Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

piranha

Napětí celkově v průběhu filmu upadalo a ten konec už byl fakt divnej, místy lehce nepochopitelnej, ale i když jsem si uvědomovala to závěrečné dilema, už mě to příliš nezaujalo. ()

djfun

Trochu zromantizované a místama kapku "nažehlené" dílko (zvlášť ty asijské krasavice vypadající v džungli jak ze žurnálu:)), které má k drsné realitě blízko pouze ve skvělé první třetině, přesto solidně natočený a na svou dobu celkem nadčasový biják s parádníma hereckejma výkonama, takže má stále i po skoro sedmdesáti letech co říct. ()

mls

Moja filmová znalosť nejde veľmi do minulosti. Filmy staršej výroby ma vždy odradzovali nedokonalou vizuálnou stránkou, trochu iným obrazom - preto som sa im nejak vyhýbal. A naštastie som sa nevyhol tomuto skvelému filmu, ktorý sa stal hneď po prvom zhliadnutí (aj s dabingom) jedným z mojích najväčších filmových prekvapení aké som kedy zažil. "Šialenstvo" a k tomu očarujúce prostredie robia tento film nezabudnuteľným. ()

gombarix

Čekal jsem prostě jen klasický dobrý válečný velkofilm a byl jsem ohromen. To finále je jedna z nejsilnějších scén, co jsem kdy viděl. ()

*Colorado

Nářez. Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec byl natočen už v roce '57. A to nejde o válčení na bitevním poli, ale o souboj psychologický. Výborné! ()

Rokle

Měl jsem problémy udržet pozornost v první polovině. Příběh byl rozdělen na dvě části a na mě to působilo odtažitě. Neříkám, že nudně. Finále je ale něco velkolepého. To závěrečné propojení postav působilo fantasticky! ()

Wolvie

Film od chlapů pro chlapy.David Lean byl nejsilnější právě v těchto velkých příbězích a Most přes řeku Kwai je krystalickou ukázkou jeho tvorby. ()

Adm.Nelson

Idealizmus či pragmatizmus? Pokiaľ by išlo o vojnu, osobne by som si vybral to druhé. Aj preto mi bola veľmi sympatická postava Shearsa, ktorý sa kvôli prežitiu v tábore vydával za dôstojníka, podplácal japonského dôstojníka a namiesto hnitia v tábore neváhal utiecť, keď na to mal možnosť. Pretože každý človek chce žiť v dôstojných podmienkach. To si myslím, že chápal aj plukovník Nicholson, ktorý dal svojím vojakom možnosť vytvoriť dôstojné dielo a tešiť sa zo svojej práce (viď záverečná oslava) aj v nie práve najvhodnejších podmienkach. Ibaže vojna je zo svojej podstaty nezmyselná a hoci chápete obidve strany (či dokonca tri - pohnútky Saita boli tiež iné), odpoveď na otázku zničiť / nezničiť most má každý inú a každý si za ňou bude stáť zubami - nechtami. Toľko možno moje drobné postrehy k filmu, určite si prečítam aj knihu, keďže film ma poriadne zaujal. Ku (na svoj rok neuveriteľnej) výprave, kamere a hereckým výkonom snáď netreba nič dodávať. Snáď len to, že sledovanie v BluRay bola jedna neskutočná chuťovka a v takomto filme potom všetko vynikne dvojnásobne viac. 10/10 ()

Majkak

Vynikající válečný film po psychologické stránce. Perfektně ukazuje, jak je třeba odlišit podstatné od méně podstatného. Je sice důležité udržet morálku vojáků a nenechat je bezprizorně povalovat, ale nesmí se zapomenout na cenu, která se za to platí. Co se plukovníku Nicholsonovi v hlavě, že zapomněl na to, kdo je jeho nepřítelem? Hrdost na vlastní dílo dokázala úplně zatemnit rozlišování, jaké musí vojenský velitel mít. Zradil tím vlastně sám sebe. ()

jirkis

Pomalu se rozvíjející se děj, ještě v takové délce 161 min, asi filmu pro mě uškodil nejvíce. Naivita je tu znát a film po 2 hodinách začíná nudit. Kamera je špičková! Na tu dobu film vypadá velice dobře. Poslední scéna filmu asi úplně nejlepší a taky jedna z mála, která mi utkví v paměti. Vidím to spíše na 3, než na 4*. Takových /70%/ ()

BOURQUE

Veľkolepý film z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý nespravil meno s veľkolepými bojovými scénami, ale psychickou vojnou medzi W. Holden a S. Hayakawa. A nezabudnime – Práca nás robí šťastným!!!! Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

Trancetino

Tie ocenenia nepochopím. Skoro 161 minút nudy. Milión rozhovorov a dokopy sa nič poriadne nedeje. Už som myslel, že ho ani neodpália. Škoda času. Mohol som radšej pozrieť 2 kratšie filmy. Pomaly sa prestávam čudovať Verbalovi. Najlepšie z toho všetkého bola melódia, ktorú si pískali. ()

Rathalos

Most cez rieku Kwai je vojnova drama,ktora mozno patri k spicke v tomto zanri,no pre mna nie,nebolo to zle,to nemozem tvrdit,ale zbytocne zdlhave,v urcitych momentoch nudne a ten koniec bol cudny,no nepacil sa mi,cize tri hviezdicky...:-) ()

Denny

Výtečná adaptace stejnojmenného románu,jeden z nejznámějších a nejlepších válečných filmů. Vše je natočeno vynikajícím způsobem,který po právu získal Oscara. Známá je také "pískací" melodie. ()

Jeand´Boa

Válka na psychologickém poli ... hrdost, kterou se člověku stále někdo snaží vzít a kterou si člověk musí udržet ... je to rozhodně kvalitní a výtečně zpracovaný snímek ... vše, co na plátnu vidíme, působí hrozně věrohodně a opravdově... klasika světové kinematografie... ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)