Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

ciapok

v prvom rade je tento film zmysluplný, neplochý a zanechá nevratnú stopu. Pre mňa aj kontroverzný. Samozrejme asi najviac diskutované erotické (soft pornografické) scény, ktorých aktérkou je mladučká a veľmi talentovaná Adele mi vyrazili dych. Mali až takto explicitne vyjadrené scény presne ten zásadný význam pre snímok? Iste, film je intímnou sondou do života Adele a nemala by sa jej najintímnejšia časť odbaviť zhasnutím svetla v spálni, ale stopáž práve tých scén už trochu znekľudňovala. Skrátka, mám pocit, že Adele je príliš talentovaná na to, aby jej vyjadrenie v tejto rovine malo až taký priestor. Na čo sa hrať, oči som si nezakrýval, to je jasné, no bol som zmätený, priznám sa :) Dalším prvkom, s ktorým som sa ťažšie vysporiadával, bolo Adeline (bi)sexuálne predátorstvo, ktoré mi tam trocha vŕzgalo. Ale, čo mi vyrobilo úsmev na tvári, bola predstava katolíckych diktátorov, ako sa smažia v zlosti nad týmto pekným snímkom ()

qantip

Tak nevim. Film v každém případě překvapil, místo očekávaných klišé a šablonového příběhu se téměř stále dělo něco jiného než bych očekával. Ani závěr nebyl vlastně tečkou za celých příběhem, ale možné právě takový je život, kde nic není černé a bílé, nic neprobíhá podle řádu, ale samo plyne svým tempem (a to i v rámci tohoto filmu občas dost vlekle) a nepředvídatelným směrem. V tomto ohledu nemám co bych filmu vytkl, jenže já se těšil na ty klišé ... tak jen **** ()

alex.0

Hodně emotivní snímek o lesbickém vztahu dvou žen. Mladší z žen ještě hledá svoji sexualitu a prožívá problémy s tím spojené. Snímek rozhodně není pro puritány. Ryze sexuálních scén je dostatek, ale jsou dělány s dostatečným citem než aby je bylo možno označit na porno. Nezbývá mi než smeknout před herečkami, které se (nejen) těchto scén velmi dobře ujaly a kromě intimity jsou dobře zahrané i spojené emoce. Emoce se ostatně táhnou celým filmem jako červená nit a jsou dobře zahrané v celém filmu. Kamera je také dělána velmi zajímavě a vytváří místy dojem vytváří dojem amatérské kamery (příliš rychlý přesun záběru, občasné přílišné soustředění na detaily). Jakkoliv se jedná o snímek, který dozajista nemusí zaujmout každého, tak ve mě zanechal hluboký dojem a pět hvězdiček je zasloužených. ()

Jorja odpad!

Přemýšlela jsem,že by těm groteskním sexuálním scénám prospěla znělka z Benny Hilla. Teprve s takovýmto doprovodem by to konečně dávalo smysl. Kdyby ten podklad nahradil veškerý zvuk z tohoto díla, byl by to značný umělecký upgrade. A úplně nejlepší by bylo, kdyby se toto veledílo i zkrátilo přesně na stopáž Benny Hilla (té skladby, néé epizody). Nechtěného humoru je snímek plný, Nejpřeceňovanější a nejprázdnější film za mnoho let. Prázdný děj, prázdné postavy. Zejména hlavní postava. Zneužití celkem kvalitního melodramatického francouzského lesbického komiksu. A lesbický neznamená jen porno pro mužskou populaci, u kterého si pan režisér drandí, ale světe div se i reálné osobnosti. Totální zklamání. ()

Eterna

To mě trochu rozsekalo. Na začátku to vypadalo jako normální teenage film, trochu reality, která se nezdá reálná, holka chodí s klukem, kamarádi. Adele nerozumí intelektuálním přátelům Emmy, Emma chce, aby Adele nějak tvořila, aby její život měl nějakou uměleckou hodnotu - nechápe, že tahle hodnota tu pro Adele je už jen proto, že může s Emmou být. Umělkyně, co si uvědomuje X umělecký život, co je přehlížený. ()

StaryMech

Třebaže záběrem širší a výpravnější "Kuskus" mi přirostl k srdci víc, "Život Adély - Kapitola první a druhá" se svému předchůdci i přes nadměrnou délku v mnohém vyrovná. Adele Exarchopoulos na první pohled není Hafsia Herzi, hraje ovšem úchvatně a režisér vykořisťuje její nehollywoodskou (řekl bych z hlediska filmových stereotypů i málo francouzskou) tvář způsobem, který mi nedovolil se od ní po ony tři hodiny odtrhnout ; když film skončil, přišlo mi líto, že ji neuvidím, až se zítra ráno probudím. Nevšední milostný příběh, drama smyslové závislosti a poklona slečnám/paním učitelkám schopným přepínat z osobního peklíčka do světa profesionální trpělivosti, vstřícnosti a něhy. ()

