Northangerské opatství

(TV film)
  • Velká Británie Northanger Abbey (více)

Adaptace románu Jane Austenové vypráví příběh dívky Catherine Morlandové (Felicity Jones) s bujnou fantazií a zálibou v romantických a hororových knihách, která žije se svou početnou rodinou na poklidném a trochu nudném anglickém venkově. Zlom v jejím životě nastane, když ji rodinní přátelé vyzvou, aby je jako jejich společnice doprovázela do města Bath. Zde je Catherine uvedena poprvé do společnosti a setkává se se sympatickým Henrym Tilneym (JJ Feild) a jeho sestrou Eleanor, jejichž otec ji pozve na rodinné sídlo, opatství Northanger. Strašidelné a pochmurné sídlo opředené, jak se Catherine domnívá, hroznými tajemstvími, způsobí, že její představivost začne pracovat na plné obrátky a způsobí jí nemalé potíže - ale jiného druhu, než se domnívala...

Tato adaptace pochází z produkce společnosti ITV, která v rámci tzv. austenovské sezóny natočila i Mansfieldské panství a Annu Elliotovou (Persuasion). Většina diváků považuje právě toto ztvárnění knihy Opatství Northanger za nejzdařilejší ze všech tří filmů. Pod scénářem se podepsal Andrew Davies, autor scénáře k úspěšné televizní minisérii Pýcha a předsudek z roku 1995. (maku1304)

cherita

Ne bezdůvodně má Northangerské opatství nejméně adaptací ze všech děl Jane Austenové. Jeho kouzlo totiž tkví v tom, že se v něm vlastně vůbec nic neděje, přičemž je ono nic prokládáno popisy toho, co by se stát mohlo a co se obyčejně stává v ostatních románech. Tenhle nádech parodie, který autorka svému poslednímu románu dala, má jistý půvab, ale obávám se, že je nezfilmovatelný. Nevykládejte si to špatně, mě se tohle zpracování líbílo, jenom si nedokážu představit, jak moc takový příběh-nepříběh funguje pro někoho, kdo nezná předlohu. Co ale naopak musí fungovat na všechny, to je šarm a široký úsměv Henryho Tilneye, který má na mém hodnocení podstatný podíl. ()

Bozvav

Velmi milý, příjemný a lehce praštěný snímek o naivní slečně z venkova a nástrahách vyšší společnosti. Krásné kostýmy a dobová atmosféra, sexy usměvavý JJ Feild i starý strašidelný dům. Prostě romantika jak vyšitá. Ač nejsem jejím výrazným příznivce, jednou za čas..... . Za mne 90%. ()

pipapa odpad!

Podružný námět, zpracovaný totálně nezábavnou formou. Netrvalo dlouho a brala jsem to rychloposuvem. Stále se jen leze sem a tam, blábolí se o tom i jiném, děvenka hledá vzrušení v hororové červené knihovně a občas v bujné fantazii vidí sama sebe jako součást toho, co právě čte. Nakonec v touze po hororových prožitcích přijme pozvání do starobylého opatství, kde se její bujné fantazie přehoupnou do zcela jiné a nečekané reality... Díky, nikdy více! ()

Karala

Ačkoli jsem si myslela, že Pýcha a předsudek je dílo z pera J. Austen nejvíce prodchnuto ironií a vtipem, pak musím přiznat, že Northanger Abbey mě pobavilo mnohem více. Neskrývaná legrace ze soudobých populárních románů a jejich naivních a unášených hrdinek je chvílemi brilantní. Něco se do filmu dostalo, mnohé bohužel. Musím přiznat, že postava Henryho a její ztvárnění je perfektní a Catherine líbezná, povinnost divákům (divačkám) tohoto žánru však velí, romantika nad romantiku! Čímž toto zpracování obstálo dostatečně. Kdo chce více humoru, ať sáhne po knize, všem ostatním není ale Opatství Northanger ani životu nebezpečné, ani děsivé (viz UDOLFO). ()

matini

Stará Anglie, dlouhé procházky, bujná fantazie, naivita a upřímnost Catherine, stále usměvavý a sympatický Henry... a výsledkem je příjemná podívaná. ()

lemonova

Na Jane Austen mi to príde príliš naivné a povrchné. Hoci sa tvorcom podaril istý nadhľad (najmä v snových pasážach hlavnej hrdinky), predsa len tomu niečo chýba. Ale pozerateľné to každopádne je. ;) ()

pepa3rd

Oproti minisérii Pýcha a předsudek (od stejného scénáristy), postrádá toto zpracování košatost vyprávění a nějaké to překvapení ve vývoji hlavních postav. Vše pak vyznívá až příliš pohádkově, kdy dokážeme odhadnout povahu každé postavy od první minuty, co se objeví na scéně. Celkově ale příjemné dílko. ()

arkie

Pidifilmík s pidizápletkou, pidivtípky a pidiponaučením nakonec podle nejprťavějšího románu Jane Austen... Užijete si ironický úsměv Feildův (alias okouzlující Mr. Henry Tilney), parodické noční můry malinkaté Felicity Jones (stojí tam chvilku nahatá před knězem - vážně úchylné představy na slušně vychovanou sedmnáctku) a závěrečný polibek končící poněkud ne-viktoriánsky v křoví. Po téhle roztomilé věcičce mě napadlo přečíst si taky něco od Ann Radcliffe. ()

Primavera

Spisovateľka Jane Austenová je skvelá, v kontexte doby, v ktorej tvorila, jedinečná. Morálny podtex príbehov je dnešnému čitateľovi, v tomto prípade divákovi, trochu smiešny, nie sme na moralizovanie už zvyknutí, ale satira spoločnosti, v ktorej nás pobaví naivita žien živená hlúpymi ženskými románmi, je nadčasová. V knihách badať výborný postreh najmenších detailov ženského správania a v tomto filme detto. Výborne som sa na predstavivosti Catherine a potešilo ma nostalgické prostredie anglického vidieka, ktoré môžem vždy. ()

divjak

Kebyže sú zápletky prehĺbené, vydržala by som aj o hodinu viac - niektoré boli výborne začaté, ale plytko ukončené. To je však drobnosť, celkovo ma film bavil. Teraz sa ešte pustiť do knižky, v ktorej sa, predpokladám, dočkám toho, čo mi vo filme chýbalo. ..no a ten Thorpe bol fakt zlá voľba! súhlas s autorom: pm, Jezinka. ()

haWranka

Další z úžasných filmů podle Jane Austen. Knihu jsem četla, ale musím se přiznat, že si ji moc nepamatuju, proto nemůžu říct, nakolik se filmaři drželi předlohy. Ovšem hlavní hrdinka byla kouzelná, hlavní hrdina přesně podle mého gusta a nesmím zapomenout na tu nádhernou hudbu. ()

kukie

Mne osobne Catherinine predstavy urobili z tohoto filmu iný príbeh, Catherine v knihe pre mňa predstavovala čistú osobu, predstavy vo filme sa mi ku "mojej" Catherine vôbec nehodili. Keďže to, že hlavná hrdinka bola v románe taká čistá, naivná, taká "tabula rasa" , bolo to, čo som si z tejto knižky zobrala a filmový hrdinovia mi nesadli, romantika a atmosféra filmu sa ma žiaľ nijako nedotkli ()

Blacki

Krásný a velice příjemný pohled do staré doby. Nejvíce musím ocenit výběr herců. Ty role jim sedly přímo na tělo. Snílek Catherin, marnivá Isabella, Tilneyovi a hlavně "Pan Úlisný" J. Thorp. Jediné co bych vytkla, tak v českém dabingu hlas vypravěčky. Ten mi byl na poslech lehce nepříjemný. ()

maruli

Velký souhlas s pm, také mi vadila ta nalinkovanost, u JA jsme trochu zvyklí tápat, kdo je ten hodný a kdo ten špatný, aby se nakonec ukázalo, že zdání klame a zlý je hodný a hodný je zlý a trochu se zamotali, aby pak konečně přišel onen happy end.. a ono to tu bylo takové jednoduché, plytké, očekávatelné, a happy end byl TAK useknutej, že jsem si ho ani nestačila pořádně vychutnat. :-(. Nicméně, i přes tyto výtky byla Catherine nádherná, Henry úžasný, špičkování mezi nimi naprosto kouzelné a byla to romantika jaksepatří. A já křičím více takových, více takových! Páč pokrk mám těch porůznu bejvalek a 60xněco, aby něco a rádoby vtipných komédií.. Tohle je ta romantika, po jejímž shlédnutí člověk slastně vydechne a na pár vteřin zatouží žít tehdy, žít zrovna tak.. :-) ()

jites

Hlavní hrdinové mi k sobě opravdu sedli.Celkově to považuji za další zdařilou adaptaci Jane Austenové. ()

maoc

Kultivovaná zábava na víkendové veřejnoprávní odpoledne. Příběh je poněkud plošší (nevím zda vlivem předlohy či scénáře), děj předvídatelný a konec možná až příliš rychlý. Ale herci byli fajn, obzvláště Catherine, kterou bych s chutí zprznil. A propos, neměly ty "dobové" kostýmečky neměly trochu moc hluboké dekolty? ()

Alca

Já vím, že musí mezi hlavní hrdiny pořád vstupovat nějaké překážky a komplikace, ale když mají jen jednu jedinou vpravdě romantickou chvilku v celém filmu, tak je to málo. Jeden ze slabších filmů-adaptací děl Jane Austenové. A poznámka mimo: ještě jsem neviděla, aby byla hlavní hrdinka v takovémhle typu filmu pořád tak divně učesaná-neučesaná. ()

Moni33

Další Austenovské dílo shlédnuto! I když tohle nebyla moje nejoblíbenější knížka od Austenové, film řadím mezi nejlepší! Žádné scény nejsou dlouhé aby nudily a přesto je tu krásně zachycen život z té doby. Northanger je nádherné sídlo a ani jsem nečekala, že bude tak velké! Dokonce jsem si i více oblíbila příběh a postavy, zvlášť teda postavu Henryho, kterého dobře zahrál JJ Feild... Co víc napsat, prostě nějak takhle si představuji dobře natočené dílo Jane Austenové:) ()