Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

Barak

Závěr je neskutečně parádní, nicméně ten zbytek až moc dlouhý. Na nějaké drama mi to příjde až moc "velké" a jako něco válečného mi tam zase chybí dostačující "akce" - i tak jsem si ho ale docela užil.... 8.5/10 ()

Stíba

Špičkový válečný snímek, který (možná díky svému stáří) má hodně co říci. Jeho hlavné odlišnost od ostatních filmů z války je v tom, že zde skutečně nejde tolik o válku, jako o psychologický souboj obou generálů a celkově obou dvou stran. Na tento film nebude zírat s otevřenou pusou ale s odstupem času na něj budete nahlížet stále uctivěji. ()

mi-ib

"V tak krátkém čase podle nich několik cvičných seskoků nemá cenu. Pokud seskočíte jednou, pravděpodobnost zranění je 50%. Dva skoky jsou 80%. Tři skoky už znamenají jistotu. Shodli se na tom, že bude nejlepší, když major Shears rovnou skočí a bude doufat ve štěstí." - "S padákem nebo bez?" Dokážu si představit, že co do výpravy a celkového rozpočtu patřil tenhle snímek ve své době mezi megafilmy. Prostředí, zdrchaní vojáci a vůbec všechno vypadá velmi autenticky. William Holden zde, podobně jako ve filmu Stalag 17, hraje roli, které mám rád - takový bodrý frajírek, který je neustále nad věcí. Bohužel jsem se asi neubránil přehnaným očekáváním, ale tomuhle filmu chybí něco co bych u takhle vysoko hodnoceného snímku čekal - a to bombastický příběh. Film, který má stopáž přes dvě hodiny, zkrátka musí mít silný a zábavný příběh. Tady se všechno nabízí tak ze tří čtvrtin. Když to vezmu zpětně, vlastně jsem se celkem bavil, ale aby to bylo na pět hvězd, musel bych se skvěle bavit. Někde vzadu v hlavě mě nesměle škrábe pocit zklamání z tohohle snímku. ()

Ozzy2

Miluju filmy z druhé světové války, ale musí mi být něčím blízké. Což rozhodně není džungle v Japonsku.Obzvláště nemusím filmy, kde je zajatá britská jednotka, nebo rovnou divize. Sice jsem v zajateckém táboře pochopitelně nikdy nebyl, ale i tak si nemyslím, že by měli důstojnící nad svým mužstvem takovou svobodu rozhodování a takovou moc.To by se jim hoši brzy zorganizovali a bez problémů zdrhli. Tento film je nejzajímavější ústřední melodií a troufám si tvrdit, že bez ní by pomalu upadl v zapomnění, protože spousta válečných filmů je o level výše. ()

Enceladus

Úžasný a fantastický príbeh vojakov, ktorí aj keď sú v zajatí, stále bojujú za svoju zem. Je vidno, kto má svojú národnú hrdosť a kvôli svojmu vlastenectvu urobí pre krajinu čokoľvek. Či ten most odpália, alebo nie, mi bolo na konci absolútne jedno, hlavne že si veliteľ uvedomil, čo chcel spáchať. Určite si ho musí každý fanúšik vojnových filmov pozrieť. ()

tranquill

Co je důležitější? Dílo nebo životy? Zde, paradoxně, z obou stran... Více dobrodružná než válečná podívaná, ale neřekl bych že nadstandardní... Ta jedna hvězd navrch je za velkolepé (aspoň pro mne) "pískací" scény :-) ()

AxelWers

Jeden z filmov, ktorý som si chcel pozrieť už dávno. Podobné filmy z vojnového prostredia nie sú mojou parketou, tak som nemal veľké očakávania. Film je teda z môjho pohľadu skôr priemerný, miestami takmer nezáživný, ale posledných 20 minút bolo predsa len lepších a zdvihli hodnotenie. 60% ()

