Noc plná milostných a bláznivých studentských dobrodružství, jimiž končí dětství a začíná život. Skupinka studentů a studentek z maloměsta má před sebou poslední den prázdnin. Dva kámoši, Steve a Curt se chystají na univerzitu, další čeká nástup k vojsku, jiní vlastně ještě netuší, jak se svým dalším životem naloží. Frajírci závodí v nablýskaných i otlučených autech, dívky se vyzývavě procházejí v ulicích, plných rock'n'rollu. Dění kulminuje uprostřed noci plné bláznovství, krátkých okamžiků lásky, prvních polibků, honiček v autě a problémy s policií...
Film režiséra Georga Lucase (jenž se později proslavil sci-fi ságou Hvězdné války), zachycuje atmosféru počátku šedesátých let minulého století, obraz mladé generace a konec jejího dětství. V době svého uvedení snímek zaujal prolínáním několika příběhů, jemným humorem i nostalgií, s nímž jsou vyprávěny, stejně jako výrazným využitím dobové hudby, obrazovým zachycením kamery (Jan D'Alquen a Ron Eveslage) a brilantními hereckými výkony mladých představitelů. (Česká televize)

wege

Naprosto fenomenální, dokonalé, nadčasové, o čemž svědčí i to, že jsem to viděl poprvé až v roce 2021 a jsem takto nadšen. Fenomenální film o ničem, kde se nic neděje a zároveň to jde neskutečně dopředu. Má to strašně našlapaný soundtrack, že by i moje žena milující oldies byla nadšena, kdyby dostala odvahu se na to podívat. Ta atmosféra doby je úplně trefná, hned bych se jel flákat s nimi. ()

F-red

Veru, veru to boli krásne blahé časy. Len akosi na tie autá si neviem spomenúť. Nuž ani dnes to nieje inak. ()

Kouzelnik7

Jedním slovem nuda. Není to film mého gusta. Řekl bych, že je to film jen a pouze pro američany, protože my v čechách jsme rozhodně nikdy nestrávili celou noc tím, že jsme jezdili autem po městě a tak si vytvářeli zábavu (pokud někdo ano, tak ať si přidá 1 *). Písničky mě spíše rušily než by pomáhaly ději. 2** jen za to, že jsem u toho neusnul a za ty káry. ()

Asdas

Ja si nemôžem pomôcť tak ako je Lucas filmovým vizionárom a skvelým producentom tak je mizerným rozprávačom . Americké Graffiti majú síce cieľ rozprávať o jednej generácii ale to rozprávanie je ploché a miestami nesúrodé. ()

kubilov

Šedesátková generační výpověď, která potěší, stejně jako v mém případě, i toho, jenž šedesátá léta moc nemusí. Jen jedna noc, pár kámošů, jejich holky nebo kamarádky, auta, protizákonní srandičky a hlavně, posledních pár hodin před dlouhým odloučením. American Graffiti by se mohlo zdát jako podobný typ filmu, jaký si dvakrát vyzkoušel i deset let později Francis Ford Coppola, ale Lucas byl přeci jen dál, ať už jistou nadsázkou, poutavostí nebo ironickým závěrem. Po právu kultovní snímek. ()

Jehan

V tuzemsku ideální zejména pro milovníky automobilového designu. V titulcích by měl být specifikován každý vůz a ve vysvětlivkách jeho symbolický význam v rámci americké kultury (třeba ten pěkný Edsel). Jinak mi to připadá zcela o ničem. Americký režisér si řešil nějaký americký problém, což je zcela v pořádku, pokud u toho nemusím být. Škoda, že někdo v ČSSR nenatočil něco podobného, intelektuálně odlehčeného, s nadrženou mládeží ve vytuněných stopětkách, to by mě asi bavilo mnohem více. ()

DavidUrbanCZ

Rychlá auta, neony, krásné dívky a Rock'n'Roll! I přes jednoduchost je tento film úžasným oknem do životů dětí Rock'n'Rollu! Velmi působivý příběh který se od ostatních filmů odlišuje svou krátkostí (celý film se odehrává v rádiu dvaceti čtyř hodin) a skvělé obsazení na vás dolehne takovým způsobem že po skončení filmu jen tak z nostalgie zapnete Chucka Berryho a za zateženými závěsi houpnete boky do rytmu staréh dobrého rocku! Jako vždy, skvélá práce pane Lucasi! ()

hepi_

Ak je tento film verným zrkadlom americkej mládeže tej doby, tak je mi tej generácie naozaj ľúto. Rovnako ako adolescenti nevedia čo chcú a čo zo sebou, rovnaký je aj film. Lucas nás vedie nedejovým dejom, pričom to človeka nijako nepobaví, neohromí ani neobohatí_slabý námet 45% ()

kotasbk

Kdyby Han Solo lítal v tom svým aeroplánu jako tadyk v autě, mohli jsme být štastní za jeho smrt už v Nové naději. Velké plus má film za výběr hudby, která je opravdu famozní. Dále líbil se mi koncept celého filmy, kdy se děj odehrává za jeden večer. ()

mrclTV

Celkom vydarená komédia, ktorá pomerne pravidelne trafí svoje vtipné aj vážne momenty, len je trochu zastaralá. Nenarážam teraz na to, že zobrazuje americkú automobilovú kultúru 50/60-tych rokov. PS: Hudba je trefa do čierneho! ()

huzgi

Konec střední školy je vlastně všude na světě stejný. Báječný film. Tolik nadaných lidí na jednom projektu a geniální výsledek. ()

