Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

WoodoX

Spôsob, akým je príbeh vykreslený, je úžasný. Film vás dohná vyslovene do existencionálnej nálady, kde rozmýšľate nad tým, čo by ste spravili vy na mieste hlavných postáv. Predpokladám, že knižná predloha musí byť ešte kvalitnejšia. ()

Eddemi odpad!

Dlho som nevidela nieco tak gycove a bez vypovednej hodnoty... Respektive silene hranie sa na nieco a nie a nie to z toho filmu vymacknut + kopa chyb... Cele zle. ()

Tuty

Smutný krásný film - souhlas, ale obsahově to není nic, co bychom již někdy předtím neviděli, žádné překvapení se nekoná... ()

tejna

Zkáza světa a co bude dál... Film působí depresivně a ponuře, na čemž má velký podíl kamera Javiera Aguirresaroba, protože ač film není černobílý, já si ho tak zpětně vybavuji. Celkovému hodnocení filmu určitě přidalo i to, že hlavním hrdinou je malý chlapec, s kterým diváci soucítí a který lidi dojme. Kdyby putovali dva dospělí, asi by to tolik nezaujalo. Navíc Kodi Smit-McPhee podal vážně dobrý herecký výkon. ()

mich4l.b

Četl jsem knihu a tak jsem byl zvědavý, jak bude vypadat filmová verze. Musím přiznat, že se mi do toho moc nechtělo. Celé to asi navazuje na myšlenky, kterými se Cormac McCarthy zaobírá ve svých knihách. Dobro a zlo v člověku. Takové zlo, kterému už přestáváme rozumět - podobně jako ve filmu Tahle země není pro staré. Cesta není katastrofický film. Nacisti poslali na smrt miliony lidí, ale kanibalismus je zde snad ještě zrůdnější. Post-apokalyptický svět zbavuje naší civilizovanou společnost materiálního balastu. Pak pravda o tom, jací ve skutečnosti jsme, vyjde najevo lépe než kdy jindy. ()

Londi

Uff, tak tohle byl hodně depresivní film. Víckrát se na něj nepodívám. Ne proto, že by byl špatný, to vůbec ne. Jen to na mě bylo asi moc, příliš silné emoce to ve mně vyvolalo. ()

marekspanel

"Film pro jednoho". Alespoň tedy v prvních cca 35 minutách působí tak depresivní energií, až se nehodí sdílet ho s někým v místnosti. Čili jsme to vypli a pak sem to jindy zkoukl sám. Ve vší té šedi spousta vypilovaných detailů, díky kterým si uvědomíte opravdovou sílu apokalypsy. Až násilně vás nutí, abyste se vžili do postav a se strachem na každém kroku jdete s nimi cestu, jejíž cíl je ovšem jasný o něco dřív, než byste potřebovali. I tak poslední scéna je jak z uplně jiného typu filmu, čekal jsem něco jiného.. :/ Přesto spousta zajímavých momentů, filosofických otázek a ten naturalismus! Nelze opomenout skvělé výkony všech tří hlavních představitelů (škoda, že scény s Charlize byli jen flashbackové, dal bych jí víc prostoru, ale i tak to bylo nezapomenutelné/ Viggůf best výkon!). Nebýt lehce stereotypní třetí třetiny a pro mne nepasujícího konce, tak by to bylo za 5*. ()

Nyanka

"Papa, don't." Já si myslím, že naprosto úžasný film. A to nemam filmy post apokalyptického druhu ráda. Napětí by se dalo dle mě měřit (škoda, že jsem nečetla knížku), a to i přesto, že se tam moc neděje. ()

BalbiJirka

Začátek byl velmi slibný, čekal jsem od toho opravdu silný příběh, ale jak šel čas kupředu, tak se očekávání vytrácelo. Závěr by mohl být, dle mého názoru lepší, ale i tak jsem si tento snímek užil. ()

MAXIKILLER

Cesta je prostě...Skvělá!!! Neuvěřitelně silná postapokalyptická deprese, které se vás drží jako klíště až do konce filmu. Viggo je až nepříjemně přesvědčivý, a Hillcoat tu režijně překonává sám sebe. Zkrátka a dobře opravdu silný zážitek. ()

Dawe2

Špičkový film, často jsem na něj myslel a tak jsem se podíval po letech znovu. Všechno je skvělé a funguje to. Mortensen překvapil, hodně se dokáže vcítit do role a žít jí. Kodi Smit-McPhee úžasný, ve filmu Ať vejde ten pravý byl takový normální, zde měl mnohem více možností ukázat co v něm je. ()

Mr_Corny

Audiovizuálna stránka filmu je bezchybná. Keď človek šliape po šperkoch, ktoré kedysi znamenali luxus a bohatstvo a teraz tam ležia v prachu, tak sa hodnotové vnímanie ľudí určite zmenilo. Väčšinu času som bol v napätí či nezapočujem vŕzganie podlahy alebo šuchot lístia. Jednu hviezdu film stráca vďaka presladenému koncu, ktorý bol síce pozitívny, ale do celkovej koncepcie mi nejak nesedel, naozaj neviem prečo. ()

Luq

Komorní, celistvý, silný a poutavý film, který mi velmi sedí a rád se do jeho ponuré atmosféry nořím. ()

melfea

Skvělý film, miluji tu ponurou atmosféru, která se tam táhne, skvělá kamera a Viggo mě opravdu překvapil svým hereckým výkonem a ten malý kluk byl taky skvělý, moje oblíbená post-apokalyptická tématika. ()

jouzy

Viggo Mortensen v šedém ponurém snímku který vás nenechá ani chvíli vydechnout z napětí ,doplněný hudbou Nicka Cave. Co dodat. ()

endrix

Takhle by vypadala skutečná apokalypsa. Moc byste nevěděli, co přesně se stalo, museli byste v ní žít až do konce života a místo bandy jednoznačně zlých zombíků by vás chtěli sníst / zabít / okrást vaši bývalí sousedé. McCarthyho cesta mi nabídla tak děsivou vizi apokalypsy, jakou jsem nezažil od čtení Dne trifidů. A filmová Cesta tuto vizi dobře zpracovává. Nejsem si však jist, jak by film působil bez předchozí četby. Přiznám se, že v tuto chvíli nejsem schopen se odpoutat od atmosféry knihy a nedokážu posoudit, nakolik mi "vylepšovala" film. Pět hvězdiček je tedy o čtenáře a diváka v tomto pořadí. ()

Karin00

Scény na začátku otřesné. Postupem času se film zlepšoval, ale víc než 2,5* ne. A ten kluk byl tak hodný, že v tom světě by sám přežít nemohl. ()

Tomy_Reardon

No, nooo.. Scenar dobrej, bylo to napinavy, nebylo to akcni, bylo to obcas nechutny, obcas VELMI nudny.. Ale jako rílax to slo.. Aragorn vypadal jak Santusak!! ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)