Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

kujon

Geniální film o jednom zajateckém táboře kdesi v Japonsku, kam se jednoho krásného, vlahého, letního odpoledne dostane četa Britských vojáků pod velením plukovníka Nicholsona. Zdánlivě obyčejný tábor vedený vcelku naivním plukovníkem Saitem se zdá být v prvních chvílích filmu jako "docela príma vězeníčko" - bez plotů, bez zimy. Leč zdání klame a hned v úvodním Saitově proslovu se o tom přesvědčí asi všichni vojáci, včetně britského plukovníka. Ten si ovšem nenechá také nic líbit a uplatňuje svou vrozenou britskou hrdost. Zdá se Vám to jako nesmiřitelný kontrast? Ano! Přesně o tomhle celý film je, vztahy se proplétají, atmosféra houstne do závratných výšin a vše jakoby ledabyle umocňuje nezapomenutelný zvukový doprovod, aneb "ty du, tu du du du du du" ;) ()

El Loco

V prvom rade treba poznamenať, že tento slávny vojnový film z roku 1957 prekvapí diváka tým, že aj napriek svojej polstoročnici nie je vôbec ohlodaný zubom času (prekvapujúce hlavne čo sa týka vizuálnej stránky). Dej sa odohráva v období 2.svetovej vojny v juhovýchodnej Ázii (konkrétne v Barme, i keď film sa natáčal na Srí Lanke), kde sa kontingent britských vojakov, pod vedením plukovníka Nicholsona (Alec Guinness), dobrovoľne vzdá a putuje do japonského zajatia, pričom Briti sú väznení v zajateckom tábore riadenom plukovníkom Saitom (Sessue Hayakawa), ktorý obklopuje len hustá džungľa preplnená Japoncami, ktorých svrbia ukazováky na spúšťach samopalov. V prvej polovici filmu sme svedkami psychologickej vojny medzi tvrdohlavými veliteľmi oboch znepriatelených skupín, kde Saito poukazuje na to, že Briti vlastne už nie sú vojakmi, ale obyčajnými chudákmi, ktorí sa vzdali nepriateľovi a v zmysle bushida by sa tak mali od hanby prepadnúť a spáchať harakiri a na druhej strane hrdý Nicholson so svojráznou tvrdohlavosťou obhajuje pevnú vôľu a charakter britskej armády, ktorá sa aj napriek zajatiu nevzdáva svojich zásad. Po čase Nicholson dosiahne svoje (mávajúc pred tvárou so Ženevskou konvenciou) a podujme sa v spolupráci s Japončíkmi vybudovať pevný most cez rieku Kwai, ktorý v budúcnosti bude znakom toho, že aj napriek vojnovému stavu môže byť človek tvoriteľom. Pri tejto horlivej snahe si však celkom neuvedomuje následky svojho konania, hraničiaceho s kolaboráciou s vojnovým nepriateľom, a vo finále tak musí učiniť veľké rozhodnutie...Najznámejšou scénou z filmu je nepochybne (okrem spomínaného záveru) príchod britských vojakov do tábora, ktorí si pri pochodovaní pískajú známu melódiu („The Colonel Bogey March“) využívanú aj v skutočnosti britskými vojakmi počas WWII (kde sa však dopĺňal aj text; najznámejší z nich „Hitler Has Only Got One Ball“:-) ()

LucyW.

Měla bych upozornit, že jsem trochu zaujatá proti předloze. Je jasné, že když Francouz hodnotí anglickou národní povahu, nebude mu po chuti. Ale já jsem prostě taky fanatik do Kiplingova Když... O Břemeni bílého muže nemluvě. ()

RomanHyde

Z tohodle snímku jsem moc unešený nebyl. Asi mi přišel málo uvěřitelný na válečný film, zvláště když vím, jak se Japonci chovali k zajatců. Zde s Angličany jednali vyloženě v bílých rukavičkách a ti jim za to vystavěli krásný most. Flm se rozjíždí pomaleji a ke konci nabírá slušné obrátky. To však nemění nic na tom, že za ty roky opravdu hodně zestárl a jistá naivita byla pro mne dnes již do oči bijící a já si tak film neužil. Jinak samozřejmě ocenuji velkolepost, s jakou byl film před více než padesáti lety natočen. ()

Atheas

Zajimavý snímek se zajimavým zakončením. Příběh zabývající se principy a zásadami, ano to je mé gusto. Ale velkým problémem se mi zdá délka filmy a pár zbytečných scén. Klidně mohlo být více rozebráno to jak se most stavěl atd. Opravdu jde z toho cítiti stará klasika, kterou bohužel už já nedokážu tak naplno ocenit a film se mi líbil. ()

Tunri

Nevim, proc to nedokazu ocenit jako mnozi zde... Prvni polovina filmu se mi libila mnohem vic, nez zbytek. Dala bych neco mezi 3 a 4 hvezdickama, ale priklanim se ke ctyrem, protoze je velmi malo filmu s podobnym zpracovanim (vlastne jsem zatim jiny nevidela, ale urcite existuje) a je mi sympaticka osoba plukovnika, ktery si v nepratelskem uzemi prosadi sve a odvadi tu nejlepsi praci a za jeho reakci, kdyz vyjde z te bedny a jeho muzstvo mu salutuje. ()

Nolanofil

Ďalšia Oscarovka, ktorá nebola pre mňa komplexne Oscarová. V scenári by som problém nevidel, skôr tá psychlogická sonda vojakovej psychiky a zanietenosti pravidlám, mi prišla až moc. Samozrejme zážitok je to aj tak miestami výborný, tak isto ako uzívaný a nudný. Výprava a kulisy úžasné, ústredný herci na Oscara a samozrejme s tými rákosníckymi devama, by som šiel bez zaváhania do džungle, nech mi nabíjajú delo. ()

