Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Ampi

Když jsem četl cestu od Cormaca McCarthyho, tak mne děj zaujal a velmi rychle jsem tuto nepřilš tlustou knížku přečetl. Řikal jsem si z toho by mohl být zajimavý film a mohlo by to mít i pokračovaní. Na druhou stranu jsem si řikal, že to muže dopadnout jako katastrofa. Nicméně výsledek považuji za více než dobrý. Naopak od jiných adaptací a postapokalyptických filmů (např. Kniha přežití nebo Já, legenda) tu není až tolik vzývaní Boha a víc se tu zaměřuji na lidskost. Knihu i film považuji za jedno z nejlepšího co v oblasti postapokalyptického žanru za poslední dobu vzniklo. ()

Hrabka

Velice temný a depresivní příběh z perfektně ztvárněného světa po "konci světa". Film obsahuje hodně silných momentů a scén a nebýt trochu zidealizovaného konce, který nepůsobí věrohodně, mohlo to být i 5*. Takhle zůstanu u velmi silných 4* a pochválím ještě ústřední hereckou dvojici, která to odehrála naprosto skvěle a přesvědčivě. 75% ()

kinej

Od skvělého The Proposition se John Hillcoat posunul ještě o kousek dál. The Road považuji za mistrovský počin. Jednak stojí, evidentně, na skvělé knižní předloze a jednak je jako film zvládnut naprosto fenomenálně. Asi nejvíce bych vyzdvihnul úžasnou kameru Javiera Aguirresarobeho, jenž svými záběry vytvořil drsný a nehostinný svět, jež mě syrovou atmosférou svých obrazů převálcoval. V apokalyptických filmech snad ještě nikdy nebyla budoucnost tak temná a bezútěšná jako zde. Režisér zase dokázal z jednotlivých situací vyždímat maximum, sentimentální scény jsou opravdu smutné, scény, kdy jsou otec a syn v ohrožení jsou zase děsivé a celý film vyvolvává v divákovi bezmoc a snad i údiv nad tím, že někdo má v takové době vůli žít a bojovat. Bylo by také nespravedlivé nezmínit herce, jež jsou všichni do posledního naprosto fenomenální. Kromě Mortnesena, který zde zahrál opravdu geniálně, jsou perfektní taky Robert Duvall, nebo i Michael Kenneth Williams, coby zloděj. Někomu by mohla chybět příčina stavu světa v tomto filmu, já to naopak považují z výhodu, díky které se film dostane pod kůži. ()

cheyene

Lepší, než jsem čekal, ačkoliv částečně souhlasím s jinými uživateli, že tato látka mohla být ještě mnohem více sugestivněji ztvárněna a to takovým stylem, že by divák při naběhnutí závěrečných titulků ztuhle seděl s otevřenou pusou, mrazením v zádech a po celou dobu by si přehrával v hlavě uplynulé scény. Nestalo se tak. Přesto však je příběh zajímavý, odvíjí se svým relativně klidným tempem a ukazuje hrůzný svět po blíže nespecifikované katastrofě. Otec se svým synem putuje tímto rozlehlým mrtvým krajem ve ztrácející se naději na lepší zítřek. Přesto se však nevzdávají a bojují se všemi nástrahami, které se po cestě vyskytují. Otec učí svého chlapce přežít, což se mu bude hodit, až jednou bude muset zůstat osamocen. Ačkoliv snímek není nijak zvlášť napínavý, má své kouzlo v post apokalyptickém světě prosyceném depresivní a nehostinnou atmosférou, která je místy odlehčena sluncem prozářenými flashbacky. Konec mi přišel docela emotivní (a teď nemyslím poslední dialog) a povedenou tečkou za tímto dramatem, jež je doprovázeno dokonale padnoucí melodií. Snad to takhle jednou nedopadne. ()

nunka

Lyricko-epicko-existencionalistický príbeh, ktorý pútavo rozpáva, neindukuje depresívne postapokalyptické stavy, hľadá, nachádza, bojuje a všetko cez sugestívny vizuál a presvedčivé dialógy. The Road zanechal nezmazatelné dojmy, silné emócie a tak trochu prepiple tie naše "svetské" hodnoty. ()

LiVentura

Melancholická postapokalyptická výprava otce se synem, kteří stále nemohou zapomenout na mrtvou ženu a matku a jdou vyprahlou "zemí nikoho" a hledají drobné jídlo k přežití.. ()

3497299

Adaptace románu Cormaca McCarthyho je poměrně zdařilá. Film se drží předlohy dost přesně, ale ne otrocky bez využití možností jiného média. Závěr sice vyznívá o něcopozitivněji, nebo spíše jiskra naděje pro chlapce je ve filmu doslovnější (kniha končí tak, že chlapec se musí rozhodnout, jestli člověku na pláži věří nebo ne a nakonec s ním odchází), ale atmosféra je tady stejně naléhavá a temná - v tomto Hillcoat rozhodně nijak neslevil, aby to širšímu diváckému publiku ulehčil, což je ostatně dobře, jinak by z toho vzniknul nemastný-neslaný odvar - a postavy jsou "vykreslené" s podobnou strohostí (místo introspektivní duševní drobnokresby jen popis mikrosituací a jednoduché dialogy). O příčině konfliktu, který způsobil apokalypsu ani o širším kontextu života postav se nedozvíme téměř nic, pouze několik flashbacků nám odhaluje vztah k matce (k manželce) a "začátek konce" viděný z perspektivy rodiny hlavních hrdinů, kteří jsou nuceni opustit vlastní svět, který přestává být světem živých - ať už fyzicky (vydají se na cestu na jih skrze státy) nebo metafyzicky (smrt). ()