GoldenGecko

Ať film zobrazil dobu nebo ne... mě osobně nic moc nenabídl. Z příběhů, který se vzájemně překrývaly, ke mně "nepromluvil" ani jeden - teda ani jeden pořádně. Vždycky mě zaujalo pár scén, ale ty se topily ve zbytku, který mě nechával zcela chladnou. Celkové poslání pro mě v tomhle filmu ani neexistuje, spíš pobaví pár netradičními příběhy, ale rozhodnutí - jet či nejet - pro mě nebylo nijak dramatcký stejně jako Lauriino milostné dilema. S přivřenýma očima 3*. ()

Gortyna

Film vyžaduje soustředění, alespoň zpočátku. Chvíli trvá, než se zorientujete v množství postav. Půl filmu se zdánlivě neděje nic. Flirtuje se, na jediném bulváru maloměsta se míjejí auta plná teenagerů, vztahy se navazují a rozbíjejí. Postupně ale děj graduje. Je to pocitový film, patří k těm, kterému dáte o hvězdičku víc, když ho hodnotíte o dva dny později. A taky je to generační film - hvězdičku určitě přidají i ti, kterým bylo v roce 1962 šestnáct, sedmnáct. Už jen kvůli hudbě. A že se ve filmu většinou jen plká? V životě taky. ()

pollstro

George Lucas a jeho kultovní vyobrazení atmosféry 60. let, které je svým obsahem, zpracováním a provedením natolik nostalgické, příjemné, roztomilé a především zábavné, že po konci vás bude neuvěřitelně mrzet, že jste tohle období nemohli prožít. Obrovská ukázka nádherných historických aut brázdících noční ulice města, kterou lze těžko najít v jiných filmech a ke všemu ještě tak působivou. Vynikající soundtrack seskládaný z těch největších a nejkrásnějších klasik tehdejšího hudebního období, kralujícího v čele s rock 'n' rollem, které neustále vyhrávají z místního rádia, jehož vysílání doprovází skutečně celý film. Zároveň se jedná o skvělou a poměrně silnou ukázku životní etapy, ve kterém končí dětství a přichází realita skutečného dospělého života plného zodpovědnosti. Přichází tak otázka, zda se definitivně rozloučit s dosavadním životem plného zábavy a svobody, který tak skončil společně se školou, a začít nový život někde jinde, za předpokladu obětování veškerého dosavadního, co jsme za celou tu dobu získali, tj. ztráta přátel, zázemí, domova, lásky a mnoho dalšího, aby jsme někde jinde, mimo náš domov, získali naprosto to stejné. Velmi zajímavá role Harrisona Forda v roli záporáka s kovbojským kloboukem. Richard Dreyfuss, coby budoucí vědec ve filmu Jaws a velmi překvapivá filmová role režiséra Rona Howarda. Ačkoliv American Graffiti neposkytuje silný příběh, tak jeho výpovědní hodnota a atmosféra je natolik silná a působivá, nabízející jedinečný filmový zážitek. Vskutku máte opravdu pocit, že celým filmem proplouváte, užíváte si tehdejší dobu a sledujete okamžiky mladistvých, které jste snadno mohli sami zažít. "It doesn't make sense to leave home to look for home, to give up a life to find a new life, to say goodbye to friends you love just to find new friends." ()

Kinofil

|| PG || Universal || Rozpočet: $777 000 || USA: $115 000 000 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $140 000 000 || Je mi jasné, proč se Američani tak rádi vracejí nostalgicky do bezstarostných 50. let. Má to totiž obrovské kouzlo a atmosféru, kterou Lucas vyvolává naprosto dokonale po všech stránkách. Sice jsem tuhle dobu neměl jak zažít, ale vyrůstal jsem na Mafii 2, tak si apoň leccos dokážu představit. Teď ale vážně - soundtrack, z nějž polovinu písniček znám (hádejte odkud) a poslouchám, nádherná barevná, chromovaná auta a tehdejší móda prostě uhrane každého od první minuty, kdo se kouzlu 50. let podvolí. A že tomu chybí pevný příběh nebo propracovanější postavy? O to tu právě jde. Jsou to teenageři, mladiství delikventi, kteří nemají žádný cíl a jen žijí z minuty na minutu, aby se každý večer mohli projíždět v hotrodech po ulicích kalifornského Modesta. Jejich životy jsou tak jen krátké a přímočaré epizodky, které mají jediný úkol - bavit. A mě baví. Sakra, tak moc bych chtěl být mezi nimi. Na první pohled se sice od padesátek v tomto mnoho nezměnilo a joyriding frčí i dnes. Jenomže tehdy to mělo styl. Styl, jak Richarda Dreyfusse, k nepoznání Rona Howarda nebo uličníka Harisona Forda. Škoda, že se od té doby Lucas navždy zavrtal do Star Wars. Pár dalších takových filmů bych si od ně z fleku dal. 85%. ()

Lukasino_T

Odlehčený, nevážný, zábavný film, odehrávající se během jedné bláznivé noci, který vás svou úžasnou pohodovou atmosférou vtáhne do 60. let minulého století. Sledujeme zde několik postav, jejichž linky se navzájem prolínají. Zakřiknutý nerd, milenci v krizi, pouliční závodník i smolař, který se připlete k bandě frajírků, ti všichni mají tomuto filmu co přidat. Překvapí mladý Ron Howard v jedné z hlavních rolí a v malé cameo roli tehdy ještě úplně neznámý Harrison Ford, přičemž tento film byl první, řekněme trošku větší film, ve kterém si zahrál. Uslyšíte tu taky nespočet skvělých hitů tehdejší doby, které ve mě vyvolávaly vzpomínky na hraní Mafie 2. ()