Kmeny

Rap (E03)

(epizoda)
TV spot

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje třetí odvysílaný díl Rap. Touha překonávat hranice a hlavně limity sociálních tříd, snaha přeskakovat kaskády společenské předurčenosti, lekce češtiny bez doktorátu z jazyka, okázalý konzum jako provokace společenských daností. Přední hudební odvětví dneška jako objekt dokumentárního průzkumu a analýzy životního stylu. Sonda do každodennosti těch, kdo jej ztělesňují a produkují coby zasloužilí i začínající rapeři. Režisér Bohdan Bláhovec pátrá po podstatě současného rapu mezi těmi, kdo mu v Česku dávají jméno. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Rap odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

joelly01 odpad!

Zlostne davam odpad. Od projektu Kmeny jsem si toho hodne slibovala. Zatim jsem teda videla jen Rap, ale jestli i ty ostatni budou stejna slatanina no to tedy nazdar hodiny! Ne ze bych byla nejaka fanynka rapu, abych byla uprimna, vubec me neoslovuje a cely ten koncept (pozerstvi, mit co nejnovejsi NIKE tenisky, mavat kolem sebe prachama) mi prijde vylozene smesny. Ovsem kdyz jsem na zacatku milenia slysela na Radio 1 "Penerskej dezert", tak mi to prislo svym zpusobem genialni a jako z jine planety! "Repertoar" mam na CD a cas od casu si to i ted po letech hodim v aute a strasne se u toho bavim, podle me je to vyborny album. Tak jsem doufala ze uvidim neco zajimaveho z ceske rap/hip hop sceny, ale nevidela jsem vubec nic. Jen jak obtloustly Orion vzdycky nekam jde, neco zarecituje a pak si vyvali terich v bazenu a zamava nam prachama pred ocima. A navic, opravdu je cesky rap jen PSH a lidi kolem nej? Informacni hodnota nula, je to jen promo pro par protekcnich mamlasu kteri uz stejne nejaky ten patek nemaji co rict. Trapnost nad trapnost. ()

Tashi

Dozvíme se, jak rapeři uklízí v bytě, jak rapeři věší prádlo, jak rapeři nosí krabice, jak rapeři nosí tašku, jak rapeři chodí po ulici, jak rapeři kouří cigarety v backstagi, jak rapeři kontrolují Facebook, jak si rapeři vybírají boty, jak rapeři sedí u baru, jak rapeři telefonují s Honzíkem, jak rapeři tlachají u bazénu a další zajímavé věci... všechno ideálně v co nejdelších a nic neříkajících záběrech. Skvěle využitých 24 minut na krátký dokument. ()

kubilov

Co se týče celého projektu Kmeny, tak právě subkultura Rap je "mou", to znamená vysoká očekávání a celkovou diváckou náročnost. Proto mě velmi mile překvapilo, že 518 + Papa Ori + RFW + Bohdan Bláhovec stvořili super dokument, který svůj půlhodinový potenciál skoro úplně na maximum. ()

hepi_

Jedna hviezdička je za ten krátky moment, kedy týpek vysvetľuje "off the record " ako funguje product placement. Apropo, celá epizóda je zároveň jednou veľkou a úbohou reklamou_slabé čo do formy aj obsahu 10% ()

Detak

Dokument víceméně o ničem - samej pozér bez vyšších než vlastních cílů. Vlastně mi to přišlo tak jednoduchý a omezený, jako je celá tahle subkultura, proto dávám za 2. Těžko říct, jestli z téhle duševní ubohosti šlo vyždímat víc. ()

Olafson

Za tyto veršotepce z druhé třídy pomocné školy jsem zažíval nefalšovaný a intenzivní pocit hanby. Více jsem se styděl jen za popěvky plzeňských chuligánů ze stejného cyklu. Pokud připustíme, že by někdo nevěděl, co že to ten rap vlastně je, tak z tohoto mizerného dokumentu se to tedy rozhodně nedozví. Když už rap kdovíproč chtějí dělat i běloši, nemusí to být zase taková katastrofa jako v tomhle dokumentu https://www.youtube.com/watch?v=KZaz7OqyTHQ ,ale rozhodně by neměli rapovat v češtině, nebo když ano, tak pouze z legrace https://www.youtube.com/watch?v=SxWf6dBli_Y nebo z nostalgie https://www.youtube.com/watch?v=-fNhAw0TtCE ()