Vesecký

Jediným nedostatkem této klasiky je její ohromná délka. Film pravděpodobně předčil předlohu, kterou jsem kdysi dávno četl, viděl jsem ho nejmíň potřetí, mnohé jsem už nepamatoval; hrdinství britských válečných zajatců v thajské džungli bylo navíc natáčeno na Srí Lance, kterou jsem kdysi navštívil, a tak to pro mne mělo ještě zvláštní přídech. Nádherné přírodní záběry, mistrné režijní ztvárnění, možná maličko rychlá rekonvalescence plukovníka Nicholsona, přesto film, který milovníky napětí a dobrodružství asi nebude nudit - pokud ho již opravdu nevidí několikrát. Závěr je strhující. Angličané se rozhodnou dokázat, že jsou lepšími staviteli než Japončíci - a náhle vidí, jak poslaní záškodníci právě hotové dílo ničí... No, Thajci mají z neexistujícího mostu na řece Kwai turistickou atrakci - jen díky tomuto filmu. ()

petikacka

Pro mě je tento film, synonymem pro odpor proti autoritám...Ať už to jsou věznitelé nebo vlastní velitel, který vůbec nepochopil vo co go...Za mě 98% ()

Chudobka

Ačkoliv nemám v oblibě velkofilmy, Most přes řeku Kwai je výjimkou. Plukovník Nicholson ve vynikajícím podání Aleca Guinnesse je obdivuhodná postava, člověk, který se nikdy nevzdává. Příchod pískajících zajatců je velkolepý a nezapomenutelný. Tento film nikdy nezestárne. ()

Curunír

Skvělý Leanův film, který nadchne úžasnými hereckými výkony a perfektně vygradovaným finálem. Fakt smekám klobouk, neboť tohle je naprostá filmová špička. ()

Honza dAve

Vynikající film, který nestárne, natočený dle vynikajícího románu. Dnešní válečné filmy jsou už jiné, tento je o cti a věrnosti zásadám, o gentlemanství. Původní román ztvárňuje velmi věrně. Při pohledu na hrdé britské vojáky, jen toho času v japonském zajetí, a na psychologický souboj dvou plukovníků, až mrazí. Možná "trošku pro pamětníky", ale výborné. ()

mirliflore

Most přes řeku Kwai je výborný psychologický film. Alec Guiness je naprosto úžasný a každou vteřinu, kdy byl na plátně, jsem si vychutnával. Zobrazení války nervů mezi Saitem a Nicholsonem je zobrazeno velmi dobře a věrohodně (pravda, je to dáno z velké části předlohou Pierra Boullea) a závěr je natočen přímo mistrovsky, skoro jsem nedýchal, a to jsem věděl, jak to skončí. Jediné, co mi celkový dojem kazí, je nudná dějová linka okolo Williama Holdena v roli Shearse, která mě vůbec nebavila a osobně bych ji zkrátil na polovinu, nechal bych tam jen tolik, kolik by bylo nezbytně nutné pro pochopení děje. Proto nemohu dát plné hodnocení. ()

fleurette

Plk.Saito k plk.Nicholsonovi: "Nesnáším Brity. Jste poražení, ale nemáte stud. Jste tvrdohlaví, ale nemáte hrdost. Vše vydržíte, ale nemáte odvahu. Nenávidím Brity." ()

Gastovski

Velice naivní film! Japonský zajatecký tábor tu vypadá jako pionýrský tábor a zajatí Britové tu velí a diktují podmínky jejich věznitelům. Myslím, že ve skutečnosti by byli Angláni rádi, že by dostali vůbec najíst. První půle "psychologické války" se hodinu nese v duchu, zda bude britský zajatý!!! důstojník pracovat, nebo ne (nejnaivnější scéna co jsem kdy viděl). Nicméně ve druhé části už to dostává spád a to sice v okamžiku vyslání komanda na zničení mostu. Ovšem se závěrem filmu přichází získaná důvěra z druhé půlky vniveč. Kdo uvidí, pochopí. U tohoto snímku bych chtěl vyzvednout především výpravu a také zajímavé prostředí džungle. Herecké výkony mi přišly průměrné a nic moc zajímavé. Škoda přeškoda! ()

grerar

Je to velice zajímavý film a rozhodně stojí i ty 2,5 hodiny za shlédnutí. Už tu několikrát padlo slovo naivita, a nutno podotknout, že té je tu hodně. Mnoho až příliš úsměvných epizod na to, aby jim člověk věřil... Konec je předvídatelný, ale nikoli nezbytně... A teď to, proč dávám Mostu kdesi v thajském pralese pět hvězdiček. Leanovi se totiž podařilo zachytit ne zcela pochopitelnou, ale do jisté míry pravdivou psychologickou odlišnost Japončíků. A trochu z toho mrazí, i když možná trochu přehnaně - v době natáčení snímku bylo mnoho tisíc lidí stále takto zneužíváno u nás... Akorát se nebylo na co odvolat - naši velitelé táborů na nějaká pravidla prostě kašlali... V takto širokých souvislostech když se tento filmek vezme, dá se mu to maximum přiřknout. Ale jinak bych mu srážel docela nekompromisně za Guinnessův výkon. Má za něj, pravda, Oscara. Ale. Je zajímavé jak se jeho postava po měsíci stávkování zázračně vzchopí. Řekl bych, že by toho nemohla být fyzicky schopná. Toť je ale moje asi jediná podstatná výtka. Takže pět hvězd zaslouží, ale slabších. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)