Nahlédnutí do vlastní duše přes oko kamery. Jeden z vrcholů polského Kina morálního neklidu... Ve filmu Amatér Kieślowski dokonale využil vlastní dlouholeté zkušenosti z natáčení dokumentárních snímků. Formálně strohé dílo s mnohými významovými podtexty vypovídá o probuzení člověka z dřímoty šedivého nenáročného života a zároveň o ztrátách, které toto rozběhnutí se k novým, dosud netušeným hodnotám přináší. Film vypráví o nijak výjimečném třicátníkovi, pro kterého je osudové setkání s kamerou výzvou k zamyšlení nad svým životem. Přístroj ho doslova přinutí vidět skutečnost v nové perspektivě, ostře a kriticky. Jeho závěrečná zpověď do vlastní kamery svědčí o tom, že vidí ve svém životě smysl a bere za něj odpovědnost. Sám Krzysztof Kieślowski říká: „Kamera nutí hrdinu definovat sama sebe. Naivka z Wielic začal tím, že chtěl kamerou zachytit rodinné chvíle a končí náročným výkladem světa, dokonce sebeinterpretací.“ Na strhující podobě filmu má výrazný autorský podíl vynikající Jerzy Stuhr v hlavní roli. (Česká televize)

Rebeca

Pan Kieślowski odstartoval  profesionální filmovou kariéru točením dokumentů a v 70. a 80. letech často rozhodoval v soutěžích amatérských filmů, což byl nepochybně jeden z důvodů, který ho v roce 1979 přivedl k natočení Amatéra. Ten je jeho pátým hraným filmem v řadě.(!obsah) Mladí manželé Filip a Irena, očekávají narození prvního dítěte. Filip jakožto hrdý otec, by rád zaznamenal každý jeho krůček a tak si za dvě výplaty koupí 8mm kameru, kterou je fascinován. To vzbudí pozornost u vedení podniku, kde Filip pracuje a tak je požádán, aby natočil oslavu výročí vzniku podniku, kde se sejde ansámbl papalášů i hostů-umělců. Nároky soudruhů se ale zvyšují a jeho poklidná a stabilní existence se začíná rozpadat - točení chtě-nechtě propadne, dostane k dispozici klubovnu, dokonce razítko, je pozván na festival a taky se zaplete s jinou ženou a už sledujeme postupné vytrácení se schopnosti vnímat, co se kolem něho děje, jak ztrácí manželku i dcerku - už je "v tom" ,"už se veze" ("Potřebuji víc, než klid...a to může být důležitější než domov."). Dostane od podniku 16mm novou kameru, ale něco za něco - očekává se poslušnost a vstřícnost k připomínkám cenzora.Jeho posedlost ho žel zavede až k tomu, že musí čelit skutečnosti prázdného bytu a když je jeho bezprostřední nadřízený vyhozen kvůli obsahu jednoho z jeho filmů, Filip konečně vidí, jak vážným se jeho „neškodný“ koníček stal.V poslední scéně filmu, která je víc než symbolická, namíří Filip kameru na sebe, čímž se v jistém smyslu vrátí na začátek a tím je vlastně opět "svůj" a doma. Amatér ještě není tak docela vyhraněn v Kieślowského stylu, (původně jsem uvažovala o 4*) jak ho vnímám a jak je patrný v pozdějších projektech režiséra, ale stojí za to ho vidět nejen jako příklad jeho rané tvorby, ale i jako významný film sám o sobě (proto 5*). Výborný Jerzy Stuhr, který s panem režisérem v podstatě spolupracoval dvacet let. ()

Tanner

Stojí za to jít za svou vášní i tehdy, když působí hlavně bolest, třebaže je sama o sobě ušlechtilá? Kieslowski mne opět nezklamal. A po tomto snímku začínám brát o něco vážněji kamarádovu větu o tom, že Jerzy Stuhr je nejlepší evropský herec. ()

1mArc0

Darmo, čo povedať týmto filmom sa Kieślowski navždy zapísal do umeleckého éteru. Ak by som bol Poliakom, tak by som bol hrdý na to, že som sa narodil v zemi, ktorá mala takého skvelého režiséra. Tak to vidieť na veľkom plátne. Vznikol v čase, kedy sa točili posledné klasiky. /100 %/ ()