Arequipa

Hmm, hodně těžké hodnotit. Nejsem si jist, co chtěl slavný David Lean natočit - (i) válečné drama o tvrdohlavosti a ješitnosti dvou plukovníků, (ii) válečné psychologické drama o tom, kam už může zajít zaslepenost důstojníka "zelenou mlhou", (iii) válečný film o krutostech Japonců v zajateckém táboře. Trojku můžu rovnou škrtnout. Čekáte-li drsné scény ze zajateckého tábora, jste na špatné adrese. Jednička už je zajímavější, ale pořád to ještě není to pravé - ano, nejpravděpodobněji se mi jeví dvojka. Kdo byl plukovník Nicholson? Charistmatický vůdce za nímž jeho vojáci šli nebo antihrdina a kolaborant? Myslím, že oboje. Co je důležitější? Mít mužstvo s morálkou a uspokojit svou podivnou ješitnost dostavěním mostu nebo překazit nepříteli drobnými sabotážemi stavbu mostu? Vždyť takovou sabotáží by mohla být i tichá pasivita (Japonci stavěli původní most na špatném podloží) a nikdo by z ní nemohl Brity vinit.... I když je otázka, zda by si na nich Japonci "nevylili" svou zlost ze své neschopnosti. Vezmeme-li, že v roce 1943 bylo ještě do konce války daleko, mohlo Spojencům dostavění mostu způsobit problémy. Kolik spojeneckých vojáků by zbytečně zemřelo jen proto, že si nějaký britský důstojník v zajetí chtěl něco dokazovat?! V některých filmech nemám potřebu hledat logiku a realitu, např. akční oddechovky, u tohoto bych to ale jaksi očekával. Přehnaná mírnost Japonců a způsob jakým se Saito nechá přesunout na vedlejší kolej a v podstatě nechá Nicholsona převzít velení je opravdu zarážející. Přesto jsem se nakonec rozhodl jednu hvězdičku přidat, protože když plukovník Nicholson řekl slavné "what have I done?" došlo mi, že Lean to vlastně opravdu takhle myslel a takhle to chtěl - ďábel zjistil, že je ďábel. Proto dávám čtyři a ne tři hvězdičky, o kterých jsem byl jinak většinu filmu přesvědčený. ()

bull!nka

...pro mě nejzajímavější film ze zajateckého tábora vůbec, cením si i toho, že byl s nadhledem natočen jen 13 let po válce, klobouk dolů ()

sigf07

Jedno z nejlepších válečných dramat, které jsem doposud viděl a herecký koncert Aleca Guinnesse, který si oscarovou sošku odnesl domů opravdu zaslouženě. Jde opět o trochu jiný pohled na druhou světovou válku, přestože je děj opět zasazen do prostředí zajateckého tábora, což navzdory tomu, jak omezujícně může působit, pro mě v poslední době znamená záruku zajímavého dramatu (viz. Von Ryanův expres, Hartova válka, Šestý batalión nebo Srdce v zajetí). Při sledování se mi ani nechtělo věřit, že film vznikl před více než padesáti lety, po technické stránce je totiž na hodně vysoké úrovni a náhodný divák by mu určitě netipoval více než třicet let. David Lean si mě každým dalším snímkem získává víc a víc. ()

Veseldaa.!

Upřímně - docela jsem se nudil. Pokud příště dlooouhý válečný film z přelomu šedesátých let, tak raději sáhnu po Velkém útěku. ()

sehe

Náhodou som na Most cez rieku Kwai natrafila pár dní po ničivom zemetrasení a cunami v Japonsku a tým táto vojnová dráma z obdobia 2.svetovej vojny naberá ešte viac na sile.Vo filme ide o stret dvoch odlišných kultúr a psychologický boj medzi japonským a britským plukovníkom.161 minút vôbec nenudí a dokonca obsahuje aj britský humor.V skutočnosti si stavba mosta a ,,Železnice smrti´´ vyžiadala tisícky životov britských,amerických,austrálskych a holandských zajatcov.Pískacia melódia z filmu sa na istý čas stala oficiálnym pochodom NATO.7 Oscarov zaslúžene. ()

Zahartof

Je skvělé pozorovat, jak jediné místo, kde obě znepřátelené strany najdou společnou řeč, je zajatecký tábor :) ()

Colour

161 minútové sledovanie dokonalej ukážky prepracovaných charakterných postáv zahraných výbornými hercami. Napriek tomu, že vo filme nie je žiadna veľká bitka ani prestrelky, čas rýchlo preletí. Finále bolo grandiózne, napínavé do poslednej chvíle. Keďže som predtým o filme nepočula a nepoznala koniec, bol pre mňa uchvacujúci. Napriek pretečenému času je film stále výborný, nenudí, i keď sú tu určité scény diskutabilné. 88% ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)