gentleman

Milí denníčku, ráda bych se ti svěřila se svými pocity, jak s mojí mladou duši lomcují scela nové pocity, že bych málem stříkala při rodinné veceři, kde se půl hodiny cpu testovinama. Nemám se komu svěřit a vyplakat na rameni (a teda že bulím hodně) páč zírám téměř celej den někde do píči, abych vypadala děsne kúl a kvůli tomu nemám čas si najít opravdové kamarády. Musím ti zdělit co sužuje mé rozervané srdce a síce dostala sem kopačky od mé přítelkyně, ano opravdu přítelkyně neboť jsem lesba, teda nevím to jistě, protože sem tam z hecu pícham taky s chlapama. Chybí mi její modrý vlasy, to se mi na ní moc líbilo, nebála se dokonce takhle vyjít medzi lidi a dělat jakože je to normalní. Nevím co si teď počnu a i když sem kvůli ni málem dostala na školském dvorku hezky přes piču, pořád ji miluji láskou tak vztřícní, že bych se klidně nechala vyprstit za stolem v restauraci. Je teď ze mne vlezlý stalker říznutý voyerem a snažím se ji videt co nejčasteji a když ji konečne potkám, strkám si jeji ruce do vagíny, protože tak to dělají lidé, když se po dlouhé době na veřejním místě opět setkají. Koupila sem si hezký brýle bez dioptrií, vypadám teď dost chytře a své neukojené touhy si vybijím na těch zatracených dětech páč jsem se s boží pomocí stala paní učitelkou. Ani na chvíli mně nenapadlo si najít nekoho nového, protože já miluju jenom ji a nikdy na její modrou kundu nezapomenu. Děkuji milí denníčku, že si mně vyslechl. ()

lulundia

Komentář níže uvedený píše, jak by to bylo bezvýrazné, kdyby šlo o normální pár. Mohla bych souhlasit, jenže vtip je v tom, že tohle právě není normální pár. A teď se tím nechci nikoho dotknout. Ale sama bych na jejich místě být nechtěla. Tyhle páry to mají v běžném životě mezi běžnými lidmi tak těžké. K filmu. Film je dokonalý, mistrovské dílo, ani se mi nechce věřit, že natáčení prý byl takový teror, jak se tu píše v zajímavostech. Jestli byl, mistrovsky se to skrylo. Kamera, zvuk, nenucené mluvení, ty jejich nádherný účesy. Musím říct, že i když jsem na kluky, do Emmy bych se snad dokázala taky zamilovat. Když její povahu podtrhnu modrými vlasy a modrýma očima, začínám lesbičky chápat :-). vyzařuje z ní taková živočišná přitažlivost. Co mi na příběhu vadilo ale spíš psychologicky, je ten konec. Vím, že se jedna druhé do života moc nehodily a možná by jim to stejně nevyšlo, být to skutečný pár, ale kde byla nějaká sehranost? proč se Adele nezajímala o umění, alespoň kapku? A proč Emmě nestačila doma učitelka a chtěla spisovatelku? Proč spolu téměř nemluvily a proč, když to byla láska tak veliká, se k ní pak už Emma nedokázala vrátit? Je vidět jak je vztah v páru složitý, čím vším si může dokonalá dvojice projít. A to jakákoli dvojice. Nádherné, smutné, na konci jsem málem brečela, ale nikdy nebudu litovat, že jsem si udělala 3 hodiny čas:). ()

verona58

Kechiche vynesl na filmová plátna téma homosexuálů, které v době natočení filmu bylo v plném rozmachu (který ovšem trvá dodnes). Otázkou zůstává, jakou hodnotu by tento film nesl, pokud by se nejednalo o pár mladých lesbiček, nýbrž o pár heterosexuální. Tvůrci s filmem přišli v roce, kdy toto téma nejen bylo přístupné, ale dokonce se stalo "konverzačním hitem". Už proto pro mne tento snímek nemá svým námětem mnoho originality a nepřichází s ničím "šokujícně novým", jak by se od podobného snímku dalo očekávat vzhledem ke kvalitě příběhu, který nenechává jedno teenagerské oko suché, ale po zamyšlení se nejde o víc, než o nešťastnou lásku. Na druhou stranu je tato láska pojata také v propletení s pracovně-uměleckým životem, což dodává příběhu na zajímavosti. Za nápaditou považuji myšlenku zavrhnutí umělecké kariéry Adel jí samou, jelikož její duše (a to i z umělecké stránky) je dostatečně zaplněna láskou k Emmě a její tvorbě. Netřeba dodávat, že emotivní a napůl otevřený konec v divákovi zanechá dobrý požitek z filmu a to u mne nakonec vítězí. ()

