Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (198)

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Když jsou spolu Vinnetou a Old Shatterhand, dá se odpustit filmu mnohé. Přílišnou roztříštěnost děje, kdy vlastně už v polovině filmu člověk ani neví, jak vlastně směřuje celý příběh, další, další, další, další a další zvraty, až ve vás vypěstují imunitu vůči nim, protože stejně víte, jak dopadnou, klasická "vinnetouovská" klišé jako odposlechy zpovzdálí, záchrany na poslední chvíli atp. Zdá se mi, že tvůrci měli až příliš prostoru na rozmach, až vlastně film rozmázli. Neúměrně jej natáhli, překombinovali, vložili větší množství vražd (včetně dítěte!), více soubojů, více zloduchů. Od všeho přidali, ale na výsledném efektu to ubírá. Každopádně dnes se jedná o klasickou mayovku, takže přimhouřím obě oči... ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Na film jsem se díval večer v TV, i když ne na celý, nestihl jsem začátek (ani jsem ho netoužil stihnout). Docela jsem se bavil, ale ještě víc při představě, jak se bavil scénárista, režisér, herci, ale především maskér a choreograf, neboť pokud se nebojovalo, byl to samý karneval. Opravdu zábava (dnes snad ani ne pro adolescenty jako dříve) především pro ty, kterým stačí koukat se a nepřemýšlet. Tujungo, práskni ještě jednou do skladiště střelného prachu! ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Ačkoli tenhle film stojí mimo legendární trilogii a nikdy nedosáhl věhlasu Stříbrného jezera, je velice zábavným příspěvkem do rodiny mayovkových westernů. Ačkoli... S dílem Karla Maye ho zjevně spojují jen jména hrdinů a narozdíl od filmové trilogie se vykazuje trochu nepochopitelnými odchylkami v atmosféře (snaží se být výpravnější a jaksi věrohodnější, co se reálií týče, výsledek však sotva ohromí) a charakterech postav (Vinnetou působí animálním a nerozvážným dojmem)... Zápletka je hodně poplatná Rudému gentlemanovi a její povedenější variaci lze najít v Posledním výstřelu, ale nešť... Napínavé to je, jugoslávské přírodní skvosty jsou lahůdkou pro oko, papundeklové kaktusy zákuskem pro bránici a Lex Barker přesně tak heroický, jak jsem ho v dětství zbožňoval. Soundtrack je docela slušná vykrádačka spaghetti westernů a i kvůli němu celkový dojem odpovídá spíše třem hvězdičkám... Prostě tomu chybí ta vřelost a domáckost slavnějších filmových mayovek. ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Asi nejlepší část, když pominu trilogii Vinnetou a Poklad. Prostě se mi to líbilo. Trochu jsem se bál delší času, ale to nevadilo. Je je škoda, že takových filmů nebylo natočeno víc, i když, co má člověk pořád z divokého západu vymýšlet. Teda, je škoda že nebyl zfilmován Syn lovce medvědů lépe, ale o tom u jiného filmu. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Film je to sice blbější než hejno dodo slepic, jeho hrdinové se chovají až netypicky kreténsky, ale kopnul mě o čtvrt století zpátky, přivodil nostalgii jak sviňu bachyňu a kromě toho jsem dostala chuť si zase po dlouhých letech přečíst nějakou mayovku. Možná se tomu nečekanému podnětu ani nebudu bránit... Kromě toho se málokdy přistihnu při hlasitém hihňání a u "Old Shatterhanda" se mi to stalo několikrát: třeba souboj náčelníka Apačů s náčelníkem Komančů mi přivodil regulérní záchvat smíchu - ta choreografie!:-))). 55% ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Původně napsal scénář Daniel Mainwaring, který však neměl vůbec nic společného s knihy od Karla Maye a měl překroucené charaktery hlavních postav. Vedení Constantinu ho tak kvůli obavám z poškození předešlých Wendlandtových (i svých) mayovek zrušilo. Najat byl tedy druhý scenárista Ladislas Fodor, ale ani jeho scénář nebyl schválen. Jako třetí scenárista byl angažován Slovák Leopold Lahola, který se měl ujmout i režie. Nakonec však scénář napsal přímo na místě natáčení Robert A. Stemmle, který přepracoval zamítnutý scénář od Ladislasa Fodora. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Guy Madison si v tomto filmu zahrál dvojroli – kapitána Bradleyho a indiána Sokolí oko. (Marek06)
  • Natáčení začalo 23. září 1963 v Národním parku Krka a skončilo 11. listopadu 1963. (hippyman)

Reklama

Reklama