Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Pachuť. Úplne rozumiem pene na hube fanúšikov Sapkowského. Takto im sprasiť Kaer Morhen a zaklínačskú kultúru - to chce naozaj odvahu. To, čo mohlo byť korením celého filmu totiž ustupuje woke tendenciám (a už to začína byť na Netflixe naozaj veľmi intenzívne). Preto sa pripravte na černošských elfov, bollywoodskeho Vilgefortza, "inakosť" a feminizmus - samozrejme v poľskej stredovekej fantasy (pozdravujem Jacksona s jeho nekompromisnou víziou). Mrzí ma aj odklon od klasických efektov na úkor digitálnych, ktoré sú síce obstojné, ale postrádajú onu intenzitu (nezabudnuteľná Striga) - a pri tom, úvodný diel je dôkaz, že sa to dá urobiť veľmi šikovne. Potom ale navštívime azylový dom zaklínačov, kde to vyzerá ako harašenie v Troškovej rozprávke - navyše s tonou logických bláznovstiev - a nadšenie opadne natrvalo. Ťažko povedať, kde sa to posralo najviac a či sa rezignácia scenáristov na vrstevnaté rozprávanie jednotlivých poviedok v čase vyplatila. Nosný príbeh, ktorý to mal z pohľadu US diváka zjednodušiť a zdynamizovať, totiž neponúkol zhola nič - a je napriek krátkemu rozsahu prekvapivo riedky a bez šťavy (a to má k dispozícií tonu možností a fajn postáv).  A vôbec - fanservingu je v druhej sérií bolestne málo, čo značne oslabuje temnú atmosféru a Cavillov cool faktor (takže začína so svojim chrchlaním motivačných citátov pôsobiť komicky). Čo je škoda, pretože Dijkstra sa fakt podaril, ženské protagonistky stále veľmi fajn a úvodná poviedka čarovná (najmä skvelý Kristofer Hivju). Ak ale Netflix plánuje servírovať každé dva roky iba 8 dielov komerčnej nudy a politiky, asi nepokračujem. Medzi 2-3

Stěrač předního skla (2021)

Videné cez exclusive permission na The Animation Showcase streame. Ultra-atmosferický kraťas od možno najlepšieho animátora súčasnosti s dokonalým sound designom. Ak máte radi kvalitné animáky, ktoré idú ťažko proti prúdu a sú skôr umeleckým dielom než príbehovou štruktúrou, potom je tento unikát povinnosť.

Zhoubné zlo (2021)

Špičková reminiscencia žánrových trademarkov, ktoré Wan ozdobil svojou novou záľubou v akčných sekvenciách. Čokoľvek od toho čakáte, nedočkáte sa. Prekvapivý bizár, ale funguje to celé perfektne. Navyše to má gore, za ktoré by sa nehanbil ani Aja v najlepších časoch. Spokojnosť

Godzilla vs. Kong (2021)

Plnotučné guilty pleasure, pri ktorom sa vám spotia oči. Korenené zlovestným Tomom Vangelisom Holkenborgom a samozrejme s úplne zbytočnými postavami - od Tarzana až po seňora Boba (indiánske dievčatko nerátam). Výlet do stredu zeme úchvatný - škoda, že sa film neuberal skôr týmto smerom, bolo by to perfektné prekvapenie a prostredníček do diváckych očakávaní (scéna so skullcrawlerom by mohla byť potitulkovým teasingom roka). Je na tom cítiť, že je to pre kinosály, ale ak máte radi prerastenú aómovú jaštericu, tak sa rozhodne pobavíte - moneyshotov tu má požehnane.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

O dve triedy lepšie ako lekvár od Whedona. Navyše s parádnym mimozemským dizajnom, kotrý v niektorých momentoch naháňa priam gigerovskú hrôzu. Snyder si to postrážil a aj keď to má pachuť "minulých čias pred koronou" a scenár nemá k dispozícii dekádu filmového univerza za 10 miliárd, niektoré scény som si pustil viac krát - celkovo sa mi táto DC štylizácia vždy páčila viac ako Marvel. PS: Darkseid by z Thanosa spravil ríbezľové smoothie.

Láska a příšery (2020)

Spiderwickovci pre dospelákov - je tam všetko. Sympaťák so psom, Michael Rooker, striedanie odľahčených motívov s veľmi vážnymi scénami, láska a najmä neskutočné tempo. Navyše, film berie vážne aj druhú časť názvu a monštrá sú naozaj špičkovo navrhnuté a vražedne servírované (a veru neviem, či neprehodnotím svoj rebríček, v ktorom kraľujú darabontove chrobáky a Jacksonove terárium z ostrova lebiek). Veľké prekvapenie, bavil som sa.

Monster Hunter (2020) odpad!

Príšery, guilty pleasures a Perlmana mám rád, rovnako, ako mi nevadí ani drsná 45 kilová Milla Leeloo Jovovich masakrujúca čo jej príde pod rúčky (ktorej som to ale samozrejme oveľa viac žral v 90tych v sexy kostýme od Gaultiera, než ako teraz). Toto je ale totálna tupota od scenára až po absurdne zlú réžiu, ktorá devastuje ešte aj to málo cool v tomto filme. Strata času.

Pach krve (2021)

Sranda, že toto zo seba vypotil scenárista pôvodnej klasiky (a áno, kedysi som kvôli nej nemohol spávať, pretože sa jednalo o míľnik v žánri, najmä čo do brutality a atmosféry). Škoda, záverečné titulky ma presvedčili o tom, že šéfom v tejto prkotine je režisér a len vďaka nemu je to o triedu lepšie, než ako ostatné časti v noci na Dajto (aj keď perverzne dlhá fondue scéna v 4ke je hodná zapamätania dodnes). Posun od uchechtaných gumových primitívov k vintage sekte snaživý, ale toto tu už priniesol kadekto a v omnoho zaujímavejšom háve. Howgh!

Jako v bavlnce (2020)

Ambiciózny film so skvelým kastingom a slušným režijným nasadením, ktorý v úvode predostrie perfektný nápad s delikátne gradujúcim, nenápadným a zákerným napätím. Sprasený americký sen, exkurz do lokálnych absurdít jurisdikcie "najvyspelejšej demokracie sveta", vyšperkované charaktery a prísľub veľkých vecí. Všetko to ale TAKMER vyšumí do prázdna v poslednej tretine filmu, ktorá začne rúcať serióznosť pokrového turnaja (to si naozaj sofistikovaný gangster nedokáže overiť ČO je slabosťou hlavnej postavy? A inkognito kartel v 21 storočí zabíja ľudí ako v paródii s Leslie Nielsenom?) Škoda... Mať to Fincher, tak je to jednoznačne film roku. Naštastie - a teraz sa vraciam k svojmu TAKMER - Blakeson vytasí v závere ešte jednu perfektnú fintu. 4, ale malo to našliapnuté na veľké veci.