Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

Mo.

Názorná úkázka toho, jak to poslední, na čem záleží, je nějaké vaše já nebo to, jací jste (nebo jaká je vaše osobnost). Aneb vliv prostředí a sociální role v simulovaném prostředí věznice. [--] Poslední půlhodina už je čistá fikce, ale jinak je to vcelku solidní pocta jednomu z nejznámnějších psychologických experimentů všech dob. Detaily na Prisonexp.org ()

Paldiny

Rozhodne nezvládnutý experiment, ale určite nie z kvalitatívneho hľadiska. Film sa rozbieha v kľudnom tempe, aby s pribúdajúcimi minútami postupne gradoval napätie až do nervy drásajúceho finále. Realistické zobrazenie pomáha na intenzite a presvedčivé výkony prítomných tiež. Nebyť retrospektívnych pohľadov do milostného života hlavnej postavy, aké zbytočne narúšajú tempo, mohlo ísť o plný zásah. Odporúčam všetkým čo odsudzujú nemeckú filmografiu. ()

Duch217

Vůbec se mi na to nekoukalo hezky, ale zároveň jsem obdivoval, jak moc mě ten film dokázal nasrat, i když jsem zhruba tušil, o čem bude a jak se bude vyvíjet. K atmosféře filmu podle mě přispívá fakt, že to není "Made in USA" a s tím i neznámý herci (alespoň pro mě). Dlouho tenhle film nechci znovu vidět, nicméně musím hodnotit plným počtem, protože hodně málo filmů mě dokázalo takhle vtáhnout do děje a vyvolat ve mně tak silné emoce. ()

Risolutore

Ještě živě si vzpomínám, jak jsem se u filmu potil strachem a cejtil šílenou bezmoc, když ten fašounskej dozorce převzal otěže... ()

janistr

Experiment není jen obyčejný thriller. Vychází ze skutečných událostí Zimbardova Stanfordského vězeňského experimentu, který musel být pro svou nečekanou brutalitu po několika dnech ukončen. Podle mě je zde látka velmi kvalitně zpracována (i když samozřejmě dovedena do extrému). Je ale také co vytýkat. Jednak je to nadměrná délka filmu, dále nežádoucí a rušivé scény Tarkova snění, vzpomínek a činností přítelkyně (i když některé měly v příběhu svou logickou funkci) a nakonec závěr filmu, který sklouzává až k patosu. ()

sona123

Stanfordský experiment je poměrně dobře známý a myslím, že si zasloužil lepší zpracování. Možná i větší propagaci, vzhledem k tomu, co nám sděluje. Temné stránky v nás se zkrátka nezbavíme. A do určité míry je i škoda, že už jsou dnes podobné "testy" zakázány, možná bychom toho odhalili více. Nebo se ttolik bojíme? Podívat se, jací jsme... ()

mira007

Film inspirovaný Stanfordským vězeňským experimentem je opravdu psychologická thrillerová paráda. Daleko uvěřitelnější než pozdější americká verze, která se nakonec vyvrbí v nějaký CIA projekt nebo co. ()

cesky_hrac

Tento film mě nezklamal a ani mě moc nepotěšil. Takový nadrůměrný...Kdybych ho musel podruhé zhlédnout tak bych to ,, přežil". Dávám 6/10! ()

Kroupa

13.5.2010 Ačkoli tomuto filmu mohu přiznat značné kvality, nejsem s ním spokojen, protože jsem čekal jiný příběh. Autoři se zřejmě s realitou nespokojili a proto ji upravili způsobem, jakým je to k vidění zcela běžně v Hollywoodu. Příběhová linie mimo vězení mi připadala rušivá, asi jako by byla rušivá v Kostce. Spíše než studie lidské psychiky je to studie zvládnutí základních scénáristických metodologií. ()

jacksax

Kvalitní záležitost z německých luhů a hájů. Nesnaží se prvoplánovitě šokovat, pouze zaznamenává události bez větší citové zaujatosti. Bohužel pro tento přístup má snímek neúměrnou stopáž. Herecké výkony úměrné, zbytečně nevyčnívající, po kameramanské stránce se to dalo natočit líp (ale možná to je jen věc vkusu). Pro mne je to velmi dobrý, upřímný film o psychologii (není to nějaká teorie rolí?), o které toho moc nevím, a tak nekritizuji. ()