Amonasr

Zpočátku obyčejně působící snímek se nenápadně proměňuje v civilní vnitřní drama hrdiny i jeho okolí. Film nevyslovuje žádné konečné pravdy a jednoznačné hodnotící soudy, o to ale nutí diváka víc k zamyšlení. Je zde také dobře vidět, z čeho se rodila síla tehdejšího i dnešního polského filmu, zatímco normalizační stagnaci naší kinematografie vystřídal po změně režimu namísto návratu ke kvalitě 60. let ještě větší úpadek a zmar. ()

iz67

Pekna vec. Stuhr je opravdu dobry. Z druhe strany (samozrejme kvuli mistu a dobe vzniku) je zavaznost nekterych temat demonstrujicich probouzeni hlavniho hrdiny vic nez smesna. Skoda. Ale tak to tady bylo.... ()

Berty00

Nielen poľský prevrat vo svete kinematografie,majú sa čo-to učiť aj dnešný režiséry z tohto filmu...Ponúka viac než len príbeh jedného muža čo chcel natáčať,ponúka pochopenie... ()

SAINTS

Formalne strohe dielo s mnohymi vyznamvymi podtextami vypoveda o prebudeni človeka z utlmu šediveho,nenaročneho života .Hlavneho hrdinu kamera donuti vydiet život v novej perspektive-ostro a kriticky.Kamera nuti hrdinu definovat seba sameho. ()

Pete

V naší české kinematografii vidím jeden překvapivě spřízněný snímek, a to Vrať se do hrobu, s obdobnou dobovou atmosférou normalizace, a zkoumáním, jakou destruktivní moc má zapálená práce hlavního hrdiny na jeho rodinný život. Postupně se ale Kieślowskiho film stává vážnějším, temnějším, a snaží se o silnější výpověď o uměleckém vyjádření a tvorbě obecně. A tam, mezi řádky (resp. políčky filmu), se skrývá něco, na co slova nestačí. ()

ostravak30

Polská filmografie je pro mě velká neznámá. Tohle je jeden z mála polských filmů, který jsem viděl. A ten má, dle mého, nebo minimálně může mít, přesah do jakékoli doby. Muž, který chtěl původně točit jen rodinnou památku se najednou ocitá ve zcela jiném světě. Může přece točit cokoli a kdykoli a také to může vidět novýma anebo jinýma očima. Jenže jeho nadřízenému se nelíbí, když točí něco, co může být vykládáno různě a ne zrovna tak, jak by si režim přál. Na druhé straně je přesvědčován, že točí dobře a že to dělá zajímavým způsobem. Ocitá se tak rozkročen mezi zaměstnavatelem, filmaři i svou rodinou. Amatér je zajímavý film, který povídá o tom, že se člověk kdykoli může začít dívat jinýma očima na běžné věci všední, když je vezme za opačný konec. A že přitom můžeme odhalit nejen mnohé o okolí, ale též o sobě. Polské filmy z tehdejší doby jsou o to vzácnější, že se tu moc nevysílají a povědomí o komunismu tam je přeci jen chabé. Přitom komunismus v Polsku se zase vyvíjel trochu jinak než u nás. ()

huzgi

Naprosto dokonalý vlastně film o filmu. Divák zhlédnuvší Amatéra poněkolikáté dokonale ocení vše, co do filmu Kieslowski dostal. Což není jen blízkost filmového vidění s Krzysztofem Zanussim, ale třeba i variace na scény ze Zvětšeniny. ()

uncredited

Skromné a neokázalé. Filip Mosz (vynikající Jerzy Stuhr) je tak trochu hrdinou proti své vůli. Zpočátku naivně a hlavně pro zábavu pořizované záběry, novou kamerou, se postupem času stávají břemenem zodpovědnosti a svědomí. Filip si začíná uvědomovat, že filmováním nejen zachycuje, dokumentuje, ale také vypovídá a interpretuje. A tím vlastně zasahuje do životů ostatních lidí, případně (ne)naplňuje očekávání. A protože je člověkem čestným a poctivým, stává se toto břemeno, po počátečních úspěších, nesnesitelně těžké. Nejlépe to dokládá vztah k jeho vlastní rodině. V komunistické totalitě je pro vnímavého amatérského filmaře (a morálního člověka) stále těžší dostávat uspokojivé odpovědi. A tak se nakonec začne ptát sám sebe... 91% ()

