nadané, ale prespříliš křehké baleríny. Výkon Natalie Portman byl ohromující, dechberoucí, možná více než celý film. Děj ač strhující, působí tak nějak prvoplánově přímočaře, něco jakoby tomu ještě chybělo. Ale podívaná to je velmi působivá. ()

gootchy

Nesnáším balet, přiléhavé trikoty, napěchované genitálie a malá prsa. Po TOMHLE nesnáším ještě víc. Místy sem to pouštěl dvojnásobnou rychlostí a bavil se skoro groteskou. Dvě hvězdy za lesbosex a masturbaci. Darrene WTF? ()

WillyMarks

Téměř až neuvěřitelné jak dokáže tento snímek zapůsobit na diváka. Velice strhující, nervy drásající dílo! Přechody představ do skutečné reality a duševní souboj, který Natalie Portman prožívá je jedinečný. Natalie je na vrcholu a nutno říct, že tak skvělý herecký výkon jsem hooooodně dlouho nespatřil a necítil. Celé to bylo tak...najít ty správné slova.....bylo to naprosto jedinečné a tak neuvěřitelné, co víc ze sebe vymáčknout...Divák tomu propadne a s Natalii sdílí veškeré pocity-pláč, smích, bolest!!! ..no a takové finále už tu dlouho nebylo - jak jednoduše překrásné a dokonalé, stejně tak jako celý snímek!! 92% ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání