Reklama

Reklama

VOD (1)

Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (723)

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Zpočátku jsem se domníval, že s Black Death budu mít jeden zásadní problém: já totiž nemusim - až na výjimky samozřejmě - podobný historický filmy, takže mě k zhlédnutí přesvědčilo spíše až jméno režiséra Smithe. Jeho horory jako Metro či Triangle byly slušnou filmařinou, tudíž jsem byl docela zvědavý i na tuhle novinku. Kor když se prý vyznačuje několika hororovými prvky. Ale na rovinu: jediný hororový prvek je snad oživování mrtvých, jinak to s hororem moc společného nemá. Přesto je to depresivní a místy docela drsná řežba. Atmosféra se i bez toho dala od začátku krájet, výborná hudba hnala snímek kupředu tak, že jsem se ani na chvíli neodtrhnul. V závěru mě pak ještě čekala dvě milá překvapení, která změnila můj úhel pohledu. Takže 80 procent jako když švihne, a zítra si film pustim znova. ()

Hrabka 

všechny recenze uživatele

Christopher Smith: Metro - fajn, Izolace - fajn, Triangle - paráda, Černá smrt - slabota. Aspoň pro mě to slabota určitě byla. Středověk - ano, rytíři a udatní bojovníci - ano, bitevní vřavy - ano, výpravný epos - ano, náboženský epos - ne, ne, ne. Naprosto chápu, že se to někomu líbilo, ale já prostě nemám tyhle nábožensky vykonstruované příběhy rád. Šílený fanatismus provází celý film a mně je to hodně proti srsti. Výprava byla dobrá, ale muselo by jít o něco jiného než o co šlo v tomto případě, aby mě film více zaujal. Začátek docela ušel, ale ke konci to bylo horší a horší. 50% ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Pořád jsem čekal, kdy se to sladké chvění mezi vírou a nevírou, mezi dogmatem a herezí vytratí v nějakých debilních hororových klišé a jsem příjemně šokovaný, že se to nestalo. Scénář udělá se všemi klíčovými postavami to nejrozumnější - nechá je zabloudit v mlhách svých bludů a obsesí (čili z narativního hlediska vítězí zdravý rozum). Smith mě dostal už tím, jak diváka nechce opíjet výpravou, ale moderními prostředky ho tlačí přímo doprostřed boláky prolezlého světa - hodně to připomíná historické produkce HBO. Velmi solidní herecké výkony podtrhuje adekvátně dramatická hudba. Nutno říci, že to celé zatím zpracovávám, ale když si odmyslím pár prkennějších momentů, je to solidně promyšlená a skvěle zrealizovaná variace na všechny další variace Conradova Srdce temnoty. I to nadívání středověku hodně moderním myšlenkovým obsahem mi nijak zvlášť nevadilo. Silné ****. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Tvůrčím způsobem osobité, atypické a vyjmečně temné. Svým šedivým tónováním a neutuchající mysteriózní náladou to silně evokuje Annaudovu klasiku Jméno Růže. Jen Bean a spol trochu více šermují meči a sem tam někomu upadne ruka, noha a nebo rovnou hlava. Není to divoká bestiální jízda, ani horor. Zajímavě to ale osciluje v (anti)náboženské tématice, protože každý z hlavních hrdinů názorově vyjadřujě nějaký postoj k věci a zároveň každý z nich je v podstatě záporný. Tedy ryze individualistický a tématicky poměrně zdatný film o křesťanství a pohanství, příčemž nelze jasně definovat vítěze a tu správnou cestu. Se zvučnějším režisérem by to bylo možná ještě větší a působívější, tady ty ambice ale zcela jasně absentovaly, mělo se jednat o malý, komorní film. A je naprosto jasné, kde se tvůrci castingově inspirovali při skládání GOT. Carice van Houten božská a Bean - to je už stará známá písnička. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Promarněná šance, jejíž intelektuální poselství (mezi křesťanem a ateistou není žádný rozdíl, zlo páchané na "nevinných" může i sebelepšího člověk stáhnout na stezku špatnosti) nejsou vůbec na škodu. Jen by nemusela být obalena vizuálem ze třetí cenové, s nímž by atmosféru drsného a špinavého středověku nevykouzlil snad ani Ridley Scott. Smith si navíc podráží nohy drobnými detaily. Krve v soubojích je zbytečně málo (hlavně u bitky v lese), hadry vesnických komparzistů často vypadají, jako by je právě dovezli z čistírny (nebo aspoň ze sekáče), a ve zlomcích akce (moc jí není) neposedná kamera působí při vzpomínce na Solomona Kanea vyloženě uboze. První polovinu navíc přizabíjí i utahané tempo, dělající z filmu subjektivně tříhodinové bloudění po anglické dědině. Drsňák Bean a ďábelsky pěkná Carice toho pak i přes nepopiratelné charisma moc nezachrání. 5/10 ()

Galerie (61)

Zajímavosti (12)

  • V jedné scéně lze spatřit na zápěstí Ulricha (Sean Bean) tetování SUFC. Jako rodák ze Sheffieldu je věrný svému klubu Sheffield United, který samozřejmě ve středověku neexistoval. (rakovnik)
  • V snímke je možné vidieť lekárov s maskami so zobákom, ktoré sa začali používať okolo roku 1600, avšak dej filmu sa odohráva už v roku 1348. (Fejpof)

Související novinky

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)

Reklama

Reklama