divisak

Zajímavá alternativa jak by se mohl podobný experiment zvrtnout. Možná režisér nebyl příliš daleko od pravdy, což je velmi znepokojující, jako je i samozřejmě velmi zneklidňující výsledek původního Stanfordského experimentu. Člověk je opravdu schopen se přizpůsobit i těm nejextrémnějším podmínkám a situacím, a to zřejmě v jakékoliv podobě. Pokud byste se chtěli dovědět více o experimentu a jeho využití v historickém výzkumu vztaženo na pachatele a oběti holokaustu, mohu doporučit knihu Obyčejní muži. 101. záložní policejní prapor a „konečné řešení“ (nakl. Argo), kde je také pojednáno o dalším známém experimentu amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama. Ale zpět k filmu, přičemž se neubráním srovnání s novějším americkým protějškem. Abych popravdě řekl, nevím, proč americký The Experiment vznikl, sice F. Whitaker předvádí skvělý výkon (ostatně podobně charakterové postavy mu jdou přímo na tělo, jako to ukázal v Posledním skotském králi), ale jinak se jedná o - pro mne nepochopitelné - prázdné kopírování a navíc samotné charaktery jsou velmi povrchní a nepřesvědčivé. Na druhou stranu německý snímek měl výborné obsazení, opravdu byli všichni na svém místě, kde měli být. Také samotné poodkrytí niterních pohnutek a uvědomování si svého postavení ze strany dozorců mělo postupný náběh. Zkrátka, německé zpracování u mě vyhrává na plné čáře, zatímco u herců amer. verze jsem měl pocit, že jen přehrávají, jejich němečtí kolegové - do posledního - předvedli výborné výkony. ()

Stocki

Aneb dejte debilům moc a sledujte jak se budou chovat. Nesympatičtí herci a neskonalé pomalé a ubíjející tempo filmu mě donutili po cca 65 minutách odejít od televize. Přítelkyně byla natolik odvážná, že dokoukala celé dílo. Das ist schade. ()

Tomislav

Několik německých filmů poslední dobou stojí za to a Experiment k nim bezpochyby patří. Je otázkou, jak moc bylo jednání některých postav přehnané a jestli by to tak daleko v reálu někdy mohlo dojít (zvlášť když ten skutečný experiment, kterým se film inspiroval, zdaleka tak otřesné důsledky neměl), ale právě proto, že se to nikdy nedozvíme, nemusí nás to tak trápit a celkovému vyznění filmu to rozhodně neuškodí. ()

Chevees

Celý tento film jsem trpěl, protože je plný toho, co nesnáším - bezmocnosti a ponížení. Něcmům se povedl opravdu hodně dobrý psychologický thriller... ()

jorgus

lepsi dve...bohuzel me vadilo hodne veci..a to zakladni premisa filmu byla hodne zajimava...sledovat experiment s lidmy..takovou malou reality show ve vezeni..zajimavy namet z ktereho slo hodne vytriskat..bohuzel je zde hodne natahovany uvod, par ochotniku ve vedlejsich roli ktery vylozene kazili realicnost filmu a pak odbocovani od vezeni v podobe vedlejsaiho pribehu...take podle me se slo hodne po okraji moznosti daneho tematu, mohlo se pritlacit na pilu jak v udernosti scen tak vic v psychologii, vse bylo takove polovicate neslane nemastne:) ()

Honny2

Experiment mi byl průvodcem velmi kvalitního filmového zážitku. Asi je pravda, že ho hodně vyzdvihuje to, že byl natočen podle skutečných údálostí, a film samotný je spíše průměrný. Avšak Hirschbiegel provedl dobrou práci a celé to velmi obstojně zrežíroval. Nenutno dodat, že herci si zde počínají také dobře a dávají filmu tu pravou - "realistickou" - tvář. ()

KOZEL84

Hodně zajímavý film tak jako samotný Stanfordský Experiment,do kterého prý vybírali vyrovnané lidi a to teda ve filmu moc neodpovídalo.Hlavní zmetek dozorce smrad'och byl vyrovnaný asi jako Hitler.Jinak pokračuje trend do všeho nacpat milostnou zápletku pro k hovnu důležitou.Nedělá mi problém uvěřit,že se to takhle zvrhlo,a že teda kurevsky,protože lidi se i normálně občas chovají jako hovada.Zase mi ale přišlo podivné,že by to nechali zajít až tak daleko a nikde sem nenašel,že by při Experimentu někdo skutečně zemřel,ale možná sem blbě hledal.Sice si dokážu představit pár zmrdů,kterým bych dělal dozorce rád,jenže tihle lidé se neznali a o to je to celé zajímavější.Moritz Bleibtreu byl výborný a nevím proč ještě není v Hollywoodu.Má talent a narozdíl od většiny němců i charisma.Asi zkouknu i remake. ()