PatrikP4

xxmartinxx - je to Orion a ne Vladimír. Řekl bych že docela zásadní rozdíl :D (je vidět kdo na to kouká, když nepozná ani Mikyho od Vláďi) , 8 Mile je špatnej film a slovenskej rap je lepší než českej. Mám dost :D :D :D. Jestli jste si všimly na jinejch dílech KMENŮ tak to není obyčejný dokument, nevysvětluje se tam proč je Punk Punkem, proč jsou lidi Hooligans nebo jak vzniknul Rap. Je to náhled do dne a co vlastně ty lidi dělají normální všední den nebo před párty atd.. Ano možná trošku reklama, ale je to uplně fuk. Celej projekt KMENY je něco jiného než normální dokumenty a za to to má můj obdiv. ()

tetraedr

Pokud z dokumentu nebyly záměrně vynechaný jistý věci tak, v podstatě zjišťuju, že Papa žije jako úplně normální týpek. Čekal jsem toho víc vzhledem k tomu, že jeho zlatý hodinky jsou velký jako kolo od fabie. Čekal jsem toho víc od celýho dokumentu. Ne že se zaměří jenom na jednoho rapera a zlehka na pár lidí okolo něj. Na druhou stranu poznal sem zase něco jinýho a to se u dokumentů má stávat takže 2*. PS: nechápu komenty typu: hrajou si na negry! - takovej ten styl okolo rapu prostě je, stejně jako ty co dělaj pomalý love songy si nedaj do clipu gang motorkářů, ale zamilovanej couple ()

Monyfik

Tak skvělé téma a tak pěkně prosrané... Kua klucí, až příště budete chtít natočit "dokument" přestaňte na chvíli s tou moukou... Toto homevideo nestálo ani za těch 26 minut. ()

Nýdnol

Měl jsem takovou naivní představu, že posláním Kmenů je přiblížit jednotlivé subkultury více veřejnosti. Jestli budem brát vpotaz, že rap a hip hop vzešel z ulice a přinesl sebou graffiti, battle, breakdance aj. nabízí se otázka, co se kurva stalo? Pamatuju si, když jsem poprvé ochutnal "penerský dezert, co je sladší než taštička od meka, ty sráči". Tehdy to bylo upřímný a mělo to svou hrdost. Sledovat ale dnes Oriona, zaprodaného a prázdného, je opravdu tristní. Pokud tady bylo cílem poukázat na degeneraci scény, pak se to povedlo. Pokud má ale autor pocit, že těch pár vybraných jedinců, co tu sledujeme, je to nejlepší, co tady může rapovou scénu prezentovat, tak ať jde radši moderovat snídani s novou. ()

Martin96 odpad!

Obrovské zklamání. Lidem, co o rapu nemají ponětí to nic nedá. Ostatním to také nic nedá a ještě je to pěkně naštve. Žádné rozhovory, žádné informace. Jen záběry na Vladimíra, Oriona a spol. Do toho se občas pronese do pozadí nějaký rým. ()

nalevka

Jsem velký fanoušek rapu, ale z tohoto dílu jsme byl hodně zklamaný. Čekal jsem, že nám autor, jako například v punku, ukáže rozhovory s více rapery, chybí mi tam třeba průkopník CZ rapu - Hugo Toxxx, nebo v posledních letech stále se zlepěující a troufám si tvrdit, že momentálně není v CZ/SK scéně nikdo lepší, jako Smack. Škoda. ()

Randy_Marsh

Globální fenomén od Durbanu přes Atlantu po Lublaň. Univerzální jazyk, který je slyšet i v místech, kde škola už neznamená pokrok, ale taky kontrolu a útlak, kde mikina za tři stovky neznamená výhodu pro spotřebitele, ale tvrdou šichtu. Dokument prezentuje povrchní, bezcenný, komerční, hladký, omyvatelný, hloupý výsek z toho, co všechno znamená a může znamenat hiphop. Ne, že by se i z toho nedalo udělat nějaké téma, ale tohle není ani o nudě, to je nuda. PS nejlepší česká hiphopová kapela je http://www.skupina.hm/ :) PPS je to asi jako by někdo dělal dokument o punku a soustředil se jen na Visací zámek (kteří naprosto převrátili punkové motto obsah nad formou) a neznalí diváci by si pak mohli myslet, že známka punku je, když můžou zajít do punkstoru, koupit si originálního punkovýho křiváka a hlavně, že už tu nejsou komanči ()