Czudas

Co dělat v čase, kdy jsem našel cestu, smysl svého života. Mám, ale hodnou ženu a miminko – to co též není samozřejmé. Nemůžu se rozdvojit. Žena pro moji chlapskou činnost nemá pochopení. Čemu dát přednost, když mě svět obdivuje pro to co dělám, ale vrátím se domů a tam křičí žena a dítě, kde se flákám. Šťastný muž, který nachází pochopení u své ženy pro své poblouznění. Běda muži, který pro své poblouznění zapomíná na svou rodinu. ()

Desmi

Již několikrát jsem se přesvědčil, že tyhle nadhodnocený a nejspíš i hluboký filmy nejsou pro mě. Amatér je jen další z řady těchto filmů. Nebavil mě ani chvilku a to jsem ho shlédnul celý..! ...."Formálně strohé dílo s mnohými významovými podtexty vypovídá o probuzení člověka z dřímoty šedivého nenáročného života a zároveň o ztrátách, které toto rozběhnutí se k novým, dosud netušeným hodnotám přináší."... S tímhle popisem souhlasím, jen byl ten rozběh na můj vkus dost táhlej, únavnej a neatraktivní.. ()

Kkahunaa

Nadšení může být naprosto pozitivní zálažitostí. Může však vést k absolutní závislosti, která zasklívá všechno a všechny kolem. Toto se stalo nastávajícímu otci Filipovi (Jerzy Stuhr), který se z nadšeného dokumentátora svého dítěte omylem vypracoval na polo-profesionála, jenž točí civilní reailistické snímky zachycující svou dobu a všechny peripetie s ní spojené. Ona civilní realističnost, tedy pokus o zachycení reality bez příkras, resp. zachycení objektivní pravdy, se ale vůbec nelíbí tamním pohlavárům, kteří mu paradoxně ke kariéře filmaře pomohli. V komunistickém Polsku totiž není vůbec žádoucí ukazovat pravdu. Filipovo žena Irka (Magorzata Zabkowska) tedy vlastně měla absolutní pravdu. V blbé době je lepší najít klid v kruhu rodiny, než se pachtit za poznáním, které vede k nebezpečí. Nebo je to naopak? ()

Majoslav11

"Bráno ! Zítra budeš v televizi !" Poľskú kinematografiu, priznám sa, nepoznám. Je to vlastne len tretí poľský film, ktorý som kedy videl. Ale rovnako ako napríklad pri tej ruskej, budem musieť dohnať resty, nakoľko je, zdá sa, veľmi kvalitná. Amatér to má u mňa za 4 hviezdy. Snímok s veľkou výpovednou hodnotou. Či už pre filmárov alebo obyčajných ľudí. ()

Dvojirakri

Ono je to vlastně prosté - pokud si najdete nový koníček zrovna ve chvíli kdy se vám narodí potomek, a ten koníček vás uhrane natolik že na rodinu prakticky nemáte čas, je to velký průšvih. Přesně to se stalo hrdinovi filmu, kterého výtečně ztvárnil Jerzy Stuhr. Není tedy divu že se na něj jeho paní, moc hezká Małgorzata Ząbkowska, nahněvá natolik že se rozhodne i s děckem odejít. Potud je to pěkný příběh v kulisách věčně rozestavěného sídliště kdesi v Polsku v době reálného socialismu. Bohužel, forma mě vůbec neuchvátila, snímek jsem několikrát přerušil z různých důvodů a i to ve mě vyvolávalo pocity že je snad nekonečný. Spíš by mne zajímalo, nakolik je film autobiografický...? ()

PTuranyi

Silný príbeh o vášni k filmu a premene ktorú spôsobí. Film má viacero vrstiev od rodinnej (rozpad) cez kultúrno-etickú, politickú až po filmovo-technickú. Všetky sú výborne skĺbené do jedného celku. Hlavný hrdina prepadne čaru filmovania po tom ako ho podporí riaditeľ začne nakrúcaniu venovať toľko času až ho opustí manželka. V snahe zachytiť skutočnosť naráža na nesúhlas ľudí aj na možnosť manipulovať so skutočnosťou a je len na ňom ako sa s tým všetkým vysporiada. ()