Fiftis

Zimomriavky a slza v oku sa u mňa našli častejšie ako by som čakal,a tak aj napriek tomu, že si tu niekto zvolil inú dramatickejšiu, charakterovú, menej akčnú a sporovysvetľujúcu cestu, získal si moje sympatie. Na čele s unikátnym Viggom Mortensenom a začínajúcim talentom Kodim Smithom sa ešte týždeň budem cítiť pod psa, a so strachom čakať na to, kedy tento skazený svet smutne zaplače... ()

Shakers

Strach, samota, hlad ... beznádej. Jeden s tých filmom, ktorý vás dostane svojou atmosférou. Viggo Mortensen to zahral perfektne, taktiež film na oko vyzerá pekne post-apokalyptický. Hudba celý čas filmu dodáva tu správnu dávku dramatičnosti a scenár je tiež celkom slušný, len mi vadí zopár nevysvetlených vecí. Režisérovi sa aj celkom dobre podarilo vytvoriť napätie, hlavne pri scénach, kde sa vyskytujú "ľudský kanibali", tie scény sú miestami fakt skoro až hororové. Skrátka drsný film po všetkých stránkach a fakt by som nechcel zažiť niečo také. 80% - 4* ()

lamps

Nebyl jsem zklamán. Film sice plyne pomalu, ale udržuje si svoje kouzlo a jedinečnou atmosféru. Je třeba ocenit krásnou práci s kamerou, která donekonečna snímá pusté a temné prostředí bez jediného záchvěvu zeleně a bez známky života. Myslím, že nejvíce nám řekne už samotný plakát. Vůle, naděje a láska- hlavně o tom toto netradiční dobrodružství je. ()

Jhershaw

S Cestou jsem asi udělal hned dvě chyby. Moc jsem se těšil, protože ukázka mě dost nalákala. A přečetl jsem si knihu, čtvrtrok před filmem, pak jsem se od ní nedokázal odprostit. Předloha je samozřejmě bohatší, lyričnost a psaná forma se přenést nedají, z druhé strany mi ale nepřišlo, že by film nabízel něco navíc. Jen velmi dobrou ilustraci. 70 % ()

KlárkaS

Lidská podstata ve 113 minutách. K neuvěření, co dokáže pár filmových scén a několik postapokaliptických obrazů. Bojím se konce, protože takhle to přesně bude vypadat... ()

Big Bear

Mám rád apokalyptické filmy. Cesta otce se synem zničenou krajinou mne velmi zasáhla. Snad proto, že mám zhruba stejně starého syna a představoval jsem si ve stejné situaci sebe. Vizuální zpracování krajiny a temné filtry jen umocňují pocit zmaru a beznadějnosti. Osobně mi tam trochu vadily některé akčnější prvky (setkání se skupinou v domě) protože to rušilo komorní ráz příběhu. Film mne zcela zasáhl a jistě se na tom podepsal i fantastický soundtrack Nicka Cave. Mně se to líbilo moc a dávám pěkné čtyři hvězdičky. * * * * ()

Niles

Film, v ktorom sa takmer celý čas nič nedeje. Otec so synom sa vydávajú na cestu naprieč spustošenou krajinou poháňaní túžbou prežiť. A práve tá depresívna atmosféra apokalyptickej budúcnosti je najvýraznejšia. Viggo Mortensen hrá dobre, ale celkovo tento film nič zaujímavé neprináša. ()

Ducharme

Postapokalyptická dramata jsou mi zvláštně sympatická svojí předvídatelností a tudíž i jistým příslibem místy zajímavého zážitku. Cesta naprosto zklamala. Samozřejmě, čekala jsem (a těšila jsem se na) vřískající lidi, kteří budou zmírat hladem a žízní; prašné cesty lemované rozpadajícími se domy, vozy, těly a podobnými pomíjivostmi; snad i trochu toho kanibalismu, ale nečekala jsem, že by se to všechno dohromady dalo takhle zpackat. Hrdinský a často snad ocelový otec a ukňučený synáček (odmítám ho litovat jen proto, že snad trpí či co) na zbytečné výpravě kamsi na jih, kde na ně vlastně nic nečeká, ale oni tam i přesto odhodlaně jdou. K tomu navíc stupidní a nic neříkající flashbacky, které už jen podtrhují vyprázdněnost “děje”, jíž celý snímek (a s ním bohužel i divák) trpí. ŠEĎ – doslova. Vždyť to všechno mohlo být tak pěkné, kdyby se ten malý fakan nebál a rostřelil si tu svoji zbytečnosti chrlící hubu hned na začátku! 1/5 za hudbu. ()

Madsbender

Takmer dokonalá a doslovná knižná adaptácia. Hillcoat prosto vie, ako diváka vtiahnuť do ponurej atmosféry plnej pretrvávajúcej depresie a parádnych hereckých výkonov. 80% ()

Silas

Výborné. Film, který jsem doufal, že bude natočen, ale nevěřil, že se podaří, jelikož předloha se od ostatních 'postapo' liší především v jazykové originalitě, pak až v popisu prostředí, děje, postav. Bohužel kniha není dokonalá, tudíž ani film, který se jí věrně drží, takový být nemůže. ()

Pilda17

Zajímový film se skvělou atmosférou, která mrazí po zádech. Černá budoucnost, ale vlastně proč? Co se stalo? To jsme se nedozvěděli. Nejvíc vadí, že film nechal spoustu nezodpovězených otázek, který by divák rád věděl. Ale i tak zajímavý drama o kterém budete ještě nějaký čas přemýšlet. Přesto je to velké zklamání, čekal jsem víc.. 6/10 = 60% ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)