EvicaSovica

Kde začít.. asi tam, že tento film se ničeho nebojí.. trochu, trochu víc porna, hodně lásky, potoky slz, takže hlavně hodně emocí. Ačkoliv je tento film dost dlouhý, tak tomu koho zaujme utíká poměrně rychle. Mně utekl. Ano, sice mohla Adele za těch 179 minut zavřít aspoň na chvíli pusu, ale i vzhledem k tomu, že jí měla celou dobu otevřenou to vlastně ničemu nevadilo. Tak nějak si člověk po hodině zvykne.. Každopádně herecké výkony zaslouží jak za Adele tak za Emmu 5 hvězd. Líbilo se mi na tom hlavně to, že každá scéna měla svůj smysl. Ať už se v ní jedly špagety, kouřilo se, brečelo se nebo se sexovalo. Kameru hodnotím jako naprosto bravůrní, zabrala vždy to co zrovna zabrat měla. Pro mě to byl 3 hodinový emocionální zážitek, na který jen tak nezapomenu. Všechno tak nějak dávalo smysl, prostě žádná přetvářka, žádný klišé, žádná romanťárna.. prostě film ze života. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /poslední půlhodina poněkud protahovaná, závěr useknutý a ty časové skoky mě moc nebavily/, + /realističnost a uvěřitelnost, francouzský duch - jak emoce, tak jídlo, víno a neustálé dialogy a i ten žhavý sex po francouzsku, neboli zcela otevřeně a Adèle Exar lepší než Léa/, hodnocení - povedený, uvěřitelný a dobře natočený film ze života, Adèle Exar jela a panovala, velmi dobré, líbilo se, takhle má vypadat francouzský film a ne nějaké přiblblé akční slátaniny ()

Bassko

Priznám sa, netuším ako som sa prinútil tento film vôbec zapnúť, plus keď som zbadal trojhodinovú stopáž, sám seba som preklínal a predpokladal, že to po dvadsiatich minútach vypnem. No nestalo sa, prekvapivo ma to chytilo, obzvlášť tá prvá časť, kde mladá Adele prichádzala na to, že orientáciou asi bude trošku inde. Homosexualita už pomerne dlho nie je žiadnou tabu témou a všetci, ktorí majú inteligenčný kvocient vyšší, než prstov na ruke to akceptujú a rešpektujú a teda sa tam už ani nemohlo nachádzať toľko kritiky spoločnosti (čo je fajn, lebo inak by film možno prišiel o svoje čaro a svoj náboj) Druhá polovica filmu rozpráva o postupe ich vzťahu, samozrejme život nemá len šťastné konce a záver f bol skvelo realistický bez akejkoľvek pretvárky a nasilu vyústeného happyendu, ako všetky filmy majú radi vo zvyku prezentovať. Herecké výkony oboch hlavných protagonistiek je bravúrny a tie otvorené lesbické scény sú len čerešničkou na torte pre tých, ktorí majú takúto obľubu. ()

alesandro2

Zajímavý film, který je hlavně o pocitech hlavní hrdinky při prožívání jejího nejzásadnějšího životního vztahu. To hlavní představitelka zahrála naprosto skvěle. Avšak úspěch tohoto filmu je úzce spojen s divákem, do jaké míry je schopen sdílet stejné či obdobné pocity, či v jakém se zrovna nachází rozpoložení. Někoho to silně zasáhne a někdo bude hledat důvod jestli se na to podívá znovu. Celospolečenské téma genderových menšin se v tomto filmu výrazněji neřeší, a není důvod aby nějak extrémně vygradovalo a dalo mu punc větší unikátnosti. ()

adelfilm

Tento film je francouzský a z vlastní zkušenosti vím, že Francouzi, špatné filmy netočí. Tenhle není žádnou výjimkou. Je procítěný a najde tě v něm spoustu zajímavých věcí. Mám ho moc ráda.:D ()

Destheras

Pocitově explodující a přece jen harmonicky vyladěný film. Přesně tak na mě působil snímek Život Adele. Nádherně zastižená romantika i sexuální scény, které byly možná až moc podrobné. Diváka však vtáhla úžasná atmosféra Francie a skutečnost, že tohle všechno jde prostě tak nějak dohromady. Film ladí po celou dobu, nejsou zde žádné nesmyslné pasáže nebo zbytečné odskakování. 5 hvězdiček si určitě zaslouží. ()

Hansolo35 odpad!

Na ja, co dneska letí...teda musí letět, neb podporováno světovou multikulti agitací? Lesbičky, a pokud rovnou nejsou "afroameričanky", tak aspoň kolem nich, za nimi se černoši, či černošky pohybují. Ideální je, když jsou lesby a nejlepší přítelkyně (přítel) je černý a ten jediný je čestný, vzdělaný a vždy je na něho spolehnutí. Inu Evropa se řítí do sraček a mladým je třeba neustále připomínat, že bílý muž je přežitek a budoucnost je buďto černobílá, nebo aspoň lesbická. Mít možnost takové propagandy kolonizátoři Ameriky, tak se indiáni vyvraždí navzájem a nemusí je vybíjet najatí žoldáci. ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)